mariangelo
17.03.09,08:29
V téme Rodičovská dovolenka a druhá materská som opisovala situáciu, v ktorej je t.č. moja dcéra. Skrátene : teraz je na rodičovskom príspevku a je znovu tehotná - ešte len domácim zistením. Rýchlo sme sa 10. marca prihlásili ako dobrovoľný plátca na SP. Ale podľa Vašich rád asi tých 270 dni poistenia do dňa pôrodu nezíska - pri odchode na prvú materskú dovolenku v júli 2007 sa žiaľ z nevedomosti odhlásila z NP(mala si dať iba prerušenie).
Ešte som rozmýšľala o tomto : Dobu poistenia mala dcéra v roku 2007 od 1.1. do 18.7.2007 , t.j.- 197 dni (potom jej teda ukončili dobrovoľné NP a išla na materskú dovolenku). Počas poberania rodič.príspevku nebola poistená, poistila sa až teraz od 10. marca 2009. Čiže v posledných dvoch rokoch by bola dobrovoľ. nemocensky poistená a tých 270 dni by získala v júni 2009. Pomohlo by, ak by ju v júni 2009 vypísal lekár na rizikové tehotenstvo? Predpoklad narodenia druhého dieťa je november - december 2009. Dostávala by potom materský príspevok? Ak by áno, mala by si ale zmeniť platby do SP - teraz si začala platiť z minimál. mzdy. Stačilo by aj potom napr. v septembri začať si platiť z max. vymer. základu? Ďakujem za Vaše odpovede. Fakt ste "poraďáci".
mariangelo
17.03.09,10:17
Sorry, už nemusíte odpovedať. Zle som počítala. 1. polrok 2007 nebude pre ňu už započítateľný. Berie sa dátum od 1.1 2007 a dva roky sú tým pádom 31.12.2008. Ale aj tak díky.