Danulka40
18.03.09,08:46
Prajem pekny den. Chcem nazor, na igelity v tescu. Davaju, ich ram zadarmo a ludia ich zneuzivaju. Beru ich aj viac ako potrebuju. To potrebujem zabalit pre sestru , to pre Vierku a pod. Chcu to mat oddlene. Niektori si vezmu aj z domu na velke nakupy. Jedna pani povedala, ze chodi do Tesca, lebo tam davaju zadarmo tasky., ze inac by nechodila.A romovia, ktori su tam aj viackrat, do dna, vzdy chcu igelitku. Pokladnicky im im nechu vzdy dat, lebo maju trebars len drobnosti. Naozaj niektori ludia su nenasitni., a Tesco zacalo davat malo tasiek, podla mojho nazoru spravne, nema sa s nimi plytvat.
Braňo
18.03.09,08:34
Súhlasím, že sa s igelitkami plytvá a väčšina ľudí ich potom vyhodí alebo použije ako výplň do koša. Tendencia v EÚ je spoplatňovať igelitové tašky a prechádzať na papierové.
Iši
18.03.09,08:43
Len je potrebné rozlišovať igelitky a mikrotenové výrobky. Igelitové tašky sú už používané menej.
gomanek
18.03.09,09:04
A jaký je rozdíl mezi igelitkou a mikrotenovou taškou? :-)
Chobot
18.03.09,09:23
A jaký je rozdíl mezi igelitkou a mikrotenovou taškou? :-)

Podľa môjho názoru v hrúbke materiálu a zložení materiálu. Neexistuje jednozdnačná definícia, že toto je igelitka a toto je mikroténové vrecko. Pod pojmom igelit sa ľudovo označuje všetko, čo nie je prírodného (papier, textília) pôvodu.

"Igelitové" tašky sú spravidla vyrobené z poyetylénu (LDPE - polyetylén s nízkou hustotou = menej odolný, alebo HDPE - polyetylén s vysokou hustotou = odolnejší). Niektoré tašky sú vyrobené z oslabeného polyetylénu, ktorý sa vplyvom prírodných podmienok (UV svetlo, teplo, voda) v prírode rozloží rýchlejšie.

Vo všeobecnosti si ľudia pod mikroténovým sáčkom či vreckom vybavia tie šušťavé sáčky s hrúbkou 0,012 mm (tašky a hrubšie des. sáčky) alebo s hrúbkou 0,006 mm - tenké mikroténové vrecká. Tieto tašky sú viac-menej jednorazové, lebo sú málo odolné voči fyzickému poškodeniu (napr. tie, čo dáva Tesco). Hrubšie tašky, nazývané ľudovo "igelitky" sú odolnejšie voči opotrebovaniu (dostať ich napr. v Bille). Z pohľadu spotrebiteľ nezistí, z akého konkrétneho materiálu sú tašky vyrobené, či je to odolenjší PET alebo ten ľahko rozložiteľný.
alla66
18.03.09,14:12
Pri nákupe v Česku som nevidela v žiadnom hypermarkete dávať tašky zadarmo. Kto chce, musí zaplatiť 1 CZK/ks a myslím si, že je to správne.
zalobaba
18.03.09,14:40
V Rakúsku začali používať veselo pomaľované krabice z recyklovaného papiera, ktoré sú v obchode k dispozícii zadarmo. Myslím, že je to dobrý nápad, veď aj v našich hyperáčoch stretnete dosť ľudí, ktorí si nákup domov odnesú v krabici ukoristenej niekde v regáloch......
Lianka
18.03.09,17:42
No ja osobne ocenujem a vyhladavam hypermarkety, kde davaju tasky zadarmo. Jednak som lakoma - zda sa mi hlupost platit za tasku, v ktorej si chcem odniest nakup za niekolko tisic Sk (este uvazujem v Skk) - a najmä chodim na nakupy tak raz za 3 tyzdne a tak ten nakup aj stoji za to, aj pri co najefektivnejsom plneni tasiek ich spotrebujem cca. 4-5. Ano, zuzitkujem tu tasku potom na smeti - povazujem to za uzitocne, ze ju mozem pouzit aj na ine, ako nakup.

Ja si to beriem dost osobne - tam, kde mam za tasku platit, si nevazia, ze tam vobec chodim nakupovat. Preto sa nakupujem len v "overenych" retazcoch. Pokial by ten poplatok za tasku bol len symbolicky, tak suhlasim, nemietam, ale 5 Sk za tasku v niektorych retazcoch sa mi zda ozaj vela.

Dnes som bola v Ik.ea (nechodievam tam inak, nezhanasam take masove obchody), taska sice nebola zadarmo, ale bola papierova (pozitivne k zivot. postrediu a stacila vzhladom na objem a vahu mojho nakupu) a stala 0,17 EUR, co som bez problemov respektovala.

K ochrane zivotneho prostredia mam blizky vztah. Ak by som tu tasku nepouzila po nakupe do smetneho kosa, musela by som do smetneho kosa kupit sacky, ktore su z podobneho materialu ako ta taska. Takze si myslim, ze v konecnom dosledku by to na zivotne prostredie malo minimalny vplyv.

Vsimla som si, ze poslednu dobu ich davaju ozaj len k nakupu - nemaju vylozene ziadne tasky navyse len tak volne.
gomanek
19.03.09,09:16
Podľa môjho názoru v hrúbke materiálu a zložení materiálu. Neexistuje jednozdnačná definícia, že toto je igelitka a toto je mikroténové vrecko. Pod pojmom igelit sa ľudovo označuje všetko, čo nie je prírodného (papier, textília) pôvodu...

Děkuji za fundované vysvětlení :)

To alla66 (http://www.porada.sk/member.php?u=30173):
To není pravda, právě například v Tescu mají stále tašky zdarma :-)
rickman
19.03.09,09:32
Zaujimava tema. Akurat mi povedzte, co je na papierovych taskach ekologicke? Ohanate sa tu totiz tym, ze aki ste ekologicki. No urcite papierovu tasku po jej pouziti nedate do zberu papiera, ale rovnako skonci v kosi.
zlatica76
19.03.09,09:42
Neviem čo je ekologickejšie - či jednorazovo použiť papierovu tašku / škatuľu alebo viacnasobne použiť "igelitku".

U nas v rodine je zauživany system - pri nakupe v Tescu si zoberieme fakt len jednu-dve tašky. (prve použitie). Potom tuto istu tašku nosim v kabelke, ak by som nahodou zabludila do obchodu, kde tasky zadarmo nedavaju (druhe az x te pouzitie). Cize, napriek relativne malej nosnosti tasiek, tuto tasku som schopna pouzit opakovane.

Ak sa taska trochu roztrhne, prip. medzitym sa naskytne dalsi nakup v tescu :) taska putuje do zahrady - balime do nej ovocie a zeleninu (zase niekolkokrat). Az kym taska nie je uplne znicena (spinava, derava), potom separujeme do odpadu.

Papierovu tasku z Ikea poznam - tak tu by som do mojej kabelky urcite nedostala :)

Tak teraz budte mudri - co je ekologickejsie spravanie? Potom uz len fakt si spomenut na casy nie tak davno minule, ked sme mali platene / handrove / pletene tasky a doma sme ich mesli pravat, obsivat a pod.

Odpad podla mna vznika pri kazdej ludskej cinnosti, je len na ludoch, ako dokazu odpad minimalizovat. Zakazovanie, resp. podmienovanie nakupom nie je dobra cesta.
Chobot
19.03.09,09:55
Odpad podla mna vznika pri kazdej ludskej cinnosti, je len na ludoch, ako dokazu odpad minimalizovat. Zakazovanie, resp. podmienovanie nakupom nie je dobra cesta.

A nikedy k zvyšovaniu odpadu prispieva aj legislatíva svojimi nariadeniami, príkazmi a normami. Napr. kedysi sa mlieko predávalo priamo z bandasky (či ako sa tá nádoba volala), múka a iné sypké potraviny sa vážili - ľudia si nosili vlastné nádoby na tovar. Potom prišli hygienické predpisy, ktoré každý tovar hygienicky baliť jendotlivo, tým vzniká kúpou každého tovaru odpad z obalu. Pomaly ešte aj rohlíky budú musieť byť asi balené jednotlivo.. :D.

Ekoaktivisti stále útočia na McDonald, že tvorí veľké množstvo smetia. ALe oni majú aspoň tie obaly papierové, ale ak si kúpite v obchode keksy alebo balenú šunku, tak tie sú balené v plaste.
rickman
19.03.09,11:52
Neviem čo je ekologickejšie - či jednorazovo použiť papierovu tašku / škatuľu alebo viacnasobne použiť "igelitku".

U nas v rodine je zauživany system - pri nakupe v Tescu si zoberieme fakt len jednu-dve tašky. (prve použitie). Potom tuto istu tašku nosim v kabelke, ak by som nahodou zabludila do obchodu, kde tasky zadarmo nedavaju (druhe az x te pouzitie). Cize, napriek relativne malej nosnosti tasiek, tuto tasku som schopna pouzit opakovane.

Ak sa taska trochu roztrhne, prip. medzitym sa naskytne dalsi nakup v tescu :) taska putuje do zahrady - balime do nej ovocie a zeleninu (zase niekolkokrat). Az kym taska nie je uplne znicena (spinava, derava), potom separujeme do odpadu.

Papierovu tasku z Ikea poznam - tak tu by som do mojej kabelky urcite nedostala :)

Tak teraz budte mudri - co je ekologickejsie spravanie? Potom uz len fakt si spomenut na casy nie tak davno minule, ked sme mali platene / handrove / pletene tasky a doma sme ich mesli pravat, obsivat a pod.

Odpad podla mna vznika pri kazdej ludskej cinnosti, je len na ludoch, ako dokazu odpad minimalizovat. Zakazovanie, resp. podmienovanie nakupom nie je dobra cesta.

Tak to si zasluzis (te) velky respekt. Takto to robi urcite len mensina ludi. A suhlasim.

Ja pouzivam tasky, ktore dokazem mat stale pri sebe, ktore nejak vyzeraju a ktore aj nieco vydrzia. Ale nebudem robit reklamu :).
alla66
19.03.09,13:23
Děkuji za fundované vysvětlení :)

To alla66 (http://www.porada.sk/member.php?u=30173):
To není pravda, právě například v Tescu mají stále tašky zdarma :-)
:eek:Ospravedlňujem sa , na Tesco som pozabudla, lebo tam nechodím:confused:.
kkllc
19.03.09,13:40
Ja som rada, že ked prídem do Tesca a urobím nákup za x € dostanem tašku. Nerada chodím napr. do obchodu kde sa mi nákup predraží aj o 20,-Sk kôli tomu, že potrebujem na odnesenie nákupu 4 tašky. Podobne ako to tu bolo napísané potom tú tašku použijem na odpad. ( na čo by som musela kupovať sáčky do košov) A ked sa chceme baviť o znečisťovaní ŽP tak sa bavme aj o plienkach.....atď.

A že si niekto vezme na nákup žuvačiek 2 tašky tak to je zas debata o nenažraných povahách ľudí. - keď je to zadarmo....
Iši
27.03.09,20:47
Tak to si zasluzis (te) velky respekt. Takto to robi urcite len mensina ludi. A suhlasim.

Ja pouzivam tasky, ktore dokazem mat stale pri sebe, ktore nejak vyzeraju a ktore aj nieco vydrzia. Ale nebudem robit reklamu :).
Presne takisto používame tašky z TESCA nič neberieme naviac, ale takmer každú tašku používame až do znehodnotenia a putuje do správneho bubna v rámci separovaného odpadu.
bepo
27.03.09,21:01
Zaujimava tema. Akurat mi povedzte, co je na papierovych taskach ekologicke? Ohanate sa tu totiz tym, ze aki ste ekologicki. No urcite papierovu tasku po jej pouziti nedate do zberu papiera, ale rovnako skonci v kosi.
Skús nechať vonku rok ležať papierovú a igelitovú tašku a pochopíš čo znamená ekologické. Papier sa ti rozloží sám na buničinu, igelit ostane aj 100 rokov nezmenený nevraviac o tom že je tiež rozdiel či nejaké zviera zožerie papier alebo igelit.
misomiso
27.03.09,21:15
K ochrane zivotneho prostredia mam blizky vztah. Ak by som tu tasku nepouzila po nakupe do smetneho kosa, musela by som do smetneho kosa kupit sacky, ktore su z podobneho materialu ako ta taska. Takze si myslim, ze v konecnom dosledku by to na zivotne prostredie malo minimalny vplyv.


Presne tak to pouzivame aj my. Preto si myslim, ze (hoci som za setrenie a recyklaciu, dokonca za znizovanie vsetkej zbytocnej spotreby) toto nemusi az tak velmi pomoct. A zo supermarketov, kde nedavaju tasky nosim (vozim) nakupy v krabiciach.
arizona
27.03.09,21:16
V našom tescu to funguje naopak:rolleyes: Vozík "kopcom" a predavačka podá veľkodušne dve igelitky!:mad:

Mne viac vyhovuje preložiť tovar z vozíka do sklápacej plastovej bedničky,ktorú stále nosím v kufri auta.
Je to praktické a nekopia sa mi doma haldy igelitiek, ktoré sa aj tak na moc vecí nedajú využiť, lebo sú často deravé,takže ani na smeti sa nehodia...
misomiso
27.03.09,21:20
Aprops - uz ste sa zamysleli nad ty, ze ta tenka igelitka s Tesca predstavuje upne nic oproti vsetkym tym plastovym obalom, ktore si v nej odnasate?

S kazdym jogurtom kupujete pomaly tolko plasu, ako obalu, sunka v plaste, dokoca voda uz iba v plaste, varova cokolada doteraz v papieri + alobal, teraz plast, kazde keksy v krabici, no vo vnutri este plast, aby to nezvlhlo, o samponoch a zubnych pastach ani nehovorim.

Ked som bol dieta, jogurty a mlieko boli v skle, jogurtove flasticky sa pekne vracali. To by potom malo zmysel uvazovat o taskach.
kaco11
27.03.09,22:13
Presne tak to pouzivame aj my. Preto si myslim, ze (hoci som za setrenie a recyklaciu, dokonca za znizovanie vsetkej zbytocnej spotreby) toto nemusi az tak velmi pomoct. A zo supermarketov, kde nedavaju tasky nosim (vozim) nakupy v krabiciach.
presne toto sa mi paci napriklad v obchodoch lidl, kde si môzes zobrat krabicu a s nou odcupitat. Myslim si ze je to dost v pohode, pretoze aj oni toho maju potom troska menej co sa tyka vyhadzovania. A doma tie krabice potom pouzivam v komore na pohare a podobne. pripadne v nich vynasam smeti.
misomiso
28.03.09,09:31
Inak - mne sa zda ten novy ekologicky trend postaveny na hlavu. Tesco dava uplne tenke tasky zadarmo, pritom unesu velku hmotnost a daju sa pouzit do smetnych kosov. (Ak su ciste aj na skladovanie chleba)

Billa nedava nic, predava za nejakych 5 Sk tasky, ktore su z podstatne hrubsieho igelitu. Su kompletne potlacene farbou. Toto je akoze novy pristup. Akoze si ludia maju tieto tasky odlozit a pouzivat ich opakovane.

No robia to tak snad ina dochodcovia, ktori sa uz z domu vyberu s tym, ze idu na nakup. Ostatni (vratane mna - bohuzial) nakupy neplanuju. Proste beham po meste a spomeniem si, (alebo mi manzelka zavola) ze treba nieco kupit. Idem do billy, krabice nam nie su, musim kupit tasku za 5 Sk. O tych 5 Sk by ani tak neslo, no ta taska bohuzial skonci aj tak v smeti. Uz jed ju kupujem tak si pomyslim "no - skoda, doma mam pat takych z predoslych nakupov".

Je to skoda, ale myslim, ze neusetri sa nic. Ak by ste tie tasky dali na vahu, tak by ste zistili, ze za jednu Billa mozete mat 5 alebo mozno aj 10 tych tenkych tasiek Tesco, tak potom neviem, kto je vlastne ekologickejsi.
korduľa
28.03.09,09:52
.... ked som si uz davnejsie nakupovala v hypernove tak ma pani upozornila, ze sa za igelitky plati, dost ma to prekvapilo, ale kupila som ju, priamo pri pokladni sa mi ta taska rozpadla. takze som sa len tak mimochodom pani len tak z recesie spytala, ci ju mozem reklamovat....ved som za nu zaplatila, no a nebola tam uvedena nosnost..... nepricetne sa na mna usmiala, ze taketo reci nepotrebuje pocuvat. nuz ja zase nepotrebujem platil za igelitky, ktore mi ani nie su treba. kupila som si dve jutove tasky v tescu, ktore stale nosim v aute, mam tam aj jednu velku pevnu tasku z metra - pre pripad velkeho nakupu. no a ked nejdem autom, tak tie "jutky" nevyzeraju az tak hrozne ako igelitky, takze sa s nimi da chodit aj normalne "medzi ludmi", dobre sa drzia aj pri tazsom nakupe a nebojim sa, ze mi v rukach zostanu "usi" a budem zbierat nakup po krizovatke.
tetrisss
28.03.09,13:42
Tasky nie su len v hypermarketoch, ja ich tiez bohuzial potrebujem v textilnom predaji a miniem ich dost, ludia cakaju igelitku aj na jedny ponozky, ale tak sme si zvykli, sama neviem, do coho by som ich davala. No a tie plastove obaly, keby sme boli poriadni, tak sa daju separovat spolu sPET flasami, akurat by sme ich museli vyumyvat, aby neplesneli. Tu je urcite aj otazka ceny, jogurt v umelom obale stoji 40 centov a vo flasi /Bila/ ma vyjde 90 centov, no co si vacsina /aj ja/ kupime?.
alla66
28.03.09,16:33
Napadlo niekoho, že ak dostane tašku k nákupu a potom ju denne používa(do roztrhania), propaguje zadarmo reklamu? Napr. BILLA, TESCO, COOP JEDNOTA, T-MOBILE, NEW YORKER....
111lubor
28.03.09,22:30
Ak urobím nákup, nebodaj za slušnú sumu, tak čakám že mi dajú tašku, je jedno z akého materiálu, zadarmo. Ak nie, idem inde. Ak si ma ako zákazníka nepovažujú, dám zarobiť inej firme.
arizona
29.03.09,07:10
Ak urobím nákup, nebodaj za slušnú sumu, tak čakám že mi dajú tašku, je jedno z akého materiálu, zadarmo. Ak nie, idem inde. Ak si ma ako zákazníka nepovažujú, dám zarobiť inej firme.

To teda veľký výber nákupu nemáš...;):D
Bastian
29.03.09,14:38
Inak - mne sa zda ten novy ekologicky trend postaveny na hlavu. Tesco dava uplne tenke tasky zadarmo, pritom unesu velku hmotnost a daju sa pouzit do smetnych kosov. (Ak su ciste aj na skladovanie chleba)

Billa nedava nic, predava za nejakych 5 Sk tasky, ktore su z podstatne hrubsieho igelitu. Su kompletne potlacene farbou. Toto je akoze novy pristup. Akoze si ludia maju tieto tasky odlozit a pouzivat ich opakovane.

No robia to tak snad ina dochodcovia, ktori sa uz z domu vyberu s tym, ze idu na nakup. Ostatni (vratane mna - bohuzial) nakupy neplanuju. Proste beham po meste a spomeniem si, (alebo mi manzelka zavola) ze treba nieco kupit. Idem do billy, krabice nam nie su, musim kupit tasku za 5 Sk. O tych 5 Sk by ani tak neslo, no ta taska bohuzial skonci aj tak v smeti. Uz jed ju kupujem tak si pomyslim "no - skoda, doma mam pat takych z predoslych nakupov".

Je to skoda, ale myslim, ze neusetri sa nic. Ak by ste tie tasky dali na vahu, tak by ste zistili, ze za jednu Billa mozete mat 5 alebo mozno aj 10 tych tenkych tasiek Tesco, tak potom neviem, kto je vlastne ekologickejsi.
Pre takéto prípady je dobré mať v aute pár kusov...
danushka
29.03.09,19:00
Svojho času som mala jednu kuchynskú skrinku preplnenú mikroténovými taškami a už to ,,pretekalo" von .
Tak som si povedala DOSŤ a zadovážila som si pevné väčšie tašky. Odvtedy používam výlučne tieto na nákup a mikroténku vezmem len vtedy, ak sa mi nákup nezmestí do mojich tašiek.
To či separujeme, alebo neseparujeme závisí od mnohých činiteľov...V prvom rade ide o našu uvedomelosť, potom aj o možnosť separovať /ak sú pred našimi bytovkami nádoby na separovanie/.
S mojou rodinou bývam na dedine a kuka nádoby nám vyparázdňujú každé dva týždne. Dobre si teda rozmyslím, či natrepem do odpadového koša všetko a za jeden týždeň tam už nebudem môcť nič vyhodiť.
Čiže nás doma ,,naše" podmienky donútili skutočne separovať a tak to išlo potom ruka v ruke aj s taškami s hypermarketov.
Ľudia žijúci v bytovkách nie sú nútení takto rozmýšľať. Komunálny odpad sa odváža pravidelne a často, preto sa v kontajnéroch ocitne všetko.
Dostala by som sa aj ďalej.
ALe to by som už bola mimotemy.
V niektorých krajinách sa vykupujú PET flaše a AL nádoby. A každý cent sa doma ráta.
ALe to nie je ani o nás, ani o našej krajine, kým sa až tam dostaneme...to ešte potrvá. Pravdou je však to, že v tých krajinách je čistejšie a pojem životné prostredie pre domácich nie je len prázdnym slovným spojením. Darmo si my Slováci budeme niečo nahovárať, akí sme my uvedomelí - nie, nie sme.
Excise Duty
30.03.09,04:40
iriska
30.03.09,09:37
Neviem, či ste postrehli, že papier sa už nevykupuje niekoľko mesiacov, takže z čoho ho budú recyklovať na tie "ekologické" tašky. A tiež informáciu, že plasty momentálne nikto nechce recyklovať alebo spracovávať a idú na energetické zhodnotenie, čiže sa splaľujú.
Je to pekný úder pod pás pre recyklovaniachtivých a je mi z toho do plaču.
Filip Glasa
31.03.09,11:13
prečo by tie plasty aj vykupovali a recyklovali?

je to drahé a vyplatí sa to iba ak ropa stojí cca nad 70 USD/barel a ak je veľký rast spotreby a tým pádom aj plastov. Dopyt po plastoch je nižší a preto sa plasty nevykupujú. To by eko-zameraných malo skôr tešiť, že je na svete nižšia spotreba tovarov a tým pádom aj plastov.

Do tých supermarketov by nejaký šikovný konštruktér mohol vymyslieť vozíky, tak, aby mali iba podvozok a samotný košík by si zákazník vložil celý až do kufra auta. Takto by nemusel použiť žiadne tašky a ani nemusel nič prekladať.
iriska
01.04.09,09:32
Ty máš pocit, že je nižšia spotreba plastov, keď je lacnejšia ropa? Možno sa menej recykl. plastov spracúva - to ekoaktivistov teší, ale nenapadlo ťa správanie bežného spotrebiteľa? Že rovnako ako minulý mesiac, resp. v decembri 2007 alebo júni 2008 si kúpi 1,2, 8 balení minerálnych vôd, presne ako vždy, lebo ju v rodine pijú, lebo im chutí, lebo...
A tieto plasty sa nevyhadzujú už do označených košov, lebo ich nikto nechce spracovať, ale sa hromadia... niekde...
Skús mi vysvetliť, čo si tým myslel, lebo mne to logiku nedáva.
tilia
01.04.09,10:43
Je to tak. Zase sme sto rokov za opicami. V krajinách na západ od Česka miesto nič neprinášajúcich politických debát v televíznom médiu vysielajú aj ekologickú osvetu pre občanov.
Reklamné tašky sú z opakovane použiteľného textilu a poskladaná
sa vmestí aj do malej kabelky. Dokonca som čítala, že sú aj takí
ekologicky uvedomelí predajcovia, že keď máš vlastnú textilnú
tašku, tak ťa odmenia.
Chobot
01.04.09,10:48
Je to tak. Zase sme sto rokov za opicami. V krajinách na západ od Česka miesto nič neprinášajúcich politických debát v televíznom médiu vysielajú aj ekologickú osvetu pre občanov.
Reklamné tašky sú z opakovane použiteľného textilu a poskladaná
sa vmestí aj do malej kabelky. Dokonca som čítala, že sú aj takí
ekologicky uvedomelí predajcovia, že keď máš vlastnú textilnú
tašku, tak ťa odmenia.

... vy sa tu v malom hrajete na ekológiu s nákupnými taškami a v Pacifiku sú na mori tony plastových fliaš, a niekde inde sa z ropného tankera vyleje do mora 2000 ton ropy....:rolleyes::mad:

Myslím, že ľudstvo sa za pár desaťročí, možno storočí samo vyhubí tým, že sa premnoží a zasype sa odpadkami.

(Dnes mám nejakú pesimistickú náladu...:()
tilia
01.04.09,12:23
Celkom s Vami súhlasím, Chobot, aj ja som to videla a preto robím, čo sa dá ja, jeden človek.
Môj otec sa narodil roku 1910 a mám takú ekologickú výchovu,
že stále som v údive, odkiaľ to on všetko vedel a ako sa jeho
predpovede teraz plnia. /Už 20 rokov nežije./
Chobot
01.04.09,13:31
Celkom s Vami súhlasím, Chobot, aj ja som to videla a preto robím, čo sa dá ja, jeden človek.
Môj otec sa narodil roku 1910 a mám takú ekologickú výchovu,
že stále som v údive, odkiaľ to on všetko vedel a ako sa jeho
predpovede teraz plnia. /Už 20 rokov nežije./

Nemyslel som to konkrétne na teba, len tak som si zafilozofoval... všeobecne (lebo tiež mi je ľúto, ako ľudstvo devastuje Zem).
Filip Glasa
02.04.09,07:26
ropa s plastami súvisí tak, že sa z nej plasty vyrábajú. Recyklovať plasty sa vyplatí len ak je surovina na výrobu plastov (ropa) drahá. Okrem toho Číňania už plasty ani papier nevykupujú, lebo to nemajú na čo použiť. To zase súvisí so znížením globálnej spotreby všetkých tovarov.

A zníženie spotreby tovarov by nás s ekologického hľadiska malo skôr tešiť.

O recyklácii plastov len toľko - recykluje sa iba v tedy, keď je tak silná spotreba tovarov (prípadne drahá ropa), že sa do Číny oplatí voziť starý plast a papier z Európy a USA.
dzastinka1
02.04.09,10:11
U nás na sa recykluje plast, ale takým spôsobom, že do vriec sa môžu dávť iba plastové fľaše, aj to bez štupľov. Nechápem prečo, veď tie štuple nie sú z kovu :eek: A neexistuje, aby ste tam dali tašku z Tesca, kelímok z jogurtu, fľašu od oleja - iba plastové fľaše :mad:
iriska
02.04.09,10:54
Závisí to od firmy, ktorá tie plasty odoberá. Niektoré berú spolu aj fľaše, tašky, vrecia, polystyrén, kelímky... a niektoré pomaly chcú mať tie fľaše aj umyté od toho papierového obalu
danushka
02.04.09,21:55
Róm nakupuje v TESCU a pri pokladni mu nestačia TESCO tašky.
Nasleduje rozhovor :
Róm : Pani, dajce mi tašku!
Pokladníčka : A čarovné slovíčko?
Róm : :eek::eek::eek:
...
...
Róm : čáry, máry, taška?
Krtko
02.04.09,22:15
Tak to si zasluzis (te) velky respekt. Takto to robi urcite len mensina ludi. A suhlasim.

Ja pouzivam tasky, ktore dokazem mat stale pri sebe, ktore nejak vyzeraju a ktore aj nieco vydrzia. Ale nebudem robit reklamu :).

Tak nemyslím, že menšina, ja tiež používam tašky tak ako zlatica76.
Pokladám to za normálne, praktické, šetrné a vzhľadom k dnešnej dobe aj ekologické
buchač
03.04.09,15:54
Róm nakupuje v TESCU a pri pokladni mu nestačia TESCO tašky.
Nasleduje rozhovor :
Róm : Pani, dajce mi tašku!
Pokladníčka : A čarovné slovíčko?
Róm : :eek::eek::eek:
...
...
Róm : čáry, máry, taška?


danushka

A poznáš aj druhú variantu ?

Róm nakupuje v TESCU a pri pokladni mu nestačia TESCO tašky.
Nasleduje rozhovor :
Róm : Pani, dajce mi tašku!
Pokladníčka : A čarovné slovíčko na " P " ?
Róm : rozmýšľa a rozmýšľa ...
...
...
" a pribijem Ti ? "
Nika
04.04.09,11:52
Róm nakupuje v TESCU a pri pokladni mu nestačia TESCO tašky.
Nasleduje rozhovor :
Róm : Pani, dajce mi tašku!
Pokladníčka : A čarovné slovíčko?
Róm : :eek::eek::eek:
...
...
Róm : čáry, máry, taška?


danushka

A poznáš aj druhú variantu ?

Róm nakupuje v TESCU a pri pokladni mu nestačia TESCO tašky.
Nasleduje rozhovor :
Róm : Pani, dajce mi tašku!
Pokladníčka : A čarovné slovíčko na " P " ?
Róm : rozmýšľa a rozmýšľa ...
...
...
" a pribijem Ti ? "


keby len Róm.... :rolleyes:
kero64
04.04.09,15:38
Áno, na toto sme my Slováci špecialisti. Asi v 95. roku som bol vo Francúzsku a s mojim kolegom tam bola aj manželka. A keďže cez obed sa tam nepracovalo, využili sme prestávku na menší nákup. Otvorili predajňu, niečo ako u nás Lidl, boli sme prví a tak aj pri pokladni vyložili igelitky, ale nie ako v Tescu, ale vyložili ich na stôl celý balík, asi 200 ks. Každý, koľko potrebuje na odnesenie nákupu, toľko si vzal. Prvý platil kolega a po ňom ja. Predavačka ostala zdesená, keď som ju poprosil o tašku, kolegova manželka vzala všetkých 200 so slovami, "NO a čo, veď tu toho majú dosť." Verte mi, veľmi som sa hanbil. A to som sa nemal za čo. Iba ak za to, akí sme a akú morálku tu niektorí ľudia vyznávajú.
zlatica76
09.04.09,05:52
Keď už sme všetci takí ekologickí: Uvažovali ste niekedy nad tým, že používanie jednorázových plienok je pre životné prostredie horšie ako igelitové tašky?

Mám to v rodine odskúšané: dieťa, ktoré bolo vychovávané v bavlnených plienkach (a sú to fakt malé deti - neter má teraz 2 roky), do 2 rokov spoľahlivo chodia na záchod (predsa len si mamy dajú tú námahu, aby dieťa naučili na nočník, aspoň skôr prestanú prať plienky).
Dieťa vychovávané v jednorázových plienkach nosilo plienky ešte v troch rokoch.

Predsa len sa mi zdá, že ekonomická a ekologická záťaž prania bavlnených plienok cca 1,5 roka je nižšia ako spotreba jednorazovych plienok za 3 roky.

Navyše, bavlnené plienky majú viacnásobné použitie - napr. ako podbradník (v prípade núdze :) ), dajú sa využiť aj pri druhom dieťaťi, veľmi roztrhané plienky sa dajú využiť na umývanie okien (predsa len je to kvalitná bavlna)....
dad111
09.04.09,17:55
U tých plienok je navyše veľké riziko aj možnosť šírenia nákazy a chorôb. Dôvodom je spôsob akým niektorí rodičia nakladajú s použitými plienkami. Je fakt vrchol,,keď mamička čo vypadá ako chodiaca drogéria po rebalení svojej ratolesti napríklad aj v tom TESCU, aj keď je tam na to priestor, prebaľuje na lavičke v pasáži a medzi nakupujúcimi, plienku vyhodí do normálneho koša. Čo by asi povedala, keby jej niekto nechal pred jej dverami svoje výkaly. Aj keď je to dieťa, jeho exkrementy môžu byť príčinou roznesenia nákazy. V smetiakoch sa napríklad hrabú bezdomovci.
arizona
16.04.09,18:31
peter kkk.
21.04.09,22:00
myslim, ze je uplne jedno ci davaju papierove alebo igelitove tasky, ci zadarmo alebo za poplatok - ak sa primitivna hamizna slovac nezacne chovat a rozmyslat a pritom nemysliet iba na seba tak to bude stale zalostne a to sa netyka len takej drobnosti ako su tasky...
Blankake
22.04.09,04:35
Neviem ako vy, ale mňa rozšuľuje aj to, že sa teraz všetko balí do potravinovej fólie. Mäso v mäsiarni (zabalené tak, aby bolo vidno len to pekné) a keď ho rozbalím, tak mäso je už od tej fólie zatuchnuté. Zelenina 5-krát omotaná fóliou... a nechápem prečo v niektorých hypermarketoch si máte pečivo naberať pomocou sáčka. Tak spotrebujem zbytočne 2 sáčky... to nemajú na papier?! Však sa v tých fóliách, sáčkoch a plastových obaloch raz utopíme!!!
peter kkk.
22.04.09,19:15
blankake - uplne z jednoducheho dovodu si mas naberat pecivo pomocou nejakej "rukavice" - hygiena - neviem ako by ti chutil rozok po tom, ako vidis zeten isty rozok pred tebou ochytal uplne smradlavy spinavy a 3roky neumyty PRIEBERCIVY bezdak ktoremu sa to iste pecivo proste nepozdavalo...
Blankake
22.04.09,19:34
blankake - uplne z jednoducheho dovodu si mas naberat pecivo pomocou nejakej "rukavice" - hygiena - neviem ako by ti chutil rozok po tom, ako vidis zeten isty rozok pred tebou ochytal uplne smradlavy spinavy a 3roky neumyty PRIEBERCIVY bezdak ktoremu sa to iste pecivo proste nepozdavalo...
Lenže niekde nie sú k dispozícii "rukavice", treba použiť sáčok... čiže jedným sáčkom naberám pečivo do druhého sáčka - však to je plytvanie. Prečo nestačí narezaný papier (ako to bolo voľakedy a ešte aj je v niektorých menších predajniach). Viackrát som videla, že tie "rukavice"/sáčky aj tak ľudia nepoužívajú.
Chobot
22.04.09,19:54
blankake - uplne z jednoducheho dovodu si mas naberat pecivo pomocou nejakej "rukavice" - hygiena - neviem ako by ti chutil rozok po tom, ako vidis zeten isty rozok pred tebou ochytal uplne smradlavy spinavy a 3roky neumyty PRIEBERCIVY bezdak ktoremu sa to iste pecivo proste nepozdavalo...

Ten bezdak sáčok nepoužije, ani keby ich mal pod nosom 3 kotúčiky. ;):D
Martina80
22.04.09,20:35
Ten bezdak sáčok nepoužije, ani keby ich mal pod nosom 3 kotúčiky. ;):D

Keby len ten bezďák, ani kopa ostatných ľudí, dovoľujem si tvrdiť že až okolo 97% nepoužíva sáčky. A pre mňa je to strašné !!!!! Však obchytkávame toľko vecí . Určite sme kedysi takéto veci neriešili, tobôž ako deti , ale ja čím som staršia tým mám väčšie " úchylky" na takéto veci. Vždy v obchode si navlečiem mikroténový sáčok a hrabne poriadne hlboko medzi rožky v hypermarkete, lebo viem, že navrchu bývajú obchytkané . K tým taškám, kúpila som si 2 recyklovateľné , jednu sa snažím mať stále v aute . Keď zabudnem , zoberiem aj tú mikroténovú , ale snažíme sa recyklovať. Teraz bývam na dedine a môžem povedať, že sa mi to zdá s tým recyklovaním lepšie ako v meste !!! Hlavne , čo sa týka odvozu separovaného materiálu, nie sú tu plné koše a celkovo sa mi to pozdáva viac !
iriska
23.04.09,05:11
Ak ma teraz odsúdite, pochopím to. Ja tiež nepoužívam vrecúško pri nákupe pečiva, ale keď si chem kúpiť len napr. 2 kusy, tak to vrecúško, ktoré použijem na ich výber, do neho si ich dám - takže v tomto prípade vlastne hygienicky vrecúško použijem a keď chcem kúpiť viac kusov, tak si ich nakladám do vrecúška alebo taštičky rukou, pričom sa snažím absolútne čo najmenej dotýkať ostatného pečiva a nezamýšľam sa nad tým, že to vrchné je "obchytkané", lebo nemám rada, keď sa niekto v pečive, zelenine... hocičom hrabe a preberá a pritom popučí ostatný tovar.
Martina80
23.04.09,05:54
Ak ma teraz odsúdite, pochopím to. Ja tiež nepoužívam vrecúško pri nákupe pečiva, ale keď si chem kúpiť len napr. 2 kusy, tak to vrecúško, ktoré použijem na ich výber, do neho si ich dám - takže v tomto prípade vlastne hygienicky vrecúško použijem a keď chcem kúpiť viac kusov, tak si ich nakladám do vrecúška alebo taštičky rukou, pričom sa snažím absolútne čo najmenej dotýkať ostatného pečiva a nezamýšľam sa nad tým, že to vrchné je "obchytkané", lebo nemám rada, keď sa niekto v pečive, zelenine... hocičom hrabe a preberá a pritom popučí ostatný tovar.


Ja síce hrabem a vyberám, ale nepučím :D:D:D
Blankake
23.04.09,06:23
Ak ma teraz odsúdite, pochopím to. Ja tiež nepoužívam vrecúško pri nákupe pečiva, ale keď si chem kúpiť len napr. 2 kusy, tak to vrecúško, ktoré použijem na ich výber, do neho si ich dám - takže v tomto prípade vlastne hygienicky vrecúško použijem a keď chcem kúpiť viac kusov, tak si ich nakladám do vrecúška alebo taštičky rukou, pričom sa snažím absolútne čo najmenej dotýkať ostatného pečiva a nezamýšľam sa nad tým, že to vrchné je "obchytkané", lebo nemám rada, keď sa niekto v pečive, zelenine... hocičom hrabe a preberá a pritom popučí ostatný tovar.
Aj ja tak robím... aj tak sa po tých rožkoch povaľujú prázdne sáčky, ktoré predtým niekto použil na naberanie - aká je to potom hygiena? A vieme my, či sa tie rožky predtým nevysypali niekde v sklade na zem?
atmos
23.04.09,09:23
Myslím si , že keby sme vedeli ako sa vyrábajú potravinové výrobky /nie len rožky / asi by sme boli hladný.Ani v pekárni kde sa pečivo vyrába nepoužívajú rukavice hoci by mali . Vela rúk sa ich dotkne kým ich vezmeme.Je to síce 18 rokov čo som tam brigádovala , ale ,že skončia sem tam aj na zemi bolo normálne . Pozbierať a šup s nimi do predajne.Sestra si vybrala brigádu v konzervárňach pri jahodách doteraz ich neje a to uz je 21 rokov po brigáde.
Ella2
23.04.09,12:18
Aj tak nevidíme ten proces, kým sa tovar dostane do predajní. Po maturite som nastúpila pracovať do mliekarní, rok som nejedla syry....A zo školy sme boli občas na brigáde v pekárni.......škoda spomínať. Jednoducho keby sme to všetko videli, neboli by sme ochotní nič jesť........
buchač
23.04.09,18:19
Keby len ten bezďák, ani kopa ostatných ľudí, dovoľujem si tvrdiť že až okolo 97% nepoužíva sáčky. A pre mňa je to strašné !!!!! Však obchytkávame toľko vecí . Určite sme kedysi takéto veci neriešili, tobôž ako deti , ale ja čím som staršia tým mám väčšie " úchylky" na takéto veci. Vždy v obchode si navlečiem mikroténový sáčok a hrabne poriadne hlboko medzi rožky v hypermarkete, lebo viem, že navrchu bývajú obchytkané . K tým taškám, kúpila som si 2 recyklovateľné , jednu sa snažím mať stále v aute . Keď zabudnem , zoberiem aj tú mikroténovú , ale snažíme sa recyklovať. Teraz bývam na dedine a môžem povedať, že sa mi to zdá s tým recyklovaním lepšie ako v meste !!! Hlavne , čo sa týka odvozu separovaného materiálu, nie sú tu plné koše a celkovo sa mi to pozdáva viac !

Ja len neviem , prečo sa sťažujete na hypermarkety ....Zároveň podotýkam , že nie je hyper ako hyper , poznám problematiku a zákulisie :---
Veď predsa nikoho nenútia , aby ste si kupovali pečivo tam .

Viem , viem , že keď už ste raz všetko nakúpili tam , tak predsa nepôjdete ešte na chlieb , pečivo .....niekde inde .

V hypermarkete nakupujem aj ja , raz za čas a nejak veľmô nemusím tieto ich výrobky ...;)

Pritom podotýkam , že na rozdiel od väčšiny ctených prispievateľov mám tú výhodu , že mi donesú pečivo , chlieb atď priamo z pece ....;)


aj tak sa po tých rožkoch povaľujú prázdne sáčky, ktoré predtým niekto použil na naberanie - aká je to potom hygiena?
Ale kto je vinovatý , samozrejme personál , zákazník - náš pán.....


Ten bezdak sáčok nepoužije, ani keby ich mal pod nosom 3 kotúčiky
A čoho , toaleťáku ?????
Dám príhodu mimotemy, ale je skutočná .
Na jednu poštu prišiel raz bezďák . Čo tam chcel neviem , no jedno je isté .
Keď sa vyspal z opice , postavil sa z lavičky ČUPOL SI a totálne s plným vedomím a vedomím sa VYSRAL / inak sa nedá / ...:eek:
Pracovníčky volali od šéfstva až po mestských a štátnych polišov a stalo sa čo ? Stalo sa ho....
Pekne krásne jedna pracovníčka vzala do rúk upratovací servis a poďho do práce . Podrobnosti si každý domyslí asi sám .
Martina80
23.04.09,19:54
Myslím si , že keby sme vedeli ako sa vyrábajú potravinové výrobky /nie len rožky / asi by sme boli hladný.Ani v pekárni kde sa pečivo vyrába nepoužívajú rukavice hoci by mali . Vela rúk sa ich dotkne kým ich vezmeme.Je to síce 18 rokov čo som tam brigádovala , ale ,že skončia sem tam aj na zemi bolo normálne . Pozbierať a šup s nimi do predajne.Sestra si vybrala brigádu v konzervárňach pri jahodách doteraz ich neje a to uz je 21 rokov po brigáde.


A viete, že máte pravdu ! A hlavne, človek nevie, z čoho priberie :D:D:D