Mirka-test
04.07.05,07:40
Určite to tu už bolo preberané ale bohužiaľ nemám čas na hľadanie. Zamestnávam dohodára, ktorý má mesačne 8000,- hrubého. Z hrubej mzdy mu zrážam iba daň zo mzdy,pričom neuplatňujem odpočitateľnú položku, mala by som aj zdravotné alebo iné poistenie?
Teraz je to tuším tak, že keď za rok príjem z dohody presiahne minimálnu ročnú mzdu, tak sa musí doplatiť adekvátna výška zdrav.poistenia? Mám mu to poistné zrážať mesačne alebo si to potom vysporiada na konci roka?
A ešte jedna otázka: Môže sa takáto dohoda opakovať každý mesiac?
adam
04.07.05,05:48
Zraziť 0,8% úrazové do SP každý mesiac!!! ZP si môže vysporiadať na konci roka...Na dohodu môže odpracovať max.300hodín u jedného zamestnávateľa...
Mirka-test
04.07.05,05:50
To úrazové poistenie chvalabohu zrážam, zabudla som to uviesť. A môže sa tá dohoda opakovať každý mesiac???
bea
04.07.05,06:11
Nemyslím si, že by sa mohla tá istá dohoda opakovať každý mesiac. Bolo by to treba riešiť inak, napr. rôznou prácou a rôznym rozsahom a pravda aj inou sumou. Takto by to bolo opakované a pravdepodobne by sa dalo povedať, že to mal byť pracovný pomer.
Do zdravotnej poisťovne sa neodvádza mesačne, až po ukončení roka si v prípade príjmu cca 80 tis. musí robiť ročné zúčtovanie.
Maňaska
04.07.05,13:21
len dodám, že jednotlivé dohody treba evidovať - sledovať v nejakom číselnom rade v zmysle prijatej internej metodiky. Odvody do ZP ťa nemusia zaujímať - ročné zúčtovanie si urobí sám, ak bude na to dôvod.
Denda
04.07.05,13:26
len dodám, že jednotlivé dohody treba evidovať - sledovať v nejakom číselnom rade v zmysle prijatej internej metodiky. Odvody do ZP ťa nemusia zaujímať - ročné zúčtovanie si urobí sám, ak bude na to dôvod.Nie podľa číselnej rady, ale podľa dátumu uzatvorenia dohody.
Mirka-test
05.07.05,05:50
A čo ak je niekto zamestnaný v hlavnom pracovnom pomere a popritom robí na dohodu, ktorá sa každý mesiac v rovnakej výške opakuje? Nemôže mať predsa dva hlavné prac. pomery! A podľa mňa vymýšľať si každý mesiac iný druh práce, pričom v skutočnosti robí to isté alebo umelo meniť sumu, pričom stále dostáva tú istú sumu je trošku odveci. To by štát predsa nútil podnikateľov aby klamali. No ale u nás je všetko možné, čo už.
adam
05.07.05,09:18
To by štát predsa nútil podnikateľov aby klamali ;);)....myslím, že ide o zníženie vysokých réžií, nie každý podnikateľ má miliónové zisky a uplatí tak vysoké odvody, preto rozmýšľa akoby ušetril....Vyjadrila som len svoj názor!...