ba žoli
18.03.09,18:01
Prajem príjemný deň,
Chcem sa opýtať, čo s tým keď mi nesúhlasí DPH na konci roka, konkrétne mala som povinosť podľa podaného daňového priznania 40 000,- ale v súvahe mám len 20 000,-. Ako to skontrolovať a nájsť chybu, a keď ju nenájdem čo s tým rozdielom ? Veľmi pekne ďakujem !!!!!!!!!!
Paula
18.03.09,17:03
Môže byť chyba v zaúčtovaní niektorého DP DPH .
ba žoli
18.03.09,17:12
a keď to nenájdem kam zaúčtujem ten rozdiel ?
Tweety
18.03.09,17:13
a keď to nenájdem kam zaúčtujem ten rozdiel ?
Na účet 343AE,ak je DP správne.
Paula
18.03.09,17:17
To sa nedá nenájsť . Po zaúčtovaní každého DP DPH musí byť zrejmá suma záväzku alebo pohľadávky voči DÚ. Ten rozdiel sa Ti vlečie dlhodobo?
andreaS
18.03.09,17:22
napr. mne takto vznikaju rozdiely tam, kde sa uctuju faktury podla datumu kedy su vystavene ale danova povinnost sa zauctuje datumom dodania...

taky vseobecny priklad, s kt. sa snad vsetci stretavame je Slovak Telekom. Vystavi fa 3.2. ale datumom dodania je 31.1. V mojom pripade uctujem ku dnu 3.2. ale dam datum dodania 31.1. a uz by mi nesedela januarova povinnost so zostatkom na ucte 343.

V tychto firmach si preto zostatok kontrolujem tak, ze si vyhodim konecny stav, napisem si poslednu danovu povinnosti a potom este z uctovnictva vyhodim zostavu kedy musim vylucit predchadzajuce obdobie (t.j. faktury prijate v januari ale dph uplatnena v decembri) a takisto pripocitat uplatnenu dph v dalsom obdobi (t.j. faktury prijate vo februari ale dph uplatnena v januari) a takto sa dopracujem vzdy k spravnemu vysledku zostatku uctu 343. Cize si ho odsuhlasim, ze je vlastne spravny. :-) ak nie, tak je skutocne niekde chyba... ale tuk tuk tuk to sa mi este nestalo...

Toto mi nevznika v tej firme, kde uctujem uplatnenie dph datumom vystavenia, cize spominany telekom by som uplatnovala az vo februari.
ba žoli
18.03.09,17:22
Je to dlhodobé, prebrala som účto len nedávno s tým, že nemám k dispozícii ani celé účto minulých rokov
Paula
18.03.09,17:27
Je to dlhodobé, prebrala som účto len nedávno s tým, že nemám k dispozícii ani celé účto minulých rokov



A zostatky na analytikách "vstup" a "výstup" sú v poriadku?
Tweety
18.03.09,17:27
Je to dlhodobé, prebrala som účto len nedávno s tým, že nemám k dispozícii ani celé účto minulých rokov
Skontroluj si DP so súvahou po mesiacoch, pozri PS a zistíš, kde je problém.
ba žoli
18.03.09,17:41
Prosíííím, všetci večeriate, ako to môžem vyčistiť ????????? Kam s tým rozdielom ? pozerala som rok 2008 tam mi DP súhlasia ale viac už neskontrolujem za minulé obdobia . Ďakujem
timejka200
28.03.09,09:34
ak si vytlačím súvahu za každý mesiac zvlášť a porovnám s podaným danový priznaním kde by mi to malo sedieť ak ak mi to nesedí tak môže byť chyba v nesprávnom zaúčtovna napr. namiesto výstupu som 343 omylom zaúčtovala na vstup?
Tweety
28.03.09,09:36
ak si vytlačím súvahu za každý mesiac zvlášť a porovnám s podaným danový priznaním kde by mi to malo sedieť ak ak mi to nesedí tak môže byť chyba v nesprávnom zaúčtovna napr. namiesto výstupu som 343 omylom zaúčtovala na vstup?
Áno, môže byť chyba aj tam.
timejka200
28.03.09,09:44
ďakujem skontrolujem
Paula
28.03.09,09:49
ak si vytlačím súvahu za každý mesiac zvlášť a porovnám s podaným danový priznaním kde by mi to malo sedieť ak ak mi to nesedí tak môže byť chyba v nesprávnom zaúčtovna napr. namiesto výstupu som 343 omylom zaúčtovala na vstup?



Ale na konci mesiaca môže byť zostatok iný, záleží na zadaných dátumoch pre uplatnenie /odpočet DPH. Ak bude dátum napr. januárový, neznamená to, že DPH bolo uplatnené naozaj za január. Ja by som DP DPH so súvahou za jednotlivé mesiace neporovnávala. To skôr zostavy /evidenciu jednotlivých analytík k príslušnému DP DPH.
timejka200
29.03.09,07:08
súvahu si mám porovnať s DPH /mesačným / a ktorý riadok to mám v súvahe pozerať?
timejka200
29.03.09,07:09
mám si vytlačiť hlavnú knihu analytiku a podľa toho?
andreaS
29.03.09,10:19
doplnim: nie hlavnu knihu ale knihu analytickej evidencie...
timejka200
30.03.09,19:31
dakujem
janka marenistakova
02.03.10,13:54
Ja som si takisto všetko skontrolovala - PS, jednotlivé daňové priznania , zoznam DPH dokladov ku každému , vrátky DPH , kompenzácie s DÚ a stále mám rozdiel asi 80 Eur, vôbec neviem, kde mi to mohlo vzniknúť, máte, prosím Vás, nejaké cenné skúsenosti? ďakujem veľmi pekne.
Paula
02.03.10,14:33
Môže sa stať, že pri podaní opravného, resp. dodatočného DP DPH toto (rozdiely oproti riadnemu) nebolo zaúčtované. Teda, ak si taký prípad mala.
Tara1
02.03.10,18:16
Keď sa mi stane, že mám nejaký rozdiel v DPH, vždy kontrolujem doklady zahrnuté do DPDPH s dokladmi zaúčtovanými na 343, tam často bývajú rozdiely..