Renata72
18.03.09,08:30
Ahojte milí Poraďáci !
Som na tejto stránke registrovaným nováčikom, i keď už viac ako rok tu nachádzam cenné rady pre moju prácu. Obraciam sa na Vás s prosbou, ktorá sa týka opravných položiek v jednoduchom účtovníctve. Doteraz som to nikdy nerobila, ale dnes mi jedna pani povedala, že aj v JÚ musíme účtovať o opravných položkách. Ja systému tých opr položiek nerozumiem. Už toľkokrát som prečítala zákon, no neviem si s tým rady. Evidujeme nezaplatené pohľadávky ešte z rokov 2001, ale nikdy sme ich nevymáhali súdnou cestou, riešime to len upomienkami. Nejaká časť sa zaplatí a zostatky neuhradených pohľadávok prenášame z roka na rok. Od 1.1.2008 je účinná novela ZDP, kde sú zmeny aj oprav.položkách. Blíži sa deň odovzdania daňového priznania, ja som s opravnými položkami nič nerobila. Mám obavu,že to nie je v poriadku.
Prosím Vás, buďte takí láskaví a poradte, čo s tým ? Akým spôsobom sa evidujú a účtujú v jednoduchom účtovníctve opravné položky ? Aký to má vplyv na daňový základ a DP za rok 2008 ?
Je to pre mňa úplná novinka,veľmi sa toho obávam.
srdečne všetkým ďakujem. Reňa
natascha
18.03.09,09:09
Neviem, či odpoviem správne, nakoľko s JÚ začínam, ale po prečítaní postupov účtovania mám pocit, že opravné položky tvoríme v JÚ len k odplatne nadobudnutému majetku - § 16.
Renata72
26.03.09,10:00
Prosím, nikto mi nedá vysvetlenie k mojej otázke ? Ako je to v JÚ s tými opravnými položkami a úpravou základu dane? Máme nezaplatené pohľadávky aj záväzky po splatnosti od roku 2000-2007. Nemôžeme ich prenášať do ďalšieho roka ? Doposiaľ sme nikdy v JÚ netvorili opravné položky ani o nich neúčtovali. Neviem si s tým rady !! Prosííím pomôžte mi !! Ešte mám pár dní do 31.3.. Veľmi veľmi ďakujem. Dúfam, že sa nájde niekto s dobrým srdcom a pomôže. Renáta
macula
26.03.09,10:10
Tak ako píše Natascha, opravné položky sa účtujú len k odplatne nadobudnutému majetku a myslím si, že neuhradené pohľadávky s tým nemajú nič spoločné.
Renata72
26.03.09,11:56
srdečná vďaka za informáciu. trochu ma to ukľudnilo, ale ešte nie som úplne presvedčená.