Agostino
17.03.09,14:41
Dobrý deň,

Mám takýto problém, zakúpil som si novu PC-zostavu, kde sa nachádza zákl.doska ASUS P5Q SE. Popritom som sa pokúšal do tejto novej zostavy zapojiť DVD-RAM LG GSA-H22N zo svojho staršieho PC cez klasický ID Kabel. Totiž cez Satu sa zapojiť nedá. Vyskušal som všetky možné varianty ako napr.nastavenia v Biose, rozné prepínania a podobné. Po zapnutí PC mi vo Windowse cez Tento počítač naskakovalo, že sa tam nenachádza žiadná nová DVD mechanika. Nová DVD-RAM, ktorú som mal zakupenu s novým PC bola už zapojená cez Sata Kabel.
Nevie mi niekto z Vás poradiť, ako za to má zapojiť, alebo či sa to vôbec da.
duves
17.03.09,14:05
Dobrý deň,

Mám takýto problém, zakúpil som si novu PC-zostavu, kde sa nachádza zákl.doska ASUS P5Q SE. Popritom som sa pokúšal do tejto novej zostavy zapojiť DVD-RAM LG GSA-H22N zo svojho staršieho PC cez klasický ID Kabel. Totiž cez Satu sa zapojiť nedá. Vyskušal som všetky možné varianty ako napr.nastavenia v Biose, rozné prepínania a podobné. Po zapnutí PC mi vo Windowse cez Tento počítač naskakovalo, že sa tam nenachádza žiadná nová DVD mechanika. Nová DVD-RAM, ktorú som mal zakupenu s novým PC bola už zapojená cez Sata Kabel.
Nevie mi niekto z Vás poradiť, ako za to má zapojiť, alebo či sa to vôbec da.
Predpokladam, ze sa jedna o mechaniku ATA, t.j. zapojenie je možne na EIDE kabel. V ziadnom pripade nie je možne zapojenie na SATA kabel.
Moj nazor je, že by si mal v BIOS zvolit iba vhodne nastavenie a mechanike nastavit aj spravne paremetre (ak tam taka volba je).
Chobot
17.03.09,14:27
Dobrý deň,

Mám takýto problém, zakúpil som si novu PC-zostavu, kde sa nachádza zákl.doska ASUS P5Q SE. Popritom som sa pokúšal do tejto novej zostavy zapojiť DVD-RAM LG GSA-H22N zo svojho staršieho PC cez klasický ID Kabel. Totiž cez Satu sa zapojiť nedá. Vyskušal som všetky možné varianty ako napr.nastavenia v Biose, rozné prepínania a podobné. Po zapnutí PC mi vo Windowse cez Tento počítač naskakovalo, že sa tam nenachádza žiadná nová DVD mechanika. Nová DVD-RAM, ktorú som mal zakupenu s novým PC bola už zapojená cez Sata Kabel.
Nevie mi niekto z Vás poradiť, ako za to má zapojiť, alebo či sa to vôbec da.

Kým som pozeral tú dosku na nete, duves ma predbehol. Súhlasím s ním, že to bude v nastavení.

Keďže doska má IDE (PATA) konektor, musí byť možné pripojiť cez DMA kábel tú mechaniku.

Nepozeraj vo Windowse, či je tam mechanika, najprv ju musí rozoznať a detekovať BIOS. Najprv pozri v BIOSe, či rozpozná mechaniku. Kým ju tam nebudeš mať uvedenú, tak nemá zmysel niečo riešiť vo Windowse.

Na mechanike nastav jumper na single, pokiaľ máš zapojenú len jednu mechaniku na kábli.
vyr skalny
17.03.09,15:02
Citujem z jedneho fora: "Nie si sam co ma tento problem, skladal som zostavu, co obsahovala ASUS M2N-E a ked boli SATA a ATA zariadenia spolu bud nenaslo jedno alebo druhe alebo nic.
Na Asusackom fore som sa docital, ze s tymto chipsetom ma problem 90% uzivatelov.
Riesenie je mat vsetko bud ATA (aj to nie je zarucene) alebo SATA (to uz skoro kazdemu funguje).
Neviem ci to uz Asus riesi, ale je to hanba. Alebo by to bol chipset...???
A ked som to uz ako tak rozchodil, po chvili sa radic odpojil a widle bud zamrzli alebo BSOD. Skus dosku reklamovat z toho dovodu, ze pouzivas IDE zariadenia a ta doska ma s nimi problemy. Ziadaj o vymenu za neico ine, inu znacku." Koniec citatu.
Pise ze vyskusal vsetky mozne nastavenia v biose takze ak naozaj potrebuje dve mechaniky tak by som skor uvazoval o kupe druhej tiez sata.
Chobot
17.03.09,15:11
Citujem z jedneho fora: "Nie si sam co ma tento problem, skladal som zostavu, co obsahovala ASUS M2N-E a ked boli SATA a ATA zariadenia spolu bud nenaslo jedno alebo druhe alebo nic.
Na Asusackom fore som sa docital, ze s tymto chipsetom ma problem 90% uzivatelov.
Riesenie je mat vsetko bud ATA (aj to nie je zarucene) alebo SATA (to uz skoro kazdemu funguje).
Neviem ci to uz Asus riesi, ale je to hanba. Alebo by to bol chipset...???
A ked som to uz ako tak rozchodil, po chvili sa radic odpojil a widle bud zamrzli alebo BSOD. Skus dosku reklamovat z toho dovodu, ze pouzivas IDE zariadenia a ta doska ma s nimi problemy. Ziadaj o vymenu za neico ine, inu znacku." Koniec citatu.
Pise ze vyskusal vsetky mozne nastavenia v biose takze ak naozaj potrebuje dve mechaniky tak by som skor uvazoval o kupe druhej tiez sata.

Nevylučujem možnosť chyby, ale doma mám v oboch PC ASUS zákl. dosky a v staršom mám kombináciu aj SATA aj PATA zariadení a funguje to. Druhý PC je ASUS M2N-E a tam je tiež aj PATA mechanika a funguje.

Takže buď má chybný kus ZD, alebo je niečo v nastavení.

Ak ni iné, tiež by som silne doporučoval novú SATA DVD mechaniku, cenovo sú celkom dostupné.
duves
17.03.09,15:42
Ja mam ASUS dosku tiez. Mechanika PATA, 2 PATA HDD a 1 SATA HDD a funguje. Potom co uvadza vyr skalny je to chybny BIOS dosky, co ak ASUS vydal aktualizaciu? Treba to pozriet.
vyr skalny
17.03.09,20:17
Ano treba pohladat, zrejme ma problen len urcita verzia chipsetu alebo biosu alebo nejaka kombinacia. Ja som len upozornil ze taky problem ma viac ludi a moze sa stat ze sa problem nevyriesi ani po dlhych hodinach lamania hlavy a teda najjednoduchsie/najrychlejsie riesenie je v kupe novej mechaniky, ak by sa tu staru podarilo predat tak cenova strata by bola zanedbatelna.

No ak to ma niekto ako konicek a kazdy takyto problem berie ako vyzvu na riesenie tak rada "kup nove" mu je k nicomu. :)
mpca
18.03.09,13:08
duves
18.03.09,19:05
posledny bios je z 2008/12/22 pozrite na stranke http://www.asus.com/Product.aspx?P_ID=T4T7B10FfR6zJ4Ns&content=specifications
No siel by som do tohoto:
http://drivers.softpedia.com/get/BIOS/Asus/Asus-P5Q-SE-PLUS-BIOS-1701.shtml
Aktualizacia je z 6.februara 2009, len teraz mam otazku, že preco Asus nema aktualizovane BIOSy ku svojim doskam na svojich strankach.