tttt
17.03.09,14:39
Dobry den. Zamestnanec THP s vymerou dovolenky 5 tyzdnov skoncil pracovny pomer 15.3., ale cely mesiac marec cerpal dovolenku, v predchadzajucom mesiaci docerpaval dovolenku za predchadzajuci rok, boli 2 sviatky, a tak skutocne odpracoval len 32 dni. Aky ma mat narok na dovolenku v tomto roku? 1/12 za 21 odpracovanych dni, alebo sa zarataju aj dni cerpania dovolenky, teda 2/12 ?
Vdaka za odpoved.
Chobot
17.03.09,13:57
Dobry den. Zamestnanec THP s vymerou dovolenky 5 tyzdnov skoncil pracovny pomer 15.3., ale cely mesiac marec cerpal dovolenku, v predchadzajucom mesiaci docerpaval dovolenku za predchadzajuci rok, boli 2 sviatky, a tak skutocne odpracoval len 32 dni. Aky ma mat narok na dovolenku v tomto roku? 1/12 za 21 odpracovanych dni, alebo sa zarataju aj dni cerpania dovolenky, teda 2/12 ?
Vdaka za odpoved.

Rátajú sa aj dni čerpania dovolenky aj dni sviatku ako odpracované dni - viď § 144 ods. 3:

(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,

a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,
b) dovolenky,
c) keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
tttt
17.03.09,14:20
Dakujem.
nikulik
19.03.09,19:43
Ahojte, ja by som sa chcela opytat. Niektori zamestnanci skončili PP dohodou, a kedze skončili v priebehu marca tak som im vyratala alikvotnu cast dovolenky, ale co s pracovnickou, ktora v minulom roku neodpracovala cely rok, lebo pracovala len 2 mesiace, ostatne mesiace bola na PN, a januar a februar 2009 ale pracovala. Ma narok na alikvotnu cast dovolenky alebo ma narok na alikv.cast iba ak odpracuje v r. 2009 aspon 60 dni?
mzdarka renca
19.03.09,21:10
Ahojte, ja by som sa chcela opytat. Niektori zamestnanci skončili PP dohodou, a kedze skončili v priebehu marca tak som im vyratala alikvotnu cast dovolenky, ale co s pracovnickou, ktora v minulom roku neodpracovala cely rok, lebo pracovala len 2 mesiace, ostatne mesiace bola na PN, a januar a februar 2009 ale pracovala. Ma narok na alikvotnu cast dovolenky alebo ma narok na alikv.cast iba ak odpracuje v r. 2009 aspon 60 dni?

má nárok v zmysle § 105 ZP

§ 105
Dovolenka za odpracované dni


Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
veronikasad
19.03.09,21:23
Ahojte, ja by som sa chcela opytat. Niektori zamestnanci skončili PP dohodou, a kedze skončili v priebehu marca tak som im vyratala alikvotnu cast dovolenky, ale co s pracovnickou, ktora v minulom roku neodpracovala cely rok, lebo pracovala len 2 mesiace, ostatne mesiace bola na PN, a januar a februar 2009 ale pracovala. Ma narok na alikvotnu cast dovolenky alebo ma narok na alikv.cast iba ak odpracuje v r. 2009 aspon 60 dni?
Má nárok na dovolenku za odpracované dni /za každých celých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku/ za rok 2008 aj 2009. Každý rok sa posudzuje samostatne.
nikulik
20.03.09,14:55
Takze v konecnom dôsledku mi vyjde ten isty vysledok ked pocitam ze pracovala 2mesiace v kazdom roku, ako keby som pocitala 25/12 *2.