Inuska17
18.03.09,08:53
ak za minulý mesiac vyšiel nadmerný odpočet vo výške 720 eur, za mesiac február vlastná daňová povinnosť 315 eur, tzn., od daň. povinnosti za odpočíta nadmerný odpočet ale len vo výške 315 eur, zvyšok vrátiť daňový úrad alebo sa poníži nasledujúci mesiac?
Vlasta Č.
18.03.09,07:55
Minulý mesiac bol február.
Inuska17
18.03.09,07:56
prepáč, jasné za január 2009 nadmerák 720 eur, za február daňová povinnosť 315 eur
Jana Acsová
18.03.09,07:59
ak za minulý mesiac vyšiel nadmerný odpočet vo výške 720 eur, za mesiac február vlastná daňová povinnosť 315 eur, tzn., od daň. povinnosti za odpočíta nadmerný odpočet ale len vo výške 315 eur, zvyšok vrátiť daňový úrad alebo sa poníži nasledujúci mesiac?
Zvyšok vráti daňový úrad bez žiadosti. Žiadne ďalšie ponižovanie potenciálnych budúcich daňových povinností.
Jana Acsová
18.03.09,08:01
§ 79
Nadmerný odpočet


(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
Jarka 1
20.03.09,14:19
Štvrťročný platca DPH.
V októbri 2008 sme podali riadne DP s nadmerným odpočtom.
26.1.2009 sme podali dodatočné DP, v ktorom sa nadmerný opočet o niečo znížil.
25.2.2009 bol vrátený nadmerný odpočet v sume z riadneho DP.

Prosím, je to správne, alebo mal DÚ vrátiť výšku odpočtu na základe dodatočného DP?
Jarka 1
23.03.09,08:46
Posúvam
Jarka 1
23.03.09,10:48
Prosím, neviem čo s tým. Ako mám postupovať?
TatianaM
23.03.09,11:12
V dodatočnom DP na riadku 35 je rozdiel oproti poslednému daň.priznaniu. Údaj môže mať hodnotu plus, čo vyjadruje rozdiel v prospech ŠR, alebo mínus, čo vyjadruje rozdiel v prospech daňovníka. Podľa mňa ak sa Ti znížil nadmerný odpočet, tak by si mala mať znamienko + (plus) a taktiež na riadku 36 daň na úhradu + (plus) čo znamená, že tento rozdiel bolo treba uhradiť.
Jarka 1
23.03.09,11:32
V dodatočnom DP na riadku 35 je rozdiel oproti poslednému daň.priznaniu. Údaj môže mať hodnotu plus, čo vyjadruje rozdiel v prospech ŠR, alebo mínus, čo vyjadruje rozdiel v prospech daňovníka. Podľa mňa ak sa Ti znížil nadmerný odpočet, tak by si mala mať znamienko + (plus) a taktiež na riadku 36 daň na úhradu + (plus) čo znamená, že tento rozdiel bolo treba uhradiť.

R. 36 som nevyplnila, nakoľko išlo o úpravu nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Firma mala za 3 kv.2008 aj 4 kv. 2008 nadmerný odpočet.
Predpokladala som, že DÚ zaeviduje dodatočné DP. V čase poukázania ho už mal mesiac.
TatianaM
23.03.09,12:27
Neviem ako to rieši DÚ, ale ak si podala dodatočné DP za 3 Q 26.1.2009, čiže deň po uplynutí lehoty na podanie DP za 4. Q ( kedy si mala opätovný NO). DÚ je povinný Ti vrátiť nadmerný odpočet z daňového priznania za 3 Q do 30 dní od podania DP za 4. Q. Čiže evidovali nadmerný odpočet z riadneho DP.

Ak nemáš istotu, zavolaj na DÚ a dohodni sa. Ale podľa mňa ten rozdiel musíš uhradiť.
Jarka 1
23.03.09,16:41
Ďakujem za ochotu poradiť. Budem musieť vybehnúť na DÚ. Dátum 26.1.2009 je v poriadku, lebo 25.1.2009 bolo v nedeľu. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že chyba je na strane DÚ. Je mi jasné, že teraz máme záväzok.
Jarka 1
24.03.09,16:03
Na DÚ mi odporučili radšej vyplniť vždy aj riadok 36 a každé riadne aj dodatočné DP riešiť samostatne ako dve veci.
31Jankal
07.04.09,06:00
ahojte. Prosím Vás o radu. Za január a február sme mali nadmerný odpočet a teraz za marec nám vychádza vlastná danová povinnosť. Dá sa to započítať ale ju musíme celú zaplatiť?
za január 345€ nadmerný
za február 518€ nadmerný
za marec 3800 € vlastná
Dakujem za odpoved
optimistka
07.04.09,06:17
započítať voči marcovej dp môžeš NO za febuár, január du vráti v plnej výške
31Jankal
07.04.09,08:58
dakujem aj to tak spravím aspon sa to troška poníži
SAIVI
14.04.09,07:11
Dva režimy vrátenia nadmerného odpočtu

Ak splníte zákonom stanovené podmienky, nadmerný odpočet vám bude vrátený v skrátenej lehote ...

V čiastke 35 Zbierky zákonov SR bol zverejnený zákon č. 83/2009 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov. Zákonom č.83/2009 Z.z., ktorý nadobudol účinnosť 1.4.2009, bol, okrem iného, zavedený aj nový režim vrátenia nadmerného odpočtu – vrátenie nadmerného odpočtu v skrátenej lehote 30 dní.

Nadmerný odpočet platiteľovi dane vznikne, ak v príslušnom zdaňovacom období daň na vstupe z prijatých tovarov a služieb prevýši daň na výstupe z dodaných tovarov a služieb.

Podmienky na vrátenie nadmerného odpočtu, ktoré platili podľa právnej úpravy platnej do 31.3.2009, platia aj po účinnosti novely ZDPH (po 1.4.2009). Tzn., že podnikateľ nemá po skončení zdaňovacieho obdobia nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH. Vzniknutý nadmerný odpočet dane si započíta s vlastnou daňovou povinnosťou, ktorá mu vznikne v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak nemá v nasledujúcom zdaňovacom období vlastnú daňovú povinnosť, tak má nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH do 30 dní po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania. To znamená, že v týchto prípadoch sa platiteľovi dane nadmerný odpočet dane vráti do 60 dní (ide o platiteľa dane s mesačným zdaňovacím obdobím). Uvedený postup uplatní platiteľ dane, pokiaľ nebude spĺňať podmienky na vrátenie nadmerného odpočtu podľa nového režimu.

Vrátenie nadmerného odpočtu v skrátenej lehote 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, kedy nadmerný odpočet vznikol, sa uplatní len v prípade, ak platiteľ dane spĺňa tieto podmienky:

* je platiteľom dane, ktorý má mesačné zdaňovacie obdobie,
* je platiteľom dane najmenej 12 mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol,
* platiteľ dane nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky, colné nedoplatky a nedoplatky na povinných odvodoch poistného (sociálne a zdravotné poistenie).

Ak platiteľ dane spĺňa všetky hore uvedené podmienky, musí osobitne vyznačiť v daňovom priznaní ich splnenie.

Daňový úrad je oprávnený splnenie podmienok overiť. Ak má pochybnosti o splnení podmienok na vrátenie nadmerného odpočtu môže zahájiť daňovú kontrolu. V takomto prípade lehota 30 dní na vrátenie nadmerného odpočtu prestáva plynúť. Po skončení daňovej kontroly vráti nadmerný odpočet do 10 dní, ak zistí oprávnenosť uplatneného nároku.

V súvislosti s novým režimom vrátenia nadmerného odpočtu sa zaviedla zákonom č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov nová sankcia. Ak si platiteľ dane neoprávnene uplatní vrátenie nadmerného odpočtu v skrátenej lehote (t.j. nesplnil podmienky na skoršie vrátenie nadmerného odpočtu) a nadmerný odpočet daňový úrad vráti, daňový úrad vyrubí platiteľovi dane sankčný úrok za každý deň neoprávnene držaných finančných prostriedkov. Sankčný úrok sa vypočíta spôsobom podľa §35b ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov.

Z dôvodu, že platiteľ dane musí v daňovom priznaní osobitne vyznačiť, že splnil podmienky pre vrátenie nadmerného odpočtu v skrátenej lehote, mení sa vzor daňového priznania. Prvý krát sa daňové priznanie na novom tlačive bude podávať za zdaňovacie obdobie apríl 2009.
EMILY04
24.04.09,10:16
Ja mám takúto otázku. Štvrťročný platiteľ DPH mal za 3/4 a 4/4 2008 NO. Ten mu do dnešného dňa DU nevrátil. Za 1/4 2009 mu vznikla DP,može si NO z predchádzajúcich zdaňovacích odpočítať teraz v daňovom priznaní za 1/4 2009? Alebo má možnosť odpočítať si iba NO za posledný štvrťrok?
Všetkým ďakujem za radu.
Emily04
Silvia123
20.05.09,11:23
ale ak som mala v marci NO a v apríli mi vznikla DP, tak ešte v tom apríli som povinná odpočítať si ten marcový nadmerák pravda? To len ak mi vznikne v apríli tiež NO, tak mi ho vráti DU ak splňam podmienky za 30 dní a potom už vlastne nikdy neodpočítavam vzniknuté NO za minulé mesiace. Pochopila som to správne?
Calinka
21.05.09,08:24
Mám takýto problém, firma vznikla koncom minulého roku, za 1 kv. 2009 podávala prvé priznanie k DPH s nadmerným odpočtom. Od 1.4.2009 je mesačným platcom DPH a vznikla jej daňová povinnosť. V novele od 1.4.2009 je však podmienka:

"nadmerný odpočet sa uplatní len v prípade, ak platiteľ dane spĺňa tieto podmienky:

* je platiteľom dane, ktorý má mesačné zdaňovacie obdobie,
* je platiteľom dane najmenej 12 mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol,"

Čo teda s tým nadmerným odpočtom ????:confused:
Calinka
21.05.09,17:09
Tak som zavolala na daňový úrad a konečne mi je to jasné :-D. Tie podmienky platia len ak chcem, aby mi vrátili nadmerný odpočet do 30 dní. Ak ich nesplňame, tak ho proste vrátia za 60 dní ako doteraz :-).