patka.bn
18.03.09,11:05
Ahojte,

uctujem predajnu potravin - je mozne urcit normu prirodzenych ubytkov, ked ide o malu predajnu a je tam dost tovaru, ktore je nutne dat prec z predajne, kedze su po zaruke. Nakup tovaru uctujem 504/321,211... Ako nastavim normu prirodzenych ubytkov? Da sa to pri vsetkych druhoch potravin? Citala som o vysusani, vymrazovani a pod. ale neviem, ake druhy potravin by som tam vobec nemala brat - pretoze ked to vezmem z pohladu predavajuceho, teda spolocnosti, ktoru uctujem. Ked ide napr. o tovar, ktory ma znehodnoteny obal tiez ide o ubytok, nie? Velmi tomu nerozumiem, tak sa radsej pytam. A dalsia otazka znie - mozem potom nechat tento tovar (teda ked stanovim normu prir.ubytkov) ako danovy naklad na 504 a ostatne - teda nad normu ako nedanovy na 504?

Dakujem.;)
Vladimír Ozimý
18.03.09,10:39
v prvom rade si treba uvedomiť čo sú to úbytky do normy, ktoré sa účtujú ako klasická spotreba v prípade tovaru na 504 a úbytky nad normu, ktoré sa účtujú ako manko na účte 549 - Manká a škody. Úbytok znamená, že nemám niečo v skutočnosti čo mám v účtovníctve. To jest evidujem 100 litrov farby ale v skutočnosti mám tej farby len 98 litrov pretože z dôvodu vysýchania došlo k úbytku do normy. Alebo mám 100 litrov účtovne ale v skutočnosti mám 95 litrov pričom podľa určených podmienok je úbytok do normy 2 litre a zvyšok je úbytok nad normu ako škoda ktorú som povinný preúčtovať na účet 549 - Manká a škody.
Tovar ktorý je po záruke však nespĺňa podmienky úbytkov do normy alebo nad normu. Vy predsa máte ten tovar fyzicky ale keďže došlo k tomu, že sú po záruke musíte ich nejakým spôsobom zlikvidovať. Avšak z titulu toho že su po záruke vám nevznikla škoda, ktorá je definovaná v § 26 zákona o účtovníctve. TEda ak viete preukázať že ide o tovar ktorý je po záruke takýto tovar sa neúčtuje ako manko nad normu alebo do normy ale jeho likvidáciu treba zúčtovať ako ostatný náklad na hospodársku činnosť na účet 548. Je riadne súčasťou hospodárskeho výsledku a takisto aj súčasťou základu dane.
nepriamo to vyplýva aj z logiky daňového zákona ktorý mi umožňuje daňovo si uznať zostatkovú cenu likvidovaného majetku.
Dôležité je si však uvedomiť aby ste túto skutočnosť vedeli preukázať to znamená to že tovar je po záruke a preto ste ho zlikvidovali.
mekelek
18.03.09,18:15
Mám podobný problém: Ako účtovať, kde účtovať tovar po záruke ale v JÚ.
V PD nie je kolónka manká a škody.
Či sa to môže zaúčtovať len na konci roka v uzávierkových operáciách jednou sumou za celý rok? Je to VOZD alebo VNZD?
Treba spísať nejaký zápis: kedy, kde, čo, v akej hodnote....?

Jedná sa o malý obchodík s potravinami, nie je toho tovaru po záruke, ale pre malého podnikateľa aj to málo sa zdá veľa.:o
Vladimír Ozimý
19.03.09,06:27
Mám podobný problém: Ako účtovať, kde účtovať tovar po záruke ale v JÚ.
V PD nie je kolónka manká a škody.
Či sa to môže zaúčtovať len na konci roka v uzávierkových operáciách jednou sumou za celý rok? Je to VOZD alebo VNZD?
Treba spísať nejaký zápis: kedy, kde, čo, v akej hodnote....?

Jedná sa o malý obchodík s potravinami, nie je toho tovaru po záruke, ale pre malého podnikateľa aj to málo sa zdá veľa.:o

treba si uvedomiť to že tovar je po záruke neznamená že je na ňom škoda... v JU účtujete tovar priamo do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane t.j. v takomto prípade nerobíte nič v uzávierkových operáciach. To by sterobili len v prípade ak by išlo o škodu...rozbilo by sa atĎ...
Samozrejme že ak chcete si uznať nejaký daňový výdavok musí ísť o preukázateľne vynaložený výdavok...takže musíte preukázať o aký druh tovaru ide a do kedy bola na ňom záruka...
M77
08.10.09,10:31
treba si uvedomiť to že tovar je po záruke neznamená že je na ňom škoda... v JU účtujete tovar priamo do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane t.j. v takomto prípade nerobíte nič v uzávierkových operáciach. To by sterobili len v prípade ak by išlo o škodu...rozbilo by sa atĎ...
Samozrejme že ak chcete si uznať nejaký daňový výdavok musí ísť o preukázateľne vynaložený výdavok...takže musíte preukázať o aký druh tovaru ide a do kedy bola na ňom záruka...

Aj ja mám podobný problém - SZČO má maloobchodnú predajňu, vedie JÚ, je platiteľom DPH.
Podľa hore uvedeného odpis tovar po záruke zo skladu sa môže vykovnáva napr. na základe inventúry, kde sa vyznačí aký tovar a koľko kusov je po záruke? Takto to bude dostatočne preukázaný výdavok?
A ešte niečo: keďže SZČO je platiteľom DPH nemusí nejako upravovať základ dane kvôly takýmto odpisom tovaru?
A čo v prípade keď ide o klasickú škodu ako krádež, rozbytie...?