Bambi23
19.03.09,11:18
ahojte,
minuly tyzden sme podali doatocne (opravene) danove priznanie za rok 2007. Tymto danovym priznanim nam vznikol rozdiel v odvedenej dani z prijmu za rok 2007: dan bola povodne +15.000,- Skk, to sme aj uhradili v marci 2008 a pri dodatocnom danovom vysiel vysledok dan +14.500,- Skk (davam to schvalne zaokruhlene aby sa to lepsie pocitalo).
Takze nam vyslo, ze sme uhradili viac ako sme mali, a DU by nam mal vratit 500 Sk.
V roku 2008 nam vysla strata. Na ucte 341 mam vsak teraz po oprave zostatok tych 500 Skk.
Zapisuje sa niekde v danovom priznani za r.2008 tento "preplatok", v ktorom riadku ak a vobec ma niekde objavit? Moze to byt trebarz v riadku 830, kde je zrazkova dan za uroky na BU. tym padom by som nemala HV -0, ale -500.

Dakujem za rady, takyto pripad sme este nemali a fakt neviem co s tym.
kori
19.03.09,10:25
podľa môjho názoru je možné uviesť uvedených 500sk ako preddavok na daň z príjmu r.2008 zároveň je potrebné v poznámke v DP, resp. prílohe vysvetliť výpočet.
Druhá možnosť je požiadať DU o vratenie preplatku, v tom pripade DP za rok 2008 to neovplyvni. - to je prahľadnejšia možnosť aj pre Vas aj pre DU. (skuste sa poradiť s Vašim správcom dane)
Zároveň si však dovolím uviesť že preplatok nižší ako 500sk Du nevracia.
Bambi23
19.03.09,10:47
podľa môjho názoru je možné uviesť uvedených 500sk ako preddavok na daň z príjmu r.2008 zároveň je potrebné v poznámke v DP, resp. prílohe vysvetliť výpočet.
Druhá možnosť je požiadať DU o vratenie preplatku, v tom pripade DP za rok 2008 to neovplyvni. - to je prahľadnejšia možnosť aj pre Vas aj pre DU. (skuste sa poradiť s Vašim správcom dane)
Zároveň si však dovolím uviesť že preplatok nižší ako 500sk Du nevracia.

Ano, kedze je to mensia suma ako 500,- Skk nebudeme ziadat o vratenie dane, to uz sme sana danovom urade informovali. Podali sme dodatocne danove a ziadost, ze si vzhadom na vysku rozdielu dan nebude ziadat vratit. Len stale neviem co s tym zostatkom na ucte 341. Teraz mi to vychadza tak, ze na danovom priznani za rok 2008 budem mat na riadkoch 8xx az 9xx prazdne, kedze vysledok je strata, cize 0.
Ale na vykazoch budem mat stale zostatok na ucte 341 tych 500,- Skk.
Ako alebo kam to mam preuctovat, nieco som videla, ze sa v takychto pripadoch uctuje 428,429/341 .. mozem to takto zauctovat? Tym padom sa mi ucet 341 vynuluje .
kori
19.03.09,10:58
Ano, kedze je to mensia suma ako 500,- Skk nebudeme ziadat o vratenie dane, to uz sme sana danovom urade informovali. Podali sme dodatocne danove a ziadost, ze si vzhadom na vysku rozdielu dan nebude ziadat vratit. Len stale neviem co s tym zostatkom na ucte 341. Teraz mi to vychadza tak, ze na danovom priznani za rok 2008 budem mat na riadkoch 8xx az 9xx prazdne, kedze vysledok je strata, cize 0.
Ale na vykazoch budem mat stale zostatok na ucte 341 tych 500,- Skk.
Ako alebo kam to mam preuctovat, nieco som videla, ze sa v takychto pripadoch uctuje 428,429/341 .. mozem to takto zauctovat? Tym padom sa mi ucet 341 vynuluje .
na 428,429 by sa mali účtovať iba významné položky dorubenia dane alebo vratky dane.
ak ide o nevýznamnú sumu účtuje sa 341/595
evina
19.03.09,11:11
Ano, kedze je to mensia suma ako 500,- Skk nebudeme ziadat o vratenie dane, to uz sme sana danovom urade informovali. Podali sme dodatocne danove a ziadost, ze si vzhadom na vysku rozdielu dan nebude ziadat vratit. Len stale neviem co s tym zostatkom na ucte 341. Teraz mi to vychadza tak, ze na danovom priznani za rok 2008 budem mat na riadkoch 8xx az 9xx prazdne, kedze vysledok je strata, cize 0.
Ale na vykazoch budem mat stale zostatok na ucte 341 tych 500,- Skk.
Ako alebo kam to mam preuctovat, nieco som videla, ze sa v takychto pripadoch uctuje 428,429/341 .. mozem to takto zauctovat? Tym padom sa mi ucet 341 vynuluje .

Ponechaj na účte 341 a vyrovnáš s úhradou dane napr. ak Vám v roku 2009 vznikne DP alebo po dohode so správcom vykonáte zápočet na úhradu inej dane. Ten preplatok má byť správne vidieť na účte 341 , čo v inventarizácii aj uvediete, čo to je.
evina
19.03.09,11:17
podľa môjho názoru je možné uviesť uvedených 500sk ako preddavok na daň z príjmu r.2008 zároveň je potrebné v poznámke v DP, resp. prílohe vysvetliť výpočet.
Druhá možnosť je požiadať DU o vratenie preplatku, v tom pripade DP za rok 2008 to neovplyvni. - to je prahľadnejšia možnosť aj pre Vas aj pre DU. (skuste sa poradiť s Vašim správcom dane)
Zároveň si však dovolím uviesť že preplatok nižší ako 500sk Du nevracia.

Ako preddavok na daň z príjmu to nemožno považovať. Je to preplatok v zmysle zákona a ten je možné iba v zmysle §63 511/1992 žiadať vrátiť /ak teda je tých 500 a viac / alebo ponechať na zápočet inej daňovej povinnosti...