gabrielik
18.03.09,10:06
Dobrý deň. Môj manžel je živnostní a v ŽL má napísané:


Predmety podnikania



Obchodná činnosť v rozsahu voľných živností Deň vzniku oprávnenia: 18. 2. 2002


Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti Deň vzniku oprávnenia: 18. 2. 2002


Nákladná cestná doprava vozidlami do celkovej hmotnosti 3,5 t vrátane prípojného vozidla Deň vzniku oprávnenia: 4. 3. 2002


Pani,ktorá mu robí daňové priznanie, mu však povedala, že vystavuje nesprávne faktúry. Fakturuje totiž prepravu - to je OK, ale niekedy je s dopravou stav. mater. spojená aj nejaká pomocná staav. práca. Nejde však o murárstvo, len nejaké báranie, výkopy a tak. Vraj by mal mať v ŽL upresnené aké voľné živnosti môže vykonávať. To si môže ísť dať len tak doplniť? ďakujem
mekelek
18.03.09,10:20
Na príslušnom úrade môže požiadať o rozšírenie živnosti (samozrejme za poplatok). V tom prípade, ak sa nejedná o stavebné práce, by to mohlo byť napr. čistiace a upratovacie práce.
Tie práce, ktoré ste opísala, podľa mňa patria do služieb a on v ŽL má konkrétne len dopravné služby. Teda v rámci živnosti on iné služby nemôže poskytovať.
Ale ! - ak pracovníci vykonávajúci tie práce nie sú jeho zamestnancami, tak on vykonával "iba" sprostredkovateľskú činnosť a podľa ŽL je to v poriadku. Na faktúru v tom prípade má uviesť, že fakturuje za sprostredkovanie pracovníkov a nie za vykonanie práce.
Zoltán Kovács
18.03.09,10:23
Na príslušnom úrade môže požiadať o rozšírenie živnosti (samozrejme za poplatok). V tom prípade, ak sa nejedná o stavebné práce, by to mohlo byť napr. čistiace a upratovacie práce.
Tie práce, ktoré ste opísala, podľa mňa patria do služieb a on v ŽL má konkrétne len dopravné služby. Teda v rámci živnosti on iné služby nemôže poskytovať.
Ale ! - ak pracovníci vykonávajúci tie práce nie sú jeho zamestnancami, tak on vykonával "iba" sprostredkovateľskú činnosť a podľa ŽL je to v poriadku. Na faktúru v tom prípade má uviesť, že fakturuje za sprostredkovanie pracovníkov a nie za vykonanie práce.


Nesúhlasím, na sprostredkovanie práce je potrebné samostatné povolenie od UPSVaR.
marcela1
18.03.09,13:12
Prosím Vás mám podobný problém, živnostník sprostredkuje pracovníkov do zahraničia, ale nerobí s nimi zmluvy on, ale už priamo zahr. firma, a jemu platí vlastne až tá zahr. firma, za to, že im dohodí pracovníkov. Tiež potrebuje povolenie od ÚPSVaR? Akú činnosť potrebuje mať v ŽL? Ďakujem za odpovede.
zalobaba
18.03.09,13:30
Prosím Vás mám podobný problém, živnostník sprostredkuje pracovníkov do zahraničia, ale nerobí s nimi zmluvy on, ale už priamo zahr. firma, a jemu platí vlastne až tá zahr. firma, za to, že im dohodí pracovníkov. Tiež potrebuje povolenie od ÚPSVaR? Akú činnosť potrebuje mať v ŽL? Ďakujem za odpovede.

...... je to "sprostredkovanie zamestnania za úhradu", potrebné je príslušné povolenie UPSVaR
marcela1
16.04.09,06:56
prosím vás, to stačí to povolenie - nejaké potvrdenie alebo si musí urobiť pracovnú agentúru, niečo som zisťovala, tak na to treba vysokoškolský titul, a ten nemá