Jennys
02.07.05,16:15
Ahojte, neviem či mi niekto poradí ale potrebovala by som vedieť jednu vec ohľadom účtovníctva. Som SZČO, pracujem sama aj účtovníctvo si robím sama a teraz mi pribudla v živnosti činnosť: učenie v odbore cudzích jazykov. Vyučovať budem doma. Chcem sa spýtať, či stačí vypísať príjmový pokladničný doklad zákazníkovi a čo tam napísať ako účel. Treba ho vypísať po každej hodine, alebo môžem aj napríklad na konci mesiaca, aby som nemala zbytočne veľa dokladov a potom čo mám napísať ako účel, keďže pôjde o zaplatenie viacerých vyučovacích hodín naraz? Musí to potom ísť aj cez faktúru alebo stačí ten PPD? Vďaka.
adam
02.07.05,14:39
Moja dcéra chodila do súkromnej jazykovej školy. Na základe zmluvy bol určený spôsob platenia školného ( mesačne, štvrťročne, ročne). Po vyplatení
školného v hotovosti som dostala PPD, alebo som mohla platiť na účet. Účel môže byť Úhrada školného, Poplatok za vyučovanie.....a pod.
Jennys
02.07.05,15:39
No u mňa je to tak, že sa nebude platiť dopredu, platiť sa bude rovno po odučení hodiny, takže hlavne kvôli tomu to potrebujem vedieť. Je to tak lepšie ako platiť dopredu, lebo človek nikdy nevie kedy bude musieť prestať chodiť a ja budem predsa učiť individuálne, len jedného maximálne dvoch. Tak čo mi poradíte, ako to mám teda urobiť?
astensova
02.07.05,16:43
Ja si myslim, že stačí po skončení mesiaca ale treba to uviesť v zmluve pretože je to predsa klient a treba to podchytiť zmluvne. Takže na konci mesiaca stačí potom uviesť do PPD počet vyučovacích hodín a za aké obdobie čiže mesiac.
ondrejvla
02.07.05,17:05
No u mňa je to tak, že sa nebude platiť dopredu, platiť sa bude rovno po odučení hodiny, takže hlavne kvôli tomu to potrebujem vedieť. Je to tak lepšie ako platiť dopredu, lebo človek nikdy nevie kedy bude musieť prestať chodiť a ja budem predsa učiť individuálne, len jedného maximálne dvoch. Tak čo mi poradíte, ako to mám teda urobiť?
Ja ti odporúčam na základe tvojho predmetu podnikania, vyhotoviť si vzor zmluvy, kde je cena za poskytovanie služby a budeš tam už len dopisovať meno žiaka. Ak si dáš do zmluvy, že platiť bude mesačne, tak mu dáš raz za mesiac PPD, ak si určíš týždenne... čiže podľa toho, ako si stanovíš v zmluve.
accad
02.07.05,18:53
Ja chodím súkromne na angličtinu a celý mesiac platím poslednú hodinu v mesiaci. Ale určite to je o dôvere medzi lektorom a klientom. Platiť po každej hodine a k tomu vystavovať PPD je veľmi pracné, hlavne potom na vedenie účtovníctva, je to zbytočne veľa dokladov. Ak chceš mať istotu, že ti klienti hodinu zaplatia, skús urobiť s nimi dohodu, že ti zaplatia vždy po hodine a ty im vystaviš na konci mesiaca PPD za všetky prijaté platby za celý mesiac. Urob si ku každému klientovi prezenčnú listinu, kde ti po hodine podpíše, že ti zaplatil a na ktorej sa ty zaväzuješ, že mu na konci mesiaca vystavíš doklad o úhrade. Takto bude mať aj on istotu, že nepríde k nedorozumeniu o úhrade a ty budeš mať svoje peniaze.