adriana126
03.07.05,19:03
Chcem sa opýtať či je možný odpočet DPH pri nákupe spotrebičov a zariadenia do domu, ktorý sa dáva do prenájmu? Dom, ktorý sa prenajíma je v majetku fyzickej osoby živnostníka, ktorý je plátcom DPH, nájomca je fyzická osoba. Adriana
slnko
03.07.05,19:56
Chcem sa opýtať či je možný odpočet DPH pri nákupe spotrebičov a zariadenia do domu, ktorý sa dáva do prenájmu? AdrianaPodľa toho, či sa prenajíma platiteľom alebo neplatiteľom DPH, a predpokladám, že je to predmetom podnikania firmy, ktorá je platiteľom DPH a sú to nebytové priestory, alebo bytové ? Daj viac informácii.
durisovad
03.07.05,19:58
Ja by som povedala, ze je dolezite aj to, ci je dom v majetku firmy alebo sukromnej osoby.
retep
04.07.05,11:38
V prvom rade ide o to či prenájom podľa zmluvy o prenájme poskytujete s DPH , alebo bez DPH a či platcovi ,alebo nie. Pri predpoklade že prenájom je poskytovaný s DPH máte nárok na odpočet DPH. Ak nie tak nárok na odpočet nemáte. Treba si pozrieť § 38 ods. 5. Následne ak potom prichácdza k aplikácii § 49 ods.4.
Jana Acsová
04.07.05,16:23
Nakoľko tu všetci upozorňujeme, čo by mohlo byť dôležité v tomto prípade a vlastne sa rozprávame iba medzi sebou, tak sa tiež pripojím, že ešte je dôležité, či sa prenájom "hnuteľného" majetku odlišuje (pri vyúčtovaní, fakturácii, v zmluve) od prenájmu nehnuteľnosti, takže k tým predchádzajúcim dôležitým veciam pripájam ešte túto, rovnako dôležitúhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
dom
26.07.05,08:07
Prosím o konzultáciu:
v technickom preukaze je kategória vozidla: NA - N1G - SD, druh vozidla nákladný
automobil terénny - uplatnila som odpočet DPH.
Teraz som spochybnila, lebo som tu niekde čítala, že pri terénnych sa DPH nemože uplatniť.
Odpočet DPH som uplatnila aj pri nákupe pneumatík.
Ďakujem za odpoveď.
Zuzka
26.07.05,08:18
Odpočítať si DPH nemôžeš podľa §49 odst.7, písm. a ...." motorové vozidlo registrované v kategórii M." Takže je to v poriadku podľa mňa. Pri pneumatikách je to podľa mňa tiež o.k.
evina
26.07.05,08:18
Prosím o konzultáciu:
v technickom preukaze je kategória vozidla: NA - N1G - SD, druh vozidla nákladný
automobil terénny - uplatnila som odpočet DPH.
Teraz som spochybnila, lebo som tu niekde čítala, že pri terénnych sa DPH nemože uplatniť.
Odpočet DPH som uplatnila aj pri nákupe pneumatík.
Ďakujem za odpoveď.
Zákon v súčasnom znení nepovoľuje odpočet DPH pri osobnom automobile kategórie M1. Neviem nič o tom, že by si si na auto, ktoré uvádzaš nemohla uplatniť odpočet.
martinala
26.07.05,14:08
Chcem sa opýtať či je možný odpočet DPH pri nákupe spotrebičov a zariadenia do domu, ktorý sa dáva do prenájmu? Dom, ktorý sa prenajíma je v majetku fyzickej osoby živnostníka, ktorý je plátcom DPH, nájomca je fyzická osoba. Adriana
osobne by som sa na to ešte pozrela aj z toho pohľadu, či budeš tieto spotrebiče dávať do nákladov /výdavkov/, resp. ich odpisovať. ak áno, DPH by som uplatnila.