Maria3
19.03.09,10:45
Dobrý deň,
prečítala som si pár príspevkov na tému úroky z pôžičky, ale chcela by som sa definitivne utvrdiť, že úrok z pôžičky pre sro od nezávislej FO môže byť zahrnutý do daňových nákladov až v roku ich vyplatenia. SRO má podpísanú zmluvu o prijatí pôžičky (05/2008), splatnej aj s úrokom k 31.12.2008. Avšak k tomuto dátumu firma nemohla peniaze vrátiť, a tak sa s FO dohodli na posunutí splatnosti. Ak som správne pochopila prečítané rady, za rok 2008 dám vyčíslený úrok len na 383 a do nákladov to môžem celé zahrnúť až v roku vyplatenia?
A ešte jedna otázka ohľadom kurzových rozdielov pri prevode medzi pokladňami. Firma mala vedenu CZK a SKK pokladňu. CZK pokladňu sa rozhodla v dec 08 previesť do SKK, lebo ju už nebude potrebovať. Urobili sme to spôsobom - konateľ vybral zostatok CZK a do SKK pokladne vložil ekvivalent v Sk prepočítaný kurzom NBS v deň tejto operácie. (výhodnejšie, ako prehnať to cez banku alebo zmenáreň, ale aj tak tam vznikla kurzová strata oproti dňu obstarania CZK, keďže kurz CZK ku koncu roka poraidne klesal). Pozerala som si Zákon o účtoníctve, ale chcem si byť istá, že za rok 2008 je tento postup správny (kurz ku dňu uskutočnenia zd. plnenia a nie ku dňu nákupu zahr. meny). Veľká vďaka za radu. Som nesmierne rada, že Porada existuje. Pekný deň.
Maria
azla
19.03.09,10:24
Dobrý deň,
prečítala som si pár príspevkov na tému úroky z pôžičky, ale chcela by som sa definitivne utvrdiť, že úrok z pôžičky pre sro od nezávislej FO môže byť zahrnutý do daňových nákladov až v roku ich vyplatenia. SRO má podpísanú zmluvu o prijatí pôžičky (05/2008), splatnej aj s úrokom k 31.12.2008. Avšak k tomuto dátumu firma nemohla peniaze vrátiť, a tak sa s FO dohodli na posunutí splatnosti. Ak som správne pochopila prečítané rady, za rok 2008 dám vyčíslený úrok len na 383 a do nákladov to môžem celé zahrnúť až v roku vyplatenia?


Neviem, aké príspevky si čítala ....

Predpis úroku z pôžičku sa zaúčtuje 562/379.

Náklad na účte 562 z titulu prijatej pôžičky, bude aj daňovo uznaným výdavkom pre s.r.o., nakoľko na túto pôžičku sa neuplatňuje ustanovenie § 17, odst. 21.
Skús si ho ešte raz prejť.

(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
Maria3
19.03.09,12:58
Čítala som to v príspevku "pôžička spoločníka", v časti Daň z príjmu, konkrétne odpovede 24-26. (cituje: "Vyplatený úrok z pôžičky je nákladom v roku, keď sa vyplatí"). A nešlo o JÚ, keď sa bavili aj o účte 383.
Tak teraz mam v tom trochu chaos...:confused:
Viete mi prosím niekto poradiť aj s tou druhou otázkou ohľadom kurzu pri prevode CZK do SKK pokladne? Vopred ďakujem!!!
M.
azla
19.03.09,15:23
Postupuj podľa prísp. č. 2.:)

Má to oporu v zákone. Zdaňuješ nákladový úrok pri prijatej pôžičke predpisom.
Tu neplatí podmienka zaplatenia. (už od r. 2004 sa to zmenilo).

Aby si verila:rolleyes: priložím aj iné príspevky :

http://www.porada.sk/t41819-urok-z-pozicky.html

prísp. č. 6,7,8
Maria3
19.03.09,20:25
Veľmi pekne ďakujem. A už verím ;-)