lukina
17.03.09,09:46
Keďže jar prichádza, prichádza aj obdobie jarného upratovania. Ako správna šetrná gazdiná, odkladám všetko, čo by sa mohlo hodiť, ale keďže miesta na odkladanie v byte nie je veľa, musím triediť. A preto otváram malú tému o tom, čo doma vyhadzujete, čo uchovávate a možno akým spôsobom, koľko...( skoro ako v účtovníctve :))

Tak napr. čo sa týka dokumentov: množia sa mi výpisy z bankových účtov, prípadne faktúry z elektriny .....Zatiaľ ich mám pekne poukladané, ale zdá sa mi to zbytočné, keďže máme prístup k bankovému účtu na internete.Skartovať? Neskartovať?
lukina
17.03.09,10:40
Nieco som nasla k uchovavaniu dokumentov:
http://www.sme.sk/c/3745669/Archiv-platieb-moze-usporit-peniaze.html

A co tak veci, starý chlieb,stare casopisy, ktore sa mi pacia,....
Vincentka
17.03.09,13:19
Nuz, k tym casopisom a inym veciam, ktore sa "mozno v buducnosti este zidu"... Kdesi som citala, ze ak pocas roka nechytis "opatrovanu" vec aspon 2-krat do ruky, treba ju vyhodit. Zrejme ju nepotrebujes. Mam skusenost, ze volne priestory sa rychlo "zakramuju" vsetkym moznym. Casopisov som mala tiez neurekom, no cas leti rychlo a zvacsa sa nie je kedy k nim vratit. A priznavam, ze niekedy veci vyhadzujem (resp. daruvam) na druhy-treti krat, lebo co ak predsa len... no napokon som rada. A este sa mi nestalo, ze by mi nenahraditelne chybali. :)
tutiola
18.03.09,20:50
Už sa mi niekoľkokrát stalo, že som preberala sezonné oblečenie s tým, že čo už nepotrebujem, všetko vyhodím. Keď som skončila, zistila som, že všetko potrebujem. Aspoň som si to myslela, lebo som to ľutovala vyhodiť. Teraz to robím tak, že všetke veci, pre mňa nepotrebné, zabalím do veľkého kufra a pri najbližšej príležitosti ich odnesiem príbuzným aby ich ponosili na doma, alebo spálili. Ja nemám srdce veci len tak vyhodiť. Počas roka sa mi vždy toho nazbiera dosť veľa, nakoľko v zamestnaní nemám pracovný odev a tak potrebujem veľa oblečenia. Papier a časopisy dávam susedovým deťom do zberu pre školu.Doklady o platbach uchovávam maximálne 3 roky. Tiež si myslím, že je to zbytočné, keď mi platby idú cez účet a banka záznamy o platbach archivuje.
lukina
18.03.09,21:25
U nas v rodinke - ja, sestra, mama sme napr.mali isty cas dohodu kto aky casopis kupuje. Vlastne casopis presiel tromi rodinkami a nakoniec skoncili vsetky u mamy, ktora si vytrhla recepty a ostatne spalila, ci dala detom do zberu.
Zo starsieho chleba robime topinky na rozne sposoby a ten este starsi davame babke pre sliepky, ale zase len ho musime najskor iste mnozstvo nazbierat - zasa priestor.
S oblecenim to mam rovnako, najhorsie aj najlepsie v jednom je na tom to, ze som stale rovnaka a vsetko mi je dobre a vsetko mi je luto vyhodit. Ale co sa mi prestane pacit dam bud sestre alebo susedovym detom mojej mamy na dedinu, pripadne starsie tricka vyuzivam ako handry.
S tym vyhadzovanim veci ak nechytis do ruky 2x za rok je mudre. Ine zas je, ked si pomyslite, ze inde nemaju ani z polovice toho, co mate vy. Najlepsie by boli blsie trhy pred domami. Vzdy aspon 2x do roka.Kto pojde okolo si moze vybrat, co by sa mu hodilo a vam nebude luto, ze to vyhadzujete do smetiaka.
Kvaka
03.05.12,06:10
Pre mňa aktuálna téma. Rozhodla som sa začať vyhadzovať veci, ktoré sa mi roky nahromadili spôsobom toto sa mi zíde, toto budem potrebovať. Zažila som už vypratávanie dvoch bytov, kde som videla, že skoro nič zo "zbierok" sa nezišlo, skoro nič nepotrebovali. Predstavujem si to nejako tak, že oblečenie by sme dali bezdomovcom, ostatné "potrebné" veci možno popredať za symbolickú sumu, ak by obec organizovala blšie trhy v mestskej časti, kde bývame. Máme rôzne časopisy, staré burdy, starých záhradkárov, nových záhradkárov, časopisy o zdraví, urob si sám pre kutilov, línia, bývanie, bydlení a podobné, čo mi bolo ľúto vyhodiť. Potom kopec dovolenkových suvenírov, a najviac máme kníh, ktoré nemáme kam dávať. Tiež rôzne staré doklady, rodné a sobášne listy aj starých rodičov, teda aj z rokov 189...No a odkladali sme si aj bločky vecí, čo sme do domácnosti kupovali. Dalo by sa to všetko popísať do nejakých počítačových databáz, kde sme kedy boli (vstupenky) ale aj aké ceny vtedy platili. Okrem toho množstvo fotografií, že raz, keď budem na dôchodku, potriedim. No veru nie, nestalo sa. Chcela by som vedieť systém, ako napríkla triediť fotky. Moja predstava je urobiť cca 45 kôpok (rokov) a tipovať, kde ktorá fotka patrí, aspoň podľa udalostí by sa dalo. Tie ostatné fotky sú aj historické, po starej mame napríklad. Najlepšie fotky si asi ponechať, ostatné vyhodiť. Máme aj negatívy, no ale kto už by to pozeral. Máme staré videonahrávky, promócie detí aj svadby, nechcú to. Nejaké som dala prepísať na DVD, ale to je zase kus.
Kto z vás má takéto "upratovanie" za sebou a s akým výsledkom?
KEJKA
03.05.12,06:20
v mestách je to zrejme horšie, u nás na dedine to robím jednoducho,
ak sa vyhlasuje nejaký zber - napr. papiera, prídu deti z okolia a dostanú krabicu, ak nie, odnesiem do zberného dvora
sezonne oblečenie odkladám, ale veci, ktoré som v danej sezone nemala na sebe, vyhadzujem pred dom, teda vyložím na ulicu a okoloidúci si to preberú. Čo zostane ide do smetí. Väčšinou nezostane nič.
Teraz po zime som vyložila staré čižmy, panske topanky a zateplené pracovné nohavice - včera dopoludnia, dnes tam nie sú.
podobne som vyložila 2 roky nepoužívanú odstredivku aj klasickú pračku, obe funkčné, ale kedže mám automatickú, toot bolo odložené "ved sa ešte zíde". kedže sa nezišla po celý ten čas, putovala k niektorým susedom.
Indeed
03.05.12,06:21
Keďže byt ma od 50 do 70 m2 , tak miesta na odkladanie veci veľa nie je ,

riešením je získať ďalšiu pivnicu, garáž, či chalupu a skladovať to tam

samozrejme aj upratovať a vyhadzovať stare veci , kontajnery na separovaný zber sú , tak nevidím problém

Jedine s obnoseným a "zúženým" šatstvom , ja stare šatstvo nosim do Poľska tam maju v strede každej dediny

taký plechový kontajner krémovej farby /vyzerá ako latrína/ a tam dávam to šatstvo do toho kontajnera

POJEMNIK NA ODZIEZ UŽYWANU
Kvaka
03.05.12,07:21
Keďže byt ma od 50 do 70 m2 , tak miesta na odkladanie veci veľa nie je ,

riešením je získať ďalšiu pivnicu, garáž, či chalupu a skladovať to tam

samozrejme aj upratovať a vyhadzovať stare veci , kontajnery na separovaný zber sú , tak nevidím problém

Jedine s obnoseným a "zúženým" šatstvom , ja stare šatstvo nosim do Poľska tam maju v strede každej dediny

taký plechový kontajner krémovej farby /vyzerá ako latrína/ a tam dávam to šatstvo do toho kontajnera

POJEMNIK NA ODZIEZ UŽYWANUJa nechcem skladované prekladať z miesta na miesto, takže skôr rady, ako sa zbaviť vecí v meste.
arizona
03.05.12,08:05
Pre mňa aktuálna téma. Rozhodla som sa začať vyhadzovať veci, ktoré sa mi roky nahromadili spôsobom toto sa mi zíde, toto budem potrebovať. Zažila som už vypratávanie dvoch bytov, kde som videla, že skoro nič zo "zbierok" sa nezišlo, skoro nič nepotrebovali. Predstavujem si to nejako tak, že oblečenie by sme dali bezdomovcom, ostatné "potrebné" veci možno popredať za symbolickú sumu, ak by obec organizovala blšie trhy v mestskej časti, kde bývame. Máme rôzne časopisy, staré burdy, starých záhradkárov, nových záhradkárov, časopisy o zdraví, urob si sám pre kutilov, línia, bývanie, bydlení a podobné, čo mi bolo ľúto vyhodiť. Potom kopec dovolenkových suvenírov, a najviac máme kníh, ktoré nemáme kam dávať. Tiež rôzne staré doklady, rodné a sobášne listy aj starých rodičov, teda aj z rokov 189...No a odkladali sme si aj bločky vecí, čo sme do domácnosti kupovali. Dalo by sa to všetko popísať do nejakých počítačových databáz, kde sme kedy boli (vstupenky) ale aj aké ceny vtedy platili. Okrem toho množstvo fotografií, že raz, keď budem na dôchodku, potriedim. No veru nie, nestalo sa. Chcela by som vedieť systém, ako napríkla triediť fotky. Moja predstava je urobiť cca 45 kôpok (rokov) a tipovať, kde ktorá fotka patrí, aspoň podľa udalostí by sa dalo. Tie ostatné fotky sú aj historické, po starej mame napríklad. Najlepšie fotky si asi ponechať, ostatné vyhodiť. Máme aj negatívy, no ale kto už by to pozeral. Máme staré videonahrávky, promócie detí aj svadby, nechcú to. Nejaké som dala prepísať na DVD, ale to je zase kus.
Kto z vás má takéto "upratovanie" za sebou a s akým výsledkom?

- Stare fotky,dokumenty a pohladnice mozu byt zaujimave pre zberatelov. Skus ich ponuknut muzeu, ci zberatelom na inzerat,napr. na Bazosi, si inych specializovanych strankach https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ie=UTF-8&ion=1#hl=sk&output=search&sclient=psy-ab&q=inzeraty%2Cstarozitnosti&oq=&aq=&aqi=&aql=&gs_l=&pbx=1&fp=9ea99b38222d2030&ion=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1138&bih=508

-knihy - antikvariat,alebo spisat zoznam a tiez skusit na inzerat
- casopisy - ponuknut cez inzerat,alebo do zberu
Ak nebudu zaujemcovia, tak asi len predat ako papier do zberne

- stare satstvo - ked chces ponuknut nejakej organizacii, tak ta casto odmietnu, ze maju dost,alebo vyzaduju lisok z cistarne a pod. Ja osobne radsej nosim pred zimou do utulku,kde to pouzivaju ako podstielku.
http://www.porada.sk/t135855-kam-so-starym-oblecenim.html
http://www.porada.sk/t30366-kam-s-vyradenym-satstvom.html

Pripadne mozes podarovat cez bazos.sk, alebo mimibazar.sk. Ale aj taketo veci sa daju zneuzit podvodnikmi. Citala som na mimibazari, ze zeny napr.ponukali zdarma veci na oblecenie pre socialne slabsich, chceli pomoct. Ale nasli sa podvodnici,ktori sa vydavali za chudakov, nechali si posielat veci a tie potom nasledne cez inzeraty predavali. /aj preto to u na istia radsej tie utulky/

Mne sa velmi paci,ako to maju vymakane v Rakusku. Rozne nepotrebne veci,nielen stare,ale aj nepouzivane sa odovzdavaju na urcene miesto,alebo vacsie kusy vylozia pred dom / v urceny den chodi auto/. Raz za mesiac sa urobi blsi trh,kde si mozu zaujemcovia kupit hocico za par drobnych. Vytazok z tychto akcii ide pre nejaku charitativnu organizaciu.
majka 62
03.05.12,08:13
V prvom rade, teším sa, že táto praktická téma pokračuje :) . Začnem knihami, pretože tiež som to prednedávnom riešila. Čo sa týka kníh, ktoré nám iba zavadzali a zaberali miesto, zašla som do knižnice a po dohode s vedúcou som tam všetky knihy priniesla - možno niekto zháňa práve tieto knihy. Vedúca si ich prevzala, poniektoré si ponechala v knižnici a poniektoré posunula ďalej, v tomto prípade do Domu dôchodcov, ktorý bol v blízkom susedstve. Myslím si, že takto by sa dali riešiť aj časopisy, ktoré je škoda dať do zberu. Takže som sa vytešovala, že som nevyhadzovala knihy do zberu ale že ešte niekto môže mať z nich osoh. Samozrejme, netýka sa to kníh, ktoré môžu čítať celé generácie a stále majú čo povedať a sú vzácne, tie si určite každý ponechá.
Fotky, som sa snažila zadeľovať postupne podľa roku a udalostí, svadba, rodina, dovolenky, deti atď. Keď sa to nakopí, nie je to príjemné triedenie. Hoci teraz sa už upúšťa od klasických fotiek - nafotí sa toho kopec, dajú sa upraviť a uschovať v počítači a dajú sa robiť vtedy, keď to človek uzná za vhodné, v prípade, že si chce dať vyrobiť nejaký špeciálny fotoalbum a pod.
Čo sa týka šatstva, priebežne triedim, použiteľné pekné posúvam ďalej a ostatné - buď sú kontajnery v meste na obnosené šatstvo, dám to tam, alebo keď je ohlásená zbierka šatstva. Ostatné ako sú staršie bavlnené tričká a pod. postrihám na handričky, ktorých doma nikdy nie je dosť. Nie je potrebné potom zbytočne kupovať nejaké umelé handričky z obchodu, ktoré menej sajú a niekedy sú skoro nepoužiteľné.
Nateraz musím končiť ale určite sem budem ešte prispievať a taktiež si rada nechám poradiť od vás ;)
majka 62
03.05.12,08:19