kaba
17.03.09,09:29
Dobrý deň,
prosím poradiť ohľadne novely DPH, ktorá má účinnosť od 01.04.2009.
Neviem si poradiť s §69 a novým ods.12, kde sa píše:
" Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný
platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. "
Ďakujem.
michelle84
18.03.09,13:03
Čomu nerozumieš?
duna8
18.03.09,16:28
Za kovový odpad vystavíš faktúru bez DPH, DPH musí priznať kovošrot. Neviem ešte ako to bude vyzerať v praxi, ale dnes na daňovom sa dosť usmievali a nechceli mi povedať aké budú zmeny. Ale bude aj nové tlačivo. Nechajme sa prekvapiť
Dáša_
18.03.09,16:47
Ja som ohladom tohto pisala dotaz na UDR este minulý týždeň ale dodnes som nedostala odpoveď. Tiež čakám, čo to bude.

lebo ono to nie je až tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. (Alebo len ja hľadám za tým veľké komplikacie:D:D)
Simi
18.03.09,16:53
Ja som to pochopila tak, ze to bude podobne ako samozdanovanie fa z EU /pri intrakomunitarnom dodani/.
Cize na doslej fa dopocitas dph /343 MD aj DAL/ a na vydanej nevyrubis DPH - len napises odkaz na § zakona podla ktoreho je to oslobodene.
Osimka
16.04.09,11:02
Nové tlačivo sa použije po prvý krát za obdobie apríl, teraz za marec je ešte staré? Vďaka
Dáša_
16.04.09,11:05
Nové tlačivo sa použije po prvý krát za obdobie apríl, teraz za marec je ešte staré? Vďaka

ano, ešte pôvodne tlačivo
Dáša_
16.04.09,11:05
Ja som ohladom tohto pisala dotaz na UDR este minulý týždeň ale dodnes som nedostala odpoveď. Tiež čakám, čo to bude.

lebo ono to nie je až tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. (Alebo len ja hľadám za tým veľké komplikacie:D:D)

http://www.porada.sk/t105393-dph-na-kovovy-odpad.html
Muška
16.04.09,13:50
Nové tlačivo sa použije po prvý krát za obdobie apríl, teraz za marec je ešte staré? Vďaka
klikni http://www.porada.sk/1019999-post15.html - tu som pricapila vzor nového tlačiva od 1.4.2009
Rozalka
16.04.09,18:30
Myslím si, že doteraz platné tlačivo DPH 2009 by zaslúžilo zápis do nejakej knihy rekordov, pretože bolo v platnosti len jeden štvrťrok.
ANNAP
17.04.09,10:41
myslím, že tento článok viacerým pomôže, stručný prehľad zmien v novele DPH
janaGT
17.04.09,11:16
nám audítor spomínal, že od 1.4. sa počíta s tým, že daňový subjekt by si mohol daň na vstupe uplatniť hocikedy v priebehu roka, nie ako teraz. Napr. daň na vstupe z 03/09 by si mohol uplatniť napr. až v 11/09.
Je na tom niečo pravdy? Zatiaľ som nič nepostrehla.
ANNAP
17.04.09,11:18
nám audítor spomínal, že od 1.4. sa počíta s tým, že daňový subjekt by si mohol daň na vstupe uplatniť hocikedy v priebehu roka, nie ako teraz. Napr. daň na vstupe z 03/09 by si mohol uplatniť napr. až v 11/09.
Je na tom niečo pravdy? Zatiaľ som nič nepostrehla.
pozri si tú prílohu v predchádzajúcom príspevku.........
Dáša_
17.04.09,11:25
nám audítor spomínal, že od 1.4. sa počíta s tým, že daňový subjekt by si mohol daň na vstupe uplatniť hocikedy v priebehu roka, nie ako teraz. Napr. daň na vstupe z 03/09 by si mohol uplatniť napr. až v 11/09.
Je na tom niečo pravdy? Zatiaľ som nič nepostrehla.

Ano, je to tak, najskor v tom období, kedy nárok vznikol, najneskor za 12. mesiac daného roka.

Ak to dovtedy nestihneš, tak potom vtedy, kedy dostaneš doklad

To je také zjednodušenie
janaGT
17.04.09,11:27
pozri si tú prílohu v predchádzajúcom príspevku.........
áno, už to vidím. Ďakujem.
Už máte predstavu ako to bude vyzerať v praxi?
ANNAP
17.04.09,11:58
ďakujem dievčatá za bodíky, som rada, že Vám tá príloha pomohla ako aj mne zorientovať sa .....
Ludmi - 13
17.04.09,12:06
Ahojte. Odkedy vysiel novy zakon o dovoze tovaru z tretich krajin, mam hlavu v smutku . Nechala som si zaslat topanky z USA pre vlastnu potrebu, ktorych hodnota z dovozom je 135 EUR. Neviem ako vypisat JCD, kedze mam zaplatit len dan a od cla som oslobodena. Na vyclievacom oddeleni mi nepomozu a odkazu ma na speditersku firmu, ktora si za vybavenie tohto tlaciva zapocita dalsich 45 EUR.
Je niekde na internete navod ako vyplnit JCD? Mate prosim niekto skusenost s jeho vyplnanim po novej vyhlaske? Dakujem.
erika_H
19.04.09,09:16
ahojte
prosím Vás,na novom tlačive DPH netreba u platiteľa DPH vypisovať DIČ?
teda IČ DPH tam dopísané je,a keďže je rovnaké ako dič,len + SK,tak sa v novom tlačive nemusí vypisovať?
Ďakujem
Tweety
19.04.09,09:24
ahojte
prosím Vás,na novom tlačive DPH netreba u platiteľa DPH vypisovať DIČ? Nie, netreba.
teda IČ DPH tam dopísané je,a keďže je rovnaké ako dič,len + SK,tak sa v novom tlačive nemusí vypisovať?
Ďakujem
Odpoveď v texte.
sybila3
19.04.09,09:35
uplatnenie dph do konca roka sa týka len faktúr, alebo aj bločkov-zabudnutých? dík
Tweety
19.04.09,09:36
uplatnenie dph do konca roka sa týka len faktúr, alebo aj bločkov-zabudnutých? dík
Aj bločkov, aj faktúr.:)
erika_H
19.04.09,09:49
Aj bločkov, aj faktúr.:)
to znamená,že si môžedm do decembra odpočítať DPH napríklad aj z januára,keď nájdeme zabudnutú potvrdenku alebo faktúru?
Tweety
19.04.09,09:54
to znamená,že si môžedm do decembra odpočítať DPH napríklad aj z januára,keď nájdeme zabudnutú potvrdenku alebo faktúru?
Áno, znamená.
erika_H
19.04.09,10:03
Dik Tweety:rolleyes:
No to je super hlavne pre zabudlivcov a neporiadnikov:---
ale poteší to :)
ekopo
22.04.09,05:51
to znamená,že si môžedm do decembra odpočítať DPH napríklad aj z januára,keď nájdeme zabudnutú potvrdenku alebo faktúru?


Dik Tweety:rolleyes:
No to je super hlavne pre zabudlivcov a neporiadnikov:---
ale poteší to :)
Nedá mi, aby som nevyslovil svoj názor na túto časť novely zákona o DPH. Opäť je daný priestor len špekulantom, ktorý si "náhodou" odpočítajú DPH z jedného dokladu vo viacerých obdobiach. Kontrola na DPH chodí spravidla na 1 daný mesiac a nie na celé zdaňovacie obdobie. Predpokladám, že v prípadoch "zabudnutých" faktúr a bločkov bude kontrola chceť vidieť záznamy z celého obdobia a bude mať dôvod na hlbšiu kontrolu.
Ak sa UJ drží zákona o účtovníctve a postupov účtovania, tak nemá ako a prečo mať zabudnuté bločky a faktúry.
Existuje aj druhá skupina, ktorá si bude týmto spôsobom optimalizovať odvod DPH. A to tak, že v prípade vysokého nadmerného odpočtu v jednom mesiaci si radšej presunie časť došlých faktúr do ďaľších období.
V každom prípade bude v evidencii mierny organizovaný chaos.
erika_H
24.04.09,15:52
Nedá mi, aby som nevyslovil svoj názor na túto časť novely zákona o DPH. Opäť je daný priestor len špekulantom, ktorý si "náhodou" odpočítajú DPH z jedného dokladu vo viacerých obdobiach. Kontrola na DPH chodí spravidla na 1 daný mesiac a nie na celé zdaňovacie obdobie. Predpokladám, že v prípadoch "zabudnutých" faktúr a bločkov bude kontrola chceť vidieť záznamy z celého obdobia a bude mať dôvod na hlbšiu kontrolu.
Ak sa UJ drží zákona o účtovníctve a postupov účtovania, tak nemá ako a prečo mať zabudnuté bločky a faktúry.
Existuje aj druhá skupina, ktorá si bude týmto spôsobom optimalizovať odvod DPH. A to tak, že v prípade vysokého nadmerného odpočtu v jednom mesiaci si radšej presunie časť došlých faktúr do ďaľších období.
V každom prípade bude v evidencii mierny organizovaný chaos.
prepáč ale ja som mala na mysli naozaj zábudlivcov a neporiadnikov
ktorí pracujú aj mimo sídla firmy,a často na poslednú chvílu donesú doklady k nám do kancelárie na spracovanie,a po čase NAOZAJ nájdu doklady ktoré nedodali včas
a vďaka tomu sa stále podávajú dodatočné daňové priznania
mimochodom- aj doteraz brala kontrola z Daňového úradu,keď kontrolovala len 1 obobie,na kontrolu aj obdobie PRED a obdobie PO kontrolovanom období
práve kvôli kontrola prechodu faktúr,ktoré môžu byť vystavené aj v inom mesiaci,ako vznikla daňová povinnosť

tá možnosť,ktorú popisuješ ty,tak to ma naozaj nenapadlo
ale keď si to už tak popísala,tak určite áno,bude sa to snažiť využiť viacero daňovníkov:(
sybila3
26.04.09,07:23
platí to na bločky, ktoré boli vystavené až apríli, alebo môže uplatniť - teraz mi doniesol jeden blok za naftu z januára, lebo sme mesační platci dph.
Tweety
26.04.09,07:32
platí to na bločky, ktoré boli vystavené až apríli, alebo môže uplatniť - teraz mi doniesol jeden blok za naftu z januára, lebo sme mesační platci dph.
Platí to od 1.4.09, takže staré bločky, faktúry... idú podľa starého režimu platného do 31.3.09.
azla
26.04.09,10:48
V tejto súvislosti je aj iný názor. (tak si vyberme:rolleyes:)
Už som to v jednom príspevku písala, tak to skopírujem.

V Poradcovi 8/2009 je k tomuto ustanoveniu ( § 51, odst. 2 a 3 ) komentár - Ing. Alena Zuziková a je tam takáto poznámka.

K tomuto ustanoveniu nie je prechodné ustanovenie, ktoré by riešilo ako má postupovať platiteľ dane, ktorému vznikol nárok na odpočet dane za zdaňovacie obdobia január až marec 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely.

Z dôvodu absencie prechodného ustanovenia sme názoru, že uplatnenie odpočítania dane, ktoré vzniklo za mesiac január až marec 2009, si môže platiteľ dane uplatniť do konca kalendárneho roka 2009 po novom.
VladoaKatka
26.04.09,11:00
mimotemyTo zbožňujem, keď sa musíme riadiť názormi, každý podľa toho, ktorý názor mu práve vyhovuje.
KEJKA
26.04.09,11:20
mimotemyTo zbožňujem, keď sa musíme riadiť názormi, každý podľa toho, ktorý názor mu práve vyhovuje.
a vari niekto túži po tom, aby sa vrátili staré časy, keď všetko bolo nadirigované, nariadené, na všetko bolo usmernenie, a bez pomocnej barličky v podobe predpisu nikto nepohol samostatne prstom?
Ja si myslím, že špekulantov je dosť, bolo dosť a bude dosť - na tých je každý zákon krátky. Ale poctivcom táto novela pomôže - mnimálne ich odbremení od strachu z postihu. Mimochodom v ČR je tiež možné odpočítať DPH v hociktorom zdaňovacom období v rámci kalendárneho roka.

Ak zákon neusmerňuje, tak sa riaďme tým, čo je v ňom napísané a slobodne-samostatne rozhodnime o spôsobe riešenia. Ked naše riešenie nebude v rozpore so zákonom, tak je prípustné. A potom nie sme závislí od "názorov" iných.
VladoaKatka
26.04.09,11:40
a vari niekto túži po tom, aby sa vrátili staré časy, keď všetko bolo nadirigované, nariadené, na všetko bolo usmernenie, a bez pomocnej barličky v podobe predpisu nikto nepohol samostatne prstom?
Ja si myslím, že špekulantov je dosť, bolo dosť a bude dosť - na tých je každý zákon krátky. Ale poctivcom táto novela pomôže - mnimálne ich odbremení od strachu z postihu. Mimochodom v ČR je tiež možné odpočítať DPH v hociktorom zdaňovacom období v rámci kalendárneho roka.

Ak zákon neusmerňuje, tak sa riaďme tým, čo je v ňom napísané a slobodne-samostatne rozhodnime o spôsobe riešenia. Ked naše riešenie nebude v rozpore so zákonom, tak je prípustné. A potom ne sme závislí od "názorov" iných.
Kejka ja netúžim po starých časoch, ale názor môj, názor druhého, tretieho, atď., ... či aj kontrolné orgány budú zdielať môj názor, ... to už je otázne (čo sa týka postihu), keď aj v "nadirigovaných" veciach majú často odlišné názory.
Dáša_
26.04.09,12:01
V tejto súvislosti je aj iný názor. (tak si vyberme:rolleyes:)
Už som to v jednom príspevku písala, tak to skopírujem.

V Poradcovi 8/2009 je k tomuto ustanoveniu ( § 51, odst. 2 a 3 ) komentár - Ing. Alena Zuziková a je tam takáto poznámka.

K tomuto ustanoveniu nie je prechodné ustanovenie, ktoré by riešilo ako má postupovať platiteľ dane, ktorému vznikol nárok na odpočet dane za zdaňovacie obdobia január až marec 2009 a nárok nebol uplatnený do účinnosti novely.

Z dôvodu absencie prechodného ustanovenia sme názoru, že uplatnenie odpočítania dane, ktoré vzniklo za mesiac január až marec 2009, si môže platiteľ dane uplatniť do konca kalendárneho roka 2009 po novom.

Ak zoberieme do úvahy o čo išlo v tejto úprave - aby sa znížil počet dodatočných daňových priznaní - potom je táto úvaha úplne logická.
betka
12.05.09,20:00
Práve som dorobila nové DPH. Mám v jednej UJ samé par. 43, a tak vzniká neustále NO vysoký.
Tak dlho som otáľala nad zaškrtnutím (x) v riadku 29, nejak som nemala odvahu, možno na budúce. :o
Rozalka
12.05.09,20:11
U FO ani sám FO nevie, či splnil podmienky...
betka
12.05.09,20:28
Pozn. podmienky pre uplatnenie par. 79 DPH sa mi zdajú dosť drsné.

Okruh platiteľov, na kt. sa vzťahuje skrátená lehota:
1, - platitelia s mes. ZO (tu je podmienka jasná)
2, - platitelia najmenej 12 kal. mesiacov.... (podmienka jasná)
3, - platitelia, ktorí nemali v období 12 kal. mesiacov.....:-podmienka zákerná, prečo:
- daňové nedoplatky.
Zoberme si situáciu, že môžu vznikať nepatrné nedoplatky, napr. niekoľko centové. (napr. ak sa "kompenzujú" po výzvach DU aby sa započítal daňový preplatok z vl. daňovou povinnosťou, čím sa uhradí nižšia vl.DP..............xy rôznych kombinácií)
Človek môže robiť účto akokoľvek dobre, môže všetko sedieť, ale môže vzniknúť nedoplatok, aj keď, opakujem centový, už ide o nedoplatok a podmienka je nesplnená. A šup sankcie.

- detto colné nedoplatky
- a čo také nedoplatky na odvodoch. Máme softy, spoliehame na ne (i keď si hádžem pre istotu cez vzorce v exceli kontrolu), vypočítam si odvody vo výške xy, a poisťovniam vyjdu čísla o trolilinku vyššie, veď sami vieme, aké sú problémy so zaokrúhľovaním. A šup nepatrný centový rozdiel už je nedoplatok. (minule som napr. zistila centové rozdiely medzi softom Softcom a elekt. podávaným výkazom do SP, nahadzovala som ručne, nejak mi štrajkovalo, a tu mi vznikli rozdiely......hmm, )

A preto nemám odvahu odkrtnúť.:) Veď ani nemusím vedieť, že mám nedoplatok, ale druhá strana ho môže evidovať ;), a ktože ma už len upozorní na centový rozdiel z poisťovne.
betka
12.05.09,20:37
A preto nemám odvahu odkrtnúť.:) Veď ani nemusím vedieť, že mám nedoplatok, ale druhá strana ho môže evidovať ;), a ktože ma už len upozorní na centový rozdiel z poisťovne.

Betka, ale na to mš saldokonto v poisťovni.

Odpoveď: Viem, ale tak často si ho nepozerám. :D
metoda
19.05.09,19:27
prosim odpoved na otazku, ci je mozne nadmerny odpocet mesacneho platcu z mesiaca marec uplatnit (odratat) uz v danovom priznani za 4/09

dakujem
KEJKA
19.05.09,19:35
prosim odpoved na otazku, ci je mozne nadmerny odpocet mesacneho platcu z mesiaca marec uplatnit (odratat) uz v danovom priznani za 4/09

dakujem
môžeš
BeataC
02.06.09,07:30
V DP za 5/09 mi vychádza NO a mám splnené podmienky podľa §79. Musím v DP za 5/09 vyznačiť splnenie podmienok v r.29 ak viem, že v 6/09 budem mať vysokú daň. povinnosť od ktorej budem môcť tento NO odpočítať. Ďakujem
azla
02.06.09,07:32
V DP za 5/09 mi vychádza NO a mám splnené podmienky podľa §79. Musím v DP za 5/09 vyznačiť splnenie podmienok v r.29 ak viem, že v 6/09 budem mať vysokú daň. povinnosť od ktorej budem môcť tento NO odpočítať. Ďakujem

Môžeš si nechať NO z 5/09 na započet s daňovou povinnosťou (očakávanou) v 6/09.
To skoršie vrátenie je iba možnosť.
ZuzanaP
03.06.09,11:14
Môže DÚ sankcionovať podanie DPH na zlom tlačive?
alušik
03.06.09,11:18
Zuzka, nestretla som sa ešte s takýmto postihom. U nás správkyňa dane vyzve na opravu podaného daňového priznania.;)
ZuzanaP
03.06.09,11:21
Zuzka, nestretla som sa ešte s takýmto postihom. U nás správkyňa dane vyzve na opravu podaného daňového priznania.;)

Alušik, veď ani ja. Dnes sa vrátila známa z DÚ ZA a vraj môže čakať pokutu € 66,-- za podanie DPH na starom tlačive. Podané bolo načas. V zákone som nenašla nič o zlom, či nesprávnom tlačive.:)
Denisa
03.06.09,11:23
Zuzka, nestretla som sa ešte s takýmto postihom. U nás správkyňa dane vyzve na opravu podaného daňového priznania.;)

...a vyhrozila, že za to môže byť sankcia.
alušik
03.06.09,11:52
V zákone som nenašla nič o zlom, či nesprávnom tlačive.:)
V zákone ani nehľadaj nesprávne tlačivo, keď hľadáš medzi pokutami...
Ak chce udeliť pokutu, tak predpokladám, že sa bude odvolávať napríklad
na §38 ods.3, kde sa hovorí, že
Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní.
Takže by akože daňové priznanie nebolo účinne podané? V tom prípade, je naozaj minimálna pokuta 66 €.
mimotemyJa si však myslím, že vždy je to o ochote a spolupráci správkyne dane. Veď aj ona si mala pri preberaní tlačiva všimnúť, že to nie je vypísané na správnom tlačive a daňové priznanie neprijať, keby sme už mali byť všetci takí dôslední... Našťastie u nás sú naozaj niektoré správkyne dane veľmi ústretové.
ZuzanaP
03.06.09,11:53
V zákone ani nehľadaj nesprávne tlačivo, keď hľadáš medzi pokutami...
Ak chce udeliť pokutu, tak predpokladám, že sa bude odvolávať napríklad
na §38 ods.3, kde sa hovorí, že
Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní.
Takže by akože daňové priznanie nebolo účinne podané? V tom prípade, je naozaj minimálna pokuta 66 €.
mimotemyJa si však myslím, že vždy je to o ochote a spolupráci správkyne dane. Veď aj ona si mala pri preberaní tlačiva všimnúť, že to nie je vypísané na správnom tlačive a daňové priznanie neprijať, keby sme už mali byť všetci takí dôslední... Našťastie u nás sú naozaj niektoré správkyne dane veľmi ústretové.

Alušik, ďakujem, hľadala som veru medzi pokutami, ďalej som sa nepozrela. Som zvedavá, aký § jej napíšu do rozhodnutia o uložení pokuty.
azla
03.06.09,12:37
Alušik, veď ani ja. Dnes sa vrátila známa z DÚ ZA a vraj môže čakať pokutu € 66,-- za podanie DPH na starom tlačive. Podané bolo načas. V zákone som nenašla nič o zlom, či nesprávnom tlačive.:)

Toto sa stalo určite viacerým.:rolleyes:
To aby boli daňovníci stale v strehu.:D;):rolleyes:

Rozalka k tomu aj napísala:
Myslím si, že doteraz platné tlačivo DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) 2009 by zaslúžilo zápis do nejakej knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showpost&forumid=7) rekordov, pretože bolo v platnosti len jeden štvrťrok.
eevvaa
16.06.09,12:38
Na ktorom riadku daňového priznania mám uviesť dodanie (predaj) kovového odpadu?

Vďaka
fiesta
18.06.09,06:24
Ahojte, ja mám takýto prípad: NO za 03/2009 (vyššia suma - kúpa IM), započítaná daň. povinnosť v 04/2009, včera som robila DP za 05/2009 a znovu som započítala povinnosť. Saldo mám stále dosť vysoké. Budem nasledujúce mesiace stále započítavať alebo mi môže DÚ vrátiť?
azla
18.06.09,07:03
Ahojte, ja mám takýto prípad: NO za 03/2009 (vyššia suma - kúpa IM), započítaná daň. povinnosť v 04/2009, včera som robila DP za 05/2009 a znovu som započítala povinnosť. Saldo mám stále dosť vysoké. Budem nasledujúce mesiace stále započítavať alebo mi môže DÚ vrátiť?

§ 79
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

Ak si v DP za 4/2009 - podala 25.5.09 a odpočítala si si iba časť NO z 3/09, DÚ vráti neodpočítaný NO do 30 dní od podania (ak od 25.5.09), tak do 24.6.2009. Ak si podala DP skôr ako 25.5.09 tak skôr.

Čiže už ani daňovú povinnosť za 5/09 nebudeš započítavať, lebo DÚ Ti peniaze vráti a Ty si už povinná svoju daň. povinnosť uhradiť do 25.6.2009.
fiesta
18.06.09,07:15
vďaka alza, no v tom prípade budem musieť urobiť DP ručne, pretože POHODA mi automaticky urobila zápočet aj za 05/2009
valeriam
19.06.09,10:03
Chcem sa len ubezpečiť- ak mi teraz prišla faktúra so zdaniteľným plnením 28.2.2009, mohla som si ju odpočítať v zd.obdobiach za február, alebo marec. Podľa novely od 1.4.09 ktorýkoľvek mesiac, kedy mi faktúra príde- ale týka sa to len faktúr vystevených po tomto dátume (po 1.4.2009) Uvažujem správne? Musím podať DDP za 3/09, nemôžem si tú faktúru odpočítať teraz.
Ďakujem.
hnedoočka
19.06.09,10:09
Chcem sa len ubezpečiť- ak mi teraz prišla faktúra so zdaniteľným plnením 28.2.2009, mohla som si ju odpočítať v zd.obdobiach za február, alebo marec. Podľa novely od 1.4.09 ktorýkoľvek mesiac, kedy mi faktúra príde- ale týka sa to len faktúr vystevených po tomto dátume (po 1.4.2009) Uvažujem správne? Musím podať DDP za 3/09, nemôžem si tú faktúru odpočítať teraz.
Ďakujem.
áno,uvažuješ správne .Je to presne tak ako píšeš.Novela sa týka faktúr vystavených po 1.4.2009.
beatam
19.06.09,10:16
Chcem sa len ubezpečiť- ak mi teraz prišla faktúra so zdaniteľným plnením 28.2.2009, mohla som si ju odpočítať v zd.obdobiach za február, alebo marec. Podľa novely od 1.4.09 ktorýkoľvek mesiac, kedy mi faktúra príde- ale týka sa to len faktúr vystevených po tomto dátume (po 1.4.2009) Uvažujem správne? Musím podať DDP za 3/09, nemôžem si tú faktúru odpočítať teraz.
Ďakujem.
Na školení nám lektorka potvrdila, že uplatniť nárok na odpočet z dokladov za január - marec môžeme po novom t.j. do konca roka.

Ak môžeš, pozri poradcu č. 8/2009, strana 144. Autor potvrdil tvrdenie lektorky.
Pozri príspevok 29 od "azla"
Rozalka
19.06.09,12:32
Na drsr.sk som dnes našla takúto "super aktuálnu" informáciu:

Aktuality

--------------------------------------------------------------------------
[19.6.2009]
Upozornenie pre platiteľov DPH
Upozorňujeme platiteľov DPH, že Opatrením MFSR z 12. marca 2009 č. MF/10415/2009-73 účinným od 1.4.2009 bol ustanovený nový vzor tlačiva daňového priznania na DPH v nadväznosti na novelizované znenie § 79 ods.2 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov.
Nové tlačivo daňového priznania použijú platitelia DPH počnúc prvým zdaňovacím obdobím nasledujúcim po dni účinnosti uvedeného opatrenia t. j. od 1.4.2009.

http://www.drsr.sk/wps/portal
Lenka1979
19.06.09,12:42
Na drsr.sk som dnes našla takúto "super aktuálnu" informáciu:

Aktuality

--------------------------------------------------------------------------
[19.6.2009]
Upozornenie pre platiteľov DPH
Upozorňujeme platiteľov DPH, že Opatrením MFSR z 12. marca 2009 č. MF/10415/2009-73 účinným od 1.4.2009 bol ustanovený nový vzor tlačiva daňového priznania na DPH v nadväznosti na novelizované znenie § 79 ods.2 zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov.
Nové tlačivo daňového priznania použijú platitelia DPH počnúc prvým zdaňovacím obdobím nasledujúcim po dni účinnosti uvedeného opatrenia t. j. od 1.4.2009.

http://www.drsr.sk/wps/portal



;););):D
m.hladka
25.06.09,07:46
Nezaškrtávajte políčko v riadku 29-30, pretože aj takáto vec sa Vám môže stať:
S presvedčením, že klient má splnený §79 ods.2 zákona, som vyznačila dané políčko. Nemala som to robiť, a už ho radšej nikdy nezaškrtnem, pretože mi došla výzva: na vysvetlenie nejasnosti a opravila tak nepravdivé údaje, resp. aby preukázali splnenie podmienok.
Skoro ma prehlo od prekvapenia, že čo sa deje, pretože klient dokonca platil všetko stále načas a niekedy aj skôr.
Vec sa vyjasnila, keď som zavolala na DU: v roku 032007 prešiel klient zo štvrťročného platcu DP na mesačného a preto bolo treba doplatiť 1.q. rozdiel preddavkov, ktorý sa síce až v 042007 uhradil, ale sankciu za omeškanú platbu DU vyrúbil až v 012009, ktorú klient hneď vyplatil. A táto sakcia sa vlastne považuje za nedodržanie §79 ods. 2 a vlastne sa zaradil do kolonky dlžníka štátu (jednalo sa len 46,83 €). Ja som sa poučila, chyba sa opravila vlastne všetko je o.k.
betka
07.07.09,07:29
Pozn. podmienky pre uplatnenie par. 79 DPH sa mi zdajú dosť drsné.

Okruh platiteľov, na kt. sa vzťahuje skrátená lehota:
1, - platitelia s mes. ZO (tu je podmienka jasná)
2, - platitelia najmenej 12 kal. mesiacov.... (podmienka jasná)
3, - platitelia, ktorí nemali v období 12 kal. mesiacov.....:-podmienka zákerná, prečo:
- daňové nedoplatky.
Zoberme si situáciu, že môžu vznikať nepatrné nedoplatky, napr. niekoľko centové. (napr. ak sa "kompenzujú" po výzvach DU aby sa započítal daňový preplatok z vl. daňovou povinnosťou, čím sa uhradí nižšia vl.DP..............xy rôznych kombinácií)
Človek môže robiť účto akokoľvek dobre, môže všetko sedieť, ale môže vzniknúť nedoplatok, aj keď, opakujem centový, už ide o nedoplatok a podmienka je nesplnená. A šup sankcie.

- detto colné nedoplatky
- a čo také nedoplatky na odvodoch. Máme softy, spoliehame na ne (i keď si hádžem pre istotu cez vzorce v exceli kontrolu), vypočítam si odvody vo výške xy, a poisťovniam vyjdu čísla o trolilinku vyššie, veď sami vieme, aké sú problémy so zaokrúhľovaním. A šup nepatrný centový rozdiel už je nedoplatok. (minule som napr. zistila centové rozdiely medzi softom Softcom a elekt. podávaným výkazom do SP, nahadzovala som ručne, nejak mi štrajkovalo, a tu mi vznikli rozdiely......hmm, )

A preto nemám odvahu odkrtnúť.:) Veď ani nemusím vedieť, že mám nedoplatok, ale druhá strana ho môže evidovať ;), a ktože ma už len upozorní na centový rozdiel z poisťovne.

A už to naozaj lieta, čo počúvam:

Keby existovala štatistika napr.:
NApr. Ten, kto zaškrtol políčko=100% (iba pre tých, kt. zaškrtli)
Vrátený NO do 30 dní: xy% (môj typ 5-9%)
Nesplnené podmienky: zvyšok.:confused:

Aspoň sa naplní ŠR.:D

Súhlasím s p. Hladkou. Treba byť opatrní.
Lucinka23
07.07.09,10:31
SZČO mi podklady k vypracovaniu daňového priznania k DPH prinesie vždy posledného v štvrťroku. No za obdobie do 25.7. mu príde ešte tak 10 faktúr za mesiac jún. No on s uhradením čaká až do dátumu ich splatnosti a tým sa mnohé z týchto faktúr nedostanú do DPH za 2.Q a ja ich reálne vidím až tak koncom ďalšieho mesiaca. Môžem ich dať do priznania k DPH za 3.Q? Ako som čítala predchádzajúce príspevky, tak si myslím, že môžem ale potrebujem sa uistiť. Dnes potrebujem priznanie dorobiť. Ďakujem.
Tweety
07.07.09,10:33
SZČO mi podklady k vypracovaniu daňového priznania k DPH prinesie vždy posledného v štvrťroku. No za obdobie do 25.7. mu príde ešte tak 10 faktúr za mesiac jún. No on s uhradením čaká až do dátumu ich splatnosti a tým sa mnohé z týchto faktúr nedostanú do DPH za 2.Q a ja ich reálne vidím až tak koncom ďalšieho mesiaca. Môžem ich dať do priznania k DPH za 3.Q? Ako som čítala predchádzajúce príspevky, tak si myslím, že môžem ale potrebujem sa uistiť. Dnes potrebujem priznanie dorobiť. Ďakujem.
Áno, právo na odpočet si môžeš uplatniť aj v nasl. kvartáli, najneskôr v decembri kalend. roku.
Lucinka23
07.07.09,10:44
Áno, právo na odpočet si môžeš uplatniť aj v nasl. kvartáli, najneskôr v decembri kalend. roku.


Ďakujem
L-M
21.07.09,09:09
Môžem sa prosím opýtať ako to vyzerá v praxi- dostanem doklad z ERP v auguste, napr za jún.(30.6.2009)
V PD ho zaúčtujem v deň ,kedy som ho dostala-napr 4.8.2009- VPD a evidencia DPH tiež s dátumom 4.8.2009 aj nepriek tomu, že bol zaplatený 30.6.2009 a dátum zd.plnenia je 30.6.2009.
Keďže SW mi ťahá do evidencie DPH mesiace v ktorých si zadám zdan.plnenie.
Kvartálny platca DPH. Tak teraz som z toho fakt blázon ako to treba urobiť.
Som začiatočník a vážne tomu nerozumiem.
prosím o radu
Denisa
21.07.09,10:17
Tak ako píšeš. K dokladu napíšeš napr.:"zaúčtované 4.8.2009, DPH v 3.Q/2009".
myma
13.11.09,07:36
Dobrý deň!
Preddavková faktúra na kovový odpad po úhrade - Máme faktúrovať s DPH alebo v zmysle § 69 ods. 12 zákona o DPH t. j. samozdanenie. Prosím o radu. Ďakujem.