eja48
17.03.09,14:49
Prosím o radu, čo treba urobiť, keď človek stratí Zmluvu o kúpe bytu.
Moja 80-r. mama si pred 4-5 rokmi kúpila do OV svoj družstevný byt, v tom
čase aj podala daňové priznanie, zatiaľ sa však na to vzťahovala nejaká výnimka
-až tohto roku by daň z vlastníctva bytu už mala zaplatiť. Mama je však nešťastná,
lebo už dlhšiu dobu nevie nájsť Zmluvu o prevode vlastníctva bytu, býva v tom byte
sama, vzťahy v našej rodine nie sú dobré,
chcela by som jej pomôcť a neviem ako. Prosím o odpoveď niekoho, kto má
s podobným problémom skúsenosti: ako sa vybavuje platný odpis Zmluvy o prevode vlastníctva bytu, prípadne čo by mala moja mama urobiť, aby sa jej neprihodila nejaká nepríjemnosť.
Zatiaľ som sa len pozrela do katastra na internete, tam je list vlastníctva písaný
na jej meno a adresu. Vopred ďakujem za radu.
Chobot
17.03.09,14:20
Prosím o radu, čo treba urobiť, keď človek stratí Zmluvu o kúpe bytu.
Moja 80-r. mama si pred 4-5 rokmi kúpila do OV svoj družstevný byt, v tom
čase aj podala daňové priznanie, zatiaľ sa však na to vzťahovala nejaká výnimka
-až tohto roku by daň z vlastníctva bytu už mala zaplatiť. Mama je však nešťastná,
lebo už dlhšiu dobu nevie nájsť Zmluvu o prevode vlastníctva bytu, býva v tom byte
sama, vzťahy v našej rodine nie sú dobré,
chcela by som jej pomôcť a neviem ako. Prosím o odpoveď niekoho, kto má
s podobným problémom skúsenosti: ako sa vybavuje platný odpis Zmluvy o prevode vlastníctva bytu, prípadne čo by mala moja mama urobiť, aby sa jej neprihodila nejaká nepríjemnosť.
Zatiaľ som sa len pozrela do katastra na internete, tam je list vlastníctva písaný
na jej meno a adresu. Vopred ďakujem za radu.

Nech skúsi osloviť toho, kto jej byt predal, možno bude mať druhý originál a za poplatok jej nechá vyhotoviť overenú kópiu (alebo len kópiu neoverenú).

ALebo zistiť na katastri, či by nemohli vyhotoviť kópiu zmluvy, oni majú archivované zmluvy, na základe ktorých prevádzajú nehnuteľnosti.

Inak keď je už byt písaný na ňu, tak teoreticky tú pôvodnú zmluvu nepotrebuje.
sthruska
17.03.09,14:21
Podľa mňa už zmluvu o kúpe bytu nepotrebuje. Na právne úkony musí použiť výpis z katastra.
eja48
17.03.09,17:35
Ďakujem za obidve odpovede,
byty im predávalo SBD, ktoré tam doteraz robí správcu, tiež sa domnievam, že aj oni by mohli mať 1 výtlačok pôvodnej kúpno-predajnej zmluvy, skúsim ten odpis získať s ich pomocou alebo na katastri. Tu ide najviac o mamine upokojenie – bojí sa, aby niekto tú jej chýbajúcu zmluvu nezneužil proti nej. Ešte raz ďakujem za Vaše názory.
branislavp
18.03.09,05:17
Podľa mňa už zmluvu o kúpe bytu nepotrebuje. Na právne úkony musí použiť výpis z katastra.
Vždy je dobré opatrovať aj kúpnu zmluvu, človek v dnešnej dobe nikdy nevie čo sa môže stať.
eja48
19.03.09,17:17
Ďakujem za všetky v podstate podobné odporúčania, keď sa podarí vybaviť odpis resp. ešte výtlačok pôvodnej zmluvy, napíšem stručne o tom sem.