jupa
17.03.09,19:17
Takze mili priatelia, vypisal som danove priznanie, myslim ze za pomoci porady dobre - starobny dochodca nemal narok na vratenie dane, cize nula... Dochodca isiel odovzdat danove priznanie a tam mu poradili takto, s tym, ze mu doskrtali danove: skrtli mu v riadku Uhrn prijmov riadok 32 sumu 53000 SKK a napisali mu tam: 49248 SKK, teda polovicu odpoc. polozky. Upozornujem, ze predlozil aj doklady o prijme vo vyske 53000SKK. V riadku 63 a 65 mu skrtli dan vybranu zrazkou co mal na potvrdeniach a napisali 9357SKK. Toto vyslo aj ako danovy preplato - vobec tomu nerozumiem... Podla mna i nazorov ludi tu z porady dochodca nemal narok na vratenie dane... viete mi to niekto vysvetlit?
danielaz
17.03.09,18:31
jupa
17.03.09,18:42
ved prave, precital som si, takze danovy urad poradil dochodcovi asi spatne...
Monika Kováčová
17.03.09,18:49
jupa tu píšeš, že ide o preddavkovú daň http://www.porada.sk/984954-post9.html a v tejto téme hovoríš o zrážkovej dani. Tak ako to teda je?
danielaz
17.03.09,18:50
Uviedli do priznania max.príjem. Aj keď mal vyšší príjem, dôchodca môže priznať príjem do sumy Sk 49 248,--, a daň ktorá mu bola zrazená z tejto sumy mu bude vrátená.
Zita5
17.03.09,18:54
Prečítajte si aj tento link strana 20-Daňovník dôchodca
http://www.porada.sk/978976-post49.html

Vyberám...
Otázka:
V roku 2008 som bol ako dôchodca zamestnaný na dohodu o vykonaní práce. V jednom
mesiaci som mal príjem do 5 000 Sk a daň vybranú zrážkou a v inom mesiaci nad 5 000 Sk
a zrazenú preddavkovú daň. Môj celkový príjem za rok 2008 bol 49 000 Sk. Mám nárok na
vrátenie dane ?
Odpoveď:
Ak dôchodca v roku 2008 poberal len zdaniteľné prímy zo závislej činnosti nepresahujúce
sumu 49 248 Sk, neuplatňoval si daňový bonus a zamestnávateľ mu zrážal preddavky na daň
alebo mu vyberal daň zrážkou, môže využiť § 46 zákona o dani z príjmov. Nakoľko celkové
zdaniteľné príjmy u dôchodcu nepresiahli sumu 49 248 Sk, v daňovom priznaní k dani
z príjmov fyzickej osoby typ A na r. 54 – daňová povinnosť uvedie nulu. Preddavky na daň
alebo daň zrážkou, ktoré mu zrážal zamestnávateľ uvedie ako preddavky. Po ich odpočítaní
od daňovej povinnosti vznikne dôchodcovi preplatok, ktorý mu po vyplnení žiadosti uvedenej
v daňovom priznaní miestne príslušný daňový úrad vráti. Prílohou daňového priznania je
potvrdenie zamestnávateľa o výške zúčtovaných a vyplatených príjmov a zrazených
preddavkoch na daň za rok 2008.
fcela
17.03.09,19:14
ved prave, precital som si, takze danovy urad poradil dochodcovi asi spatne...
DU postupoval presne podla toho ako si cital v prispevku Jozefa Mihala, cast prijmu, ktora bola zdanovana zrazkovou danou vysporiadal do vysky 1/2 odp.polozky t.j. 49248,- v DP §46 ZDP dan je 0, zost. prijem vysporiadany zrazkovou danou.
Jozef Mihál
17.03.09,19:20
... a to je súčasne dôkaz pre neveriacich tomášov, že takýto postup je plne v súlade so zákonom a funguje.
jupa
17.03.09,21:01
jupa tu píšeš, že ide o preddavkovú daň http://www.porada.sk/984954-post9.html a v tejto téme hovoríš o zrážkovej dani. Tak ako to teda je?
IDE O ZRAZKOVU DAN
Gapo
19.03.09,07:34
Zdravím, urobil som daňové priznanie podľa návodu v blogu p. Mihála č. 9 a čuduj sa svet dnes mi volali z daňového, že čo to mám za daňové priznanie, takže neviem či to funguje. Som dôchodca a mal som príjem zo závislej činnosti, ktorý som mal zdanený dvomi spôsobmi, časť 10000 Sk preddavkovo a 50000 Sk zrážkovo. Do daňového priznania som dopočítal do tých 49248 Sk a daň percentuálne ponížil.
Ide o daňový úrad Ba II.
Čo teraz?!
jupa
19.03.09,08:59
Zdravím, urobil som daňové priznanie podľa návodu v blogu p. Mihála č. 9 a čuduj sa svet dnes mi volali z daňového, že čo to mám za daňové priznanie, takže neviem či to funguje. Som dôchodca a mal som príjem zo závislej činnosti, ktorý som mal zdanený dvomi spôsobmi, časť 10000 Sk preddavkovo a 50000 Sk zrážkovo. Do daňového priznania som dopočítal do tých 49248 Sk a daň percentuálne ponížil.
Ide o daňový úrad Ba II.
Čo teraz?!

Takze kazdy DU inak, ja mam tuto skusenost s DU v Trencine... v podstate su to dva rovnake pripady a rozdielny pristup... ake su Vase nazory?
Jozef Mihál
19.03.09,09:02
Zdravím, urobil som daňové priznanie podľa návodu v blogu p. Mihála č. 9 a čuduj sa svet dnes mi volali z daňového, že čo to mám za daňové priznanie, takže neviem či to funguje. Som dôchodca a mal som príjem zo závislej činnosti, ktorý som mal zdanený dvomi spôsobmi, časť 10000 Sk preddavkovo a 50000 Sk zrážkovo. Do daňového priznania som dopočítal do tých 49248 Sk a daň percentuálne ponížil.
Ide o daňový úrad Ba II.
Čo teraz?!
...a to je súčasne dôkaz pre veriacich tomášov, že to - nefunguje. Bordel ako na Slovensku.
Gapo
19.03.09,09:49
...a to je súčasne dôkaz pre veriacich tomášov, že to - nefunguje. Bordel ako na Slovensku.


Ja by som len rád vedel čo mám teraz urobiť, trvať na podanom a čakať na pokutu a či to prerobiť, podľa nevedomosti úradníka? Kto sa má v tom vyznať ak nie odborníci a keď aj medzi nimi sú odlišné názory, tak potom ako?:mad:
ludmila12
19.03.09,10:52
čo sa dá robiť v takomto prípade? dať opravné daňové priznanie bez zrážkovej dane?
Gapo
19.03.09,13:09
čo sa dá robiť v takomto prípade? dať opravné daňové priznanie bez zrážkovej dane?

Nesúhlasím, treba s tými "don Kichotovskými" mlynmi bojovať. :mad:
Pozdejšie prezradím ako a možno sa aj niekto nájde kto poradí a snáď aj p. Mihál. Nebojte sa nechcem nikoho skúšať. Ak nie, dám vám potom info., ako som pochodil na oprávnených inštitúciách, ak to teda chcete vedieť.;)
evina
19.03.09,13:20
...a to je súčasne dôkaz pre veriacich tomášov, že to - nefunguje. Bordel ako na Slovensku.


Jozef, teraz neviem, či mám byť ten veriaci alebo neveriaci Tomáš....:D

Ja osobne by som to tak nechala vyplnené a požiadala DÚ o písomné vyjadrenie, resp. Výzvu s uvedením, čo mám v tom DP vyplnené zle. /veď čo už sa môže dôchodcovi stať?:D
Ale teraz vážne, nemôžeme stále donekonečna ponechávať bez povšimnutia to, že na jednom DÚ áno na jednom nie a pod. Písomná Výzva sa dá namietať a musí tam byť uvedené oficiálne stanovisko, plus by som požiadala DRSR. To už fakt človeka napáli
Katija
19.03.09,14:48
... a to je súčasne dôkaz pre neveriacich tomášov, že takýto postup je plne v súlade so zákonom a funguje.


...a to je súčasne dôkaz pre veriacich tomášov, že to - nefunguje. Bordel ako na Slovensku.
:D:D Nedá sa mi neregovať. Nechcem byť tomášom!!!
Teoreticky by takýto postup mal fungovať. Prakticky vidím problém v tom, že "vybrané" informácie sa k radovým pracovníkom DÚ nedostávajú buď vôbec, alebo dosť neskoro.
A ako sa ukázalo, nie všetci daňovníci sú schopní urobiť prepočet príjmov a zrážkovej dane z vystaveného potvrdenia dobre, hoci sú z blogov poučení.
Napr. Gapo si pýta v DP podľa môjho názoru viac ako mu patrí. Prečo? Lebo neprepočítal aj zrazené poistné (a to mu zrážali len jeden druh) a tak dal do riadku 63 vyššiu zrážkovú dań ako mal dať. :) Ak tento postup zľudovie, asi pekne stúpne chybovosť v podaných DP.

Ja by som len rád vedel čo mám teraz urobiť, trvať na podanom a čakať na pokutu a či to prerobiť, podľa nevedomosti úradníka? Kto sa má v tom vyznať ak nie odborníci a keď aj medzi nimi sú odlišné názory, tak potom ako?:mad: Moja rada je takáto. Nemáš čo stratiť, naopak môžeš získať. Oprav si prepočet zrážkovej dane a podaj DP znova.
V ODD. IX - Miesto na osobitné záznamy napíš, ze si v DP priznávaš iba časť príjmov z riadku 11 priloženého potvrdenia vo výške 39 248,- Sk a v riadku 63 si uplatňuješ len časť zrážkovej dane z riadku 13 potvrdenia, prislúchajúcej k priznaným príjmom vo výške 7158,- Sk.
V ODD XII Pomocné výpočty podrobne uveď celý prepočet príjmov a zrážkovej dane. :) To by malo stačiť aj pre BA DU II.
__________________
Katija:):cool:
Gapo
19.03.09,16:46
:D:D Nedá sa mi neregovať. Nechcem byť tomášom!!!
Teoreticky by takýto postup mal fungovať. Prakticky vidím problém v tom, že "vybrané" informácie sa k radovým pracovníkom DÚ nedostávajú buď vôbec, alebo dosť neskoro.
A ako sa ukázalo, nie všetci daňovníci sú schopní urobiť prepočet príjmov a zrážkovej dane z vystaveného potvrdenia dobre, hoci sú z blogov poučení.
Napr. Gapo si pýta v DP podľa môjho názoru viac ako mu patrí. Prečo? Lebo neprepočítal aj zrazené poistné (a to mu zrážali len jeden druh) a tak dal do riadku 63 vyššiu zrážkovú dań ako mal dať. :) Ak tento postup zľudovie, asi pekne stúpne chybovosť v podaných DP.
Moja rada je takáto. Nemáš čo stratiť, naopak môžeš získať. Oprav si prepočet zrážkovej dane a podaj DP znova.
V ODD. IX - Miesto na osobitné záznamy napíš, ze si v DP priznávaš iba časť príjmov z riadku 11 priloženého potvrdenia vo výške 39 248,- Sk a v riadku 63 si uplatňuješ len časť zrážkovej dane z riadku 13 potvrdenia, prislúchajúcej k priznaným príjmom vo výške 7158,- Sk.
V ODD XII Pomocné výpočty podrobne uveď celý prepočet príjmov a zrážkovej dane. :) To by malo stačiť aj pre BA DU II.
__________________
Katija:):cool:
Nie som daňový odborník, ale ak som dopočítal do riadku 32 iba časť peňazí a poistné som ponechal v plnej výške, podľa mňa nepýtam viac, pretože to poistné je celej sumy. Iba daň je nižšia.:rolleyes:
Katija
19.03.09,17:47
Nie som daňový odborník, ale ak som dopočítal do riadku 32 iba časť peňazí a poistné som ponechal v plnej výške, podľa mňa nepýtam viac, pretože to poistné je celej sumy. Iba daň je nižšia.:rolleyes:
:) Nestačla by logika?
Máš potvrdenie a to nezmeníš. Z tvijích príjmov bolo zrážané poistné.
Ja si myslím, že suma z ktorej ti bola zrazená zrážková daň je 50000-2000 = 48000. (ZD 48000 a daň 9120).

Ak zvýšiš riadok 32 o 39248,- Sk (to je časť zo sumy 50000,-), tak musíš zvýšiť aj riadok 33 o sumu poistného, ktorá prislúcha k tým 39248,- Sk, teda o 1570,- (to je časť zo sumy 2000,- Sk).
Zrážková daň prislúchajúca k príjmom sa vyráta zo základu dane ( 39248-1570 = 37678 ) a bude vo výške 7158,- Sk. Tú dáš do riadku 63. :D Aha, už som ti napísala aj postup.

Ty si si pýtal daň vo výške 7457,- zo základu dane 39248,-Sk. Ale pozor, tvoj základ dane z príjmov, ktoré priznávaš, je len 37678, Sk. Môj názor je, že si neoprávnene nárokuješ na 299,- Sk.
__________________
Katija:):cool:
Gapo
19.03.09,18:52
:) Nestačla by logika?
Máš potvrdenie a to nezmeníš. Z tvijích príjmov bolo zrážané poistné.
Ja si myslím, že suma z ktorej ti bola zrazená zrážková daň je 50000-2000 = 48000. (ZD 48000 a daň 9120).

Ak zvýšiš riadok 32 o 39248,- Sk (to je časť zo sumy 50000,-), tak musíš zvýšiť aj riadok 33 o sumu poistného, ktorá prislúcha k tým 39248,- Sk, teda o 1570,- (to je časť zo sumy 2000,- Sk).
Zrážková daň prislúchajúca k príjmom sa vyráta zo základu dane ( 39248-1570 = 37678 ) a bude vo výške 7158,- Sk. Tú dáš do riadku 63. :D Aha, už som ti napísala aj postup.

Ty si si pýtal daň vo výške 7457,- zo základu dane 39248,-Sk. Ale pozor, tvoj základ dane z príjmov, ktoré priznávaš, je len 37678, Sk. Môj názor je, že si neoprávnene nárokuješ na 299,- Sk.
__________________
Katija:):cool:
Áno, tak to bolo, robil som to krok za krom podľa návodu a tak mi to vyšlo. Ale po nastolení problému na daňovom riaditeľstve som dostal odpoveď, že to nejde a po argumentovaní nakoniec že to ide, ale, nemôžem to urobiť tak ako som to urobil. Do riadku 11 nesmiem dopočítať do 49248 Sk, ale iba ucelene. to znamená, že ak som mal 10000 Sk preddavkovo zdanené, tak najbližšie tej sume je suma za 7 mesiacov po 5000, t.j. 35000Sk. Potom 10000+35000= 45000 a z toho už to bude správne vypočítanie. Samozrejme, že daň zrážková sa musí vypočítať z tých 35000Sk ako aj poistné.
Takže som to urobil takto riadok 32 = 45000, riadok 33 = 1800, riadok 34 = 43200 no a ostatné by už malo byť normálne nadväzujúce. Uff, ale smrteľníkovi neznalému to dá zabrať.
Katija
19.03.09,19:11
Áno, tak to bolo, robil som to krok za krom podľa návodu a tak mi to vyšlo. Ale po nastolení problému na daňovom riaditeľstve som dostal odpoveď, že to nejde a po argumentovaní nakoniec že to ide, ale, nemôžem to urobiť tak ako som to urobil. Do riadku 11 nesmiem dopočítať do 49248 Sk, ale iba ucelene. to znamená, že ak som mal 10000 Sk preddavkovo zdanené, tak najbližšie tej sume je suma za 7 mesiacov po 5000, t.j. 35000Sk. Potom 10000+35000= 45000 a z toho už to bude správne vypočítanie. Samozrejme, že daň zrážková sa musí vypočítať z tých 35000Sk ako aj poistné.
Takže som to urobil takto riadok 32 = 45000, riadok 33 = 1800, riadok 34 = 43200 no a ostatné by už malo byť normálne nadväzujúce. Uff, ale smrteľníkovi neznalému to dá zabrať.
:D:D:D Ucelene. A ako dokazuješ to ucelenie? Potvrdením ťažko. Výplatnými páskami?
Rozumiem tomu, že sa im to bude ľahšie kontrolovať. To by sa nakalkulačkovali, keby si všetci chceli oddaniť príjmy do koruny. Iný dôvod nevidím.
__________________
Katija:):cool:
fcela
19.03.09,19:35
Ja by som doporučila postup tak, že z potvrdenia o príjme vyberieš z príjmov zdanených zrážkovou daňou príjmy za jednotlivé mesiace tak, aby som mal úhrn príjmov v DP r.32 čo najviac do sumy 49 248,- a v záznamoch vyznačíš , ktoré mesiace v potvrdení považujem za zdanené preddavkovou daňou. Je to výhodný postup, ale asi chýba jednotná metodika na DÚ.
Katija
19.03.09,20:13
Ja by som doporučila postup tak, že z potvrdenia o príjme vyberieš z príjmov zdanených zrážkovou daňou príjmy za jednotlivé mesiace tak, aby som mal úhrn príjmov v DP r.32 čo najviac do sumy 49 248,- a v záznamoch vyznačíš , ktoré mesiace v potvrdení považujem za zdanené preddavkovou daňou. Je to výhodný postup, ale asi chýba jednotná metodika na DÚ.
:) Ja by som povedala presnejšie, že hoci sa o tomto už cca rok vie a tíško o tom hovorí, chýba nie že jednotná, ale akákoľvek metodika A odvážnym šťastie niekedy praje.
__________________
Katija:):cool:
Jozef Mihál
19.03.09,20:32
:D:D:D Ucelene. A ako dokazuješ to ucelenie? Potvrdením ťažko. Výplatnými páskami?
Rozumiem tomu, že sa im to bude ľahšie kontrolovať. To by sa nakalkulačkovali, keby si všetci chceli oddaniť príjmy do koruny. Iný dôvod nevidím.
Súhlas.

V zákone sa nehovorí nič o akomsi "ucelene". Na potvrdení od zamestnávateľa je uvedený celkový príjem zdanený zrážkovou daňou a ten sa nerozdeľuje na príjem za jednotlivé mesiace. A keby aj - treba do riadku 32 strčiť sumu 49248 Sk a hotovo.

Prečo? Preto, lebo práve túto časť príjmu, zdaneného zrážkovou daňou, sa daňovník rozhodol "dodaňovať". Či sú takto uvedené príjmy "ucelené" alebo nie, do toho nikomu nič nie je.
Gapo
20.03.09,05:40
:D:D:D Ucelene. A ako dokazuješ to ucelenie? Potvrdením ťažko. Výplatnými páskami?
Rozumiem tomu, že sa im to bude ľahšie kontrolovať. To by sa nakalkulačkovali, keby si všetci chceli oddaniť príjmy do koruny. Iný dôvod nevidím.
__________________
Katija:):cool:
Napísal som ako som dostal informáciu, to "ucelené" sa týkalo toho, že dopočet do 49248 nemôže byť presne, pretože by som niektorý mesiac nepripočítal celý a preto mám napísať do IX oddielu poznámku o tom za ktoré mesiace priznávam zrážkovú mzdu tak aby to bolo čo najbližšie, mne to vyšlo za sedem mesiacov je 35000+ 10000preddavkovú a nič viac. Vlastne som rád, že aspoň toto môžem urobiť, pretože na Ba DÚ II o ničom takom ani počuť nechceli. A absolutne súhlasím s príspevkom p. Mihála, ja som sa rozhodol toľko priznať, pretože je na mne či ju priznám a či nie a niko nič do toho nieje. Ďakujem všetkým za príspevky k téme.:)
Gapo
20.03.09,13:15
Takže daňové priznanie som úspešne podal a hádam to bude dobre.
Ale mám novú dilemu, podľa toho porekadla "podáš malíček a potom chce celú ruku" tak nejako to je.
Za rok 2007 som podal priznanie kde som mal potvrdený príjem zdanený zrážkou 63500 Sk a keďže som mal ešte aj nedoplatok na poistnom 4120 Sk, som to zošmodrchal tak, že som dostal naspäť 783 Sk. Nevedel som kam zahrnúť ten nedoplatok poistného, tak som ho pripočítal k sume v riadku 13, potvrdenia od zamestnávateľa, tak mi bolo poradené. Dodnes neviem či to bolo dobre. Tak ma napadlo, že vlastne by som mohol použiť dodatočné daňové priznanie a vypísať ho ako dnes. Iba neviem či sa dá niekde započítať ten nedoplatok poistného.
Ďakujem za prípadné vysvetlenie.:confused::confused::confused::confuse d: