saglucka
19.03.09,10:31
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi.
Živnostník sa v auguste oženil. Chce si uplatniť odpočitateľnú položku na manželku. Jeho manželka bola v roku 2008 do mája na materskej dovolenke, potom začala poberať rodičovský príspevok. Oni sa zobrali v auguste.
Na akú odpočitateľnú položku má nárok? Za celý rok pričom sa odráta suma jej materskej za 5 mesiacov???? Čo treba k tomu doložiť? Stačí papier zo sociálky?
Ďakujem veľmi pekne.
mzdarka renca
19.03.09,10:06
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi.
Živnostník sa v auguste oženil. Chce si uplatniť odpočitateľnú položku na manželku. Jeho manželka bola v roku 2008 do mája na materskej dovolenke, potom začala poberať rodičovský príspevok. Oni sa zobrali v auguste.
Na akú odpočitateľnú položku má nárok? Za celý rok pričom sa odráta suma jej materskej za 5 mesiacov???? Čo treba k tomu doložiť? Stačí papier zo sociálky?
Ďakujem veľmi pekne.

nárok je na 4/12 8208x4=32832 - jej príjmy, vrátane materskej za celý rok 2008
saglucka
19.03.09,10:09
Dakujem pekne.
Nema narok na 5/12 kedze sa brali v auguste???
Ked ma narok len na cast tak preco sa odratava cela materska ked ju poberala este pred, ake nelogicke, nie?
Aňuška
19.03.09,10:16
Ja by som to počítala:
NČZD - príjem /12 * počet mesiacov manželstva
saglucka
19.03.09,11:02
Toto by sa mi zdalo logickejsie...
Nemate s tym niekto skusenost?
jankasm
19.03.09,11:42
Toto by sa mi zdalo logickejsie...
Nemate s tym niekto skusenost?

Aj keď je ten prvý spôsob nelogický a nevýhodnejší ako tento druhý :o, ja sa prikláňam k názoru č. 1 uvedenom v prvom príspevku.

Manžel má nárok na odpočítateľnú časť na manželku za celý rok 2008, ale len za mesiace, na začiatku ktorých boli splnené podmienky /napr. manželstvo, spoločná domácnosť/, čo znamená za 4 mesiace.
Od tejto odpočítateľnej položky sa však odpočítajú jej príjmy, rovnako za celý rok 2008, takže aj tie, ktoré mala pred manželstvom.

Výdy sa proste posudzuje celý rok 2008, čo sa týka príjmov aj odpočítateľnej položky. Smola je v tom, že sa zobrali až v auguste. :cool:
saglucka
19.03.09,13:13
Tak Vam dakujem.
A este jedna otazka mimo temy.
Ma narok na danovy bonus za dieta za cely rok? Dieta je jeho, ma jeho priezvisko, ale vzali sa az v auguste
Andyke
19.03.09,13:28
Má nárok na celoročný DP pokiaľ jeho príjmy dosiahli 6-násobok minim.mzdy.
Tweety
19.03.09,13:50
Má nárok na celoročný DP pokiaľ jeho príjmy dosiahli 6-násobok minim.mzdy.
Opravím, nie DP, ale DB.:)
saglucka
20.03.09,09:57
Dakujem!
Nakoniec som zistila ze nie je jeho. Viem ze narok ma, ale na aku sumu ked sa brali v auguste? Na 4 alebo 5 mesiacov???
Tweety
20.03.09,10:04
Dakujem!
Nakoniec som zistila ze nie je jeho. Viem ze narok ma, ale na aku sumu ked sa brali v auguste? Na 4 alebo 5 mesiacov???
A kedy v auguste sa brali? AK nie už 1., tak nárok je až od septembra.
londay
19.03.10,13:12
Dobrý deň,
dočítala som sa, že do vlastného príjmu manželky sa započítava aj suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie nie je mi jasné či sa jedná o príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu ktorý vyplýva zo zákona alebo o aký konkrétny príspevok sa jedná? Ďakujem za odpoveď.
remenka
26.03.10,13:22
prosím Vás poraďte.Klient chce uplatňovať nedzan.časť na manželku - ona SZČO celkový príjem 2699,80 € čím doložiť k DP?
- opatrovné na mamu 489,54 € - treba doklad z ÚPSVaR o celkových príspevkoch ? Rozdiel 836,36 € si môže uplatniť pokiaľ nemala žiadne iné príjmy?