anna81
16.03.09,15:14
Neviem či som správne zaradila otázku, ak nie tak sa ospravedlňujem.
Chcela by som poznať Váš názor na audítorské správy. Môj šéf chce dať vyhotoviť audit (prevzal firmu a chce mať istotu že je všetko OK), ja sa k jeho názoru prikláňam, ale je tu zopár členov predstavenstva ktorí s tým nesúhlasia, tvrdia že sú to zbytočne vyhodené peniaze.
Tak sa pýtam: Pomôže nám ten audit (napr. ak budeme mať kontrolu z daňového úradu - či je to pre nás plus), za čo vlastne zodpovedá audítor?
Myslím tým, že ak vyhotoví správu že účtovníctvo je v poriadku a kontroĺor z DU niečo nájde čo sa mu nepáči?
Vopred ďakujem za Vaše názory, prípadne skúsenosti.
durisovad
16.03.09,14:37
Dobry a zodpovedny auditor chodi do firmy pravidelne a kontroluje vsetky uctovne pripady. Vypracovanie spravy je len zaverecny akt. V pripade, ze danova kontrola nieco vytkne, je na auditorovi, aby to obhajil. Mam dobre skusenosti s auditorom, danova kontrola dopadla tiez dobre.
Jedine nebezpecenstvo je to, ze auditor nepovoli uctovanie do danovych nakladov takych vydajov, ktore nie su v sulade so zakonom, ale ktore majitelia chcu do danovych nakladov presadit. Auditor je vlastne pomocnik uctovnika, pretoze niektori majitelia si uctovanie predstavuju kadejako.
anna81
17.03.09,12:51
Súhlasím s tebou a ďakujem že si sa ozvala. Raz sme dávali robiť audit, audítorka prišla, za dve hodiny prešla doklady (čo určite nemohla skontrolovať), zobrala kopu peňazí a rada? žiadna!
Len som chela vedieť či nám to, že sme dali robiť audit nejako pomôže - či je tá audítorka za niečo zodpovedná. Pretože máme dosť špecifické účtovníctvo, teda aspom do r. 2008, a nikde nemôžem zohnať vhodnú literatúru.
durisovad
17.03.09,13:30
Pani auditorka bude zodpovedna len podla toho, ako ste s nou uzatvorili zmluvu. Ak za dve hodiny presla vsetky doklady, tazko mohla zistit, ci je uctovane vsetko spravne, iba ak by ste mali za cele obdobie len par dokladov. Ak mate specificke uctovne pripady, bolo by asi lepsie najst auditora, ktory prezrie zodpovedne vsetky doklady, na kazdy doklad sa podpise, ze ho skontroloval a ze suhlasi s uctovanim. V tom pripade berie na seba zodpovednost, ze je vsetko zauctovane spravne a aj to v pripade potreby obhaji.
anna81
18.03.09,12:44
Dokladov máme viac než dosť. A myslíš že sa mi nejaký audítor pod tie doklady podpíše? Aj podľa mňa by to tak malo byť a tak som si to predstavovala keď sme dávali robiť audit, ale, skutočnosť je iná..
durisovad
18.03.09,12:54
Nas auditor chodil kazdy mesiac na jeden cely den, vsetky doklady poprezeral, parafoval a v pripade potreby poradil aj mimo navstevneho dna po telefone alebo faxom, resp. mailom.
anna81
20.03.09,07:21
Tak by som si to aj ja predstavovala. U nás je možno ten problém že nemáme povinnosť dávať overovať účtovnú závierku audítorovi.