ibsm
17.03.09,20:27
Ahojte. Mám nasledovný problém a hladám radu.
Pracujem v slovenskej firme zo zahraničnov účasťov. Táto zahraničná firma
stavia závod v inej krajine a získal som tam miesto na cca 1 rok. V zmluve o medzinárodnej službe mám uvedeného ako hlavného zamestnávatela svojho slovenského a ako lokálneho(miestneho v krajine vyslania zahraničného).
Dostanem ubytovanie pre celú rodinu,škola pre deti,zdravotníctvo,.....letenky. Zaujíma ma len či mám nárok aj na stravné a ostatné veci v "bývalom zákone 283/2002 zb." Zamestnávatel mi tvrdí že nie, ale podľa môjho názoru budem vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu a ostávam v zmluve stále zamestnancom mojej slovenskej firmy.
ivka70
18.03.09,06:41
Boli tak od nas kolegovia a narok na "diety" nemali.
ibsm
18.03.09,06:47
Ale prečo ich nemali? Veď zákon má platiť pre všetkých!
ivka70
18.03.09,07:00
Zakon plati pre vsetkych, treba ho len citat:

(2) Zamestnancovi s miestom výkonu práce v zahraničí,
na ktorého sa vzťahuje osobitný predpis /co je statna sluzba a pod./nepatrí stravné za pracovné cesty v trvaní do 6 hodín vrátane v krajine jeho pravidelného miesta výkonu práce.
ibsm
18.03.09,07:28
V poriadku. Ale moja zahranicna pracovna cesta bude trvať viac ako šesť mesiacou. A hlavný zamestnávatel mi zostáva stále môj terajší slovenský. A miestny zamestnávatel mi neposkytne všetky náhrady pri zahraničnej prac.ceste zo zákona 283/2002. V zákone je časť podla ktorej musí slovenskź zamestnávatel rozdiel zametnancovi vyplatiť.
P.S.:nejadná sa o štátnu službu a pod., ide o a.s. so zahraničnou účasťou.
ivka70
18.03.09,11:18
Vyjasni si so zamestnavatelom,na zaklade ktoreho zakona a ktorych paragrafov sa riadi.
Nikto ta predsa nedonuti podpisat nevyhodnu zmluvu.

Nasi kolegovia boli takto v zahranici niekolko rokov, zohladnenu pracu v zahranici mali v plate, ziadne diety nemali.
Zmluvy im robilo pravnik, nic neobchadzali, na co by mali zo zakona narok.
Pisem ti to zo skuseností, neviem, ktore zakony to riadia.
Viem dokonca, ze napriek tomu, ze stale boli zamestnancami SK zavodu, dovoleka a sviatky sa riadili zakonmi statu, kde sa nachadzali.