berry
18.03.09,07:59
Pekný deň
Pri inventarizácii pohľadávok a záväzkov mám nasludujúci zostatok.
321 002 (moja analytika zahraničných dodávateľov) mám rozdiel 2353,61 SK
Ale pritom mám všetko pouhradzane. Keď som si to vypárovala , tak mi sedeli sumy faktúr s úhradami, a ten rozdiel mi robí kurzový zisk.
vyhadzuje mi to tak aj v hlavnej knihe. Môže to tak byť ? nebude mi to ukazovať v nasledujúcom roku ako neuhradené záväzky? (teda preplatené)
Ak je to chyba kde ju môžem mať?

Lebo napríklad pri 311 002 mám nulový rozdiel. A mám tam tiež kurzové straty a zisky.
Ďakujem.
Dáša_
18.03.09,07:05
ak máš všetko pouhrádzané, tak musí byť 0. Skontroluj kurzové rozdiely, mozno tam mas chybu.
a_je_to
19.03.09,07:04
Odpoveď na Tvoju titulnú otázku je - áno, taký rozdiel môžeš mať, ale musíš ho účtovne vysporiadať, nesmie prejsť nedoriešený do konečných stavov a tým ani do PS budúceho roka. Inak by to bol výrok nesplnenia povinnosti - nezaúčtovanie všetkých účtovných prípadov uzatváraného roka. Preskúmaj najprv saldokonto účtu 321 002 v cudzej mene. Ak máš všetko pouhrádzané, tak by malo byť nulové. Potom treba preskúmať saldokonto v SK, až po konkrétny prípad vzniku nezúčtovaného rozdielu. Neviem, či to robíš ručne, alebo Ti kurzové rozdiely počíta program automaticky. Podľa toho sa volí riešenie a účtovný spôsob opravy, lebo nie každý program /napr.SAP/ akceptuje čokoľvek. Ručné riešenie v prípade kurzového zisku /pasívny zostatok - na D/ je jednoduché 321 002/663. Ak by si to nedoriešila, skrátila by si hospodársky výsledok a základ dane roka 2008 o 2353,61 Sk.