hlavac
17.03.09,08:56
Ahojte, chccel by som Vas poprosit o radu, pri kupe automobilu. Som konatel v sro-cke, ale nie zamestnanec, uvazujem o kupe rodinneho automobilu, ale chcel by som ho kupit bez DPH, cize chcem ho kupit na firmu ale pouzivat na sukromne ucely, samozrejme financovat ho nechcem z firemnych zdrojov. Vsetko k somu spejem je neplatit DPH. Viete mi poradit ako legalne sa da takato situacia vyriesit.
Dakujem
jano
azla
17.03.09,08:28
Ahojte, chccel by som Vas poprosit o radu, pri kupe automobilu. Som konatel v sro-cke, ale nie zamestnanec, uvazujem o kupe rodinneho automobilu, ale chcel by som ho kupit bez DPH, cize chcem ho kupit na firmu ale pouzivat na sukromne ucely, samozrejme financovat ho nechcem z firemnych zdrojov. Vsetko k somu spejem je neplatit DPH. Viete mi poradit ako legalne sa da takato situacia vyriesit.
Dakujem
jano

Musíte mať na začiatku jasné kto kupuje auto, či firma alebo súkromná osoba.

Ak uvažujete, že chcete súkromné auto, obstarávate ho zo súkromných zdrojov, Vaša cena je cena s Dph.
Ak auto budete využívať na služobné cesty ako konateľ, učtujete cestovných náhradach 5,50+ náhrada za PHM

Ak uvažujete, že obstaráte auto do firmy, z firemných zdrojov a auto je kateg. N1 môžte si odpočítať Dph (ako platiteľ)
Ak spoločnosť zdroje momentálne nemá, spoločník môže spoločnosti poskytnúť pôžičku.

Obstarať vozidlo ako občan a neplatiť Dph sa nedá.
hlavac
17.03.09,09:15
Dakujem za reakciu, ano druha moznost je spravne :), chcem kupit firemne auto (N1) len na sukromne ucely (zbavenie sa DPH) a nechcem minat firemne peniaze. A pozicka moze byt aj nenavratna? A co s prevadzkou, aby firma nebola skodna?
D