niklo
17.03.09,20:52
mam nejasnosti kvoli podaniu danoveho priznania..som FO, cely rok pracujem v CR, je to moj jediny prijem, trvaly pobyt nam v SR. podla zakona som vlastne danovym rezidentom CR, pretoze sa tu zdrziavam viac ako 183 dni a mam tu aj bydlisko (prenajom bytu)..kde mi vznika povinnost podat si danove priznanie, na Slovensku alebo si ho mozem podat aj v CR? nikde som sa nedocitala, ako je to spravne..dakujem
monikago
17.03.09,22:11
ak si riadny zamestnanec v ceskej firme, čo predpokladám, že si, tak by za teba mali odvádzať dane a tým pádom si ich mala požiadať aj o zúčtovanie daní a nemusíš podávať daňové priznanie na slovensku.

choď sa spýtať na mzdové oddelenie, či ti spravili ročné zúčtovanie dane a ak nie, tak ich o to požiadaj, aj v ČR sa podávajú daňové priznania do konca marca, takže ti to stihnú ešte spraviť

tu na slovensku by si musela podávať daňové priznanie v prípadoch napr. neplatili by za teba dane, bola by si aj živnostníčka a podnikala by si v SR a zároveň aj pracovala ako zamestnanec, ... Zložitejší prípad asi nie si :-)
Marína
17.03.09,22:18
monikago, nie je to celkom tak. Môže nastať prípad ako u niklo, že oba štáty si môžu nárokovať, že je daňovník ich rezidentom. Podľa kritérii, v uvedenom linku, určte daňovú rezidenciu. K úvodnému príspevku patí aj prísp. 2.
http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
niklo
18.03.09,06:45
som si to teda este nastudovala a ak som to dobre pochopila, som rezidentom CR:
2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:

a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,

z tohto mi vyplyva, ze danove priznanie podavam v CR, rocne zuctovanie dani mi nerobili, mam vystavene potvrdenie o prijmoch
monikago
18.03.09,07:38
som si to teda este nastudovala a ak som to dobre pochopila, som rezidentom CR:
2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, určí sa jej postavenie týmto spôsobom:

a) táto osoba sa bude považovať za rezidenta len toho štátu, v ktorom má k dispozícii stály byt; ak má k dispozícii stály byt v oboch štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov),
b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá k dispozícii stály byt v žiadnom štáte, považuje sa za rezidenta len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava,

z tohto mi vyplyva, ze danove priznanie podavam v CR, rocne zuctovanie dani mi nerobili, mam vystavene potvrdenie o prijmoch
môj osobný názor je - na tvojom mieste idem na mzdové oddelenie a požiadam ich, aby mi spravili ročné účtovanie dane.
podľa kritérií, ktoré si uviedla, tak jednoznačne patríš k rezidentom v ČR.

takýto istý prípad je aj môj bývalý kolega s práce, on už pracuje v čechách 5 rokov a zakaždým mu česká firma spraví zúčtovanie dane, jedine 1 rok, keď tam bol zamestnaný tak si podával daňové priznanie sám, lebo pol roka bol zamestnaný na slovensku a od druhého polroka, začal pracovať v ČR

ak by neboli ochotný na mzdovom ti spraviť zúčtovanie, tak si budeš musieť potom podať daňové priznanie u nás
niklo
18.03.09,08:05
ak by neboli ochotný na mzdovom ti spraviť zúčtovanie, tak si budeš musieť potom podať daňové priznanie u nás

monikago, prosim Ta, tomuto trosku nerozumiem, ked mi zamestnavatel neurobi rocne zuctovanie dane, musim si podat danove priznanie na SR a nemozem ho podat v CR, ked som danovym rezidentom CR?
monikago
18.03.09,11:49
na túto otázku priznám sa neviem odpoveď, ale riadila by som sa tým, že ak mi zamestnávateľ nespráví ročné zúčtovanie a je jedno, v ktorej krajine pracujem, tak mi vychádza, že daňové priznanie musím podať tam, kde mám trvalé bydlisko a národnosť

to je len môj názor, ak si nevieš rady, skús sa s tvojou otázkou obrátiť priamo na daňový úrad,
niklo
18.03.09,12:33
ja som nechcela, aby mi zamestnavatel urobil rocne zuctovanie dani, myslela som, ze si ho musim podavat na Slovensku..ale v kazdom pripade dakujem za rady