katika0606
17.03.09,16:33
Ahoj, čo sa dá urobiť pri takomto probléme, ak boli do počiatočných stavov pred rokmi nahodené stavy, ktoré tam nemajú čo robiť, konkrétne do záväzkov, vôbec to neboli záväzky, teraz sa to z roka na rok presúva a stále nám to trčí ako počiatočný stav.
katika0606
17.03.09,21:55
Nevie mi nikto poradiť? Ja viem, je už pokročilá hodina, ale ja asi ani spať nebudem. Je mi do plaču z toho, aké účto som prevzala, ale rada by som dala do poriadku aspon trošičku. No ale s tymto sa neviem pohnuť dalej.
betka
17.03.09,22:01
Oprava chýb minulých období: 321/428, ak ide o chyby významné. Treba to zdôvodniť prečo-matematická chyba, doložiť doklady a skutočnosti, ktoré to preukazujú.
katika0606
18.03.09,08:00
Ďakujem veľmi pekne, naštudovala som čo som našla o účtovaní významných chýb na účet 428. Ale. Som začiatočník, trošku sa aj hanbím, že sa tu pýtam možno pre niekoho nepochopiteľne jednoduché a logické veci, len nechápem tomuto. Počiatočné stavy mám naúčtované 701 / 321. Chyby zaúčtujem na 321 / 428.
Z toho mi vyplýva, že na 701 mi to ostane. A ďalšia vec, aký dopad na daň má účtovanie na účet 428 ? Len sa prosím nechytajte za hlavu, pri týchto mojích otázkach. Lebo keď prednesiem šéfovi, že už viem, kde to zaúčtovať, určite to bude jeho prvá otázka - dopad.
katika0606
18.03.09,09:04
Nikto neporadí? :-(
a_je_to
18.03.09,09:13
Počiatočný stav nemohol vzniknúť z ničoho - iba novým otvorením konečných stavov predchádzajúceho roka. Tie musia mať položkový rozpis v inventarizácii minulého roka, aj s odkazom na prvotný doklad. Ten treba vyhľadať a preskúmať, vrátane vyjadrenia tam podpísaných osôb, aj osôb, ktoré robili inventúru, najmä v roku vzniku pochybného záväzku. Aj účet 321 sa každoročne inventarizuje. Ak to firma v minulých rokoch zanedbala, tak Ty ako účtovníčka s tým bez pomoci vedenia nepohneš. Ak si prevzala také účto, to ešte neznamená, že ako prvé musíš vyriešiť práve toto. Na riešenie takýchto problémov je jednoznačne ročná inventarizácia a inventarizačná komisia. Ak to nedoriešila tá, za minulý rok, tak to musí vyriešiť tá, ktorá bude v tomto roku. Dovtedy musíš pre ňu pripraviť dostupné podklady. Ak sú pochybné záväzky súčasťou konečných stavov minulého roka, tak sa bez zmeny musia otvoriť aj PS nového roka. Je to zásada bilančnej kontinuity. V priebehu roka sa tieto prípady neriešia ani z účtovníckej iniciatívy, ani na iný, než písomný inventarizačný príkaz vedenia. Viď aj § 29 a 30 a ich odseky 1 Zákona o účtovníctve. Záväzok nemôžeš odpísať na 428 len tak, jediný oprávnený relevantný doklad na to je práve inventarizačný zápis. Okrem toho významnejšia suma, účtovaná na 428 zakladá povinnosť podať k roku vzniku resp. oprávneného odpísania pochybného záväzku dodatočné daňové priznanie.
katika0606
18.03.09,10:21
"významnejšia suma, účtovaná na 428 zakladá povinnosť podať k roku vzniku resp. oprávneného odpísania pochybného záväzku dodatočné daňové priznanie."
Nikde som sa nedozvedela, koľko je tá významnejšia suma.
a_je_to
22.03.09,12:27
Významnosť je pojem z § 5, ods. 1 Postupov pre PÚ. Je to subjektívna hranica odvíjajúca sa od obratu firmy, nie je nikde stanovená. Veľmi zjednodušene .... možno považovať sumu, nepresahujúcu 1 % ročného obratu za nevýznamnú a účtovať ju aj mimo súvisiaceho obdobia do nákladov, resp. výnosov. Z hľadiska účtovania prípadov minulých rokov na 428 je to suma, z ktorej aj po prípadnom dodanení ešte nehrozia neúnosné sankcie pre firmu. Tá hranica je naozaj veľmi subjektívna. Celý problém je cez poradu na diaľku ťažko riešiteľný. Možno by to po odbornom preskúmaní nebolo až také zlé.