jarra
04.07.05,08:24
Dobré ránko milí poraďáci, chcela by som sa spýtať, či mi vie niekto poradiť ohľadom zmenárne.....Robím pú pre s.r.o. a moji milí šefkovia si zmysleli že mi už nič iné nechýba ku šťastiu a tak si rozšírili živnosť o zmenárenskú činnosť...a ja vôbec netuším čo s toho pre mňa vyplýva kde a ako to mám zaúčtovať....a čo vlastne treba robiť keď prevádzkujeme zmenáreň - nákup valút....? Prosím ak máte niekto zmenáreň pomôžte mi...../milý Richard dúfam že som túto tému zaradila správne ak nie tak mi ju prosím preraď, fakt som nevedela kam to zaradiť/ - ďakujem :o
liba2
04.07.05,06:58
Dobré ránko milí poraďáci, chcela by som sa spýtať, či mi vie niekto poradiť ohľadom zmenárne.....Robím pú pre s.r.o. a moji milí šefkovia si zmysleli že mi už nič iné nechýba ku šťastiu a tak si rozšírili živnosť o zmenárenskú činnosť...a ja vôbec netuším čo s toho pre mňa vyplýva kde a ako to mám zaúčtovať....a čo vlastne treba robiť keď prevádzkujeme zmenáreň - nákup valút....? Prosím ak máte niekto zmenáreň pomôžte mi...../milý Richard dúfam že som túto tému zaradila správne ak nie tak mi ju prosím preraď, fakt som nevedela kam to zaradiť/ - ďakujem :o
Ja s účtovaním zmenárne skúsenosti mám, ale už to nerobím. Robiť zmenáreň ručne je otročina. Potrebné tlačivá predáva Ševt. Odporúčam ale zakúpiť softwér. Poznám len jeden, ale určite ich je viac: "(c) Datalock a.s. zmenáreň Monetka". Nie je to účtovný SW, ale pre prevádzku zmenárne. Ale z neho podklady pre zaúčtovanie sa dajú jednoducho vybrať. Tieto podklady majú charakter "zberného dokladu". Veľa pracovných úspechov!
jarra
04.07.05,07:08
Liba2 ďakujem za radu....tie tlačivá som už našla....len ja by som teraz asi potrebovala nejakú dobrú osôbku, ktorá by mi to tu všetko vysvetlila polopate čo mám vlastne robiť ...lebo nemám ani tucha čo s tým, prípadne kde to nájsť nejako rozumne vysvetlené, krok po kroku
...a či sa to dá zvládnuť aj bez kúpi softu....
ilona
04.07.05,07:49
Ja to učtujem tiež bez programu ručne,len je tam potrebné vedieť,či to bude zmenáreň zahr.meny na sk,alebo aj sk na zahraničnú menu.u nás sa dá meniť len zahraničná mena na sk.
jarra
04.07.05,07:58
ilona mám to ako ty....zahraničná mena na sk...mám len nákup válut...môžes mi prosím poradiť čo všetko robíš okolo zmenárne....zúčtovanie a tak.....máš jednoduché alebo podvojné účtu.
rosemary
04.07.05,08:26
V prvom rade treba licenciu od Národnej banky Slovenska. Najprv Vám je dajú na nákup cudzej meny, po troch mesiacoch prídu na kontrolu až potom dajú licenciu aj na predaj. PÚ mám trocha pracné, ale veľmi prehľadné.Na každú menu mám vytvorenú samostatnú pokladňu k tomu podsúvahový účet aj peniaze na ceste
jarra
04.07.05,08:41
My už licenciu od národnej banky máme od 1.sme zaviedli prevádzku ale ja neviem to účtovanie.....mám si v pokladni založiť nové podpokladne s tými cudz.menami s ktorými obchodujeme a tam mám každý den značiť napr. nakúpim 100eur. kurzom 38,15 mám 3815 Skk a teraz si pozriem kurz NBS a zistím koľko som mala zisku a potom si to zaúčtujem do kurzových ziskov či ako?.....Ja som fakt v tomto začiatočním a nemám ani predstavu ako to funguje preto by som to potrebovala vysvetliť ako......začiatočníkovi, ja viem že vy čo s tým robíte beriete veľa vecí ako samozrejmosť, no ja to neviem a pre mńa to samozrejmosť nieje....takže tak....predom ďakujem za každu radu ;)
ilona
04.07.05,08:48
Ja to učtujem veľmi jednoducho.Učtujem v podvojnom účtovníctve a ja zaučtujem len prevod penazí medzi pokladnami - dotácia do zmenárne , druhý zápis je odvod valút do banky,na účte sa objavia v sk,takže žiaden prepočet a tretí zápis je odvod zisku v sk zo zmenárne do pokladne firmy.V zmenárni vedú pokladničnú knihu,kde sa presne eviduje príjem - výdaj valuty a rozdiel je vlastne zisk. Banka vyžaduje viesť vedenie valutového denníkaNeviem či som to napísala zrozumitelne,ale prosím Vás,ak to robím zle,napíšte pripomienky.Mali sme už kontrolu aj s NBS aj daňovú a zatiaľ sme nejaký problém nemali.
Lila
06.07.05,13:51
Podľa Z.o dani z príjmov PO sa neprepočítava kurzom NBS! Ide o predaj alebo nákup CM .
jarra
07.07.05,04:58
Tak potom akým kurzom sa prepočítava? :confused:
ilona
07.07.05,07:03
Neviem,či ti to pomôže ten môj spôsob,ale ja neprepočítavam žiadnym kurzom nič.Určím si kurzový lístok,ktorý mám vystavený na viditelnom mieste a ten kurz meny si dám taký,že porovnám,čo nám da za tú menu banka,a túto sumu si ešte navýšim o nejakú sumu,ktorá zostane pre mňa / zisk/.Ak o tom nemáš ani poňatie,je to dosť zložité takto vysvetľovať,ak chceš napíš kontakt a možno po telefone skorej v niečom pomôžem.