torta
16.03.09,12:13
Dobry den, velmi ma zaujimaju tieto veci:
O par dni si budeme s nastavajucim brat uver. Teda pre jeho vysoky prijem mna nepotrebuje ako rucitela ani nic podobne, ja mam oficialne len minimalnu mzdu s tym, ze mi cast mzdy zamestnavatel vyplaca "na ruku". Som vsak uz v 6. mesiaci tehotenstva, takze velmi rucit ani nemozem.
Co sa tyka toho uveru, predmetom bude novy byt. Staci mi, ze k datumu spisania kupnej zmluvy budeme manzelia a tym padom mam aj ja narok na podiel na tom byte (aj napriklad za predpokladu, ze v katastri bude napisany iba on)? Alebo si musime spominany uver brat aj obaja a dat sa zapisat do katastra? V banke nam tvrdili, ze manzelstvo na uver nema ziadny vplyv. Velmi nerada by som po case skoncila na ulici s tym, ze zistim, ze na ten byt nemam ziadne pravo. Stat sa proste moze hocico a ja sa snazim mysliet aj na zadne dvierka.
A co by sa stalo v pripade, keby sme sa do podpisania zmluvy nevzali? Byt by bol automaticky jeho a ja by som nan nemala ziadne pravo? Pretoze na chod bytu by sme prispievali obaja a jeho splatky uveru by znizovali prijem domacnosti nas oboch, ale to asi pred sudom neobstoji.. Doteraz sa velmi chcel brat a odkedy vie, ze ide(me) kupovat byt, tak tu svatbu podozrivo odklada. Zacinam mat pochybnosti, ci robim dobre, ci mi v tom pripade nebude lepsie, ked sa nevezmeme vobec.
Dakujem za kazdu radu.
Chobot
16.03.09,11:34
Už pred svadbou si načrtla priveľa pochybností ... a dobre robíš. Nenasadzuj si ružové okuliare a nespoliehaj sa na férovosť partnera - trvaj na svojich majetkových právach. Lebo ak nie, tak za pár rokov, v prípade rozvodu, sa ti to môže trpko vypomstiť.


Dobry den, velmi ma zaujimaju tieto veci:
O par dni si budeme s nastavajucim brat uver. Teda pre jeho vysoky prijem mna nepotrebuje ako rucitela ani nic podobne, ja mam oficialne len minimalnu mzdu s tym, ze mi cast mzdy zamestnavatel vyplaca "na ruku". Som vsak uz v 6. mesiaci tehotenstva, takze velmi rucit ani nemozem.
Co sa tyka toho uveru, predmetom bude novy byt. Staci mi, ze k datumu spisania kupnej zmluvy budeme manzelia a tym padom mam aj ja narok na podiel na tom byte (aj napriklad za predpokladu, ze v katastri bude napisany iba on)? Alebo si musime spominany uver brat aj obaja a dat sa zapisat do katastra?

Určite trvaj na tom, aby si bola na LV zapísaná aj ty, ako vlastník - či už ako bezpodielový (po sobáši) alebo podielový (nadobudnutie pred sobášom). To, že sa zoberiete a potom kúpite byt, ktorého vlastníkom bude len tvoj manžel, nerobí z teba automaticky spolumajiteľa. Pozri si tento môj príspevok:

http://www.porada.sk/971952-post42.html


V banke nam tvrdili, ze manzelstvo na uver nema ziadny vplyv.

To má banka pravdu - je jedno, či sa úver zoberie pred alebo po uzavretí manželstva.


Velmi nerada by som po case skoncila na ulici s tym, ze zistim, ze na ten byt nemam ziadne pravo. Stat sa proste moze hocico a ja sa snazim mysliet aj na zadne dvierka.

Aj to sa môže stať - najmä ak tvoj priateľ kúpi byt pred dňom uzatvorenia manželstva - tým pádom by si ty nemala žiadny nárok na ten byt (pokiaľ by si nebola zapísaná na LV ako spolumajiteľ).


A co by sa stalo v pripade, keby sme sa do podpisania zmluvy nevzali? Byt by bol automaticky jeho a ja by som nan nemala ziadne pravo?

Presne tak. Preto trvaj na tom, aby ste byt kupovali obaja, nie len on.


Pretoze na chod bytu by sme prispievali obaja a jeho splatky uveru by znizovali prijem domacnosti nas oboch, ale to asi pred sudom neobstoji.. Doteraz sa velmi chcel brat a odkedy vie, ze ide(me) kupovat byt, tak tu svatbu podozrivo odklada.

Možno to nič neznamená, ale buď opatrná - nikdy nevieš, či sa náhodou nechce pre budúcnosť poistiť. Never žiadnym rečiam, že "lebo tak to požaduje banka", alebo že "tak to bude pre vybavenie úveru výhodnejšie"... Ak nebude súhlasiť, že ty by si mala byť tiež spoluvlastník, tak je to nanajvýš podozrivé. Práve naopak - treba sa čo najskôr zobrať a prípadne aj úver zobrať ako manželia.


Zacinam mat pochybnosti, ci robim dobre, ci mi v tom pripade nebude lepsie, ked sa nevezmeme vobec.
Dakujem za kazdu radu.

Tak to vieš len ty. My to nemôžeme rozhodnúť, lebo ho nepoznáme...
torta
23.03.09,11:31
Dakujem Chobot, vela veci si mi ozrejmil.
Vysledok je taky, ze ho budeme kupovat 50:50, este pred uzatvorenim manzelstva.
Zaujima ma jedno: ma nejaky vplyv na podiel to, ze byt kupujeme na polovice pred uzatvorenim manzelstva, alebo je lepsie kupit ho ako BSM?
Dakujem!
02Michaela
23.03.09,16:12
Dakujem Chobot, vela veci si mi ozrejmil.
Vysledok je taky, ze ho budeme kupovat 50:50, este pred uzatvorenim manzelstva.
Zaujima ma jedno: ma nejaky vplyv na podiel to, ze byt kupujeme na polovice pred uzatvorenim manzelstva, alebo je lepsie kupit ho ako BSM?
Dakujem!

Tak na to Ti môžem odpovedať ja, a Ty si vyber, čo je lepšie.
Byt sme kúpili pred manželstvom, čiže sme boli zapísaný ako 1/2. Čiže byt bol v podielovom vlastníctve. Nikdy tým pádom už nebude spadať do BSM. Lenže na byt som 2/3 vložila svoje peniaze a 1/3 sme brali spoločný úver. (bývalý do neho vložil akurát tak svoj zadoček)Po rozvode teda nebolo možné vysporiadať byt ako BSM, nakoľko do BSM nikdy nepratrilo. Môj problém nastal, že keby som to dala na súd, musela by som svojho ex vyplatiť, čiže polovicu z trhovej ceny. (aj keď sme sa chvala Bohu dohodli mimosúdne). Súd by v takomto prípade asi vôbec neprihliadal na skutočnosť, že som do bytu vložila viac ako môj bývalý. Čiže mne ani nebežala lehota vysporiadania 3 roky po rozvode.
Čiže v Tvojom prípade, ak má on ten lepší príjem, by to bola (keby niečo) výhra.
Ak by ste byt nadobudli počas manželstva, po rozvode plynú 3 roky na vysporiadanie a ak do tej doby by podal tvoj (akože) ex na súd za vysporiadanie (nakoľko by ste byt mali v BSM) mohol by dokladovať, koľko zo svojích peňazí vynaložil na kúpu (ak by to súd uznal) mohla by si odísť s dlhým nosom. :confused:

Čiže je na Tebe, čo si vyberieš. Myslím, že ten prvý spôsob je pre Teba výhodnejší.
Lucia82
18.02.11,18:32
Dobrý deň, prosím o radu. S priateľom plánujeme svadbu. Predtým však ideme kúpiť pozemok, na ktorom chceme stavať dom. Kúpna zmluva je na písaná na priateľa, keďže on má väčšiu časť financí na kúpu s tým, že na zvyšnú časť kúpy pozemku si vezme úver. Ručiť bude môj otec bytom. Po splatení úveru by sme si chceli zobrať úver na stavbu domu, to už budeme dávno manželia. Chcem sa opýtať, či postupujem správne, ak nechám priateľa aby zaplatil hodnotu pozemku sám, na LV bude figurovať iba jeho meno. Malo by to nejaký vplyv na mňa, ak by nám to predsa len nevyšlo s manželstvom? Nechcem maľovať čerta na stenu, ale naozaj nikto nevie, čo bude. A keď si potom vezmeme úver na stavbu spolu ako manželia aj na LV budeme v bsm, mám nárok na polovicu domu ale pozemku nie? Ako by sa to vysporiadalo? ďAkujem za radu. L
Mária27
18.02.11,21:29
Priateľ platí teraz len väčšiu časť pozemku, alebo celú uhrádzanú časť? Keď si vezme úver, bude ho splácať aj počas manželstva? Tak to už by ste ho splácali spolu a budú tam aj tvoje peniaze. A ručenie bytom je tiež riziko, ktoré treba ohodnotiť, nie je zriedkavosťou, že úver spláca ručiteľ.

Keby bol aj dom v BSM a rozišli by ste sa, je veľmi pravdepodobné, že ho súd prisúdi majiteľovi pozemku. Preto si myslím, že by si mala byť spoluvlastníkom toho pozemku, aj keď pred svatbou by to bolo podielové spoluvlastníctvo.
Lucia82
18.02.11,21:43
Priateľ teraz zaplatí asi 30%, zvyšných 70% dostane z banky formou úveru. Žiadať o úver bude on, moj otec bude ručiť bytom. Toto prebehne ešte pred svadbou. Následne bude splácať úver on sám, to bude už počas manželstva. Ako môžeme mať podielové vlastníctvo, ak na kúpu ja neprispejem, dá sa to?
Erzebeth
19.02.11,00:07
Kupujete pozemok pred svadbou. 30 % má priateľ a 70 je úver. Ale tých 70 % budete splácať spoločne, či už budeš zamestnaná alebo sa starať o rodinu. A ako by zobral úver, keby mu tvoj otec neručil? Zoberiete sa potom, čo ak sa náhodou nie? Čo ak nebude platiť úver? Prečo kupujete pozemok pred svadbou ak sa chcete vziať, kupujte po svadbe do BSM. Ručenie bytom je veľmi odvážne, hlavne ak ručí zatiaľ vlastne cudziemu človeku.
Mária27
19.02.11,08:02
Priateľ teraz zaplatí asi 30%, zvyšných 70% dostane z banky formou úveru. Žiadať o úver bude on, moj otec bude ručiť bytom. Toto prebehne ešte pred svadbou. Následne bude splácať úver on sám, to bude už počas manželstva. Ako môžeme mať podielové vlastníctvo, ak na kúpu ja neprispejem, dá sa to?
Keď zaplatí 30 % zaslobodna a 35 % v manžestve, ty zaplatíš tiež 35 % v manžestve, lebo to už máte spoločné peniaze. Tak si dajte kúpu pozemku zapísať v pomere 65 : 35. Ale s tým ručením by bolo skutočne namieste aj 50 : 50.