mihal18
16.03.09,16:03
Potreboval by som radu. Som začínajúci podnikateľ a rozhodol som sa, že sídlo firmy budem mat napísané na dom mojej matky, kde aj bývam. (vzhľadom k tomu, že mi kancelária bude slúžiť iba na tlačenie faktúr a ostatné drobnosti, nepotrebujem riešiť inú variantu). Ide len o prenajatie jednej izby pre podnikateľské účely. Potreboval by som vedieť, ako taká zmluva má vyzerať.
Ďalej chcel by som vedieť ešte jednu informáciu. Moja matka je invalidná dôchodkyňa a chcel by som vedieť, že aká je nezdaniteľná suma pre invalidného dôchodcu. Bolo mi povedané, že je to suma okolo 50 000 Sk, ale potreboval by som to potvrdiť.
Viem že sa podobné témy na stránke nachádzajú. Hľadaním som tu strávil už dosť času a nenašiel som informácie, ktoré by som potreboval. Budem vďačný za každú radu.
Lianka
16.03.09,15:23
Moja matka je invalidná dôchodkyňa a chcel by som vedieť, že aká je nezdaniteľná suma pre invalidného dôchodcu. Bolo mi povedané, že je to suma okolo 50 000 Sk, ale potreboval by som to potvrdiť.

Matka ako invalidna dochodkyna ma narok na celu nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika podla § 11, ktoru si moze odpocitat z uhrnu zdanitelnych prijmov za rok (invalidny dochodok nie je zdanitelnym prijmom). Vyska nezdanitelnej casti na danovnika je v roku 2009 4 025,70 € (121 278 Sk). Z uhrnu prijmov do tejto vysky by teda mame nevysla ziadna danova povinnost.

Ak uhrn prijmov nepresiahne polovicu nezdanitelnej casti na danovnika (v roku 2009 2 012,85 EUR (60 639 Sk)), danovnik nie je povinny podat danove priznanie, dan sa nevyrubuje a neplati, vid. § 46 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html. Pre rok 2008 bola hranica 49 248 Sk.

Ak hovoris o prijmoch z prenajmu: ak prijem z prenajmu nepresiahne 5x zivotneho minima, nie je nutne ho uvadzat v danovom priznani a zdanovat. Pre rok 2008 bola hranica 25 650 Sk.

Z prijmov z prenajmu si mama moze odpocitat preukazatelne alebo pausalne vydavky 40%, § 6, ods. 10, 11 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html.
Ľubica 025
16.03.09,17:09
[quote=mihal18;986637]Potreboval by som radu. Som začínajúci podnikateľ a rozhodol som sa, že sídlo firmy budem mat napísané na dom mojej matky, kde aj bývam. (vzhľadom k tomu, že mi kancelária bude slúžiť iba na tlačenie faktúr a ostatné drobnosti, nepotrebujem riešiť inú variantu). Ide len o prenajatie jednej izby pre podnikateľské účely. Potreboval by som vedieť, ako taká zmluva má vyzerať.

V prílohe prikladám nájomnú zmluvu a tiež Súhlas na užívanie bytu na podnikateľské účely.
mihal18
17.03.09,08:21
Ďakujem veľmi pekne.
maaato
28.07.12,19:13
Zdravim,
som podnikatel a sidlo budem mat v dome mojej manzelky, kde aj byvam.Ide o prenajatie jednej izby.Manzelka je invalidna dochodkyna..Aku sumu jej mozem maximalne vyplatit na najme, aby nemusela podavat DP. Postaci mi zmluva ktora je uvedena vyssie aj v mojom pripade?
Dakujem