emarosl
18.03.09,11:15
Dobrý deň, môžete mi poradiť v nasledovnej situácií?

Živnostník má pozastavené prevádzkovanie živnosti a to na obdobie 10 rokov ku dňu 1.10.2008. Tzn. že nedôjde k obnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania a teda podľa § 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov sa jedná o skončenie podnikania a daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve je povinný uzatvoriť svoje účtovníctvo pri pozastavení živnosti, zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku a upraviť svoj základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov.

V daňových výdavkoch má zaúčtované aj uhradené výdavky za nájomné podnikateľských priestorov za obdobie od januára do septembra 2008.

Prosím Vás, musí tento daňovník zvýšiť základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov aj o toto uhradené obyčajné nájomné (nejedná sa o finančný prenájom).

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!
Zoltán Kovács
18.03.09,10:18
Dobrý deň, môžete mi poradiť v nasledovnej situácií?

Živnostník má pozastavené prevádzkovanie živnosti a to na obdobie 10 rokov ku dňu 1.10.2008. Tzn. že nedôjde k obnoveniu podnikania do lehoty na podanie daňového priznania a teda podľa § 17 ods. 9 zákona o dani z príjmov sa jedná o skončenie podnikania a daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve je povinný uzatvoriť svoje účtovníctvo pri pozastavení živnosti, zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku a upraviť svoj základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov.

V daňových výdavkoch má zaúčtované aj uhradené výdavky za nájomné podnikateľských priestorov za obdobie od januára do septembra 2008.

Prosím Vás, musí tento daňovník zvýšiť základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov aj o toto uhradené obyčajné nájomné (nejedná sa o finančný prenájom).

Ďakujem pekne za Vašu pomoc!

Celkom tomu nerozumiem. Uvedené zaplatené nájomné ešte spadá do obdobia, keď živnosť ešte fungovala. Potom prečo by mal zvyšovať základ dane o to nájomné?
emarosl
18.03.09,10:22
Celkom tomu nerozumiem. Uvedené zaplatené nájomné ešte spadá do obdobia, keď živnosť ešte fungovala. Potom prečo by mal zvyšovať základ dane o to nájomné?

Lebo v § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov je uvedené toto:

„...a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť;...“

a nerozumiem, čo pod tým mám chápať. Mám podľa tohto znenia zvýšiť základ dane pri skončení podnikania aj o nájomné uhradené za prenájom podnikateľských priestorov za obdobie do skončenia živnosti?
Ejo
18.03.09,10:22
Keď je pozastavená živnosť k 30.06.2008 a nájom sa platil v januári na celý rok, tak treba upraviť ZD?
Zoltán Kovács
18.03.09,10:25
Lebo v § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov je uvedené toto:

„...a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť;...“ Toto sa vzťahuje na nájomné platené vopred, alebo leasing.....

a nerozumiem, čo pod tým mám chápať. Mám podľa tohto znenia zvýšiť základ dane pri skončení podnikania aj o nájomné uhradené za prenájom podnikateľských priestorov za obdobie do skončenia živnosti?

Veď to nájomné je oprávneným výdavkov. Počas tej doby sa ešte vykonávala činnosť.
Zoltán Kovács
18.03.09,10:26
Keď je pozastavená živnosť k 30.06.2008 a nájom sa platil v januári na celý rok, tak treba upraviť ZD?
Treba, nakoľko nájomné za obdobie od 01.07.2008 nie je oprávneným výdavkom.
Ejo
18.03.09,10:30
A keď som mala zaplatenú zálohu za energiu na r. 2008 v januári a vyúčtovanie mi prišlo až v septembri?
Zoltán Kovács
18.03.09,10:40
A keď som mala zaplatenú zálohu za energiu na r. 2008 v januári a vyúčtovanie mi prišlo až v septembri?

Z vyúčtovania el.energii je potrebné tak isto vyčísliť sumu, ktoré je oprávnená a ktorá nie je. V zmysle § 17 zákona o dani z príjmov.
Ejo
18.03.09,10:48
To znamená, že keď podnikal 6 mesiacov, záloha 2000,-,
k 30.06. ID zvýšim ZD o /2000/12*6/ a
z vyúčotvanej zálohy 3000,- zo septembra k 30.06.??? znížim ZD / 3000/12*6/?
Prosím o radu.
Zoltán Kovács
18.03.09,10:50
To znamená, že keď podnikal 6 mesiacov, záloha 2000,-,
k 30.06. ID zvýšim ZD o /2000/12*6/ a
z vyúčotvanej zálohy 3000,- zo septembra k 30.06.??? znížim ZD / 3000/12*6/?
Prosím o radu.

Ne v prvotnom zadaní si neuviedol, že vyúčtovanie je ku dňu skončenia činnosti. V tom prípade záloha ostáva vo výdavkoch a rozdiel 1000 z vyúčtovania pôjde tiež do výdavkov. Nakoľko som pochopil tak, že musel doplatiť ešte 1000 za spotrebu do 30.06.
Ejo
18.03.09,11:06
Ide vlastne o poskytovanie ubyt.služieb, kde prenájom sa platí na celý rok. Živnosť sa pozastavila 30.06. Už sa neposkytovali ubytovacie služby, ale len obyčajný prenájom. Jedná sa o ten istý objekt.
Nájom aj záloha za energiu sa platili v januári. Vyúčtovanie je za celý rok a tak isto aj nájom. Tak preto neviem ako mám tieto veci podeliť.
záloha 1000,- v januári
vyúčtovanie-doplatok 3000,- v septembri.
Zoltán Kovács
18.03.09,11:13
Ide vlastne o poskytovanie ubyt.služieb, kde prenájom sa platí na celý rok. Živnosť sa pozastavila 30.06. Už sa neposkytovali ubytovacie služby, ale len obyčajný prenájom. Jedná sa o ten istý objekt.
Nájom aj záloha za energiu sa platili v januári. Vyúčtovanie je za celý rok a tak isto aj nájom. Tak preto neviem ako mám tieto veci podeliť.
záloha 1000,- v januári
vyúčtovanie-doplatok 3000,- v septembri.

Takže naďalej má zdaniteľné príjmy z nájmu...
Ejo
18.03.09,12:17
Najprv živnosť, ktorá bola pozastavená k 30.06. A potom len prenájom §6 odsek.3.
Ejo
23.03.09,11:54
Prosím pomožte. Živnosť bola prerušená k 30.06.2008. Nájom za celý rok bol uhradený v januári.
1. k 30.06. ID si upravím základ dane - zvýšim o čiastku, ktorá pripadá na mesiace, keď je prerušená živnosť.
2. záloha za energiu /tiež na celý rok/ bola zaplatená v januri, v septembri /po prerušení/ prišlo vyúčtovanie - doplatok. Toto mám ako zaúčtovať????
Ďakujem
Ejo
23.03.09,14:49
Prosím pomožte. Živnosť bola prerušená k 30.06.2008. Nájom za celý rok bol uhradený v januári.
1. k 30.06. ID si upravím základ dane - zvýšim o čiastku, ktorá pripadá na mesiace, keď je prerušená živnosť.
2. záloha za energiu /tiež na celý rok/ bola zaplatená v januri, v septembri /po prerušení/ prišlo vyúčtovanie - doplatok. Toto mám ako zaúčtovať????
Ďakujem