ESTER
04.07.05,17:24
Prosím Vás, nemáte niekto skúsenosť s tým, ako má fakturovať neplatiteľ DPH ak dodá tovar do Maďarska tiež neplatiteľovi DPH? Ktorému štátu vlastne patrí daň, alebo nepatrí žiadnemu?
Jana Acsová
04.07.05,15:28
Prosím Vás, nemáte niekto skúsenosť s tým, ako má fakturovať neplatiteľ DPH ak dodá tovar do Maďarska tiež neplatiteľovi DPH? Ktorému štátu vlastne patrí daň, alebo nepatrí žiadnemu?Podľa môjho názoru záleží asi na "objeme" obchodu, t.j. obrate, ktorý zrealizuješ, lebo by sa mohlo stať, že niektorej strane (v tomto prípade asi Maďarovi, ak platia obdobné ustanovenia zákona aj v Maďarsku) vznikne registračná povinnosť tak ako v našom § 7 ods. 1 ZDPH - u nás je hranica 420 tis. Sk.
A možno aj skôr, lebo aké sú predpisy v MR - netuším.
ESTER
04.07.05,15:53
AVO ďakujem za promtnú odpoveď. Aj ja si to myslím, že pozor by si mal dávať maďarský odberateľ, presne tak ako to vysvetľuješ. Nie je mi jasné len to že pred 1.4.2004 ak maďarský odberateľ neplatiteľ DPH obdržal tovar zo SR od neplatiteľa, tak na colnici zaplatil DPH. Podľa nového zákona táto DPH už nikomu pri nižšom objeme nákupu z čl.kr.EU nechýba?
Jana Acsová
04.07.05,16:00
AVO ďakujem za promtnú odpoveď. Aj ja si to myslím, že pozor by si mal dávať maďarský odberateľ, presne tak ako to vysvetľuješ. Nie je mi jasné len to že pred 1.4.2004 ak maďarský odberateľ neplatiteľ DPH obdržal tovar zo SR od neplatiteľa, tak na colnici zaplatil DPH. Podľa nového zákona táto DPH už nikomu pri nižšom objeme nákupu z čl.kr.EU nechýba?Priznám sa, že v tejto oblasti nie som doma.
Ale pred vstupom do EÚ sme neboli "colná únia", takže všetko bol dovoz a vývoz a teraz sme jeden "trh EÚ".
Ale uvítam, ak to potvrdia ešte Poraďáci, lebo logika nie je vždy logikou, najmä čo sa týka daníhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
zukana
05.07.05,08:06
Pred vstupom do únie aj u nás platilo, že pokial neplatiteľ DPH doviezol tovar z cudziny (a z maďarska) musel zaplatiť DPH na colni v SR. Neplatiteľ si toto DPH však nemohol nárokovať vrátiť. To isté asi platilo aj opačne, teda že maďar zaplatil "ÁFA"=DPH na colnici v Maďarsku. Ja si myslím, že ty nakoľko nie si platcom DPH vystavíš faktúru bez DPH (ja zvyknem na spodok faktúry vypísať, že nie som platcom DPH) a to je z tvojej strany všetko. Maďar musí sledovať či neprekročí limit pri dovoze z únie (to neviem koľko je v Maďarsku) a prípadne sa registrovať. Ak sa neregistruje, neodvádza DPH, ak sa registruje zdaní si tovar v Maďarsku platnou DPH, čo si môže hneď nárokovať.
bepo
05.07.05,08:58
To bolo bežné-ak si nakúpila napr. v SRN tovar pri potvrdení colnicou ti obchod vrátil DPH / každému-platiteľ či neplatiteľ DPH/ a pri prekročení limitu na bezcolný dovoz si zaplatila clo+DPH na Slovensku.V Čechách a nakoniec aj na Slovensku zo začiatku nevracali DPH cudzincom,novelizoval sa zákon o DPH kde sa umožnili vratky DPH pri vývoze.Takže bol určitý limit na dovoz bez cla a DPH.
Teraz vyfakturuješ do MR tvoju predajnú cenu ktorá neobsahuje DPH keďže nie si platiteľ.DPH zo vstupov je zahrnutá v tvojej predajnej cene.
ESTER
05.07.05,13:11
Ďakujem všetkým za príspevky.