martina0203
19.03.09,08:31
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak živnostník nerobí účtovníctvo, ale uplatňuje si paušálne výdavky, aké doklady, alebo dokumenty si mám zaobstarať. Neviem, či potrebuje nato nejaké knihy, denník, alebo čo. Ak je to paušál nestačí mať len doklady ( faktúry, šeky za zdravotnú poisťovňu,... ) založené? Ak musí mať nejaké knihy, alebo dokumenty, môžu sa stiahnuť z internetu, alebo si ich mám ísť zakúpiť. Ktoré presne potrebuje? Ďakujem vopred za vaše odpovede.
fmato
19.03.09,08:25
musi viest evidenciu pohladavok-faktury a mal by mat doklady o zaplatenych odvodoch, prip. este doklad z dss alebo zivotnej poistovne (do 12.000 Sk/rok). To je myslim vsetko.
martina0203
19.03.09,08:29
Tou evidenciou sa čo rozumie? Nejaká kniha, alebo to má mať iba uložené podľa dátumu. Všetky doklady má, len neviem či ešte k tomu nie je niečo potrebné.
fmato
19.03.09,08:32
Tou evidenciou sa čo rozumie? Nejaká kniha, alebo to má mať iba uložené podľa dátumu. Všetky doklady má, len neviem či ešte k tomu nie je niečo potrebné.

zoradene faktury podla casoveho sledu
ZuzanaP
19.03.09,10:45
Ja používam takúto tabuľku, všetko zoradím v zakladači podľa dátumu - faktúry, zaplatené poistné, príp. výpis z banky.
Lianka
19.03.09,10:50
Len upresnim prispevok c. 2:

§ 6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. ... Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.