jokova
16.03.09,19:24
R=0.5m2 K/W co to vsetko znamena,prosim po lopaticky dakujem
Kemoslav
16.03.09,21:10
Je to odpor, ktory kladie stavebna konštrukcia teplu, ktore sa snazi prestupit cez konstrukciu. Cim vacsi, tym lepsi. Normova hodnota R pre nove staby je u stien 3,0 a pri streche je to nieco okolo 4,5 alebo viac. To si presne nepamatam. Cim maju obvodove konstrukcie vyssi R, tym su z teplotechnickeho hladiska kvalitnejsie. Dufam, ze to staci.
Ferdosondo
17.03.09,06:12
Opačne : tepelná vodivosť (tuším lambda) je prevrátená hodnota odporu.

L = 1/R
L = 2 W / m2 K
Takáto konštrukcia má schopnosť (vlastnosť) odviesť teplo v objeme 2 Waty každým metrom štvorcovým plochy a na každý stupeň rozdielu teploty dnu a vonku.

Príklad.
Budeš mať homogénnu stenu
- s plochou 20 m2
- vnútorná teplota 20 stupňov / vonkajšia 5 stupňov ( zanedbajme zmenu teplôt v zvislom stĺpci
- tepelná vodivosť povedzme 2.

Pri stabilných podmienkach stratíš cez túto stenu za 1 deň :

24x2x15x20 ((/3600 )) Wh tepla (tí , čo neskôr vyšli zo školy - patrí tam /3600??:) = musel by som sa pohrabať v minulosti ).

Lebo 14 kWh je veľa a 4 Wh málo . Ale možno R nie je dosť reálne číslo, pretože výkon radiátora na takúto miestnosť býva 2-5 kW = projektované min. do -12 stupňov Celzia.
Tvoj príklad: Q=U.S. (t1-t2) 2x20x15 = 600W
Pstr= Q.t 600x24= 14,4kWh
Máš pravdu, že je to veľa, ale je to spôsobené vlastnosťami tej steny. Bohužiaľ steny na starých domoch majú podobné vlastnosti a tým podmienené veľké kopy dreva pri dome.
chandler
17.03.09,09:04
tepelny odpor zavisi jednak od materialu a jednak od hrubky steny. napr. 120mm polystyrenu ma priblizne rovnaky odpor ako Ytong hruby 375mm.
a 240mm polystyrenu ma dvojnasobny odbor ako 120mm polystyrenu.
cim vyssie cislo tym menej tepla prejde konstrukciou. ako tu uz bolo R=3 maju steny, strechy asi 5 a nove okna okolo 1
Milan.Žiška
17.03.09,09:39
Až také jednoduché to úplne nie je. Odpor konštrukcie je fyzikálna vlastnosť konštrukcie, presne tak ako je spomínané v predošlých príspevkoch. Treba však brať na zreteľ vplyv prostredia a okrajové veličiny pre teplotechnický výpočet.:)
Bolo by chybou riešiť teplotechniku objektu výpočtom odpor = hrúbka / súčinetel tepelnej vodivosti. Snáď pre výpočet fragmentu rovnej steny by to bolo OK. No práve detaily robia stavbu " zložitou a komplikovanou. Úplne zbytočný je pozitívny výsledok na stene, ak detail nad oknom bude plesnivieť, v kúte bude kondenzovať voda, prípadne v stene bude kondenzačná zóna s negatívnou bilanciou - bude sa v nej hromadiť vlhkosť, ...atď. Pre výpočty sa uvažuje so všetkými vrstvami skladby konštrukcie a ich vlastnosti, berú sa teplotné podmienky, vlhkostné pomery, miesto realizácie, plánovaný typ prevádzky ...atď. :)
K otázke "R=0.5m2 K/W", znamená to aký veľký odpor kladie konštrukcia prestupu tepla materiálu s uvedenými vlastnosťami. Závisí to od hrúbky a vlastnosti - tepenej podivosti materiálu.:)
chandler
17.03.09,09:47
to je pravda ale ja som reagoval hlavne na toto "prosim po lopaticky dakujem" :)
apo
08.11.09,15:29
Mám otázku.

Podľa zvoleného materiálu z ktorého je postavený obvodový múr sa dá vypočítať tepelný odpor.

Otázka:
Môže nekvalitná práca murárov vypočítané hodnoty podstatne zhoršiť.

Prečo sa pýtam:
Máme postavenú hrubú stavbu. Elektikári frézovali drážky pre elektrické vedenie. Cez drážku nielen, že presvitalo svetlo, ale bolo vidieť na druhú stranu. Tento úkaz sa prejavil na spodnom rade tehál, kde nie je polystyrén. Mám obavy, že takých to miest je viac. Staviteľ obhajoval túto chybu tým, že vypadla omietka. Ale pokiaľ viem tak tehly sa ukladajú vedľa seba tak, že zapadnú do seba svojím zvlneným profilom. Použili sme tehly Bitterm z Ipeľských tehelní.

Máme sa báť, že obvodový múr bude mať defekty, ktoré sa dajú zmerať napríklad termovíziou?

Ďakujem.

apo
220870
08.11.09,15:39
Mám otázku.

Podľa zvoleného materiálu z ktorého je postavený obvodový múr sa dá vypočítať tepelný odpor.

Otázka:
Môže nekvalitná práca murárov vypočítané hodnoty podstatne zhoršiť.

Prečo sa pýtam:
Máme postavenú hrubú stavbu. Elektikári frézovali drážky pre elektrické vedenie. Cez drážku nielen, že presvitalo svetlo, ale bolo vidieť na druhú stranu. Tento úkaz sa prejavil na spodnom rade tehál, kde nie je polystyrén. Mám obavy, že takých to miest je viac. Staviteľ obhajoval túto chybu tým, že vypadla omietka. Ale pokiaľ viem tak tehly sa ukladajú vedľa seba tak, že zapadnú do seba svojím zvlneným profilom. Použili sme tehly Bitterm z Ipeľských tehelní.

Máme sa báť, že obvodový múr bude mať defekty, ktoré sa dajú zmerať napríklad termovíziou?

Ďakujem.

apo
V miestach kde sa musí tehla rezať , je to v každom jednom rade v styku dvoch tehál sa spoj tehál vo vertikálnom smere musí zalievať maltou.Zrejme práve v tomto mieste sa vám vyskytla tá priesvitná špára.Ak ste tam nemali totálnych babrákov .Tak si myslím že sa jedná len o maličkú chybičku.V tom prípade sa nemusíte ničoho obávať.Nekvalitná práca murárov má zásadný význam pre vypočítané hodnoty.
apo
08.11.09,15:44
Podľa toho koľko si firma pýtala za hrubú stavbu by nemali byť babráci.

Ďaka za optimistickú informáciu.

apo
vladoziak
08.11.09,17:29
Kvalita sa prejavuje tym,ze pytaju vela za robotu?
Dobre som to nepochopil,ale to ako robili tie drazky ako ked vidno na druhu stranu.
Na spodnej rade kde nie polystyren?To je ako,nechapem,mate polystyren od tretieho radu alebo ako to je?
A nepisete vobec z akej tehly robite myslim hrubku.
Tehly nemaju zvlneny povrch ale pero a drazku,ktore do seba pri murovani zapadnu a preto sa malta dava iba na loznu plochu.
ciners
08.11.09,18:44
Treba si dat pozor, tepelny odpor hovori o tepelnych stratach,nie o riziku vzniku plesni.
2D a 3D teplotne pole namodelujete napriklad v Ansyse, amateri v programe Teplo :D V tom Teple sa da tusim len stacionarne teplotne pole,ale nie som si isty:)
Posledny idstavec berte skor ako zart,ale tak nejako sa to fakt da.
apo
08.11.09,19:57
Kvalita sa prejavuje tym,ze pytaju vela za robotu?
Dobre som to nepochopil,ale to ako robili tie drazky ako ked vidno na druhu stranu.
Na spodnej rade kde nie polystyren?To je ako,nechapem,mate polystyren od tretieho radu alebo ako to je?
A nepisete vobec z akej tehly robite myslim hrubku.
Tehly nemaju zvlneny povrch ale pero a drazku,ktore do seba pri murovani zapadnu a preto sa malta dava iba na loznu plochu.


Zvolil som trochu odľahčený tón.

Spodný rad tehál nemá polystyrén. Neviem prečo. možno z dôvodu montovania terasy úrovni podlahy v prízemí. Pri vchode do domu nie je polystyrén na dvoch radoch z dôvodu lepenia kabrincov, alebo iného vodeodolného obkladu. Či je to správne z pohľadu tepelného odporu neviem.

apo
220870
08.11.09,20:02
Na spodné dva rady tehál cca do 75 cm od terénu sa na steny lepí styrodur.
tiger111
31.01.10,09:49
Podľa toho koľko si firma pýtala za hrubú stavbu by nemali byť babráci.

Ďaka za optimistickú informáciu.

apo
tak to som sa teda dobre zasmial :) ....to si myslel ako vtip?ale snad ano....lebo ak nie ,tak nic v zlom,ale fakt ta lutujem
pivko
31.01.10,13:37
Na spodné dva rady tehál cca do 75 cm od terénu sa na steny lepí styrodur.
mimotemyJa mám výšku od zaliatych pásov 2x DT + 10cm platňa. Plánoval som dať styrodur len do výšky platne /vychádza to presne 60cm a tuším taký maju rozmer tie tabule styroduru/ nad terénom to bude 30 cm . Bude to málo? mám dať ešte styrodur aspoň na prvý rad tehál?/alebo 2 rady/
Nebude problém ak styodur bude napr 7cm po prvý rad tehál a potom EPS 12-15 cm?
tiger111
01.02.10,09:58
prosim vas mam na vyber porobeton rozneho tepelneho odporu...3,125 a 3,725 .....ma rovnaky rozmer,len vahu ma odlisnu......ktory je lepsi a preco?dakujem
pivko
01.02.10,12:23
mimotemyJa mám výšku od zaliatych pásov 2x DT + 10cm platňa. Plánoval som dať styrodur len do výšky platne /vychádza to presne 60cm a tuším taký maju rozmer tie tabule styroduru/ nad terénom to bude 30 cm . Bude to málo? mám dať ešte styrodur aspoň na prvý rad tehál?/alebo 2 rady/
Nebude problém ak styodur bude napr 7cm po prvý rad tehál a potom EPS 12-15 cm?
Posúvam..
TomasHC
01.02.10,12:58
prosim vas mam na vyber porobeton rozneho tepelneho odporu...3,125 a 3,725 .....ma rovnaky rozmer,len vahu ma odlisnu......ktory je lepsi a preco?dakujem

Ten lahsi ma zrejme lepsie izolacne vlastnosti ale aj nizsiu pevnost v tlaku. Treba konzultovat so statikom.

http://www.ytong.sk/html/slk/sk/porobeton_pevnostne_charakteristiky.php
http://www.ytong.sk/html/slk/sk/porobeton_tepelno_technicke_vlastnosti.php
pivko
02.02.10,15:36
mimotemyJa mám výšku od zaliatych pásov 2x DT + 10cm platňa. Plánoval som dať styrodur len do výšky platne /vychádza to presne 60cm a tuším taký maju rozmer tie tabule styroduru/ nad terénom to bude 30 cm . Bude to málo? mám dať ešte styrodur aspoň na prvý rad tehál?/alebo 2 rady/
Nebude problém ak styodur bude napr 7cm po prvý rad tehál a potom EPS 12-15 cm?
P o s u v a m ;)
220870
02.02.10,18:00
Styrodur odporúčam min cez prvú radu tehál.Na styrodur potom môžete nalepiť vo výške hydroizolácie obyčajný polystyrén.
apo
02.02.10,18:28
Styrodur odporúčam min cez prvú radu tehál.Na styrodur potom môžete nalepiť vo výške hydroizolácie obyčajný polystyrén.


Zhoviteľ hrubej stavby mi povedal, že na styrodur môžem prilepiť kamenný obklad, alebo obklad z umelého kameňa tak ako na základy, ktoré sú nad úrovňou zeme.

Predpokladám, že áno. Aký je názor poraďákov?

Ďakujem.

apo
220870
02.02.10,18:38
Áno ,na styrodur môžete lepiť kameň.

http://www.vaspo.sk/fotoalbum/vstup/index_sk.html
pivko
02.02.10,18:46
Styrodur odporúčam min cez prvú radu tehál.Na styrodur potom môžete nalepiť vo výške hydroizolácie obyčajný polystyrén.
Nerozumiem NA styrodur?nie Nad? Tak že ak na tak musím do EPS vyrezať drážku o hrúbke a výške styroduru ktorá mi zasahuje do tabule EPS aby som nemal na druhom rade EPS odskok:rolleyes: Správne?
radolukac
02.02.10,18:56
Áno ,na styrodur môžete lepiť kameň.


Tym bolo myslene ze zatepleny dom bude mat spodnu radu styrodur a namiesto fasady, marmolitu alebo niecoho ineho nalepis obkladovy kamen
220870
02.02.10,19:56
Nerozumiem NA styrodur?nie Nad? Tak že ak na tak musím do EPS vyrezať drážku o hrúbke a výške styroduru ktorá mi zasahuje do tabule EPS aby som nemal na druhom rade EPS odskok:rolleyes: Správne?

Občas sa to tak robí.Všetkým mojim zákazníkom odporúčam dávať styrodur aj 75 cm nad(vyššie)vodorovnú hydroizolačnú vrstvu obvodového muriva.Je to preto ,že na spodu blízko zeme sú isté rizika vlhnutia "obyčajného" polystyrénu,. čím stráca svoje tepelnoizolačné vlastnosti.Preto sa občas robí tak, ako som popísal vyššie.Ak si predstavíš jednu súvislú plochu stenu a máš niekde v rovine bez odskoku napojený styrodur s obyčajným polystyrénom tak je reálna hrozba toho ,že konečná povrchová farba bude mať na styku styroduru a fasádneho polystyrénu iný odtieň.Je to dané tým ,že styrodur je nenasiakavý na rozdiel od fasádneho polystyrénu.:cool:
mlaco
08.02.10,05:47
Občas sa to tak robí.Všetkým mojim zákazníkom odporúčam dávať styrodur aj 75 cm nad(vyššie)vodorovnú hydroizolačnú vrstvu obvodového muriva.Je to preto ,že na spodu blízko zeme sú isté rizika vlhnutia "obyčajného" polystyrénu,. čím stráca svoje tepelnoizolačné vlastnosti.Preto sa občas robí tak, ako som popísal vyššie.Ak si predstavíš jednu súvislú plochu stenu a máš niekde v rovine bez odskoku napojený styrodur s obyčajným polystyrénom tak je reálna hrozba toho ,že konečná povrchová farba bude mať na styku styroduru a fasádneho polystyrénu iný odtieň.Je to dané tým ,že styrodur je nenasiakavý na rozdiel od fasádneho polystyrénu.:cool:

Ok, mohol by som sa tu spytat na riesenie tohto: Ako pripemim styrodur o mur?

Na mojom mure je totizto PVC hydroizolacia (Sika (podobne ako Tatrafol)). A ja ju nechcem prederavit kotvami, resp. ked tak, tak velmi citlivo, len neviem este ako. Na kolkych miestach mam kotvit platnu 1250x600mm, ked bude postavena na vysku, z toho 62cm nad urovnou zeme a 62cm pod urovnou zeme?

Obr:
http://www.ostavbe.sk/download/file.php?id=1962