jomi-ke
18.03.09,17:25
ahoj poradaci :)

V pripade ze som vykazal danovu stratu za rok 2008 (vo vyske 1843sk) tak si tym padom nemozem uplatnit pausalne vydavky a tym padom musim odovzdat "vykaz o prijmoch a vydavkoch" + "vykaz o majetku a zavazkoch"? (s tymto ma poslali domov na DU)
Ale tieto dokumenty su vysledkom jednoducheho ustovnictva nie? Ja som JU neviedol, planoval som si uplatnit tie pausalne vydavky.
Takze hlavna otazka znie co teraz?
Hlavny problem na danovom urade asi vidia v tom ze nevidia ziaden prijem, nic som nezarobil - zrejme potrebuju zadokumentovat aspon nejaky osobny vklad, z ktoreho boli faktury zaplatene.
Chapem to spravne?
Ak ano tak sa teraz musim naucit uctovat v JU? :eek:
Neda sa ta povinnost predlozit vykazy nejako obist?
Ono ide len o 2 faktury od mobilneho operatora ale pisane na ICO - musim to vobec priznat? Bude to niekoho trapit ze niekto vystavil fakturu na moje ICO, DIC a ja som sa s nou statu "nepochvalil"?

...este nieco o mne, som student, nezamestnany, nezamestnavam nikoho, povinnost platit svoje odvody tiez este nemam kedze zivnost som zalozil po 1.7.2008, zdravotne odvody plati stat,
a samozrejme nie som platca dph ...cize splnam vsetko pre to aby som si mohol uplatnit pausalne vydavky
veronikasad
18.03.09,16:35
Ako súvisia faktúry od mobilného operátora s paušálnymi výdavkami ?
Tie sa predsa uplatňujú z dosiahnutých príjmov ...
andreaS
18.03.09,16:38
obavam sa, ze stat za teba odvody platit nebude... mas zivnost, trebalo zajst na zdravotnu poistovnu a nahlasit to tam... a do zdravotky si od 7/2008 bol povinny platit minimalne odvody vo vyske 1134,- Sk.
veronikasad
18.03.09,16:40
obavam sa, ze stat za teba odvody platit nebude... mas zivnost, trebalo zajst na zdravotnu poistovnu a nahlasit to tam... a do zdravotky si od 7/2008 bol povinny platit minimalne odvody vo vyske 1134,- Sk.
registračná povinnosť platí aj pre študenta - živnostníka. Preddavky na zdr.poistenie platiť nemusí, príp. nedoplatok vysporiada v RZZP.
jomi-ke
18.03.09,17:01
asi sme sa nepochopili o co mi ide, skusim to este inac napisat:

vydaje: 1843sk
prijmy: 0sk

otazka: musim podat DP? . Na jednej strane sa dozvedam ze ano "lebo strata" na druhej strane nie "lebo prijem pod 49 248 Sk"
A ak teda nahodou musim tak ci DP mozem vyriesit pausalnymi vydavkami alebo musim to riesit cez JU.

registracnu povinnost v ZP som si splnil, ale dakujem za snahu riesit ma komplexne ked uz som tu :D
andreaS
18.03.09,17:06
mimo temy: veronika: to vazne? no mam si co nastudovat... ale pride mi to za vlasy pritiahnute...
veronikasad
18.03.09,17:07
asi sme sa nepochopili o co mi ide, skusim to este inac napisat:

vydaje: 1843sk
prijmy: 0sk

otazka: musim podat DP? . Na jednej strane sa dozvedam ze ano "lebo strata" na druhej strane nie "lebo prijem pod 49 248 Sk"
A ak teda nahodou musim tak ci DP mozem vyriesit pausalnymi vydavkami alebo musim to riesit cez JU.

registracnu povinnost v ZP som si splnil, ale dakujem za snahu riesit ma komplexne ked uz som tu :D
nie si povinný uplatniť si výdavky. Na druhej strane - ak vykážeš stratu - vtedy musíš podať DP, stratu si môžeš umoriť v nasl. zdaň. obdobiach.
Treba zvážiť či práca s vypisovaním DP + účtovných výkazov ťa nezaťaží viac.
Ak DP nepodáš /nemusíš, ak si nemal príjmy presahujúce 1/2 NČZD/, treba oznámiť na DU listom, že si nevykonával podnikatelskú činnosť a nemal zdan.príjmy.
veronikasad
18.03.09,17:09
mimo temy: veronika: to vazne? no mam si co nastudovat... ale pride mi to za vlasy pritiahnute...
Ano, to vážne. Nemám čas to hladať ale v niektorom z príspevkov p. Mihála je stanovená sumu, ktorú nesmie študent presiahnuť, aby neplatil odvody do zdr.poisťovne. Do tejto sumy je platitelom ZP štát.
Johanka
18.03.09,17:23
asi sme sa nepochopili o co mi ide, skusim to este inac napisat:

vydaje: 1843sk
prijmy: 0sk

otazka: musim podat DP? . Na jednej strane sa dozvedam ze ano "lebo strata" na druhej strane nie "lebo prijem pod 49 248 Sk"
A ak teda nahodou musim tak ci DP mozem vyriesit pausalnymi vydavkami alebo musim to riesit cez JU.

registracnu povinnost v ZP som si splnil, ale dakujem za snahu riesit ma komplexne ked uz som tu :D
Zamotal si sa do §§ :).
Máš dve možnosti:
1.
"Paušálne výdavky" sú oficiálne "výdavky uplatňované percentom z príjmov". Ak máš príjmy 0 a uplatňuješ si paušálne výdavky, Tvoj základ dane je NULA. Podľa § 32 Zákona o dani z príjmov nie si povinný podať DP, lebo máš príjmy nižšie ako 49.248 Sk.

2.
Máš príjmy nula a rozhodneš sa uplatňovať si skutočné, preukázateľné výdavky (v Tvojom prípade za mobil). Dosiahneš stratu. V takom prípade si podľa § 32 povinný podať DP.
;)
jomi-ke
18.03.09,17:43
Dakujem vsetkym za skore odpovede :)...rozhodol som sa pre 1. moznost
...skoda ze nemoze ocenovat