Sara1011
17.03.09,15:02
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ktorý riadok (r.09 alebo r.11) použijem pri kúpe nového vozidla zo zahraniča (ČR).
Auto sme kúpili za 250 000,- CZK, samozrejme treba prepočítať na EURo a dopočítať DPH, len neviem, do ktorých riadkov to mám vpísať.
Veľmi ďakujem za rady.
betka
17.03.09,21:42
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu


(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

Riadky DP: 07,08, 17,27,32.

Riadok 7,8 nám definuje tento par. 11.

Ešte pozor na par. 78/4, ak ste nie registrovaný pre daň podľa par. 4,7 DP sa podáva do 7 dní od nadobudnutia nového DP.
ondrejvla
18.03.09,18:09
prosím o radu, riešim dilemu, do ktorého riadku v DP DPH platného od 1.1.2009 sa vypisuje suma, ak platiteľ nakúpil tovar v hotovosti v maloobchode ČR do svojej predajne a DPH zaplatil na doklade z ERP . Viem, daňovo je to vyrovnané, nemá nárok ani na odpočet, ani daňovú povinnosť, len nie som si istá, či sa to uvádza niekde v DP, v PÚ MRP verzia DOS som to dala do skupiny, daň zaplatená pri dovoze, čo v skutočnosti aj bola, len nie vo forme JCD. Alebo som to nedala správne? - pretože do tlačiva DPH mi to nikde neuvádza...
Vopred ďakujem za pomoc, odmením aspoň maľovaným.
ondrejvla
18.03.09,18:34
Nik nevie poradiť? Prosím...
Rozalka
18.03.09,20:15
Ja by som to do priznania neuvádzala.


Len tak na okraj: nemám rada podnikateľov, ktorí sa v jednom momente chovajú ako turisti a v ďalšom ako podnikatelia.
Pri predaji musí odviesť DPH (žiaden odpočet) a potom tie hlúpe otázky: ako je to možné, že mám povinnosť???
lenkak
18.03.09,20:52
v tomto prípade by som dph do priznania vôbec neuvádzala.
ondrejvla
18.03.09,20:54
Ja by som to do priznania neuvádzala.


Len tak na okraj: nemám rada podnikateľov, ktorí sa v jednom momente chovajú ako turisti a v ďalšom ako podnikatelia.
Pri predaji musí odviesť DPH (žiaden odpočet) a potom tie hlúpe otázky: ako je to možné, že mám povinnosť???

Rozálka ani ja nemám rada...- ale toto robím pre sro môjho syna. Tak čo ho znivočiť?! On vedel, že musí nakupovať bez DPH, ale nakoľko sa jednalo o tovar, ktorý inde nemal možnosť zohnať, musel nakúpiť aj za týchto podmienok, keďže je oň záujem. Je mu jasné, že to nesamozdaní, ale daň od dodávateľa je uhradená, tzn. nič nie je nakúpené bez povinnosti platiť DPH. Že z toho musí odviesť daň cez ERP je mu jasné. A takto nenakupuje len v ČR, ale aj v Rakúsku, ak nemajú tovar o ktorý má záujem vo veľkosklade, musí nakúpiť aj v predajni, keďže vie, že práve na tento tovar priláka zákazníka.
maska2
19.03.09,11:33
[quote=Sara1011;988110]Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ktorý riadok (r.09 alebo r.11) použijem pri kúpe nového vozidla zo zahraniča (ČR).



Ahojte poraďáci.Aj ja by som Vás chcel požiadať o radu nakoľko riešim dilemu , do ktorého riadku vo výkaze DPH zaradiť kúpu materiálu / tovaru / z Čiech, ktorý následne použijem ako náhradný diel s dodaním služby na Slovensku a časť predávam , ako samotný materiál bez dodania služby...
Či je to riadok 7,8 - §11
alebo r.9,10 § 69.

Ďakujem, pomôžte mi prosím niekto :confused::confused: Martin
Jana Acsová
19.03.09,13:05
prosím o radu, riešim dilemu, do ktorého riadku v DP DPH platného od 1.1.2009 sa vypisuje suma, ak platiteľ nakúpil tovar v hotovosti v maloobchode ČR do svojej predajne a DPH zaplatil na doklade z ERP.Klasické intrakomunitárne nadobudnutie tovaru t.j. riadky 05,06,07,08 podľa toho, aká DPH sa na tovar v tuzemsku uplatňuje. Základom dane je čiastka bez českej DPH a následne sa dopočíta slovenská daň kurzom podľa § 26 ZDPH podľa vzniku daňovej povinnosti.

Viem, daňovo je to vyrovnané...Nie je. Podľa § 11 sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie a ak sa jedná o nadobudnutie v rámci podnikania, daňová povinnosť vzniká tak, ako v každom inom prípade. To, že nakupoval s českou daňou je nesprávnosť, ktorú prípadne môže riešiť cez žiadosť o vrátenie českej dane (obdoba nášho § 56 ZDPH). Keď si bližšie pozriete podmienky intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru, predpokladám, že všetky splníte:
- právo nakladať s tovarom ako vlastník,
- odoslanie alebo preprava cez hranice nadobúdateľom,
- nadobúdateľ je zdaniteľná osoba, ktorá je platiteľom v tuzemsku,
- dodávateľ je osoba identifikovaná pre daň.
Ak áno ... nie je podstatné, či došlo k predaju s dańou alebo bez, nakoľko náš § 11 ZDPH toto nerieši.

...nemá nárok ani na odpočet, ani daňovú povinnosť...Práveže vznikne aj aj. T.j. aj daňová povinnosť na Slovensku zo základu dane podľa faktúry, tým môže byť aj pokladničný doklad z ČR (pri výpočte abstrahujete od českej dane, tá do výpočtu pre slovenské účely nevstupuje). Na druhej strane vznikne právo na odpočítanie tejto slovenským subjektom vypočítanej dane, t.j. aj daňová povinnosť aj právo na odpočítanie dane.

V tomto duchu je na Porade viac príspevkov. Toto nie je jediný, ak si to chcete overiť. V každom prípade je potrebné si všimnúť § 11 a splnenie podmienok tam uvedených. Nie je rozhodujúce, či došlo k zdaneniu (nesprávnemu) v inom členskom štáte.
Jana Acsová
19.03.09,13:08
Ahojte poraďáci.Aj ja by som Vás chcel požiadať o radu nakoľko riešim dilemu , do ktorého riadku vo výkaze DPH zaradiť kúpu materiálu / tovaru / z Čiech§ 11 t.j. riadok 7,8 ako uvádzate. Intrakomunitárne nadobudnutie tovaru.
andrea70
20.03.09,06:30
Prosím vás a ako je to pri nákupe pohonných hmôt napr. v ČR ?
Nakúpim ich s daňou a tiež ich musím samozdaniť?
Alebo je to brané tak, že sa spotrebujú na území ČR tak s tým netreba nič robiť.
A do nákladov z PHM si môžem dať prepočítanú kurzom celú cenu aj s DPH, alebo len cenu bez DPH ?
Sara1011
21.03.09,13:02
Všetkým veľme pekne dakujem za názory, len som asi mala upresniť, že sa jedná o osobu, ktorá nie je platiteľom DPH, je to obyčajný človiečik, ktorý si kúpil ako súkromná osoba auto, len musí podať daň.priznanie, inak mu auto neprihlásia.
Ale aj tak ďakujem.
Vlastak
22.03.09,12:19
aj ja mam otázku, akým kurzom mám prepočítať sumu z českej faktúry do daňového priznania pre DPH na nové auto kúpené v Česku - faktúra bola vystavená v piatok 20.3.2009. Do akého riadku to mám napísť som si prečítala ale nikde sa nepíše o prepočítacom kurze.
Ďakujem
Muška
14.04.09,14:47
Prosím vás a ako je to pri nákupe pohonných hmôt napr. v ČR ?
Nakúpim ich s daňou a tiež ich musím samozdaniť?
Alebo je to brané tak, že sa spotrebujú na území ČR tak s tým netreba nič robiť.
A do nákladov z PHM si môžem dať prepočítanú kurzom celú cenu aj s DPH, alebo len cenu bez DPH ?

Na základe príspevku od Janky Acsovej /príspevok č. 9/, tiež by ma zaujímali odpovede na tieto otázky. :)
Marianna01
22.09.09,10:52
Prosím vás a ako je to pri nákupe pohonných hmôt napr. v ČR ?
Nakúpim ich s daňou a tiež ich musím samozdaniť?
Alebo je to brané tak, že sa spotrebujú na území ČR tak s tým netreba nič robiť.
A do nákladov z PHM si môžem dať prepočítanú kurzom celú cenu aj s DPH, alebo len cenu bez DPH ?

doteraz sa tu neodpovedalo, čo s PHM - tiež ma to veľmi zaujíma... prípadne sa to rozobralo niekde inde? - jeden nikdy nevie, či nakoniec to, čo si myslí, že na 100% robí správne v piatok, nakoniec v utorok na 100% robí zle... :cool:
Anja111
22.09.09,11:04
doteraz sa tu neodpovedalo, čo s PHM - tiež ma to veľmi zaujíma... prípadne sa to rozobralo niekde inde? - jeden nikdy nevie, či nakoniec to, čo si myslí, že na 100% robí správne v piatok, nakoniec v utorok na 100% robí zle... :cool:
Myslela si toto? http://www.porada.sk/t109593-p3-phm-madarsky-blocek-a-dph.html