olga88
04.07.05,10:31
Prosim o radu, moze podnikatelka prevadzkujuca bufet spisat dohodu o vypomoci bez uhrady so svojou sestrou, za pripadne jej zastupovanie pocas vybavovania na uradoch /jedna sa o bezodplatnu vypomoc/?
Dakujem za radu. Olga.
Jara
04.07.05,08:34
Olga, ako som pochopila Zákon o nelegálnej práci, tak nie. Bezplatne nesmie nikto pracovať. Pracuje a ten je v prevádzke kto je prihlásený v Sociálnej poisťovni, t.z. musí mať aspoň Dohodu o vykonaní práce.
olga88
04.07.05,09:30
Dakujem za odpoved. Dohoda moze byt aj na 300 Sk/mesiac?
olga
Denda
04.07.05,09:40
Dakujem za odpoved. Dohoda moze byt aj na 300 Sk/mesiac?
olgaMôže, ak dodržíš minimálnu hodinovú mzdu za odpracovanú dobu.
cacka
04.07.05,09:43
Ja som mala takýto prípad v potravinách, kde manželka bezodplatne pomáhala manželovi a kontrolóri z inšpekcie práce mi uznali dohodu o bezodplatnej výpomoci. Takže najlepšie by možno bolo keby si si zistila tvoj prípad na úrade práce na odd. kontroly.
durisovad
04.07.05,13:02
Olga, ako som pochopila Zákon o nelegálnej práci, tak nie. Bezplatne nesmie nikto pracovať. Pracuje a ten je v prevádzke kto je prihlásený v Sociálnej poisťovni, t.z. musí mať aspoň Dohodu o vykonaní práce.Podla mojho nazoru nelegalna praca by to bola vtedy, keby bola vyplatena odmena bez toho, aby bola spravena zmluva a pripadne odvody. Nelegalnu pracu charakterizuje vyplacanie "na ruku".
durisovad
04.07.05,13:07
A tiez si myslim, ze zadarmo moze pracovat ktokolvek a kdekolvek, ak to jemu vyhovuje. Zvlast ked je to v ramci rodiny alebo kamaratskych vztahov a na kratku dobu, ked, ako pise OLGA 88 je to len na cas, kedy je ona na pochodzkach po uradoch. Potom by som to necharakterizovala ako pracu ale ako vypomoc.
Nie som si ista, ci existuje zakon, ktory by prikazoval pomahat len za odmenu.
olga88
05.07.05,06:51
Dakujem vsetkym za odpoved, tiez si myslim, ze ziaden zakon nezakazuje vypomahat bez odmeny. Pod pojmom cierna praca rozumiem prcovat za peniaze a pritom nebyt nikde evidovany.
Olga
Denda
05.07.05,07:02
Dakujem vsetkym za odpoved, tiez si myslim, ze ziaden zakon nezakazuje vypomahat bez odmeny. Pod pojmom cierna praca rozumiem prcovat za peniaze a pritom nebyt nikde evidovany.
OlgaSprávny postreh. Pri kontrole z inšpektorátu práce "akcia víchor" nezaujímali či niekto niečo dostane za prácu, ale či je nahlásený u dotyčného zamestnávateľa ako zamestnanec. A neviem či by obstálo tvrdenie, že napr. za reg.pokladňou mi blokovala neter, lebo som si odbehla na úrad.
adam
05.07.05,09:08
Správny postreh. Pri kontrole z inšpektorátu práce "akcia víchor" nezaujímali či niekto niečo dostane za prácu, ale či je nahlásený u dotyčného zamestnávateľa ako zamestnanec. A neviem či by obstálo tvrdenie, že napr. za reg.pokladňou mi blokovala neter, lebo som si odbehla na úrad. Poznám viacero prípadov, keď za takúto výpomoc rod.príslušníka naparili pokutu. Dodonca i v Paľbe ( alebo v podobnej relácii )to rozoberali . Ja som to vyriešila príkaznou zmluvou pre všetkých rod. príslušníkov, ktorí by sa na pracovisku mohli vyskytnúť a pomáhať v rodinnej firme. Odmenu som stanovila na 100,-sk.....Všetkým rovnako!!!!
Denda
05.07.05,09:15
Poznám viacero prípadov, keď za takúto výpomoc rod.príslušníka naparili pokutu. Dodonca i v Paľbe ( alebo v podobnej relácii )to rozoberali . Ja som to vyriešila príkaznou zmluvou pre všetkých rod. príslušníkov, ktorí by sa na pracovisku mohli vyskytnúť a pomáhať v rodinnej firme. Odmenu som stanovila na 100,-sk.....Všetkým rovnako!!!!Môj príspevok, nebol o tom či má mať odmenu, alebo nie, ale o prihlásení do poisťovne podľa zákona o nelegálnej práci.
adam
05.07.05,09:29
Ja som to pochopila. Môj príspevok bol zas o tom, že predsa nebudem za manžela odvádzať keď i len 0,8%, keď mi pomáha bezúplatne, ja robím v jeho firme bezúplatne a dcéra v obidvoch!!! A nehovorím už o papierovaní okolo toho! V prípade krachu firmy ručíme celým svojim majetkom ( bezpodielové spoluvlastníctvo ). Aj mojím aj jeho!!!
zu1301
05.07.05,10:33
Ja si myslím, že pracovať u niekoho bez naroku na mzdu by nemal byť problém. Ale mala by byť spísaná aspoň dohoda o vykonaní práce, može byť aj na celý rok s tým, že tam napíšeš pracovná doba podľa potreby, a odmena dohodou. Nezabudni ju prihlásiť do sociálnej poisťovne. Na tlačivo hore treba napísať "Dohoda o vykonaní práce".
Veď keď ti podpíše dohodu o vykonaní práce v takom znení, tým vyjadruje súhlas aj s pracovnou dobou, ktorá je v tomto prípade podľa potreby, a aj s odmenou. A kontrola z Úradu práce či Inšpektorátu neskúma, či človek dostane za odvedenú prácu peniaze. Tá skúma, či je alebo nie je ten človek prihlásený do Sociálnej poisťovne a či má pracovnú zmluvu, resp.dohodu o vykonaní práce.
Mali sme tu "Vietor" a nerobili žiadne problémy. Boli veľmi príjemní, ale prešli každý kútik.. :D slušne, ale rázne.
Dúfam, že som aspoň trošku pomohla. Keby bol záujem, mám vypracované také univerzálne tlačivko Dohoda o vykonaní práce.
Manual
05.07.05,11:15
Ja to vidím tak, že keby tej dotyčnej vypomáhal niekto, kto je riadne zamestnaný /pri kontrole sa to dá overiť na SP aj ZP/ môže stáť za pultom a vypomáhať aj ďalších 8 hodín vo svojom volne úplne zadarmo a nikto mu z kontroly nič nepovie. Ale tu je snaha aby zadarmo vypomáhal = stál za pultom niekto taký čo pravdepodobne nie je nikde zamestnaný. Dúfam že som to dobre pochopil, ak nie opravte ma prosím.
Pekný deň želám...
Denda
05.07.05,13:06
Ja to vidím tak, že keby tej dotyčnej vypomáhal niekto, kto je riadne zamestnaný /pri kontrole sa to dá overiť na SP aj ZP/ môže stáť za pultom a vypomáhať aj ďalších 8 hodín vo svojom volne úplne zadarmo a nikto mu z kontroly nič nepovie. Ale tu je snaha aby zadarmo vypomáhal = stál za pultom niekto taký čo pravdepodobne nie je nikde zamestnaný. Dúfam že som to dobre pochopil, ak nie opravte ma prosím.
Pekný deň želám...Nelegálne zamestnávanie je využívanie prác fyzickej osoby bez uzatvorenia zmluvy / Zákonník práce,Obchodný zákonník, Občiansky zákonník/ a snaha zamestnávateľa šetriť náklady na pracovnú silu spojenú s daňovými a odvodovými povinnosťami (dôvodová správa k zákonu).
Z toho mi vychádza, že zmluva musí byť aj prihlásenie musí byť. Či to bude za 100 Sk alebo viac to je v tomto prípade nepodstatné.

Mám otázku. Ako môžem niekoho prihlásiť do SP a zároveň mať zmluvu na 0 príjem?
veronikaa
01.10.05,17:14
Ahojte,

chcela by som sa opytat ohladne tej prikaznej zmluvy. Ako by mala vypadat, na aku sumu moze byt spisana, kto ju moze uzatvorit ako prikazca a prikaznik. Ide o to, ze ako zivnostinik, ktory prijal dotaciu de minimis, namozem mat pracovnopravny vztah. Chcela by som vypomahat maminke v jej predajni. Vie mi niekto poradit blizsie? Netreba sa teda evidovat na SP ked to nie je pracovnopravny vztah, co ked pride kontrola, s cim by mohol byt problem?

Velmi pekne Vam dakujem ! ! ! ! !
adam
01.10.05,18:32
veronikaa
02.10.05,16:15
VELMI pekne dakujem za pracnu odpoved!
Este raz VELKA VDAKA ! Pozriem si to:)
adam
02.10.05,17:11
Rado sa stalo......:)
veronikaa
02.10.05,18:55
Tak uz som to presla a hoc som o nieco mudrejsia, som tam kde predtym. Jedni su za, ini proti, ja neviem, to je na jedneho obycajneho cloveka vela..Takze je to asi na kazdom z nas...
segricka
04.10.05,09:53
Podla mojho nazoru nelegalna praca by to bola vtedy, keby bola vyplatena odmena bez toho, aby bola spravena zmluva a pripadne odvody. Nelegalnu pracu charakterizuje vyplacanie "na ruku".
to by sa tazko dokazovalo, kontrolori by museli byt pri tom, ako sa peniaze odovzdavaju. preto ked robia kontrolu, nikoho sa nepytaju, ci distal alebo nedostal peniaze na ruku, ale ci je prihlaseny v poistovni a ci ma zmluvu.