mariangelo
17.03.09,07:54
Vznikne nárok na podporu v nezamestnanosti zamestnankyni, ktorá po skončení výkonu činnosti zamestnanca v štátnozamestnaneckom pomere v dočasnej štátnej službe v období od 1.9.2007 do 19.7.2009 , ak by sa v júli 2009 prihlásila do SP ako dobrovoľný plátca na fond nezamestnanosti, aby mala tie 2 roky poistenia v nezamestnanosti ? (viď § 104 ods. 2 písm. a) zák. 461/2003 , t.j. bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky ). Zaevidovať na úrad práce by sa šla potom až v septembri 2009. Musela by si asi ale doplatiť aj niečo do zdravotnej poisťovne, lebo by nikto už za ńu od júla 2009 neplatil, nie?
Lianka
17.03.09,17:05
Osobne si nemyslim, ze je rozdiel, ci slo o statnozamestnanecky alebo bezny pracovnopravny vztah.

Narok na podporu v nezamestnanosti mas, ak:
§ 104 http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#104

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.
za teba bolo platene poistenie v nezamestnanosti

ZP - Ano, ak nie je poistena z ineho dovodu, musi sa sama do 8 dni po skonceni pracovneho pomeru/vyradenia z evidencie uchadzacov o pracu zahlasit ako samoplatitelom do ZP.

SP - V pripade, ze nie je za nu platene SP, moze sa prihlasit ako dobrovolne poistena osoba.
mariangelo
18.03.09,05:34
Ďakujem za odpoveď, presne tak som si to aj ja vyložila.
javtrans
17.04.09,08:41
Prosim Vas,
chcel by som sa opytat, som konatel vo firme a som na podpore. Mozem pracovat vo svojej firme bez naroku na odmenu?
Dakujem
veronikasad
17.04.09,08:49
Prosim Vas,
chcel by som sa opytat, som konatel vo firme a som na podpore. Mozem pracovat vo svojej firme bez naroku na odmenu?
Dakujem
si aj spoločníkom ?
mouse
23.04.09,19:40
si aj spoločníkom ?
a ak by bol nezamestnany konatel aj spolocnikom, mohol by poberat podporu?
veronikasad
23.04.09,20:35
a ak by bol nezamestnany konatel aj spolocnikom, mohol by poberat podporu?
spoločník sa v zmysle zákona o službách zamestnanosti považuje za SZČO, nezaevidujú ho na úrade práce ako uchádzača o zamestnanie a preto mu nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti.
ajkaben
27.07.09,09:31
ahojte poradaci, neviem ako sa sem vklada novy prispevok tak to skusam tadialto...

od roku 2004 som pracovala v jednej firme, v roku 2005 som bola na materskej dovolenke (miesto vo firme mi zatial drzali), stat za mna platil odvody.
30.09.2008 som skoncila pracovný pomer a od 01.10.08 pracujem v inej firme. zmluvu mam na dobu urcitu do 30.09.2009 ale potrebujem koli komplikovanemu dochadzaniu (a navyse nemam kde nechat 3rocnu dcerku) skoncit skor...

1)Mozem skoncit pracovný pomer dohodou?
2)Mam narok na davku v nezamestnanosti?
3)Moj priemerny mesacny plat za poslednych 9 mesiacov bol v hrubom 770€, aka bude vyska podpory? ak mam na nu vobec narok?! vie mi niekto vyratat DVZ ?
4) podpora sa berie 4 alebo 6 mesiacov?
mariangelo
31.07.09,06:05
Ahoj, málo informácii.
Kde si bola v roku 2006,2007? Keď v zamestnaní - tak čítaj:
Narok na podporu v nezamestnanosti mas, ak:
§ 104 Zákon o sociálnom poistení od 01.01.2009

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.
za teba bolo platene poistenie v nezamestnanosti
Aj všetko ostatné týkajúce sa podpory v nezamestnanosti nájdeš v zák. 5/2004 o zamestnanosti. A čo sa týka skončenia pracovného pomeru dohodou, určite je možná dohoda akýmkoľvek dátumom, ale musí byť obostranná.
veronikasad
31.07.09,06:21
ahojte poradaci, neviem ako sa sem vklada novy prispevok tak to skusam tadialto...

od roku 2004 som pracovala v jednej firme, v roku 2005 som bola na materskej dovolenke (miesto vo firme mi zatial drzali), stat za mna platil odvody.
30.09.2008 som skoncila pracovný pomer a od 01.10.08 pracujem v inej firme. zmluvu mam na dobu urcitu do 30.09.2009 ale potrebujem koli komplikovanemu dochadzaniu (a navyse nemam kde nechat 3rocnu dcerku) skoncit skor...

1)Mozem skoncit pracovný pomer dohodou?
2)Mam narok na davku v nezamestnanosti?
3)Moj priemerny mesacny plat za poslednych 9 mesiacov bol v hrubom 770€, aka bude vyska podpory? ak mam na nu vobec narok?! vie mi niekto vyratat DVZ ?
4) podpora sa berie 4 alebo 6 mesiacov?
Doplň prosím presné obdobia poberania materskej a rodičovskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky štát neplatí poistenie v nezamestnanosti. Materská sa ráta do doby poistenia - ale je to vylučitelná doba.