Liana30
19.03.09,10:13
zdravim vas,
chcem sa spýtať na váš názor:
Jeden môj známy pracuje pre nejakú firmu, kde mu je provízia vyplácaná za predaj výrobkov a za zaregistrovanie nových pracovníkov. Robí to popri zamestnaní, čiže má príjem aj zo závislej činnosti + má provízie zo spomínanej firmy, ktoré mu vyplácajú poštovou poukážkou (šekom) na adresu. Podľa toho čo hovorí je to dosť veľká suma, rádovo niekoľko 10 tisíc Sk za minulý rok. Keď prišla reč na daň. priznanie tvrdí, že to nejde priznávať, lebo to daňováci nemajú ako zistiť, že má vôbec nejaký vedlajší príjem, lebo to nejde cez bankový účet a pod. A vraj niektoré peniaze, ktoré mu prídu sú od novoregistrovaných, ktorých zohnal on cez inzerát, takže sa to ani nikde neeviduje /aspoň tak som to pochopila/ Teraz to vyzerá, akoby som mu závidela, ale mňa len zaujíma, či má pravdu, keď sa napríklad provízia nevypláca cez účet je to ťažko kontrolovateľné? A ako sa vlastne kontroluje takýto príjem, ktorý je vyplácaný len poštovou poukážkou? Čosi mi tam nesedí, ale neviem čo.
Dík za odpovede.
Zoltán Kovács
19.03.09,09:27
Keď vyplatená suma počas roka bola vyššia ako 100 tisíc, tak tá firma mala povinnosť to nahlásiť na DÚ kam patrí tvoj známy. A podľa toho potom DÚ ľahko zistí, koľko nepriznal.

A moc na mi nechce veriť, že tej firme tieto vyplatené sumy nie sú zaevidované v účtovníctve. Nakoľko by asi prišiel o značnú sumu nákladov.
Paula
19.03.09,09:34
Nie všetci "oznamovatelia" sa držali striktne sumy 100 tis....tzn., oznamovali aj oveľa, oveľa nižšie sumy. Jednoducho všetko , čo vyplatené skutočne bolo.
Chobot
19.03.09,09:46
zdravim vas,
chcem sa spýtať na váš názor:
Jeden môj známy pracuje pre nejakú firmu, kde mu je provízia vyplácaná za predaj výrobkov a za zaregistrovanie nových pracovníkov. Robí to popri zamestnaní, čiže má príjem aj zo závislej činnosti + má provízie zo spomínanej firmy, ktoré mu vyplácajú poštovou poukážkou (šekom) na adresu. Podľa toho čo hovorí je to dosť veľká suma, rádovo niekoľko 10 tisíc Sk za minulý rok. Keď prišla reč na daň. priznanie tvrdí, že to nejde priznávať, lebo to daňováci nemajú ako zistiť, že má vôbec nejaký vedlajší príjem, lebo to nejde cez bankový účet a pod. A vraj niektoré peniaze, ktoré mu prídu sú od novoregistrovaných, ktorých zohnal on cez inzerát, takže sa to ani nikde neeviduje /aspoň tak som to pochopila/ Teraz to vyzerá, akoby som mu závidela, ale mňa len zaujíma, či má pravdu, keď sa napríklad provízia nevypláca cez účet je to ťažko kontrolovateľné? A ako sa vlastne kontroluje takýto príjem, ktorý je vyplácaný len poštovou poukážkou? Čosi mi tam nesedí, ale neviem čo.
Dík za odpovede.

Kamarát sa možno bude "čudovať", že odkiaľ vie daňový kontrolór všetky jeho príjmy, ak mu raz zaklopú na dvere....:rolleyes::rolleyes:
Sharon
25.03.09,11:51
Švagriná mala tiež príjem popri zamestnaní z podobnej činnosti. V novembri 2008 sa zaregistrovala za predajkyňu jednej českej firmy, ale predávať vo veľkom neplánuje. Chcela len mať možnosť nakupovať u nich s 25% zľavou pre seba a rodinu a sem-tam niečo aj predá kolegyniam v práci. Doteraz bol jej zisk z predaja nie viac ako 300 Sk, v r. 2008 len 120 Sk. Tiež registruje nových predajcov a z tých jej majú plynúť provízie vo výške 10% ich nákupov. Tieto provízie jej má česká firma poslať buď na účet alebo šekom ak dosiahnu sumu 500 Kč, ale za rok 2008 jej neboli vyplatené žiadne provízie. Nejde tento príjem (120 Sk) za r. 2008 zdaňovať, spolieha že na to sa nijako nepríde. Ale ak by v r. 2009 mala väčšie príjmy z tejto činnosti, zrejme to bude musieť zdaniť. Tovar predáva súkromným osobám, nemá na to živnosť len zmluvu s českou firmou. Musí pri predaji vystavovať nejaké doklady, faktúry? Ak robí niekto niečo podobné - poraďte ako.
Sharon
30.03.09,06:25
Tak už nie je pravda čo som tu písala o príspevok vyššie - piatok jej došlo mailom vyúčtovanie provízií prvýkrát od novembra. Je to 50 € - musí tento príjem zdaniť za r. 2008, alebo ho môže až v roku 2009. Peniaze jej pošlú na účet a z vyúčtovania nie je jasné za ktoré obdobie je to provízia.
mzdarka renca
30.03.09,06:26
Tak už nie je pravda čo som tu písala o príspevok vyššie - piatok jej došlo mailom vyúčtovanie provízií prvýkrát od novembra. Je to 50 € - musí tento príjem zdaniť za r. 2008, alebo ho môže až v roku 2009. Peniaze jej pošlú na účet a z vyúčtovania nie je jasné za ktoré obdobie je to provízia.

ak bola provízia vyplatená v roku 2009, tak je to príjem za rok 2009