ichromekova
17.03.09,16:11
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť. Známa je na materskej dovolenke. V roku 2008 v septembri išla na materskú dovolenku. Má povinnosť podať daňové priznanie a čo všetko sa jej počíta do príjmu? Bola zamestnaná u jedného zamestnávateľa a na materskej dovolenke.
Ďakujem
emarosl
17.03.09,15:14
A mala len príjmy z pracovného pomeru? Ak áno, požiadala zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania?
veronikasad
17.03.09,15:16
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť. Známa je na materskej dovolenke. V roku 2008 v septembri išla na materskú dovolenku. Má povinnosť podať daňové priznanie a čo všetko sa jej počíta do príjmu? Bola zamestnaná u jedného zamestnávateľa a na materskej dovolenke.
Ďakujem
uveď prosím výšku príjmu z potvrdenia a či mala zrazenú daň
ichromekova
17.03.09,15:48
Výšku príjmu zo závislej činnosti mala 60086,- Sk a úhrn preddavkov dane bol vo výške 4309,- Sk.
veronikasad
17.03.09,15:50
Výšku príjmu zo závislej činnosti mala 60086,- Sk a úhrn preddavkov dane bol vo výške 4309,- Sk.
Keďže jej príjem presiahol 1/2 NČZD a do 15.2. nepožiadala zamestnávatela o vykonanie roč.zúčt.dane, je povinná podať daň.priznanie typu A.DU jej zrazenú daň vráti. Nezabudni vyplniť odd. XI. Nemocenské. náhrada prímu pri DPH ani materské sa nepočíta do zdan.príjmov, má nárok na uplatnenie celoročnej NČZD /98496sk/
deeper
17.03.09,15:57
Ahojte, aj ja by som mala podobný problém. Jedna pani mi priniesla potvrdenie od zamestnávateľa, do konca októbra robila v jednej firme, mala hrubý príjem 93 726,- Sk. Zároveň má potvrdenie z úradu práce, že na mesiace 10,11,12 dostala na vnuka, ktorého má zverené rodičovský príspevok 4 780,- Sk/mes.
/v máji bude mať 3 roky/ + potvrdenie o poberaní opakovaného príspevku dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti - 2 030,- Sk/mes. Treba aj tieto príjmy započítať do daňového priznania a dá sa jej uplatniť daňový bónus na dieťa na tie tri mesiace? ďakujem
Misicka21
17.03.09,16:03
Ahojte, nášmu zamestnancovi je manželka na MD a poberá dávku, nepodáva DP, môžem mu dať nezdaniteľnú čiastku za manželku??
veronikasad
17.03.09,16:05
Ahojte, nášmu zamestnancovi je manželka na MD a poberá dávku, nepodáva DP, môžem mu dať nezdaniteľnú čiastku za manželku??
akú dávku poberá ? materské zo soc. poisťovne alebo rodičovský príspevok z UPSVaR ?
Misicka21
17.03.09,16:09
skúsim zistiť,
aký to bude mať rozdiel??
Keď zo SP bude si môcť uplatniť??
veronikasad
17.03.09,16:12
skúsim zistiť,
aký to bude mať rozdiel??
Keď zo SP bude si môcť uplatniť??
materská sa započítava do vlastného príjmu manželky, o ktorý sa znižuje NČZD. Rodičovský príspevok sa nezapočítava - je štátna sociálna dávka.
deeper
17.03.09,16:19
Ahojte, ešte raz. Môžem Vás poprosiť o odpoveď na moju otázku, kvôli tomu daňovému bónusu na toho vnuka, čo som sa pýtala.Ďakujem ešte raz.
Misicka21
17.03.09,16:21
Dostáva to zo SP.
A teraz ďalší postup je takýto??
Dostane ročne nejakú sumu XX, a tú odpočítam od 98496,- SK a výsledok mu uplatním??
veronikasad
17.03.09,16:23
Ahojte, aj ja by som mala podobný problém. Jedna pani mi priniesla potvrdenie od zamestnávateľa, do konca októbra robila v jednej firme, mala hrubý príjem 93 726,- Sk. Zároveň má potvrdenie z úradu práce, že na mesiace 10,11,12 dostala na vnuka, ktorého má zverené rodičovský príspevok 4 780,- Sk/mes.
/v máji bude mať 3 roky/ + potvrdenie o poberaní opakovaného príspevku dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti - 2 030,- Sk/mes. Treba aj tieto príjmy započítať do daňového priznania a dá sa jej uplatniť daňový bónus na dieťa na tie tri mesiace? ďakujem
V daňovom priznaní typu A uvádzaš len príjmy zo zamestnania /§5/. Uplatní si celú NČZD.

Keďže jej príjem presiahol 6-násobok min.mzdy, má nárok na daňový bonus na vnuka.

Pozri § 33 ZoDzP


(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
ichromekova
17.03.09,18:15
Ešte mám jeden dotaz. Keďže známa je na materskej dovolenke, jej manžel si nemôže uplatniť na ňu nezdaniteľnú čiastku? Výška materskej sa počíta u manžela ako manželkin zdaniteľný príjem?
Ďakujem
mzdarka renca
17.03.09,18:26
Ešte mám jeden dotaz. Keďže známa je na materskej dovolenke, jej manžel si nemôže uplatniť na ňu nezdaniteľnú čiastku? Výška materskej sa počíta u manžela ako manželkin zdaniteľný príjem?
Ďakujem

NČZD na manželku vypočítaš:
98496 - (jej príjmy zo závislej činnosti+ nemocenské dávky(PN,OČR,materské)+ podpora v nezamestnanosti a pod.)

- príjmy ktoré sa nepočítajú do výpočtu NČZD na manželku sú štátne sociálne dávky, ako napr. rodičovský príspevok, PnD, príspevok pri narodení dieťaťa a pod.
cloverdale
23.02.10,11:48
Chcela by som sa spýtať ohľadom DP FO. Celý rok 2009 som bola na RD, v novembri mi bola doručená výpoveď s nárokom na dvojmesačné odstupné. To mi bolo vyplatené v januári 2010. Z uvedeného odstupného mi bola zrazená daň. Ako je to s podaním daňového priznania, uplatňujem si tam aj daňový bonus na deti, nakoľko manžel si ich neuplatňuje, a taktiež musím podať nejaké zúčtovanie ohľadom SP???
Ďakujem.
cloverdale
24.02.10,14:21
Dobrý deň,

poprosím, nevie mi niekto poradiť v tomto konkrétnom prípade???

Ď.
susana28
11.03.10,13:41
Ahojte, prosím skúste posúdiť či uvažujem správne.

Švagriná prve tri mesiace bola na nemocneskej potom od 1. aprila do konca augusta poberala matersku a od zaciatku septembra pobera rodicovsky prispevok. Sucanse pocas materskej a RP pracovala na zivnost. materska, nemocenska a ani RP nepodliehaju zdaneniu, ano?

A ešte otázočka, daňové priznanie je povinná podať ak jej príjmy presiahnú 50% z nezdaniteľnej časti základu dane, tj. 50% z 4025,70 eur a to je 2012.85 eur?
Zdenka175
11.03.10,15:49
Ahojte, prosím skúste posúdiť či uvažujem správne.

Švagriná prve tri mesiace bola na nemocneskej potom od 1. aprila do konca augusta poberala matersku a od zaciatku septembra pobera rodicovsky prispevok. Sucanse pocas materskej a RP pracovala na zivnost. materska, nemocenska a ani RP nepodliehaju zdaneniu, ano?

A ešte otázočka, daňové priznanie je povinná podať ak jej príjmy presiahnú 50% z nezdaniteľnej časti základu dane, tj. 50% z 4025,70 eur a to je 2012.85 eur?

Áno uvedené príjmy nepodliehajú zdaneniu a to DP by podľa mňa mala podať. Uvidíme čo napíšu skúsenejší.
ujv.oz
25.03.10,06:31
Prosim poradte.
Rok 2009.Mala som prijem za 1.2009 2532,70Eur s odstupným,
potom som bola nezamestnaná bez naroku na podporu,poberala som nemocenskématerské a rodičovský.
Podávam si DP typu A a uvádzam len príjem zo ZČ alebo treba potvrdenie zoSoc.post. a vykazat nikede prijem z Materskeho ci PN?Dakujem
veronikasad
25.03.10,06:35
Prosim poradte.
Rok 2009.Mala som prijem za 1.2009 2532,70Eur s odstupným,
potom som bola nezamestnaná bez naroku na podporu,poberala som nemocenskématerské a rodičovský.
Podávam si DP typu A a uvádzam len príjem zo ZČ alebo treba potvrdenie zoSoc.post. a vykazat nikede prijem z Materskeho ci PN?Dakujem
materské, RP, ani nemocenské nie je predmetom dane daňovníka. V DP sa neuvádza
zuzanask
31.03.10,07:26
Vyplnam danove znamej, ktora bola na materskej. Mam potvrdenie zo socialnej poistovne o poberani nemocenskych davok, kde je uvedene nemocenske a materska. Nemocenske nezahrnam do danoveho, ale matersku ano. Viete mi poradit v ktorom riadku danoveho A ho uvadzam a ci treba aj to potvrdenie prilozit? Dakujem
Timka1
31.03.10,07:34
Vyplnam danove znamej, ktora bola na materskej. Mam potvrdenie zo socialnej poistovne o poberani nemocenskych davok, kde je uvedene nemocenske a materska. Nemocenske nezahrnam do danoveho, ale matersku ano. Viete mi poradit v ktorom riadku danoveho A ho uvadzam a ci treba aj to potvrdenie prilozit? Dakujem

aj nemocenské dávky aj materská nie sú zdnaiteľné príjmy, preto ani materskú neuvádzaš v DP
zuzanask
31.03.10,07:36
Dakujem velmi pekne.
otázka
07.01.11,13:18
Nadväzujem na tému, ide o daňovo uznateľné výdavky: SZČO ( celý rok 2010, živnosť trvá doteraz ) nastúpila v lete na materskú dovolenku. Ide o uplatnenie výdavkov spojených s používaním súkromného motorového vozidla, ktoré je riadne už roky nahlásené na DÚ, taktiež sa platí daň z MV. Ide o to, že ona skutočne už 2 týždne po pôrode vykonáva činnosť ( má to aj fakturačne podložené ), ktorá sa týka podnikania. Moja otázka znie, či pri daňovej kontrole jej budú riadne uznané cesťáky. Ďakujem.
Tweety
07.01.11,13:23
Nadväzujem na tému, ide o daňovo uznateľné výdavky: SZČO ( celý rok 2010, živnosť trvá doteraz ) nastúpila v lete na materskú dovolenku. Ide o uplatnenie výdavkov spojených s používaním súkromného motorového vozidla, ktoré je riadne už roky nahlásené na DÚ, taktiež sa platí daň z MV. Ide o to, že ona skutočne už 2 týždne po pôrode vykonáva činnosť ( má to aj fakturačne podložené ), ktorá sa týka podnikania. Moja otázka znie, či pri daňovej kontrole jej budú riadne uznané cesťáky. Ďakujem.
Ak sú spojené s podnikaním, sú to VOZD.
evi.li
15.02.11,08:55
Dobrý deň chcem poprosiť o radu ako vypracovať danové priznanie za rok 2010 ked som bola szčo ale prijem zo szčo som mala len do 12.2. lebo som v tento deň nastúpila na PNku ktoru som ukončila 22.6. a zároveň som v tento deň ukončila aj živnosť a nastúpila na materskú dovolenku. V minulých rokoch som si robila paušálne dane a tento rok neviem ako si mám vypracovať danové a aké potvrdenia mám doložiť k daňovému priznaniu? Dakujem za radu