tina23
19.03.09,09:53
komu sa nepodarí nájsť si novú prácu, ale rozhodne sa začať podnikať, štát mu zaplatí odvody .......- takto sa to všade píše, ale ked som prišla na úrad práce spýtať na prípevok na zaplatenie odvodov, tak nestačí byť evidovaný 3 mesiace, ale musite byť poberateľom dávky v hmotnej núdzi, aby Vám štát umožnil čerpať daný príspevok. Chcem vidieť, ľudí v hmotnej núdzi ako bez koruny začinajú podnikať, podľa mňa zákon sa minul účinku....pri polnohospodároch však už v hmotnej nudzi byť nemusíte, stačia 3 mesiace na úrade práce....proste zase raz sa niečo vymyslelo, čo ma dobre naštvalo....a keď už niečo takéto schválili, tak prečo do toho nezahrnuli aspoň ľudí, ktorý sú znevýhodnení vekom ?....
Jozef Mihál
19.03.09,08:58
A prečo do toho nezahrnuli ľudí, ktorí majú tri a viac detí? A prečo nezahrnuli ľudí, ktorí chcú podnikať ako plníci na Dunajci? A prečo ...

Neviem prečo sa čudujete nelogickosti a nezmyselnosti opatrení našich sociálnych inžinierov.
tina23
19.03.09,09:13
máte pravdu p. Mihál, už sa prestávam čudovať....to len to prvotné rozčarovanie z informácie ktorú som dnes dostala....
kovex
19.03.09,10:35
A prečo do toho nezahrnuli ľudí, ktorí majú tri a viac detí? A prečo nezahrnuli ľudí, ktorí chcú podnikať ako plníci na Dunajci? A prečo ...

Neviem prečo sa čudujete nelogickosti a nezmyselnosti opatrení našich sociálnych inžinierov.


To naozaj musí byť evidovaný 3 mesiace a zároveň poberať dávku v hmotnej núdzi? Ďakujem za odpoveď
Tweety
19.03.09,10:42
To naozaj musí byť evidovaný 3 mesiace a zároveň poberaž dávku v hmotnej núdzi? Ďakujem za odpoveď
Áno.
kovex
19.03.09,10:47
Áno.


A je to niekde aj ukotvené v zákone? Lebo som si prešla zákon, ale nedočítala som sa, žeby musel byť súčasne. ďakujem
tina23
19.03.09,11:36
v zákone je to uvedené takto :
§ 50gPríspevok na podporu
samostatnej zárobkovej činnosti
(1) Príspevok na podporu samostatnej zárobkovej
činnosti (ďalej len „príspevok“) sa poskytuje uchádzačovi
o zamestnanie, ktorý bol vedený v evidencii uchádzačov
o zamestnanie najmenej 3 mesiace, bol poberateľom
dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke
v hmotnej núdzi a ktorý začne a bude vykonávať alebo
prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite
najmenej 24 mesiacov, ak o príspevok písomne požiada.
Príspevok sa neposkytuje, ak bol na to isté obdobie
poskytnutý príspevok podľa § 49 a 50h.

Ja som to z toho pochobila, že buď bude vedený na úrade 3 mesiace, alebo je poberateľ hmotnej núdze, ale na úrade ma presvedčili, že musí byť aj vedený na úrade 3 mesiace a zároveň aj v hmotnej núdzi. Takže neviem.
kovex
19.03.09,11:47
v zákone je to uvedené takto :


§ 50gPríspevok na podporu
samostatnej zárobkovej činnosti
(1) Príspevok na podporu samostatnej zárobkovej
činnosti (ďalej len „príspevok“) sa poskytuje uchádzačovi
o zamestnanie, ktorý bol vedený v evidencii uchádzačov
o zamestnanie najmenej 3 mesiace, bol poberateľom
dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke
v hmotnej núdzi a ktorý začne a bude vykonávať alebo
prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite
najmenej 24 mesiacov, ak o príspevok písomne požiada.
Príspevok sa neposkytuje, ak bol na to isté obdobie
poskytnutý príspevok podľa § 49 a 50h.

Ja som to z toho pochobila, že buď bude vedený na úrade 3 mesiace, alebo je poberateľ hmotnej núdze, ale na úrade ma presvedčili, že musí byť aj vedený na úrade 3 mesiace a zároveň aj v hmotnej núdzi. Takže neviem.



... no veď práveže aj ja to tak chápem, že alebo a nie súčasne..... tak ma prosím vymotajte z toho .....
Tweety
19.03.09,11:50
... no veď práveže aj ja to tak chápem, že alebo a nie súčasne..... tak ma prosím vymotajte z toho .....
Odpoveď máš v príspevku č.6.,7. Nie je tam napísané, alebo bol poberateľom dávky v hmotnej núdzi, ale bol poberateľom.... Podľa mňa je to jednoznačné.
Jozef Mihál
19.03.09,11:52
Čítajte to tak, že medzi všetkými tými podmienkami, ktoré je treba splniť, je spojka "a" ("a súčasne").
Andyke
19.03.09,11:57
(1) Príspevok na podporu samostatnej zárobkovej
činnosti (ďalej len „príspevok“) sa poskytuje uchádzačovi
o zamestnanie, ktorý bol vedený v evidencii uchádzačov
o zamestnanie najmenej 3 mesiace, bol keby tu bolo slovo alebo poberateľom
dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke
v hmotnej núdzi a ktorý začne a bude vykonávať alebo
prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť nepretržite
najmenej 24 mesiacov, ak o príspevok písomne požiada.
Príspevok sa neposkytuje, ak bol na to isté obdobie
poskytnutý príspevok podľa § 49 a 50h.

Červené znamená, že môže byť uchádzač a môže byť aj poberateľ dávky v hmotnej núdzi (nakoľko tam slovo alebo chýba, tak musia byť podmienky splnené súčasne a naraz)
Barbara
19.03.09,12:08
... no veď práveže aj ja to tak chápem, že alebo a nie súčasne..... tak ma prosím vymotajte z toho .....


tak teda ja ťa skúsim z toho "vymotať" , takže keby by to bolo napísané takto,

bol vedený v evidencii uchádzačov
o zamestnanie najmenej 3 mesiace, alebo bol poberateľom
dávky v hmotnej núdzi ........

tak vtedy by to platilo buď to , anebo to :) ale nakoľko to slovíčko alebo tam nie je, tak platí tak ako je to napísané, a ako to p. Mihál povedal, že treba tam domyslieť tú samohlásku " a":) vlastne tá čiarka znamená tú samohlásku " a":D
Barbara
19.03.09,12:11
Andyke , prosím ťa, dúfam, že mi veríš, že som ťa neokopírovala:rolleyes:;)
alena024
19.03.09,16:02
to sa vztahuje ale na §49 zákona 5/2004
a pokial viem tak poberat davky nie je potrebne... na to aby ste dostali prispevok.
Ako je to s §50 to neviem, ale na §49 urcite nie, poznám hned niekolko ludi, ktorí ho dostali takto cez urad.
skuste sa spýtat este niekoho ineho na urade, lebo niekedy podavaju neoverene a skreslene info.
heike
19.03.09,16:15
naša super garnitúra, ktorá je pri moci takýmito zákonmi len zaslepuje oči ľudí, aby to vyzeralo, že niečo robí v boji s krízou, ale jej opatrenia sú podľa mňa len málo využiteľné a efektné... Napríklad aj "zníženie" odvodov. Alebo máte iný názor?
Xanti
19.03.09,17:05
komu sa nepodarí nájsť si novú prácu, ale rozhodne sa začať podnikať, štát mu zaplatí odvody .......- takto sa to všade píše, ale ked som prišla na úrad práce spýtať na prípevok na zaplatenie odvodov, tak nestačí byť evidovaný 3 mesiace, ale musite byť poberateľom dávky v hmotnej núdzi, aby Vám štát umožnil čerpať daný príspevok. Chcem vidieť, ľudí v hmotnej núdzi ako bez koruny začinajú podnikať, podľa mňa zákon sa minul účinku....a keď už niečo takéto schválili, tak prečo do toho nezahrnuli aspoň ľudí, ktorý sú znevýhodnení vekom ?....Tak toto sa mi nezdá, nakoľko by sa to netýkalo ani mladých ludí do 25 rokov, lebo títo nemajú nárok na dávku v hmotnej núdzi. A dnes som tu pár príspevkov o tom čítala, ako využívajú dotáciu na štúdium. Môžno sa čosi chystá nejaké zmeny. Ale teraz sa mi to vidí ako riadna hlúposť. :eek: V minulosti kopec mladých dostalo túto dotáciu, aj v mojom okolí a určite nepoberali dávky v hmotnej núdzi. :confused:
Jozef Mihál
19.03.09,20:41
to sa vztahuje ale na §49 zákona 5/2004
a pokial viem tak poberat davky nie je potrebne... na to aby ste dostali prispevok.
Ako je to s §50 to neviem, ale na §49 urcite nie, poznám hned niekolko ludi, ktorí ho dostali takto cez urad.
skuste sa spýtat este niekoho ineho na urade, lebo niekedy podavaju neoverene a skreslene info.

Príspevok pre SZČO podľa § 49 je úplne niečo iné a tam podmienka poberať dávku v hm. núdzi nie je.

§ 49 ods. 2: "Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (ďalej len "príspevok") sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok požiada písomne. Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou. Atď."

Rozkošné na všetkých týchto príspevkoch je to, že každý je zadefinovaný úplne iným spôsobom, hoci sú veľmi podobné. Je to pochopiteľné, veď sociálni inžinieri na ministerstve práce, ktorí to vymýšľajú, musia mať niečim odôvodnenú svoju existenciu a plat, ktorý za túto bohumilú činnosť berú.
MajoNm
20.03.09,17:19
Dobry den,Som tu novy a chcem sa spytat.Plánujem si zalozit zivnost a chcem požiadať o dotáciu z úradu prace.Som zaevidovaný viac ako 3 mesiace a mam menej ako 25 rokov.Ak som to dobre pochopil z príspevkov od vás tak na to aby som dostal dotaciu musim byt zaevidovany viac ako tri mesiace a musim poberat davku v hmotnej nudzi?A mohol by mi niekdo poradit co vsetko potrebujem na vybavenie tejto dotacie.Dakujem
kovex
15.04.09,06:41
Dobrý deň, v poslednom čase sa dosť skloňuje na úradoch práce, každý čaká, nepodáva si žiadosť na dotáciu na samozamestnanie, lebo sa vraj má zvýšiť až na výšku 6000 €. Čo je na tom pravdy? Nechce sa mi veriť ......
alena024
29.04.09,08:21
Dobry den,Som tu novy a chcem sa spytat.Plánujem si zalozit zivnost a chcem požiadať o dotáciu z úradu prace.Som zaevidovaný viac ako 3 mesiace a mam menej ako 25 rokov.Ak som to dobre pochopil z príspevkov od vás tak na to aby som dostal dotaciu musim byt zaevidovany viac ako tri mesiace a musim poberat davku v hmotnej nudzi?A mohol by mi niekdo poradit co vsetko potrebujem na vybavenie tejto dotacie.Dakujem

1.) dávku poberat nemusis
2.) musim o nu poziadat na úr. práce, vypisat tlacivo
3.) prípadne ta poslu na nejake skolenie, ked som bola ja, tak boli vraj vsetky zrusene, takze som sa pripravovala sama (kazali si pizriet zivnostenský zakon z ktorého 60 stranoveho tam bola sice jedna otazka, ale dobre, a potom este §49 zákona 5/2004, to su vlastne len podmienky za ktorých ti tie dotácie daju)
4.) vypracovanie podnikatelského zámeru s kalkuláciou
5.) ak mas vsetky papiere vybavené pride na radu test, 20 otázok, (niesu tazke, skor je to prehlad, ak ho chces spravit odporucam si precitat ich nastenku prip. sa pozriet na stranke europskeho fondu, nepamatam si ju presne) uplne vsetky otázky si nepamatam... ale napr. minimálne preddavky na zdrav. poist. pre szčo, co je to de minimis, ake podmienky musi splnat osoba ktorá si da ziadost o dotacie, co treba na zivnost, kde dostanes DIČ,...
6.) ak ti oznámia ze si spravil test, musis cakat na schvalenie podnik. zámeru
7.) ked to mas uz podpisane aj od riaditela, ze ti to cele schvaluje, treba odniest ziadost o prevod financných prostredkov na tvoj ucet (bud podnikatelský ale hociaký iný, len treba napisat cestne vyhlasenie ze po dobu 2rokov ho na nic ine nez na dotacie pouzivat nebudes)
8.) a potom len cakat kým ti do 30 dni dojdu peniaze

len pre info, mne sa to tahalo 11mesiacov, lebo mali na urade bordel, test sa odkladal, potom skolenia zrusili, potom stratili moju ziadost o test, tak vypisovat dalsiu, potom ze sa mi to neoplati na posledne dva mesiace v roku robit zivnost, nech si pockam na novy rok, tak ma uradnicka prehovorila... sice sa to na prelome roku dvihlo o pár drobných, ale toho cakania bolo dost, hlavne ak pocas evidencie na urade mozte zarobit 3800sk v hrubom (aktualnu sumu momentálne neviem).
tak drzim palce, snad budes mat viac stastia, ale hlavne sa nenechaj odradit, je to dobra vec.
dragan.michal
29.04.09,08:40
Tak neviem ako to je ale 6000€ je nerealne. jedine co viem tak ze bude stat za Teba platit 2 roky odvody. To je vsetko. Zdravotne si platis hned od zaciatku zivnosti. Socialku zacinas platit az po roku.

To sa týka nás ktorý zacali bez príspevku. Stát Ti dá príspevok tým ze nebudes platit celé dva roky nic.

Dalej ak si evidovana na urade práce minimálne 4 mesiace, vypracujes podnikatelsky zamer a oni ho schvália tak dostanes prispevok od UP. tento rpspevok je v kazdom kraji iný, odvija sa od miery nezamestnanosti v kraji.

Prispevok mozes pouzit na nakup technologii, vybavenia. avsak musi to byt vsetko nove (t.j. nemozes nakupovat pouzite veci) a navyse musia suvisiet s podnikatelskym planom. Po dlasie budes musiet podnikat dva roky a aj dva roky viest v evidencii majetok, ktorý si si za ten prispevok kupil
MILKA58
29.04.09,08:51
Moja známa má 23 rokov, bola evidovaná na ÚP, nepoberala dávku v nezamestnanosti, ale hmotnú núdzu v minimálnej výške. Teraz si sama našla zamestnanie a počula, že aj v takom prípade vraj má nárok na nejaký príspevok, že si sama našla a nie že jej pomohol úrad práce (chcela by som vidieť človeka, ktorému pomohol úrad práce). Viete niečo o tom?
Xanti
29.04.09,09:58
Moja známa má 23 rokov, bola evidovaná na ÚP, nepoberala dávku v nezamestnanosti, ale hmotnú núdzu v minimálnej výške. Teraz si sama našla zamestnanie a počula, že aj v takom prípade vraj má nárok na nejaký príspevok, že si sama našla a nie že jej pomohol úrad práce (chcela by som vidieť človeka, ktorému pomohol úrad práce). Viete niečo o tom? Asi myslíte tento príspevok § 50f Príspevok ku mzde zamestnanca
konkretnejšie http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-67851469 , mne nejde do hlavy ako mohla známa dostávať dávku v hmotnej núdzi ked je taká mladá. Čo ja viem tak až po 25 r veku túto dávku vyplácajú. Asi to mala komplikovanejšie. :rolleyes: