Pe-Mi
19.03.09,09:31
Dobrý deň, prosím o radu: sme vlastníkmi bytov v staršom dome, dom má dve podlažia. Spodný vlastník bytu robí rekonštrukciu a pri nej odokryl strop (omietku, dosky) a zistil, že nosná HRADA medzi jeho stropom a dlážkou môjho vrchného bytu je prasknutá a preliačená (vidno to aj na dlážke v mojom vrchnom byte). Vo vrchnom byte bola bývalým vlastníkom/nájomcom pred 20 rokmi urobená betónová dlážka asi bez dostatočného spevnenia. Betónová dlážka potom roky tlačila na hrady medzi vrchným a spodným bytom a tie sú teraz narušené (to príde posúdiť statik). Otázka je, či toto spadá pod spoločné časti domu alebo je to na vlastníkoch bytov, prípadne iba na tom vlastníkovi navrchu (ktorý ale byt už kupoval od obce v takom stave). V zmluve o prevode vlastníctva bytu sú samozrejme vymenované spoločné časti domu, medzi nimi aj "vodorovné nosné a izolačné konštrukcie". Podľa môjho laického názoru tá konštrukcia medzi vrchným a spodným bytom je spoločná časť a jej oprava by mala byť hradená z fondu opráv. Ďakujem za váš názor, či sa domnievam správne.
Mária27
19.03.09,10:27
Ide o spoločnú časť domu, nevyhnutnú na na jeho podstatu a bezpečnosť. Jej narušenie môže mať vplyv na celý dom.

Pozri zákon, ktorý je viac ako zmluva:
§ 2
(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.
Pe-Mi
19.03.09,10:35
Ďakujem za odpoveď, áno - tá zmluva o prevode vlastníctva obsahuje toto ustanovenie zákona. Išlo mi len o potvrdenie môjho výkladu, či sa "hrady/trámy" medzi vrchným a spodným bytom považujú za spoločnú časť domu. Teda či je to práve tá "vodorovná nosná konštrukcia", teda spoločná časť domu a jej oprava sa potom hradí z fondu opráv.