lojzinka4482
17.03.09,20:05
Vie mi niekto poradiť:
Vyhrala som auto od nemenovanej spoločnosťi a hneď si ho odo mňa aj odkúpili. Čo v takom prípade? platím daň? alebo nie.

Ďakujem
Pisica
17.03.09,19:08
ano
lojzinka4482
17.03.09,20:09
takže platím.
Učtovnička, ktorá mi robila daňové tak mi povedala, že som od toho oslobodená. Tak som si to overovala aj u ďaľšej a tá mi povedala presne to isté. Tak teraz neviem.
Zoltán Kovács
17.03.09,20:13
Vie mi niekto poradiť:
Vyhrala som auto od nemenovanej spoločnosťi a hneď si ho odo mňa aj odkúpili. Čo v takom prípade? platím daň? alebo nie.

Ďakujem

Ide o nepeňažnú výhru. Pri ktorom si mal dostať potvrdenie o cene výhry. A z tej ceny si povinná platiť daň. Nakoľko výhry sú oslobodené len do výšky 5000 Sk.

Keby výhra bola peňažná, tak zrejme by ti daň strhli pri vyplacaní výhry.
Martin Mocko
17.03.09,20:23
Vie mi niekto poradiť:
Vyhrala som auto od nemenovanej spoločnosťi a hneď si ho odo mňa aj odkúpili. Čo v takom prípade? platím daň? alebo nie.

Ďakujem

Dostala si list od spoločnosti prevádzkujúcej súťaž o hodnote výhry? V ňom by mala byť uvedená cena výhry a text, že výhru musí výherca zdaniť podľa aktuálneho zákona o dani z príjmov.
Jana Acsová
18.03.09,07:56
Vie mi niekto poradiť:
Vyhrala som auto od nemenovanej spoločnosťi a hneď si ho odo mňa aj odkúpili. Čo v takom prípade? platím daň? alebo nie.

Máte 2 druhy príjmov:
- výhra (zdaňovaný príjem),
- predaj majetku v osobnom vlastníctve (nezdaňovaný príjem - oslobodený - ak sa jedná o súkromnú výhru).

Preto zrejme máte 2 druhy odpovedí. V každom prípade aby ste mohli inkasovať a mať príjem, najskôr ste niečo vyhrali. Tým mám na mysli auto, ktoré bolo predmetom výhry. Tú zdaňujete. Nasleduje príjem za odkúpenie auta. Tento nezdaňujete. Nie je ani rozhodujúce, za akú cenu nemenovaná spoločnosť výhru spätne odkúpila. Zdaneniu podlieha výhra a nie príjem z jej spätného odkúpenia.