kalinka
17.03.09,06:30
Prosím Vás o radu. Otvárame vinotéku spojenú s malou kaviarnou. Budeme predávať flaškové víno ale aj čapované / budú nám ho dovážať z ČR - je to výrobca /. Aké doklady je potrebné vybaviť na jeho predaj? Mám sa zaregistrovať aj na spotrenú dan? Prečítala som dosť príspevkov, ale väčšinou sú pre dovozcov vína.
Excise Duty
17.03.09,06:01
Prosím Vás o radu. Otvárame vinotéku spojenú s malou kaviarnou. Budeme predávať flaškové víno ale aj čapované / budú nám ho dovážať z ČR - je to výrobca /. Aké doklady je potrebné vybaviť na jeho predaj? Mám sa zaregistrovať aj na spotrenú dan? Prečítala som dosť príspevkov, ale väčšinou sú pre dovozcov vína.
Tvoj problém je v tom, že považuješ za dovoz aj nadobudnutie vína z iného členského štátu. Najprv si zisti, či český dodávateľ vína je prevádzkovateľom daňového skladu, podľa toho sa bude odvíjať tvoj ďaľší postup. Aby si tomu rozumela, treba si poriadne prečítať zákon č. 104/2004 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov a tiež aj zákon č. 182/2005 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve v znení neskorších predpisov.
kalinka
17.03.09,06:36
Tvoj problém je v tom, že považuješ za dovoz aj nadobudnutie vína z iného členského štátu. Najprv si zisti, či český dodávateľ vína je prevádzkovateľom daňového skladu, podľa toho sa bude odvíjať tvoj ďaľší postup. Aby si tomu rozumela, treba si poriadne prečítať zákon č. 104/2004 Z. z. o spotrebnej dani z vína v znení neskorších predpisov a tiež aj zákon č. 182/2005 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve v znení neskorších predpisov.


Máš pravdu, mám z toho mišung:)
kalinka
18.03.09,06:17
Takže už som trochu v obraze. Naozaj je potrebné prečítať si zákony a vďaka tvojim príspevkom, ktoré som tu našla je to oveľa jednoduchšie a zrozumiteľnejšie.
Mám ešte jednu otázku. Dodávateľ nie je prevádzkovateľom daňového skladu. Prvá dodávka tichého vína už prišla ale bez zjednodušeného sprievodného dokladu. Vtedy som ešte o tom nevedela, že je to potrebné.
Dodávateľ tvrdí, že on už k dodávke nemá čo dodať. Ako mám teraz postupovať, keď podľa §32ods5 zákona som povinná dokument dať potvrdiť CÚ. Čitala som, že tak postupujú niektorí dodávatelia, ale ja chcem to mať OK.


Veľmi, veľmi pekne ďakujem


Volala som na colný úrad, kde mi bolo povedané, že zjednodušený sprievodný dokument na tiché vína nepotvrdzujú. Excise duty, ako by si postupoval/a v tomto prípade.
Excise Duty
18.03.09,20:42
Takže už som trochu v obraze. Naozaj je potrebné prečítať si zákony a vďaka tvojim príspevkom, ktoré som tu našla je to oveľa jednoduchšie a zrozumiteľnejšie.
Mám ešte jednu otázku. Dodávateľ nie je prevádzkovateľom daňového skladu. Prvá dodávka tichého vína už prišla ale bez zjednodušeného sprievodného dokladu. Vtedy som ešte o tom nevedela, že je to potrebné.
Dodávateľ tvrdí, že on už k dodávke nemá čo dodať. Ako mám teraz postupovať, keď podľa §32ods5 zákona som povinná dokument dať potvrdiť CÚ. Čitala som, že tak postupujú niektorí dodávatelia, ale ja chcem to mať OK.


Veľmi, veľmi pekne ďakujem


Volala som na colný úrad, kde mi bolo povedané, že zjednodušený sprievodný dokument na tiché vína nepotvrdzujú. Excise duty, ako by si postupoval/a v tomto prípade.
O českom výrobcovi vína už vieme, že nie prevádzkovateľom daňového skladu, teda jeho víno je v daňovom voľnom obehu, v každom prípade je však podnikateľským subjektom a dodal svoje víno inému podnikateľskému subjektu so sídlom v inom členskom štáte. To znamená, že spolu s vínom bol povinný dodať zjednodušený sprievodný dokument alebo ak je tzv. malým výrobcom vína, dokument podľa osobitného predpisu. Treba ho upozorniť, že porušil ustanovenie § 31 alebo § 100a českého zákona č. 353/2003 Sb. o spotřebních daních, pretože víno je harmonizovaným predmetom dane, preto jeho preprava, či v režime pozastavenia dane alebo v režime daňového voľného obehu podlieha povinnosti použiť príslušný sprievodný dokument aj napriek skutočnosti, že ako v Českej republike, tak aj na Slovensku sa na tiché víno uplatňuje nulová sadzba dane. Ak nebudeš mať takýto doklad, v ktorom musia byť uvedené parametre dodaného vína v zmysle vinárskej legislatívy, budeš mať pri zistenom predaji problémy, pretože nebudeš vedieť preukázať, čo za víno predávaš a či vlastnosti vína zodpovedajú slovenskej vinárskej legislatíve.
Vzhľadom na nulovú sadzbu dane skutočne nie je potrebné potvrdzovať a späť odosielať tretí diel sprievodného dokumentu, to sa uplatní iba v prípade tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, na ktoré sa uplatňuje iná ako nulová sadzba dane a aj to iba v prípade, ak to vyžaduje samotný dodávateľ, čo musí vyznačiť v kolónke 15 zjednodušeného sprievodného dokumentu. Určite si pozorne pozri aj zákon č. 182/2005 Z. z., tam nájdeš odpoveď, ako je to s fľaškovým a ako so sudovým vínom.
kalinka
19.03.09,05:56
Ešte raz ďakujem
vaneta
09.06.11,08:09
prosím o odpoveď: po prečítaní vašich príspevkov som zistila, že sme odoslali tiché víno do Českej republiky bez "zjednodušeného sprievodného dokumentu". Prosím poraďte, mám ho vypísať dodatočne? ČO mám v tomto príprade robiť? Vedeli by ste mi poradiť, prípadne ukázať vzor vyplneného dokumentu (niektoré položky neviem vyplniť anpr. 2,3,6,9)
vaneta
10.06.11,11:03
prosím o odpoveď: po prečítaní vašich príspevkov som zistila, že sme odoslali tiché víno do Českej republiky bez "zjednodušeného sprievodného dokumentu". Prosím poraďte, mám ho vypísať dodatočne? ČO mám v tomto príprade robiť? Vedeli by ste mi poradiť, prípadne ukázať vzor vyplneného dokumentu (niektoré položky neviem vyplniť anpr. 2,3,6,9)
NEVEDEL BY MA NIEKTO USMERNIť?