vikuš
16.03.09,12:46
Dobrý deň, v roku 2006 som kúpila pozemok(záhradu) za "175 000,-" a v roku 2008 som ho predala za "170 000,-". V realitke mi povedali, že som oslobodená od povinnosti podať daňové priznanie, ale overila som si to na daňovom úrade a tam mi povedali, že som povinná podať daňové priznanie, len som telefonovala s tromi pracovníkmi daň. úradu a každý mi povedal úplne iný postup a dokonca ani jeden si nebol istý. Poberám rodičovský príspevok. Ako mám postuúpovať pri vyplnení daň priznania? Dakujem za každú radu.
Mária.K.
16.03.09,14:10
Dobrý deň, v roku 2006 som kúpila pozemok(záhradu) za "175 000,-" a v roku 2008 som ho predala za "170 000,-". V realitke mi povedali, že som oslobodená od povinnosti podať daňové priznanie, ale overila som si to na daňovom úrade a tam mi povedali, že som povinná podať daňové priznanie, len som telefonovala s tromi pracovníkmi daň. úradu a každý mi povedal úplne iný postup a dokonca ani jeden si nebol istý. Poberám rodičovský príspevok. Ako mám postuúpovať pri vyplnení daň priznania? Dakujem za každú radu.
Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti sa uvedie do príjmov podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDP, t.j. v daňovom priznaní typu B do VIII. oddielu, tabuľka č. 3 vo výške 170000 Sk (riadok 3, stĺpec 1). Výdavky sa uvedú v rovnakej výške 170000 Sk (riadok 3, stĺpec 2). Čiastkový základ z § 8 dane bude nulový. Rodičovský príspevok je od dane oslobodený a do daňového priznania sa neuvádza. Daňové priznanie je potrebné podať, lebo príjem z predaja pozemku nie je od dane oslobodený a presiahol 50% nezdaniteľnej časti základu dane.