MonikaO
02.07.05,19:41
Prosím o radu skúsenejších. Mám bankový účet vedený v EUR. Program mi dovolí účtovať len s prepočtom na SK. Prosím Vás aký kurz budem používať, na výpise žiadny nemám a aj zostatok bude len EUR. Na konci roka sa mi to síce vyrovná ale neviem čo s tým v priebehu roka. A ako budem účtovať prípad: Na bankovom účte v EUR úhrada faktúry v CZK?
Ďakujem.
A dúfam, že tu podobná téme založená nebola, lebo už ju tu hľadám asi pol hodinu.
Ešte raz ďakujem za Vaše rady
ondrejvla
02.07.05,18:10
Prosím o radu skúsenejších. Mám bankový účet vedený v EUR. Program mi dovolí účtovať len s prepočtom na SK. Prosím Vás aký kurz budem používať, na výpise žiadny nemám a aj zostatok bude len EUR. Na konci roka sa mi to síce vyrovná ale neviem čo s tým v priebehu roka. A ako budem účtovať prípad: Na bankovom účte v EUR úhrada faktúry v CZK?
Ďakujem.
A dúfam, že tu podobná téme založená nebola, lebo už ju tu hľadám asi pol hodinu.
Ešte raz ďakujem za Vaše rady
Určite tu už bolo viac tém, aj odpovedí týkajúcich sa bankového účtu v cudzej mene. Ja používam kurz NBS platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu. a pri úhrade v CZK na EUR účte si prepočítaš kurz CZK na SK a máš EUR, znovu len prepočítaním kurzu. Ak to bola fa vystavená na CZK, mal by ti súhlasiť počet, resp.suma CZK napr. 1000,- CZK, vydelíš to sumou EUR, ktorá ti pribudla na účet a prepočtom na SKK. Nakoľko všetko musíš prepočítať na SKK.
Ak nie je jasné, ozvi sa. Možno sa nájde niekto ďalší, kto sa pripojí k mojej odpovedi.
durisovad
02.07.05,19:35
Podla zakona o uctovnictve treba uctovat v slovenskej mene. Ja mam program, ktory mi vyparuje fakturu s uhradou (a vypocita kurzovy rozdiel) ked zadam aj vo fakture aj v uhrade rovnaku cudziu menu a aj udaj v Sk. Ak by som mala fakturu v CZK, dala by som si ju uhradit na korunovy ucet. Ale ked uz prisla uhrada na ucet EUR, prepocitala by som tiez (tak ako ondrejvla) kurzom NBS cesku menu na slovnesku a spatne na eura . Neviem, ci kazdy program vypocitava kurzove rozdiely, ak nie, treba prepocitat a zauctovat rucne.
Viera
13.07.05,13:02
Chcela by som poprosiť o radu. Mala som účet v EUR. Prepočet pohybov na tomto účte som robila podľa kurzu NBS. Koncom júna som účet zrušila a EURá som previedla na Sk. Príjem na korunovom účte mi banka prepočítala Eurá kurzom komerčnej banky. Touto transakciou mi vznikol rozdiel na účte 261. Môžem zúčtovať tento rozdiel ako kurzovú stratu 563/261 ?
Velettka
13.07.05,13:04
áno, ak vznikla strata tak na 563 ...


Chcela by som poprosiť o radu. Mala som účet v EUR. Prepočet pohybov na tomto účte som robila podľa kurzu NBS. Koncom júna som účet zrušila a EURá som previedla na Sk. Príjem na korunovom účte mi banka prepočítala Eurá kurzom komerčnej banky. Touto transakciou mi vznikol rozdiel na účte 261. Môžem zúčtovať tento rozdiel ako kurzovú stratu 563/261 ?
SOME
13.07.05,14:32
Chcem sa spýtať, hovorí Vám niečo slovo "overnight" na bankovom výpise?

Je to vlastne uloženie peňazí na noc na úroky, lenže mito máme aj v EUR účte. Vie mi niekto poradiť, čo s kurz. rozdielom, ktorý sa tvorí a či účtujem správne?
12.7. prevod 1 000 EUR z EUR na EUR úrokový 261/221AE kurz NBS 38,50 38500,-
13.7.príjem 1 000 EUR z EUR úrok.na EUR 221AE/ 261 kurz NBS 39,00
39000,-
Ďakujem
zlatica76
14.07.05,05:34
nikto z vas nebol na Cenigovej?? :)

Jej teoria o uctovani na devizovom ucte je sice krasna, ale tazko realizovatelna, pokusim sa nacrtnut jej myslienkovy pochod:
- pokial prijmam peniaze na devizovy ucet a nemam iny kurz - pouzijem kurz NBS (napr. uhrada faktúry)
- pokial prijmam peniaze napr. prevodom z korunoveho účtu - pouzijem kurz komercnej banky (napr. prevadzam 39 Skk = 1 EUR), v tomto pripade ma vobec nezaujima kurz NBS
- prevadzam 1 EUR na slovensky ucet - pouzijem kurz komercnej banky
- platim fakturu v EUR - mala by som si vypocitat bud vazeny aritmeticky priemer alebo FIFO a tymto kurzom prepocitat eura na SKK

Najzaujimavejsi je ten posledny bod - neviem ako si to p. Cenigova predstavuje v praxi (lebo napr. nas podnik je prevazny exporter, tzn. ze tych devizovych uctov mame pozehnane), ale jej teoria je, ze peniaze sa spravaju ako zasoby, tzn. ze vydaj predsa musim ocenovat bud vazeny aritmeticky priemer (VAP) alebo FIFO.

BTW, podla ineho auditora (tiez dost vazeneho), vsade mozem pouzivat kurz NBS, okrem vymedzenych pripadoch v zakone.

U nas zvykneme pouzivat mesacny prepocet zostatkov devizovych uctov kurzom NBS, lebo pri velkych pohyboch moze vzniknut dost velky nepomer medzi tym kolko mate euro a SKK v uctovnictve.

Na ucte 261 by nemali vznikat kurzove rozdiely, t.j. vydaj /presun eura na SKK zauctujes v hodnote, ktoru za tie eura skutocne dostanes, t.j.
261 / 221EUR .... kurzom kom.banky, prevod eura
221 SKK / 261 ... kurz kom. banky (co skutocne pripisali na korunovy ucet)
Viera
14.07.05,09:15
No, čiže ďakujem za dve úplne opačné odpovede.
Ktoré ustanovenie zákona ( príp. postupov ) vylučuje to, že na 261 nemôžu vzniknúť kurzové rozdiely ?
Ľuba
14.07.05,09:26
No, čiže ďakujem za dve úplne opačné odpovede.
Ktoré ustanovenie zákona ( príp. postupov ) vylučuje to, že na 261 nemôžu vzniknúť kurzové rozdiely ?Pozri §24 Postupov účtovania PÚ. Podľa neho sa účtujú kurzové rozdiely z dôvodu inkasa pohľadávok, platby záväzkov a predaja DFM a KFM.

Tiež sa prikláňam k názoru, že by som ten prevod urobila kurzom komerčnej banky, pokiaľ ho máš na výpise.
Viera
14.07.05,11:29
Áno, kurz komerčnej banky mám uvedený na Sk - korunovom účte , ale nie na EURo účte. Len mi nejde do hlavy to, že všetky pohyby, ktoré boli na EURo - účte som prepočítavala kurzom NBS a teraz mám použiť pri jednej transakcii kurz komerčnej banky.

V zákone o účtovnictve som našla ustanovenie § 24 ods.3
" Pri kúpe a predaji cudzej meny na Sk použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. "

Z toho vyplýva, že v tomto mojom prípade by sa mal asi použiť ten kurz komerčnej banky. Alebo sa toto ustanovenie vzťahuje len na hotovostné transakcie ?
Dada
14.07.05,11:50
Áno, kurz komerčnej banky mám uvedený na Sk - korunovom účte , ale nie na EURo účte. Len mi nejde do hlavy to, že všetky pohyby, ktoré boli na EURo - účte som prepočítavala kurzom NBS a teraz mám použiť pri jednej transakcii kurz komerčnej banky.

V zákone o účtovnictve som našla ustanovenie § 24 ods.3
" Pri kúpe a predaji cudzej meny na Sk použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. "

Z toho vyplýva, že v tomto mojom prípade by sa mal asi použiť ten kurz komerčnej banky. Alebo sa toto ustanovenie vzťahuje len na hotovostné transakcie ?
Pri prevádzaní peňazí z EUR účtu na SKK účet alebo opačne použiješ kurz komerčnej banky.
liba2
14.07.05,12:36
To Dada

V zákone o účtovnictve som našla ustanovenie § 24 ods.3
" Pri kúpe a predaji cudzej meny na Sk použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. "
----------
Teda v obidvoch prípadoch.
Dada
14.07.05,12:38
To Dada

V zákone o účtovnictve som našla ustanovenie § 24 ods.3
" Pri kúpe a predaji cudzej meny na Sk použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. "
----------
Teda v obidvoch prípadoch.
Veď áno, kurz komerčnej banky.
Dada
14.07.05,12:43
Zákon č. 561/2004 Z. Z., ktorým sa mení a dopľňa zákon o účtovníctve, spresňuje a dopĺňa ustanovenie § 24 zákona o účtovníctve. Novodoplnené ustanovenie účinné od 1.1.2005 uvádza, že pri prevode peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v cudzej mene na účet zriadený v slovenskej mene sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané (t. j. kurz, ktorý použije komerčná banka pri realizácii prevodu). Rovnako to bude platiť aj pri prevodne peňažných prostriedkov z účtu zriadeného v slovenskej mene na účet zriadený v cudzej mene.
Viera
14.07.05,13:07
Tak už mi je to jasné.

Ďakujem za pomoc.
marianna
22.09.05,06:51
Prosím o pomoc. Mám výber GBP z účtu EUR. Akým kurzom mám prerátať príjem do pokladne GBP a výdaj EUR z účtu?
Lila
23.09.05,11:57
Súhlasím s p. Ing. Cenigovou. Musím si predsa robiť váž. priemer .
Úhrady faktúr robím nie kurzom NBS, ale kurzom za aký som predsa tie EUR-á
nakúpila. A takisto , keď dávam EUR-á na nočnú úložku, tak ich dávam kurzom účtovným /t.j. vypočítaný ako váž. priemer/ . T.z. tam mi nemôže v žiadnom prípade vzniknúť kurzový rozdiel!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
T.z. poviem to laicky- kozu plavím z jedného brehu na druhý. A keď prejde na ten druhý breh zase to bude tá moja koza Róza.
Ešte čo sa týka toho používania kurzom NBS- to platilo kedysi do 31.12.2003.
Porzri môj príspevok z 20.9.05 na tému Oceňovanie valút od 1.1.2005 .
kalkulka
23.09.05,12:37
Súhlasím s postupom účtovania Cenigovej, ale metóda FIFO sa používa iba vo valutovej pokladni a nie pri účtovaní prostredníctvom devízového účtu. Tam používame v zmysle postupov účtovania a zákona o účtovníctve kurz NBS v zmysle §2, ktorý pojednáva o dátume uskutočnenia účtovného prípadu. Čiže úhrady faktúr, či došlé alebo, ktoré platíme my účtujeme kurzom NBS, iba menové konverzie. by sme mali účtovať kurzom komerčnej banky v zmysle zmien účtovných postupov, ktoré platia od 1.1.2005.
kalkulka
23.09.05,12:44
Účtovala by som to kurzom NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu z dôvodu, že ak banka mi neuviedla kurz komerčný, čo je samozrejme, ak bol výber realizovaný z devízového účtu, tak platí uvedený postup pri odpísaní EUR z účtu a takisto príjem do valutovej pokladne by som účtovala kurzom NBS.
Lila
23.09.05,12:48
Žiaľ s Tebou nesúhlasím. Ing. Cenigová nehovorí len o val.pokladni , ale aj o devízovom účte. Či to prijmeš, záleží len na Tebe.
To absolútne nedáva ani zmysel, aby som si niekde / cez dealing v banke, zmenáreň alebo obchodníka s dev.hodnotami / lacno kúpila EUR-á /lebo chcem uhradiť moje došlé faktúry/ a účtovala to kurzom NBS.
Ešte dávam do pozornosti webovú stránku www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk)
Lila
23.09.05,13:06
Prosím o pomoc. Mám výber GBP z účtu EUR. Akým kurzom mám prerátať príjem do pokladne GBP a výdaj EUR z účtu?Pre Mariannu:
Výber GBP z dev.ú EUR /vo výpise vidíš koľko EUR Ti odbudlo napr. 100 EUR/
t.z. dáš výber z dev.ú -100 EUR kurzom oceneným v účtovníctve čiže účtovným / robíš váž.priemer/ t.j. napr. 2800 Sk.
Ty vieš, že za 100 EUR /v tvojej ocenenej hodnote 2800 SK/ si dostala napr.
50 GBP . A tu si vypočítaš kurz takto: 2800 : 50 / a to je 56 Sk za 1 GBP/

Týmito kurzami to budeš účtovať. Nie NBS.

A teda 50GBP prijmeš do val.pokladen kurzom 56 SK t.j. 2800 Sk .Účtuješ to cez
261, na ktorej Ti nevzniknú žiadne rozdiely. Čiže strany MD a DAL sa Ti budú rovnať. A ak budeš chcieť týmito GBP uhradiť faktúru, tak zase ju uhradíš tým istým kurzom t.j. 56 Sk.
kalkulka
26.09.05,07:22
Tentoraz nesúhlasím s tebou ja. Odporúčam ti pozrieť si príručku Praktický sprievodca účtovníctvom od vydavateľstva Verlag Dashofer časť 3, diel 4, str. 14. Myslím si, že pri inkase alebo úhrade faktúry na devízovom účte, ak nepoznáš kurz komerčnej banky, používaš kurz NBS v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Aký by si potom používala kurz komerčnej banky v prípade uzatvorených menových obchodov, ak sú stanovené limity na prevody pre výhodnejšie kurzy? Podľa mňa inkaso alebo úhrady fakúry sa nepovažuje za nákup alebo predaj cudzej meny na devízovom účte. Ak by sa jednalo o pripísanie alebo odpísanie EUR na korunovom účte, vtedy by sa jednalo o nákup alebo predaj cudzej meny. Tak isto je to s prevodom z devízového účtu na korunový účet. Bola som aj na seminári, kde bol lektorom Ing. Ondrej Baláž a aj on túto problematiku rozoberal v tomto zmysle.
kalkulka
26.09.05,07:39
Nesúhlasím s touto odpoveďou. Pri valutách prijatých do pokladne s použije:
1. Kurz NBS vyhlásený ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu /t.j. ku dňu prijatia valút do pokladne/ v nasledujúcich prípadoch:
- ak boli valuty obstarané výberom z devízového účtu účtovnej jednotky, pričom sa pri devízovom účte používa kurz NBS
-ak boli valuty obstarané inkasom pohľadávok, úrokov, dividend, podielov na zisku a pod.
- ak boli valuty obstarané inkasom v hotovosti za predaný tovar, služby a pod.
2. Kurz komerčnej banky, prípadne zmenárne iba v prípade, ak účtovná jednotka obstarala valuty nákupom v tejto komerčnej banke, príp. zmenárni.
Doslova citujem príručku Praktický sprievodca účtovníctvom. Metódu FIFO alebo priemerný kurz používame pri výdaji cudzej meny z pokladne a nie pri nákupe.
Lila
26.09.05,09:10
Čo sa týka dev. účtu, neviem odkiaľ to máš , že sa používa kurz NBS?
Je jasné, že keď Ti nabehnú úroky v banke / použijeme kurz NBS/. Keď Ti stiahnu z dev. účtu poplatky / použijeme kurz účtovný -priemerný/ . Veď z poplatkov
predsa nemôžeš mať ani kurz. zisk , ani kurz. stratu.
Z toho, čo si vyššie písala, si určite nenavštívila stránku audítorky Ing. Cenigovej.
Ja znovu opakujem, za týmto si pevne stojím a ak máš iný názor, ten Ti neberiem, dávam tu však opäť do pozornosti stránku www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk/)
Rozhodnutie je na každom z nás. Sú publikácie, kde je veľa chýb, ktoré opravia aj po pol roku.

A ešte čosi, je jasné, že keď Vy čakáte devízy od Vášho klienta /za Vašu VF/, tak to musí byť kurzom NBS. S Tvojou poslednou vetou súhlasím, veď to isté tvdím aj ja. A ešte prosím , aké menové obchody máš na mysli? Forwardy, swapy alebo bežné spotové ???
kalkulka
26.09.05,10:29
Odporúčam preštudovať si §24 Zákona o účtovníctve a komentár k zákonu napr. v DÚPP 2-2005 a postupy účtovania §2, možno si to dáš dokopy a prídeš na to prečo takto rozprávam a nie len ja, ale aj spústu našej odbornej verejnosti.
Lila
26.09.05,10:51
Ja Ti dávam do pozornosti § 25 odst. 3 .
A prajem deň bez mrzutostí.
kalkulka
26.09.05,11:11
§25 ods. 3 v našom prípade platí pre peňažné prostriedky v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky. Tak neviem prečo by to malo platiť pre devízový účet. Mimochodom som tento problém dala opätovne vyriešiť aj našej audítorke. Možno sa ti potom ozvem. Zatiaľ ďakujem za plodnú diskusiu.
pavliscakova
06.03.07,10:01
Chcem sa spýtať, hovorí Vám niečo slovo "overnight" na bankovom výpise?

Je to vlastne uloženie peňazí na noc na úroky, lenže mito máme aj v EUR účte. Vie mi niekto poradiť, čo s kurz. rozdielom, ktorý sa tvorí a či účtujem správne?
12.7. prevod 1 000 EUR z EUR na EUR úrokový 261/221AE kurz NBS 38,50 38500,-
13.7.príjem 1 000 EUR z EUR úrok.na EUR 221AE/ 261 kurz NBS 39,00
39000,-
Ďakujem


Ahoj,
ja by som zaúčtovala príjem 13.7. kurzom z 12.7. a tým mi nevznikne na 261 kurzový rozdiel. A čo na konci mesiaca ? ostane mi tá suma , KTORÚ NA NOC ULOŽÍME DO BANKY visieť na 261 ? Ďakujem Valika