majkaaa
16.03.09,16:10
Dobry den,
prosim Vas. Moja asistentka ma prijem za cely rok 90tis. Mimo toho nema ziadny prijem. Mam jej z tohto prijmu stahovat dan, alebo tym, ze je odpocitatelna 98...tis, tak by ziadnu dan aj tak neplatila.
Zoltán Kovács
16.03.09,15:15
Dobry den,
prosim Vas. Moja asistentka ma prijem za cely rok 90tis. Mimo toho nema ziadny prijem. Mam jej z tohto prijmu stahovat dan, alebo tym, ze je odpocitatelna 98...tis, tak by ziadnu dan aj tak neplatila.

Málo info na správnu odpoveď.

Zrejme ide o zamestnanecký vzťah, ale ten príjem môže byť mesačne nerovnomerne rozložený. A tým môže dôjsť k tomu, že aj keď má podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov (uplatnenie nezdaniteľnej čiastky) tak jej vzniká daňová povinnosť. Takto zrazenú daň môže vysporiadať buď v rámci ročného zúčtovania, resp. ak nestihne o to požiadať tak podaním daňového priznania typu A.
hanelie
16.03.09,15:16
záleží od toho či má podpísané vyhlásenie - ak nie, tak jej bude daň vychádzať - tá sa potom vysporiada pri RZD resp DP
veronikasad
16.03.09,15:17
záleží od toho či má podpísané vyhlásenie - ak nie, tak jej bude daň vychádzať - tá sa potom vysporiada pri RZD resp DP
majka je zdravotne postihnutá, to nie je pracovno-právny vzťah.
Asistentka má nárok na uplatnenie NČZD
majkaaa
16.03.09,15:20
ja niesom samostatna uctovnicka, ja som telesne tazko postihnuta a neviem ci jej to mam stahovat alebo nie. Dostava pravidelne 250eur/mesiac. Nejde o pracovnu zmluvu ale podla obcianskeho zakonnika. Ja s nou nepodpisujem ziadne vyhlasenie. Automatiky, ked zarobi osobny asistent viac ako 48tis, tak podava danove priznanie, ale neplati ziadnu dan. A to plati az do sumy odpocitatelnej polozky?
Zoltán Kovács
16.03.09,15:22
ja niesom samostatna uctovnicka, ja som telesne tazko postihnuta a neviem ci jej to mam stahovat alebo nie. Dostava pravidelne 250eur/mesiac. Nejde o pracovnu zmluvu ale podla obcianskeho zakonnika. Ja s nou nepodpisujem ziadne vyhlasenie. Automatiky, ked zarobi osobny asistent viac ako 48tis, tak podava danove priznanie, ale neplati ziadnu dan. A to plati az do sumy odpocitatelnej polozky?

Presne tak, tým pádom, že jej príjem presiahol 50% nezdaniteľnej čiastky (49248,- Sk) vzniká povinnosť podať DP. Ale má nárok na nezdaniteľnú čiastku v plnej výške. Jej príjem túto sumu (98496,- Sk) nepresiahol, tak daňová povinnosť nevzniká.
majkaaa
16.03.09,15:24
veronika dakujem za podrzanie :). A NČZD je odpocitatelna polozka? Cize jej nemam nic stahovat, aj tak by na konci nic neplatila, vsak?
Zoltán Kovács
16.03.09,15:26
veronika dakujem za podrzanie :). A NČZD je odpocitatelna polozka? Cize jej nemam nic stahovat, aj tak by na konci nic neplatila, vsak?

NČZD = nezdanitešná čiastka základu dane
majkaaa
16.03.09,15:36
a este jedna malickost. Ja som minuly rok pracovala na dohodu, retusovala som a zarobila som 6.960,-Sk, z toho mi strhli dan 1322sk, cize som v cistom dostala 5.638,-sk. Som na plnom invalidnom a inde som nepracovala. Je mozne si podat danove priznanie o vrateni dane?
hanelie
16.03.09,15:38
Cize jej nemam nic stahovat, aj tak by na konci nic neplatila, vsak?
http://www.porada.sk/668648-post6.html
Lianka
16.03.09,15:39
Ano, podaj si danove priznanie typu A. Zrazenu dan ti danovy urad vrati.
hanelie
16.03.09,15:43
záleží od toho či má podpísané vyhlásenie - ak nie, tak jej bude daň vychádzať - tá sa potom vysporiada pri RZD resp DP
vychádzala som z predpokladu, že sa jedná o asistentku v pp /napr iné pomenovanie pre sekretárku


Ano, podaj si danove priznanie typu A. Zrazenu dan ti danovy urad vrati.
podáva bečko - osobná asistencia §6 ods.2 písmeno b
Lianka
16.03.09,15:46
podáva bečko - osobná asistencia §6 ods.2 písmeno b

Hanelie, rozumiem tomu tak, ze ona nie je osobna asistentka... (Ona ma svoju osobnu asistentku.) Ona je invalidna dochodkyna, ktorej jediny prijem je prijem na zaklade dohody. Preto si myslim, ze A.
majkaaa
16.03.09,15:56
nie, prepacte ja vas trosku pletiem. Ja som telesne postihnuta a mam osobnu asistentku a ta podava typ B to viem. O nej som sa pytala ci mam jej stahovat dat, ked ma nizky prijem.
No a tu dalsiu vec som sa pytala na mna. Ja ako na plnom invalidnom som pracovala na dohodu, tak si tiez myslim, ze typ A, nie?
majkaaa
16.03.09,15:57
Lianka ma dobre pochopila. Dakujem
hanelie
16.03.09,16:07
a este jedna malickost. Ja som minuly rok pracovala na dohodu, retusovala som a zarobila som 6.960,-Sk, z toho mi strhli dan 1322sk, cize som v cistom dostala 5.638,-sk. Som na plnom invalidnom a inde som nepracovala. Je mozne si podat danove priznanie o vrateni dane?
sorry,
tento príspevok som neregistrovala , samozrejme A, keď chceš vrátiť daň
majkaaa
16.03.09,16:09
ano, dakujem vsetkym.
Katy a R
16.03.09,16:12
nie, prepacte ja vas trosku pletiem. Ja som telesne postihnuta a mam osobnu asistentku a ta podava typ B to viem. O nej som sa pytala ci mam jej stahovat dat, ked ma nizky prijem.
No a tu dalsiu vec som sa pytala na mna. Ja ako na plnom invalidnom som pracovala na dohodu, tak si tiez myslim, ze typ A, nie?

áno .. ty si podáš DP A (dohoda) a daň ti vrátia ... ale bude sa ti potom počítať aj do príjmu (čo každoročne dokladáš na UPSVaR)
Asistentke nič nestrhávaj, riadne jej vyplať celú sumu - podľa odpracovaných hodín (nezabudni na doklad o zaplatení) ... ona si sama podá DP B (pri tom príjme čo píšeš jej daň nevyjde):)

pozri aj témy týkajúce sa OA
veronikasad
16.03.09,17:17
a este jedna malickost. Ja som minuly rok pracovala na dohodu, retusovala som a zarobila som 6.960,-Sk, z toho mi strhli dan 1322sk, cize som v cistom dostala 5.638,-sk. Som na plnom invalidnom a inde som nepracovala. Je mozne si podat danove priznanie o vrateni dane?
Majka, okrem dohody máš aké príjmy? Máš živnosť ? /invalidný dôchodok sa do zdan.príjmov nepočíta/.
Ak tvoj základ dane nepresiahol 98496sk, a príjem z dohody bol zdanený zrážkovou daňou, môžeš ho zahrnúť do príjmov. DU tu zrazenú daň vráti. Len treba správne vyplniť daň.priznanie.
Ak bol zdanený preddavkou daňou a tvoj celkový príjem presiahol 1/2 nezd.časti základu dane, musíš ho tiež zahrnúť do DP. Pri nižšom príjme ti povinnosť podať DP nevzniká, ale ak ho podáš, DU ti daň vráti. .