f7f
18.03.09,13:35
Dobrý deň,
mám problém s podaním daňového priznania za rok 2008 za môjho otca, ktorý zomrel 29.06.2008. Od jeho bývalého zamestnania sme dostali potvrdenie o príjmoch. Od 3.1.2008 až do svojej smrti bol PN, teda poberal dávky nemcenského poistenia zo Sociálnej poisťovne. Mal dve nezaopatrené deti, za ktoré poberal daňový bonus. Manželka s ním žila v spoločnej domácnosti až do jeho smrti.
Prosím, poraďte mi, ako postupovať v podaní daňového priznania. Kto ho má podať... Potrebujem vedieť všetky detaily, aké doklady mám doložiť, lebo ja naozaj neviem, ako ďalej.
Za odpovede vopred ďakujem.
liba2
18.03.09,12:44
f7f
18.03.09,12:57
Ok, ďakujem... A pritom stačilo len hľadať... :D
A ešte niečo, jeho manželka, teda moja mama, bola počas roku 2008 invalidný dôchodca. Môže si teda uplatniť v DP za otca nezdaniteľnú časť na manželku (plná suma znížená o sumu dôchodku). Ale za aké obdobie má odpočítať svoje dôchodky? Do jeho smrti, alebo za celý rok 2008?
Ďakujem.
liba2
18.03.09,14:51
ja to neovládam, ale skús pohľadať, určite sa na porada.sk o tom píše vo viacerých témach :D

nezdaniteľná

nezdaniteľná časť na manželku
veronikasad
18.03.09,14:59
Dobrý deň,
mám problém s podaním daňového priznania za rok 2008 za môjho otca, ktorý zomrel 29.06.2008. Od jeho bývalého zamestnania sme dostali potvrdenie o príjmoch. Od 3.1.2008 až do svojej smrti bol PN, teda poberal dávky nemcenského poistenia zo Sociálnej poisťovne. Mal dve nezaopatrené deti, za ktoré poberal daňový bonus. Manželka s ním žila v spoločnej domácnosti až do jeho smrti.
Prosím, poraďte mi, ako postupovať v podaní daňového priznania. Kto ho má podať... Potrebujem vedieť všetky detaily, aké doklady mám doložiť, lebo ja naozaj neviem, ako ďalej.
Za odpovede vopred ďakujem.
Ak poberal nemocenské , aké potvrdenie o príjme mu vystavil zamestnávatel ? Dostal nejakú odmenu ? Nárok na daňový bonus vzniká len v prípade, ak jeho príjem presiahol mesačne 1/2 minimálnej mzdy.
abel
18.03.09,15:06
Keďže bol od 3.1. PN, nárok na daňový bonus mu nevznikol. Nárok na odpočet na manželku si môže uplatniť len do dňa svojej smrti - podobne ako keď sa stanú manželmi počas roka.
veronikasad
18.03.09,15:08
Keďže bol od 3.1. PN, nárok na daňový bonus mu nevznikol. Nárok na odpočet na manželku si môže uplatniť len do dňa svojej smrti - podobne ako keď sa stanú manželmi počas roka.
Mal vôbec nejaké zdanitelné príjmy, z ktorých by si uplatnil NČZD na manželku ?
zanetth
24.02.12,20:25
Poraďáci, potrebovala by som radu ohľadom podania DP za zosnulú sestru, ktorá zomrela 11.2.2012, bola na materskej dovolenke a okrem materskej nemala od 1.1.2012 do 11.2.2012 žiadne iné príjmy. V roku 2011 občas vypomáhala na dohodu, zamestnávateľ jej DP za rok 2011 urobí. Moja otázka:
Je potrebné podať nulové DP za obdobie od 1.1.2012 do 11.2.2012, keď nemala žiadny zdaniteľný príjem a bola na MD? Ak áno na akom tlačive? Keďže predtým bola zamestnaná, predpokladám správne, že na tlačive A platnom pre rok 2011?
Je potrebné k DP doložiť aj kópiu úmrtného listu alebo nejaké potvrdenie od zamestnávateľa, že nemala žiadne príjmy, alebo stačí nejaké čestné prehlásenie? Prečítala som si príspevky s podobnou problematikou tu na porade, ale ohľadom nulového DP za zosnulého som tu nič nenašla. Chcela som zadať otázku aj priamo na DÚ, ale bohužiaľ stránka poriadne nefunguje, tak dúfam, že mi tu niekto poradí. Vopred ďakujem
ewita888
24.02.12,20:28
Poraďáci, potrebovala by som radu ohľadom podania DP za zosnulú sestru, ktorá zomrela 11.2.2012, bola na materskej dovolenke a okrem materskej nemala od 1.1.2012 do 11.2.2012 žiadne iné príjmy. V roku 2011 občas vypomáhala na dohodu, zamestnávateľ jej DP za rok 2011 urobí. Moja otázka:
Je potrebné podať nulové DP za obdobie od 1.1.2012 do 11.2.2012, keď nemala žiadny zdaniteľný príjem a bola na MD? Ak áno na akom tlačive? Keďže predtým bola zamestnaná, predpokladám správne, že na tlačive A platnom pre rok 2011?
Je potrebné k DP doložiť aj kópiu úmrtného listu alebo nejaké potvrdenie od zamestnávateľa, že nemala žiadne príjmy, alebo stačí nejaké čestné prehlásenie? Prečítala som si príspevky s podobnou problematikou tu na porade, ale ohľadom nulového DP za zosnulého som tu nič nenašla. Chcela som zadať otázku aj priamo na DÚ, ale bohužiaľ stránka poriadne nefunguje, tak dúfam, že mi tu niekto poradí. Vopred ďakujem

nie, za rok 2012 nič nepodávate..
veronikasad
24.02.12,20:29
Poraďáci, potrebovala by som radu ohľadom podania DP za zosnulú sestru, ktorá zomrela 11.2.2012, bola na materskej dovolenke a okrem materskej nemala od 1.1.2012 do 11.2.2012 žiadne iné príjmy. V roku 2011 občas vypomáhala na dohodu, zamestnávateľ jej DP za rok 2011 urobí. Moja otázka:
Je potrebné podať nulové DP za obdobie od 1.1.2012 do 11.2.2012, keď nemala žiadny zdaniteľný príjem a bola na MD? Ak áno na akom tlačive? Keďže predtým bola zamestnaná, predpokladám správne, že na tlačive A platnom pre rok 2011?
Je potrebné k DP doložiť aj kópiu úmrtného listu alebo nejaké potvrdenie od zamestnávateľa, že nemala žiadne príjmy, alebo stačí nejaké čestné prehlásenie? Prečítala som si príspevky s podobnou problematikou tu na porade, ale ohľadom nulového DP za zosnulého som tu nič nenašla. Chcela som zadať otázku aj priamo na DÚ, ale bohužiaľ stránka poriadne nefunguje, tak dúfam, že mi tu niekto poradí. Vopred ďakujem
Za rok 2012 nie je nutné podávať DP.
Za rok 2011 bude lepšie ak jej zamestnávatel namiesto RZD (ak oň pred smrťou požiadala) urobí DP typu A. DU preplatok vyplatí až po ukončení ded.konania. Treba uviesť kontaktnú osobu, ktorá ded.konanie zabezpečuje, príp. aj notára, ktorému bude spis pridelený.
zanetth
24.02.12,20:33
Veronika ďakujem
ewita888
24.02.12,20:36
Za rok 2012 nie je nutné podávať DP.
Za rok 2011 bude lepšie ak jej zamestnávatel namiesto RZD (ak oň pred smrťou požiadala) urobí DP typu A. DU preplatok vyplatí až po ukončení ded.konania. Treba uviesť kontaktnú osobu, ktorá ded.konanie zabezpečuje, príp. aj notára, ktorému bude spis pridelený.
Prečo nie RZD? zamestnávateľ to môže poslať manželovi na účet.. či?
veronikasad
24.02.12,20:38
Prečo nie RZD? zamestnávateľ to môže poslať manželovi na účet.. či?
Neviem - robila som DP pred dvomi rokmi po zosnulom bratrancovi, poradenské centrum DU mi doporučilo takýto postup. Preplatok naozaj synom vyplatili až keď priniesli rozhodnutie o dedičstve,
ewita888
24.02.12,20:42
Neviem - robila som DP pred dvomi rokmi po zosnulom bratrancovi, poradenské centrum DU mi doporučilo takýto postup. Preplatok naozaj synom vyplatili až keď priniesli rozhodnutie o dedičstve,

Práve preto sa mi to zdá naťahovanie vyplatenia.. Ak sú jej ochotný spraviť RZD, tak potom pošlú aj preplatok manželovi, čo bude určite skôr, ako to pošle DÚ .. myslím, že by mali komunikovať so zamestnávateľom, či to bez problémov vyplatia..
veronikasad
24.02.12,20:44
Práve preto sa mi to zdá naťahovanie vyplatenia.. Ak sú jej ochotný spraviť RZD, tak potom pošlú aj preplatok manželovi, čo bude určite skôr, ako to pošle DÚ .. myslím, že by mali komunikovať so zamestnávateľom, či to bez problémov vyplatia..
Neviem, či to bude vyplatené skôr. Notár zvykne účet zosnulého zablokovať (neviem na ako dlho).
zanetth
24.02.12,20:48
Prečo nie RZD? zamestnávateľ to môže poslať manželovi na účet.. či?

Myslím, že takýto postup, čo sa týka roku 2011 navrhol zamestnávateľ sestrinemu manželovi. Takže dúfam, že s tým rokom 2011 by nemal byť problém. Mne sa jednalo skôr o ten rok 2012, neviem kto švagrovi hovoril, že musí podať aj nulové DP za rok 2012, nezdalo sa mi to, preto som sa pýtala.
veronikasad
24.02.12,20:49
Myslím, že takýto postup, čo sa týka roku 2011 navrhol zamestnávateľ sestrinemu manželovi. Takže dúfam, že s tým rokom 2011 by nemal byť problém. Mne sa jednalo skôr o ten rok 2012, neviem kto švagrovi hovoril, že musí podať aj nulové DP za rok 2012, nezdalo sa mi to, preto som sa pýtala.
Nulové musí podať iba v prípade, ak ho DU na to vyzve. Vtedy treba na výzvu DU reagovať buď listom, že žiadny zdanitelný príjem nebol, alebo nulovým DP.
veronikasad
24.02.12,21:02
zanetth
24.02.12,21:12
Už mám v tom jasno, len neviem, či sestra stihla požiadať zamestnávateľa o RZD, to musím zistiť, predpokladám, že áno, ak nie budeme musieť podať DP za rok 2011.
Katarina
24.02.12,21:16
Neviem - robila som DP pred dvomi rokmi po zosnulom bratrancovi, poradenské centrum DU mi doporučilo takýto postup. Preplatok naozaj synom vyplatili až keď priniesli rozhodnutie o dedičstve,

Presne ako píše Veronika, robila som daňové priznanie pred pár mesiacmi. Známej zomrel manžel, mal príjmy len podľa § 5, DP musela podať vdova - typ A treba vyplniť oddiel II - údaje o zákonnom zástupcovi, dedičovi....daňové priznanie trebalo zaniesť notárovi...vstupuje do dedičského konania aj napriek tomu, že v tomto prípade nebol preplatok ani nedoplatok.
ewita888
24.02.12,21:23
Presne ako píše Veronika, robila som daňové priznanie pred pár mesiacmi. Známej zomrel manžel, mal príjmy len podľa § 5, DP musela podať vdova - typ A treba vyplniť oddiel II - údaje o zákonnom zástupcovi, dedičovi....daňové priznanie trebalo zaniesť notárovi...vstupuje do dedičského konania aj napriek tomu, že v tomto prípade nebol preplatok ani nedoplatok.
veď v poriadku, ale jej sestra zomrela teraz vo februári, čiže je možné, že požiadala o RZD.. a v konečnom dôsledku, zamestnávateľ jej to RZD robí..
keri5
24.02.12,21:31
Bože to čo tu čítam???
Aj za mŕtveho treba podať DP?Mne zomrel brat v novembri 2008 a žiadne DP sme nedávali.Hupsss...asi bude problém-alebo?
Xanti
24.02.12,21:50
Bože to čo tu čítam???
Aj za mŕtveho treba podať DP?Mne zomrel brat v novembri 2008 a žiadne DP sme nedávali.Hupsss...asi bude problém-alebo?
No veru,
ale len ak mal zdaniteľné príjmy. Brat mal?
keri5
24.02.12,21:56
Tak to si normálne nemôžem spomenúť.Musím sa opýtať rodičov.
No to bude ale paráda.A čo v prípade ak mal príjmy?
Katarina
24.02.12,22:06
To by už asi DÚ poslal výzvu, matrika posiela oznámenie na DÚ.
marjankaj
24.02.12,22:17
Bože to čo tu čítam???
Aj za mŕtveho treba podať DP?Mne zomrel brat v novembri 2008 a žiadne DP sme nedávali.Hupsss...asi bude problém-alebo?

§32
(8) Ak daňové priznanie podáva za daňovníka zákonný zástupca, právny nástupca alebo zástupca, uvedie v daňovom priznaní osobné údaje o daňovníkovi podľa odsekov 6 a 7, za ktorého podáva daňové priznanie, a svoje osobné údaje podľa odsekov 6 a 7. Osoba podľa osobitného predpisu122aa) a osoba uvedená v § 49 ods. 4 zahrnie do úhrnu zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zomrelého daňovníka, za ktorého podáva daňové priznanie aj tie zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, ktoré zamestnávateľ zomrelého daňovníka vyplatil osobe, na ktorú prešlo právo na tieto príjmy. Ak budú tejto osobe vyplatené príjmy zo závislej činnosti za zomrelého daňovníka po podaní daňového priznania, táto osoba je povinná podať za zomrelého daňovníka dodatočné daňové priznanie. Správca dane v tomto prípade neuplatní postup podľa osobitného predpisu132a).

§49

(4) Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič. Ak je dedičov viac, podáva daňové priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa nedohodnú, ktorý z nich priznanie podá, určí ho správca dane. Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva. Daňové priznanie sa podáva do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane môže túto lehotu na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku. V rovnakej lehote podáva daňové priznanie za zomrelého daňovníka osoba podľa osobitného predpisu.122aa)

(5) Ak daňovník pred svojím úmrtím mal povinnosť podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a daň nebola vyrubená, je dedič, s výnimkou Slovenskej republiky, povinný podať priznanie namiesto zomretého daňovníka do troch mesiacov po úmrtí daňovníka. Správca dane môže túto lehotu zo závažných dôvodov na žiadosť dediča predĺžiť, ak žiadosť dedič podá najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa tohto odseku. V rovnakej lehote podáva daňové priznanie za zomrelého daňovníka osoba podľa osobitného predpisu.122aa)