Tanidlo
17.03.09,22:22
Dobry den, poprosim Vas o pomoc, priatel pracuje v Holandsku cely rok ako zamestnanec, nema iny prijem, a chcela by som podat DP u nas na Slovensku a vobec neviem ako to mam urobit, predpokladam len, ze danova povinnost bude nulova, ked dan zaplatil v Holandsku.To znamena,ze tam mam uviest hruby prijem a v riadku dan dat 0? Je potrebne, aby som sumy preratavala na Skk? Dakujem
monikago
17.03.09,22:02
Dobry den, poprosim Vas o pomoc, priatel pracuje v Holandsku cely rok ako zamestnanec, nema iny prijem, a chcela by som podat DP u nas na Slovensku a vobec neviem ako to mam urobit, predpokladam len, ze danova povinnost bude nulova, ked dan zaplatil v Holandsku.To znamena,ze tam mam uviest hruby prijem a v riadku dan dat 0? Je potrebne, aby som sumy preratavala na Skk? Dakujem
nevidim dôvod, prečo idete podávať daňové priznanie u nás, keď bol v holandsku riadnym zamestnancom, to mu mohli spraviť oni ako zamestnávateľ.

ale keď ste sa rozhodli podavat danove priznanie, tak ak nemal iny prijem ako zo zavislej cinnosti, tak budes podavat danove priznanie typA
preratavat kurzom urcite musis, ved mu nevyplacali slovenske koruny, ale pravdepodobne eura.
Ked si idete podavať danove priznanie, potrebujete od zamestnavatela tlačivo - u nás sa to tlačivo volá "Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti a s funkčných pôžitkov ... za rok 2008.
Na základe tohto tlačiva musíš popreratávať všetky kolonky kurzom NBS k 31.12.2008 - priemerný ročný kurz je 31,291 SKK/EUR.

musíš vyplniť prvú a druhú stranu - tam sú osobné údaje
na spodu druhej strany sú údaje z tlačiva "potvrdenie o zdaniteľných príjmoch ..." - tie musíš prerátať tým kurzom a vpísať do riadkov 32,33,34 - oddiel V

str. 3 - riadok 36 by sa ti mal rovnať s riadkom 34
- 37 nezaniteľné minimum je 98496,- SK
- riadky 38-41 sa vypĺňajú ak si platil sám poistné, na ktoré mu malo prísť z poisťovne, kde bol poistený tlačivo, kde je oznámené, akú čiastku si môže uplatniť, max. je to 12000,- SK
- a riadky 42-44 sú matematické, treba spočítať
- riadok 45 je 19% daň z riadku 44

a podľa dokladu, ktorý mu vystavili v holandsku vypisuješ ešte riadky 49 - 53

- na riadok 54 by ti mala vísť 0, ale ak si v holandsku neuplatnil žiadne poistenia, teda ak mal, tak tam môže byť aj preplatok
ak ti tu víde O, tak už nikde nič nepíš a ak ti víde preplatok alebo nedoplatok, tak na to sú riadky 64 alebo 65

- nepíšeš či máte deti, predpokladám, že nie, takže bonus na dieťa sa Vás netýka, takže malo by to byť všetko

nezabudni do "poznámok" v priznaní vpísať akým kurzom ste prepočítavali

ps. vyzerá to zložito, ale je to jednoduché, len treba pozorne čítať kadžú kolónku, aby si to vyplnila správne, netreba sa ponáhľať, v najhoršom prípade sa obráť priamo na daňový úrad, možno vyzerajú "dôležito", ale vo väčšine prípadoch pomôžu
Marína
17.03.09,22:22
časť citátu:

nevidim dôvod, prečo idete podávať daňové priznanie u nás, keď bol v holandsku riadnym zamestnancom, to mu mohli spraviť oni ako zamestnávateľ.

monikago, nie je jednoznačné, že nie je povinný podať DP v SR. Viď http://www.porada.sk/988722-post3.html
Tanidlo
18.03.09,09:29
nevidim dôvod, prečo idete podávať daňové priznanie u nás, keď bol v holandsku riadnym zamestnancom, to mu mohli spraviť oni ako zamestnávateľ.

ale keď ste sa rozhodli podavat danove priznanie, tak ak nemal iny prijem ako zo zavislej cinnosti, tak budes podavat danove priznanie typA
preratavat kurzom urcite musis, ved mu nevyplacali slovenske koruny, ale pravdepodobne eura.
Ked si idete podavať danove priznanie, potrebujete od zamestnavatela tlačivo - u nás sa to tlačivo volá "Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti a s funkčných pôžitkov ... za rok 2008.
Na základe tohto tlačiva musíš popreratávať všetky kolonky kurzom NBS k 31.12.2008 - priemerný ročný kurz je 31,291 SKK/EUR.

musíš vyplniť prvú a druhú stranu - tam sú osobné údaje
na spodu druhej strany sú údaje z tlačiva "potvrdenie o zdaniteľných príjmoch ..." - tie musíš prerátať tým kurzom a vpísať do riadkov 32,33,34 - oddiel V

str. 3 - riadok 36 by sa ti mal rovnať s riadkom 34
- 37 nezaniteľné minimum je 98496,- SK
- riadky 38-41 sa vypĺňajú ak si platil sám poistné, na ktoré mu malo prísť z poisťovne, kde bol poistený tlačivo, kde je oznámené, akú čiastku si môže uplatniť, max. je to 12000,- SK
- a riadky 42-44 sú matematické, treba spočítať
- riadok 45 je 19% daň z riadku 44

a podľa dokladu, ktorý mu vystavili v holandsku vypisuješ ešte riadky 49 - 53

- na riadok 54 by ti mala vísť 0, ale ak si v holandsku neuplatnil žiadne poistenia, teda ak mal, tak tam môže byť aj preplatok
ak ti tu víde O, tak už nikde nič nepíš a ak ti víde preplatok alebo nedoplatok, tak na to sú riadky 64 alebo 65

- nepíšeš či máte deti, predpokladám, že nie, takže bonus na dieťa sa Vás netýka, takže malo by to byť všetko

nezabudni do "poznámok" v priznaní vpísať akým kurzom ste prepočítavali

ps. vyzerá to zložito, ale je to jednoduché, len treba pozorne čítať kadžú kolónku, aby si to vyplnila správne, netreba sa ponáhľať, v najhoršom prípade sa obráť priamo na daňový úrad, možno vyzerajú "dôležito", ale vo väčšine prípadoch pomôžu
Dakujem za pomoc. Je teda moznost, ze to DP nemusi podavat? Myslela som, ze ak ma trvaly pobyt v SR a prijem v zahranici je povinny podat DP aj v SR. Mylim sa?
Marína
18.03.09,16:41
Pozri si tento http://www.porada.sk/988722-post3.html príspevok a v ňom klikni na REZIDENT_určenie podľa kritérii
Tanidlo
19.03.09,06:58
Tak som pre istotu volala na DU, tam mi rovno povedala, ze pokial ma trvaly pobyt v SR musi podat DP aj u nas bez ohladu na to kolko sa zdrziava na uzemi Slovenska.
anickaf
21.05.09,06:18
Tak som pre istotu volala na DU, tam mi rovno povedala, ze pokial ma trvaly pobyt v SR musi podat DP aj u nas bez ohladu na to kolko sa zdrziava na uzemi Slovenska.
Manžel mal v Holandsku za rok 2008 príjem zo závislej činnosti. Na Slovensku podal daňové priznanie k 31.12.2008 (Ako potvrdenie mu slúžil JAAROPGAAF).Má povinnosť podať aj v Holandsku daňové priznanie? Prosím niekoho, kto má podobný probkém aby mi pomohol. Ďakujem. anickaf
Marína
21.05.09,07:33
Manžel mal v Holandsku za rok 2008 príjem zo závislej činnosti. Na Slovensku podal daňové priznanie k 31.12.2008 (Ako potvrdenie mu slúžil JAAROPGAAF).Má povinnosť podať aj v Holandsku daňové priznanie? Prosím niekoho, kto má podobný probkém aby mi pomohol. Ďakujem. anickaf
Je veľký predpoklad, že si daňovú povinnosť vysporiadal prostredníctvom zamestnávateľa, obdoba nášho ročného zúčtovania dane. Ak nie, .... čítaj ďalej.

zdroj:http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=996

Vrátenie daní

Slovenský občan, ktorý niekoľko mesiacov, prípadne aj niekoľko rokov pracoval v niektorej krajine EÚ, môzete požiadať v príslušnej krajine o vrátenie časti zaplatených daní. Môže tak urobiť dvoma spôsobmi: požiada o vrátenie daní daňový úrad krajiny, kde pracoval a odvádzal daň, alebo sa obráti na niektorú špecializovanú agentúru, ktorá si za službu vystaví účet, najčastejšie si strhne časť z refundovaných daní.

Hoci každá krajina má vlastné podmienky na vrátenie daní, všetky požadujú výplatné pásky alebo kumulovanú výplatnú pásku či daňovú kartu, na ktorých sa uvádza výška zárobku a suma odvedených daní.

Každý zamestnávateľ v EÚ je povinný zo mzdy svojho zametnanca odvádzať zálohy na daň z príjmu. Zamestnanec by mal vždy súbežne s výplatou od zamestanávateľa obdržať doklad s potvrdením príjmov. Niekde tomu hovoria pay list, u nás je to známa výplatná pásak. Tento dokument by mal obsahovať nasledujúce položky:

* celkový zárobok za posledné výplatne obdobie (napr. 1 týždeň)

* celkový zárobok do daného okamihu u daného zamestnávateľa

* daň odvedená z posledného zárobku

* celková daň odvedená u daného zamestnávateľa

Tieto výplatné pásky je dobré si uschovať pre prípad, že sa rozhodnete požiadať o vrátenie časti zaplatených daní.

Získať časť daní naspäť sa dá aj v tom prípade, že občan súbežne či postupne po sebe pracoval u viacerých zamestnávateľov. Je však nutné, aby o tom existovali príslušné dokumenty.

Refundácia daní je možná aj niekoľko rokov spätne.
anickaf
21.05.09,16:43
Manžel mal v Holandsku za rok 2008 príjem zo závislej činnosti. Na Slovensku podal daňové priznanie k 31.12.2008 (Ako potvrdenie mu slúžil JAAROPGAAF).Má povinnosť podať aj v Holandsku daňové priznanie? Prosím niekoho, kto má podobný probkém aby mi pomohol. Ďakujem. anickaf
Ďakujem za odpoveď. O možnosti vrátiť časť daní sme vedeli, tak sme požiadali agentúru v Holandsku, aby nám vypočítala jej výšku. No boli sme prekvapení, že musíme ešte doplatiť. Preto som chcela vedieť, či máme povinnosť podať priznanie v Holandsku a doplatiť tak daň. alebo svoju povinnosť už manžel splnil, keď podal priznanie na Slovensku. anickaf