DANIELA VRABELOVA
18.03.09,10:13
Milí poraďáci našla som tu 2 rôzne odpovede ohľadom obratu a následnej registrácie za platcu DPH. Chcem vedieť ktorý obrat v JU mám brať do úvahy : jedna odpoveď tu je, že :
Obrat z vyšlých faktúr..úhrada sa neberie do úvahy.
a druhú odpoveď som našla, že : obrat podľa peňažného denníka, čiže zaplatené faktúry.
Čo je správne ???
Vladimír Ozimý
18.03.09,09:21
v sústave JU je obratom príjem - t.j. nezaujíma ma hodnota vystavených faktúr ale skutočne prijaté finančné prostriedky.
DANIELA VRABELOVA
18.03.09,09:53
veľmi pekne ti ďakujem, presne tak som si to myslela aj ja, len tu niekto písal, že obratom je vystavená faktúra, tak ma to zmiatlo.
Vladimír Ozimý
18.03.09,10:03
veľmi pekne ti ďakujem, presne tak som si to myslela aj ja, len tu niekto písal, že obratom je vystavená faktúra, tak ma to zmiatlo.

Pokúsim sa to vysvetliť jasne aby nedochádzalo k zbytočným zavádzaniam. Obrat na účely DPH je riešený v § 4 ods. 9 zákona o DPH. V tejto definícii sa pracuje s dvoma pojmami a to príjem a výnos. Konkrétne to znie: Obratom sa rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku...
To znamená, že pracujem s výnosom a príjmom. V prvom prípade výnos je pojem ktorý sa používa len výlučne v sústave podvojného účtovníctva, to znamená, že v prípade že vediem podvojné účtovníctvo bez ohľadu na to či som FO alebo PO potom vychádzam z hodnoty výnosov a tie mi vstupujú do obratu. Ale nie každý výnos len ten ktorý spĺňa podmienku že ide o dodávku tovarov a služieb v tuzemsku
V sústave Ju však s pojmom výnosy nepracujeme a preto by sme nevedeli určiť obrat ak by sa v definícii nechal len pojem výnosy. To znamená v JU ideme do príjmov a skúmame na účely obratu skutočne dosiahnuté príjmy. Definícia príjmov a výnosov je v zákone o účtovníctve. Rovnako platí aj pri príjmoch že do obratu vstupujú len také príjmy ktoré spl´ňajú podmienku že ide o dodanie tovarov a služieb v tuzemsku...