Evina H.
19.03.09,07:12
Dobrý deň,
chcem sa poradit ako mám zaúčtovať zálohu - depozit za nájomné. Podnikateľ si prenajal od 1.4.09 kanceláriu a má splátkový kalendár. Uhradil v hotovosti zálohu na 3 mesiace - ale len čiastu bez dph spolu za tie 3 mesiace. Ako môžem tento bloček zaúčtovať v JU. Poradte mi prosím. :(

Môže si dať do VOZD kancel. nábytok ktorý si tam kúpil ? Kúpil si tam aj televízor ale s tým som si neni istá, možno ako pomoc pri prezentáciách jeho stavebných prác a pomoc pri školeniach zamestnancov ktorých má len cez staveb.sezonu. :confused:

ďakujem za radu poraďáci
ego.mc
19.03.09,06:54
Ak je to depozit t.j. vratná záloha, tak to dá ako VNZD a zapíše do knihy pohľadávok.
Kancelársky nábytok je VOZD, ten televízor musíte posúdiť Vy, či sa naozaj používa v súvislosti s podnikaním.
Zita5
19.03.09,07:03
Ak je to depozit t.j. vratná záloha, tak to dá ako VNZD a zapíše do knihy pohľadávok.
Kancelársky nábytok je VOZD, ten televízor musíte posúdiť Vy, či sa naozaj používa v súvislosti s podnikaním.

Zákon o dani z príjmu

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám
účinným od 1. januára 2008
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#hore)

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.


Od 1.1.2008 zálohy účtujeme do VOZD . Ja to chápem , že uhradil zálohu na nájom na 3 mesiace vopred.

S ostatným súhlasím .
Evina H.
19.03.09,07:20
:confused: No zaplatil za 3 mesiace podla splátk. kalendára ale tie sumy su 3x suma bez dph a na bločku od prenajímatela je ze depozit k zmluve o nájme. Neviem či ten bloček teda účtovať alebo nie. Pochopila som ze každú splátku si nahrám do závazkov a postupne uhrádzam, ale či bude platit aj táto úhrada to neviem.
ego.mc
20.03.09,07:58
:confused: No zaplatil za 3 mesiace podla splátk. kalendára ale tie sumy su 3x suma bez dph a na bločku od prenajímatela je ze depozit k zmluve o nájme. Neviem či ten bloček teda účtovať alebo nie. Pochopila som ze každú splátku si nahrám do závazkov a postupne uhrádzam, ale či bude platit aj táto úhrada to neviem.

V každom prípade účtovať:).
Treba si vyjasniť s podnikateľom, o čo sa jedná.
Ak je to zaplatená záloha, platí, čo napísala Zita5.
V tom prípade (ak to nie je uvedené v zmluve) by vám mal prenajímateľ na konci mesiaca poslať vyúčtovaciu faktúru s rozpisom DPH.
Ak je to depozit, platí čo som napísal ja.
DanielaSL
02.07.09,13:51
Zmenil sa majiteľ budovy, kde má moja klientka kanceláriu v prenájme. Teraz som dostala od nej novú nájomnú zmluvu...odkiaľ citujem :

"Podnájomca sa zaväzuje , že pri podpise zmluvy uhradí nájomcovi do zálohy na nájomné za posledné dva mesiace trvania nájmu vo výške XX,- EUR. Táto záloha bude podnájomcovi zúčtovaná pri skončení nájmu."

Nestretla som sa ešte s takýmto a preto by som chcela vedieť...beriem to ako depozit a zaplatenie tejto sumy účtujem do VNZD? Treba to evidovať v pohľadávkach?
blcha
02.07.09,15:13
Ak v svojej otázke zmažeš otázniky, dostaneš odpoveď.
Zaplatenie účtuješ ako VNZD a do knihy pohľadávok to rozhodne zapíš, aby sa pri skončení nájmu - ktorý bude ktoviekedy - nezabudlo, že sa čosi platilo a nedoriešilo. Vrátenie depozitu účtuješ ako PND.
mirhu
01.02.11,17:17
Ak v svojej otázke zmažeš otázniky, dostaneš odpoveď.
Zaplatenie účtuješ ako VNZD a do knihy pohľadávok to rozhodne zapíš, aby sa pri skončení nájmu - ktorý bude ktoviekedy - nezabudlo, že sa čosi platilo a nedoriešilo. Vrátenie depozitu účtuješ ako PND.

Zaplatila som depozit, zaúčtovala som to, ako píšeš, ale zároveň som v decembri 2010 zaplatila aj preddavok ( nájom ) na január 2011.. a fa mi príde až v januári... ako toto v JÚ zaúčtovať, ďakujem