Jozef Mihál
08.09.05,13:53
a čo ak má prerušenú živnosť, treba odhlásiť?Ak konateľ síce má živnosť, ale prerušenú, treba sa ako SZČO odhlásiť.
VERONIKA6
08.09.05,12:00
Pán Mihál, jedná sa o konateľov ktorí sú v riadnom pracovnom pomere a majú pracovnú zmluvu. Viera
Jozef Mihál
08.09.05,12:06
Ako SZČO sa odhlásia (ak nie sú súčasne povedzme živnostníkmi). Ako zamestnancov ich prihlasovať nemusíte, keďže ako zamestnanci už u Vás prihlásení sú.
VieraM
08.09.05,19:50
Dochodca SZCO, VZ mal 0 /v r.2004 mal stratu./ Do 31.8.2005 platil odvody z minima t.j. 910.- Sk Od 1.9. plati podla skutocneho VZ. Teda tento pripad neplati na ZP nic?
Jozef Mihál
08.09.05,19:59
Neplatí nič .
RERE
09.09.05,05:10
p.Mihál, prosím o radu. Do 30.6.05 bol zamestnanec s.r.o. konateľom, aj SZČO. Ako SZČO nemal žiadne príjmy, ale živnosť nebola prerušená. Od 1.7.05 je len SZČO. Ako by mal platiť odvody?
Jozef Mihál
09.09.05,05:15
Platí ako SZČO a súčasne aj ako zamestnanec. Ako SZČO sa neodhlasuje, keďže má živnosť.
RERE
09.09.05,05:23
Ale on vlastne teraz už zamestnanec nie je. Má platiť 910,- Sk až do júna 2006 a potom podľa príjmu zo živnosti?
Jozef Mihál
09.09.05,05:29
Od 1.7.05 je len SZČO, OK.
Takže od 1.7.05 je prihlásený len ako SZČO a platí preddavok 910 Sk mesačne, počnúc platbou za január 2006 už 966 Sk mesačne. Vo februári urobí ročné zúčtovanie. Od júla 2006 bude platiť preddavok podľa toho, čo mu vyjde v ročnom zúčtovaní (aký bude mať VZ z činnosti SZČO za rok 2005), najmenej však 966 Sk mesačne.
RERE
09.09.05,05:35
Ďakujem. A ešte sa chcem opýtať, či nechystáte školenie aj v Prievidzi.
Jozef Mihál
09.09.05,05:48
Ak mi ho zorganizujete môže byť.
Valika
09.09.05,06:07
Konateľ spol. má uzatvorenú len prac.zmluvu v našej spol. Začiatkom roka bol povinný sa prihlásiť aj ako SZČO. Teraz ho potrebujem odhlásiť ako SZČO.Je poistený vo všeob.ZP. Potrebujem súrne tlačivo, ktorých sa vykoná táto zmena.Vie mi ho niekto poskytnúť.
Dakujem veľmi pekne, a pekný deň prajem všetkým.
zuzv
09.09.05,13:10
Chcela by som reagovať na článok v SME od p. Mihála ohľadom obmedzenej výšky 13000,- SK pri ročnom zúčtovaní príjmov z dohôd u študentov a dôchodcov.

Dnes som absolvovala školenie, na ktorom nám bolo povedané, že v ročnom zúčtovaní sa bude posudzovať celý príjem za rok zo všetkých dohôd, pretože podľa § 11 ods.3 písm a/ sa za zamestnanca považuje fyzická osoba v pracovnom pomere s odvolávkou číslo 20 - čo je § 41 až 72 Zákonníka práce, podľa ktorého sa za zamestnanca považuje aj ten, čo vykonáva prácu na dohodu o vykonaní práce .A teda to nie je osoba podľa § 11 ods.2-tzv.dorovoľne nezamestnaný, na ktorý sa zase odvoláva § 31 ods.9, v ktorom je za vymeriavací základ určený za kalendárne mesiace roku 2005 OD účinnosti tohto nového zákona.
Pritom aj v § 31 ods. 7 /čo sa týka zamestnancov /sa pri určení vymeriavacieho základu delí obdobie do účinnosti a po účinnosti. Viete povedať čo s tým, alebo treba čakať ako sa to vyvinie. Ďakujem.
ala13
09.09.05,13:39
Osoba, ktorá je posudzovaná na ZP ako zamestnanec (napr. má pracovnú zmluvu) poistné na ZP z odmien na dohodu neplatí, bez ohľadu na výšku odmeny na dohodu.Aj osoby na RD, ktore tam odisli zo zamestnania a zamestnanie trva, sa povazuju za zamestnanca na tieto ucely? Alebo ako osoba, za ktoru plati ZP stat? Dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
10.09.05,15:09
Zaujímavá otázka. Ak idem presne podľa zákona, aj keď bude mať dohody, poistné platiť nebude, a bude za ňu platiť śtát.
ala13
10.09.05,15:30
Zaujímavá otázka. Ak idem presne podľa zákona, aj keď bude mať dohody, poistné platiť nebude, a bude za ňu platiť śtát.
Dakujem, to by ma potesilo.
Jozef Mihál
10.09.05,19:45
Dnes som absolvovala školenie, na ktorom nám bolo povedané, že v ročnom zúčtovaní sa bude posudzovať celý príjem za rok zo všetkých dohôd, pretože podľa § 11 ods.3 písm a/ sa za zamestnanca považuje fyzická osoba v pracovnom pomere s odvolávkou číslo 20 - čo je § 41 až 72 Zákonníka práce, podľa ktorého sa za zamestnanca považuje aj ten, čo vykonáva prácu na dohodu o vykonaní práce.Zaujímavé školenie ste absolvovali.


V zákone o ZP je uvedené:


(3) Zamestnanec na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba v pracovnom pomere,20 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=119838#_ftn1))



20 (
http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=119838#_ftnref1)) § 41 až 72 Zákonníka práce.

Do 31.8.2005 odkaz pod čiarou bol na § 11 Zákonníka práce.
Od 1.9.2005 je tento dkaz na § 41 až 72 Zákonníka práce.

V prvom rade, veta "fyzická osoba v pracovnom pomere" dosť jasne a jednoznačne definuje, že je to osoba, ktorá má uzatvorený pracovný pomer, nie dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Odkaz na § 11 Zákonníka práce nebol práve najšťastnejší, lebo ten "hovorí" o pracovno-právnych vzťahoch, kde patria i dohody. Práve kvôli eliminácií prípadných sporov bol odkaz zmenený na § 41 až 72 Zákonníka práce, ktoré už "hovoria" len a len o pracovnom pomere.

Na záver - za zamestnanca sa na účely zákona o ZP považuje osoba v pracovnom pomere. Za zamestnanca sa nepovažuje osoba s dohodou o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Jozef Mihál
10.09.05,20:00
Aj osoby na RD, ktore tam odisli zo zamestnania a zamestnanie trva, sa povazuju za zamestnanca na tieto ucely? Alebo ako osoba, za ktoru plati ZP stat? Dakujem za odpoved.
Súhlas so somij, trošku to rozvediem.

Zamestnankyňa toho času na rodičovskom príspevku je osoba podľa § 11 ods.8 písm. c). Preto za ňu platí poistné na ZP štát, ak splní podmienku uvedenú v § 11 ods.9 - tj. ako zamestnankyňa má v období kedy poberá RP, VZ podľa § 13 ods.1 až 5 maximálne vo výške polovice úhrnu min.miezd.

Do jej VZ sa samozrejme nezapočítavajú príjmy z dohôd, pretože počas RD je stále zamestnancom.

Takže takáto osoba môže mať príjmy z dohôd v ľubovoľnej výške.
ala13
11.09.05,07:34
Vrela vdaka za odpovede:).
zuzv
11.09.05,18:18
Ďakujem.Aj ja som si myslela, že dohodári sa nepovažujú za zamestnancov. Ale ako je to v prípade, že celý rok je príjem iba na základe dohôd o vykonaní práce a nie je to ani študent ani dôchodca a osoba nie je v zamestnaneckom pomere? Plynie povinnosť platiť zdravotné poistenie v takom prípade? Myslím, že veľa ľudí pomýlilo obmedzenie § 11 ods.9 s tou polovicou úhrnu minimálnych miezd a dalo do jedného vreca všetky dohody.Alebo tá polovica platí aj v tomto prípade a robí sa ročné zúčtovanie ak sa hranica rovná 39000 alebo až v prípade ak je to 39001?
kaška
12.09.05,08:52
Ahojte, aký je váš názor na neplatné ošetrovanie člena rodiny.
Je to neplatné voľno za ktoré si zamestnanec platí zdravotné poistenie?
hron
12.09.05,10:08
Ahojte, aký je váš názor na neplatné ošetrovanie člena rodiny.
Je to neplatné voľno za ktoré si zamestnanec platí zdravotné poistenie?
Omyl. To je sucast nemocenskeho poistenia.
Magma
12.09.05,11:00
Ale od 11.dňa je to prerušenie sociálneho poistenia...
Jana Motyčková
12.09.05,12:23
Ďakujem.Aj ja som si myslela, že dohodári sa nepovažujú za zamestnancov. Ale ako je to v prípade, že celý rok je príjem iba na základe dohôd o vykonaní práce a nie je to ani študent ani dôchodca a osoba nie je v zamestnaneckom pomere? Plynie povinnosť platiť zdravotné poistenie v takom prípade? Myslím, že veľa ľudí pomýlilo obmedzenie § 11 ods.9 s tou polovicou úhrnu minimálnych miezd a dalo do jedného vreca všetky dohody.Alebo tá polovica platí aj v tomto prípade a robí sa ročné zúčtovanie ak sa hranica rovná 39000 alebo až v prípade ak je to 39001?Dobrovoľne nezamestnaný platí mesačne preddavok vo výške minimálne 14% zo 4105 Sk, to je tých 575 Sk mesačne. Positné za rok 2005 (ročné zúčtovanie) platí zo svojho zdaniteľného príjmu, minimálne z 0,6315 x (4 x 6500) = 16419 Sk. T.j. ak príjem z dohôd (za 9-12) je vyšší ako 16419 Sk, rozdiel v poistnom doplatí.
0,6315 je koeficient pre rok 2005 podľa §13 ods.14.
4105 je minimálny VZ pre dobrovoľne nezamestnaného vypočítaný ako 0,6315*6500.
Jana Motyčková
12.09.05,12:26
Ahojte, aký je váš názor na neplatné ošetrovanie člena rodiny.
Je to neplatné voľno za ktoré si zamestnanec platí zdravotné poistenie?Za toto obdobie si zamestnanec neplatí zdravotné poistenie, ZP platí štát - pozri §11 ods.8u).
zuzv
12.09.05,18:34
Somij vďaka za radu.
ala13
13.09.05,03:14
Dobrovoľne nezamestnaný platí mesačne preddavok vo výške minimálne 14% zo 4105 Sk, to je tých 575 Sk mesačne. Positné za rok 2005 (ročné zúčtovanie) platí zo svojho zdaniteľného príjmu, minimálne z 0,6315 x (4 x 6500) = 16419 Sk. T.j. ak príjem z dohôd (za 9-12) je vyšší ako 16419 Sk, rozdiel v poistnom doplatí.
0,6315 je koeficient pre rok 2005 podľa §13 ods.14.
4105 je minimálny VZ pre dobrovoľne nezamestnaného vypočítaný ako 0,6315*6500.
Velmi dobre vysvetlene, len mam k tomu otazku: do konca augusta mohol dobrovolne nezamestnany na dohody zarobit cokolvek a nemusi podat RZ ZP? Tento vypocet sa tyka len mesiacov 9-12?
Jana Motyčková
13.09.05,06:57
Áno .
Hronská Iveta
13.09.05,10:27
Ahojte, aký je váš názor na neplatné ošetrovanie člena rodiny.
Je to neplatné voľno za ktoré si zamestnanec platí zdravotné poistenie?

Za toto obdobie si zamestnanec neplatí zdravotné poistenie, ZP platí štát - pozri §11 ods.8u).
Somij, odvolávate sa na § 11 ods.8 písm.u), kde je uvedené:


„(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za:

u) fyzickú osobu, ktorej zamestnávateľ poskytuje náhradu príjmu alebo náhradu služobného platu policajta a služobného príjmu profesionálneho vojaka podľa osobitného predpisu.39u)“.



- pod toto písmeno však nemôžeme zaradiť zamestnanca, ktorý bude na ošetrovačke už neplatenej, teda tej, ktorá bude dlhšie ako 10 dní, čo sa práve pýtal/a KAŠKA.

Pri ošetrovačke platenej (do 10 dní) za tohto zamestnanca platí odvod na ZP štát. Keďže sa od 11. dňa ošetrovačky neposkytuje žiadna dávka, ani náhrada mzdy, ani nemocenská dávka, práve takýchto zamestnancov tu v zákone o ZP vlastne ani nemôžem nájsť.

Alebo mi niečo ušlo ???

Ďakujem za Vašu reakciu.
Jano11
13.09.05,11:44
Chcem sa opýtať na ročné zúčtovanie v zdravotnom poistení. Pochopil som to
tak, že za zamestnanca /ak o to požiada urobíme ročné zúčtovanie do 28.2.2006/,
ale nemusí byť urobené ročné zúčtovanie pri zamestnancoch ak nemali žiadny
mesiac v roku 2005 vyšší príjem ako nad 43 000.-Sk /mám dojem, že je to 3 násobok
priemernej mzdy/. Príklad, ak mal zamestnanec hrubý príjem okolo 15 000.- mesačne,
tak ročné zúčtovanie sa nepodáva. Pochopil som / ak som to pochopil dobre/, že
ročné zúčtovanie budú robiť SZČO do 31.3.2006. Ako budú vyzerať tlačivá na
ročné zúčtovanie, vie sa už o takýchto detialoch?
juko
13.09.05,12:34
Jozef Mihál, vo svojom blogu píšeš:

Štát bude platiť poistné aj za tzv. "starých" študentov. Štát bude platiť poistné aj za študentov vo veku 26 rokov a viac, ak začali štúdium neskôr ako je obvyklé a študujú na svojej prvej vysokej škole. Avšak len počas doby štúdia, ktorá neprekročí štandardnú dĺžku.

Kde konkrétne to možno vyčítať v zákone, lebo na VšZP tvrdia, že si musia platiť sami.Mali k tomu vraj sedenie a na takomto výklade sa dohodli. Chudáci študenti!
Jozef Mihál
13.09.05,13:14
Zo zákona, § 11:

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,

Ďalší komentár považujem za zbytočný.
Jozef Mihál
13.09.05,13:18
Chcem sa opýtať na ročné zúčtovanie v zdravotnom poistení. Pochopil som to
tak, že za zamestnanca /ak o to požiada urobíme ročné zúčtovanie do 28.2.2006/,
ale nemusí byť urobené ročné zúčtovanie pri zamestnancoch ak nemali žiadny
mesiac v roku 2005 vyšší príjem ako nad 43 000.-Sk /mám dojem, že je to 3 násobok
priemernej mzdy/. Príklad, ak mal zamestnanec hrubý príjem okolo 15 000.- mesačne,
tak ročné zúčtovanie sa nepodáva. Pochopil som / ak som to pochopil dobre/, že
ročné zúčtovanie budú robiť SZČO do 31.3.2006. Ako budú vyzerať tlačivá na
ročné zúčtovanie, vie sa už o takýchto detialoch?Ak má zamestanec každý mesiac príjem pod 43095, RZ nemusí vykonať. Chápete to správne.
SZČO všetky vykonať RZ musia, a to do 31.3.2006.
Tlačivá sa v tejto chvíli pripravujú, ale potrvá ešte dlho, kým bude známa ich definitívna podoba. Zrejme až v novembri.
Jozef Mihál
13.09.05,13:22
Viď § 11 ods. 8 písm.o), štát platí za...

"fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu alebo je nemocensky poistená a ošetruje osobu podľa osobitného predpisu,"


To hrubé je o tom, že štát platí poistné za osobu, ktorá...bez ohľadu na to, či poberá ošetrovné.
kaška
14.09.05,09:09
Viď § 11 ods. 8 písm.o), štát platí za...

"fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu alebo je nemocensky poistená a ošetruje osobu podľa osobitného predpisu,"


To hrubé je o tom, že štát platí poistné za osobu, ktorá...bez ohľadu na to, či poberá ošetrovné.Prosím Vás p. Mihál, môžete to napísať jednoznačnejšie? Zrejme nevidím čo je hrubé, alebo nechápem. Osobne si myslím, že neplatí sa z neplatenej OČR preto, lebo to nie je neplatené pracovné voľno, ktoré by mohol poskytnúť zamestnávateľ podľa Zákonníka práce..
Hronská Iveta
14.09.05,10:18
Viď § 11 ods. 8 písm.o), štát platí za...

"fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu alebo je nemocensky poistená a ošetruje osobu podľa osobitného predpisu,"


To hrubé je o tom, že štát platí poistné za osobu, ktorá...bez ohľadu na to, či poberá ošetrovné.
Písmeno o) som už pozerala, ja tu však ani pod týmto písmenom takéhoto zamestnanca nevidím. Vidím tu len takého zamestnanca, ktorý je nemocensky poistený, teda v podstate len toho, ktorý je v zákone o SP uvedený v §140, kedy nemocenské poistenie nie je prerušené (z dôvodu, že po nejakú dobu poberá nemocenskú dávku). Čo sa týka tohto prípadu, tak tu práve preto vidím len ošetrovačku od 1. do 10. dňa. Od 11. dňa ošetrovačky tento zamestnanec nemocensky poistený nie je. Na SP má prerušenie poistného (§26 zákona o SP). Táto doba sa len započíta do dôchodku na ELDP. Po návrate z takejto ošetrovačky sa aj vypočítava nové rozhodné obdobie na SP z dôvodu prerušenia. Toto všetko však samozrejme poznáte.
Chcem len hlbšie rozobrať písmeno o), lebo mne sa podľa všetkého zdá, že na ošetrovanie od 11. dňa sa v novele zákona o ZP pozabudlo.
§11 ods.8 písmeno o):
"fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu ...- tu je odvolávka 39m) na §13 ods.1 písm. a), b), d) zákona o SP:
§ 13
(1) Z nemocenského poistenia sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú nemocenské dávky, a to
a) nemocenské,
b) ošetrovné, - platí sa len prvých 10.dní
c) vyrovnávacia dávka,
d) materské.
- zamestnanca, ktorý je na ošetrovačke dlhšej ako je 10 dní tu teda opäť nevidím
-pokračovanie §11 ods.8 písmeno o):
... alebo je nemocensky poistená - tu je odv.39n na celý zákon o SP (osoba ošetrujúca ďalšiu osobu od 11. dňa ošetrovania nie je nemocensky poistená) a ošetruje osobu podľa osobitného predpisu," s odvolávkou 39o) na §39 zákona o SP, kde je uvedené, komu môže by ošetrovné vyplácané.
- preto to vidím teda len tak, že ak je zamestnanec na ošetrovačke dlhšie ako je 10 dní, od 11. dňa nie je osobou, za ktorú platí poistné na ZP štát. Maximálne by som ho tu mohla s prihliadnutím na odvolávku 39o) vidieť tu, muselo by sa však jednať o takú osobu, ktorá sa v čase ošetrovačky po 10.dni stane dobrovoľne poistenou na nemoc.poistenie, aby bola dodržaná podmienka " ... alebo je nemocensky poistená a ošetruje osobu podľa osobitného predpisu"
- ktorú chápem, že je nemocensky poistená a zároveň ošetruje osobu aj po 10.dni ošetrovačky.
- aj keď sa môže zdať, že je to napísané trochu chaoticky, predpokladám, že sa v tom vyznáte a budem rada, ak sa k tomu vyjadrite.
Ďakujem.
7Ingrid7
14.09.05,12:32
Neplatené voľno vs VZ do ZP od 1. 9. 2005:

Príklad č. 1:

mesiac ma 31 kal. dní
Zamestnanec odpracoval 1 deň, za ktorý zarobil 2000,-
PN mal 20 kal. dní
Neplat. voľno mal 10 kal. dní
-----------------------------
VZ na ZP bude 6500/31x11 (t. j. dni NV a odpr. dni) = 2307?

Priklad č. 2:

mesiac ma 31 kal. dní
Zamestnanec odpracoval 1 deň, za ktorý zarobil 27 000,-
PN mal 20 kal. dní
Neplat. voľno mal 10 kal. dní
-----------------------------
VZ na ZP bude 43095/31x11 = 15292?
Su podla Vas tieto vypocty ok?
Jano11
14.09.05,12:58
Dnes vláda schválila minimálnu mzdu 6900.- Sk . Najneskôr do 8. novembra 2005
je už potrebné zaplatiť poistné do sociálky vo výške 2288.-Sk
Ale chcem sa opýtať na minimálny odvod do Zdravotnej poisťovne , to jest.
sa to zvýši z 910.- Sk na 966.-Sk.Kedy začneme platiť 966.-Sk ? Prvykrát
v novembri za október 2005, alebo prvykrát až vo februári 2006 za január 2006?
Jozef Mihál
14.09.05,13:02
Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí na mňa adresujú otázky, momentálne na Porade nestíham odpovedať...
Jozef Mihál
14.09.05,13:03
Dnes vláda schválila minimálnu mzdu 6900.- Sk . Najneskôr do 8. novembra 2005
je už potrebné zaplatiť poistné do sociálky vo výške 2288.-Sk
Ale chcem sa opýtať na minimálny odvod do Zdravotnej poisťovne , to jest.
sa to zvýši z 910.- Sk na 966.-Sk.Kedy začneme platiť 966.-Sk ? Prvykrát
v novembri za október 2005, alebo prvykrát až vo februári 2006 za január 2006?Až vo februári 2006 za január 2006. Na účely zákona o zdrav.poistení sa po celý rok berie minimálna mzda platná k 1.1. daného roka.
Jana Motyčková
14.09.05,19:01
Neplatené voľno vs VZ do ZP od 1. 9. 2005:

Príklad č. 1:

mesiac ma 31 kal. dní
Zamestnanec odpracoval 1 deň, za ktorý zarobil 2000,-
PN mal 20 kal. dní
Neplat. voľno mal 10 kal. dní
-----------------------------
VZ na ZP bude 6500/31x11 (t. j. dni NV a odpr. dni) = 2307?

Priklad č. 2:

mesiac ma 31 kal. dní
Zamestnanec odpracoval 1 deň, za ktorý zarobil 27 000,-
PN mal 20 kal. dní
Neplat. voľno mal 10 kal. dní
-----------------------------
VZ na ZP bude 43095/31x11 = 15292?
Su podla Vas tieto vypocty ok?Nie. Minimálny VZ sa prepočítava podľa pracovných dní kôli odvlávke na celý zákon o minimálnej mzde. T.j.
1.príklad.
predpokladajme, že pracovník je odmeňovaný mesačnou mzdou, mesiac má 23 pracovných dni, PN 20 kal.dní bolo 14 pracovných dní, neplatené voľno 10 kalendárnych dní bolo 8 pracovných dní. Jeho minimálna mzda za 1+8=9 rac.dní je 6500/23 x 9 = 2544 Sk. To je viac ako 2000, t.j. jeho VZ bude 2544 Sk.
2. príklad - maximum je stanovené na mesiac a nekráti sa za neodpracovaný čas (na rozdiel od SP). T.j. VZ bude 27000 Sk.
Jozef Mihál
14.09.05,19:33
K OČR po 1O-tom dni.


1. Podľa § 11 ods.8 písm. o) je osoba na OČR od 11-ho dňa (OČR kde už nie je nárok na ošetrovné) poistencom štátu.

2. Táto doba sa nebude posudzovať ako "neplatené voľno", teda za takúto dobu sa BUDE KRÁTIŤ minimálny základ zamestnanca podľa § 13 ods.15.

3. § 13 ods.16 ktorý hovorí o tom, že minimálny základ sa nekráti o šasť, zodpovedajúcu poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy, sa týka doby "neplateného voľna", počas ktorého za zamestnanca NEPLATÍ poistné štát.

Za takéto "neplatené voľno" sa bude považovať typické neplatené voľno, poskytnuté zamestancovi "len tak" po vzájomnej dohode so zamestnávateľom - napr. lebo zamestnanec už vyčerpal dovolenku a potrebuje voľno na vybavovanie svojich záležitostí, ale i neplatené voľno pri návšteve lekára nad limit 7 (10) platených dní za rok.

ktoré môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi
Jana Motyčková
14.09.05,21:19
Ja by som to upresnila, resp. dám trošku iné zdôvodnenie. Podľa §13 ods.16 minimálny základ sa nekráti o časť zodpovedajúcu poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady mzdy atď. V §141 ods.1 Zákonníka práce sa hovorí, že zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti ... ošetrovania chorého člena rodiny atď. Za tento čas neplatí zamestnancovi náhrada mzdy. Čiže toto nie je poskytnutie pracovného voľna, ale ospravedlnenie neprítomnosti. Možno je to hra so slovíčkami, ale ak by sme aj §141 ods.1 považovali za poskytnutie pracovného voľna bez náhrady mzdy, to by sme nemohli krátiť minimálnu mzdu ani počas PN.

Tento výklad nemajú problém akceptovať ani zdravotné poisťovne.
pavko
15.09.05,18:34
Dobrý večer,prosím o odpoveď na moju otázku:
Som SZČO a momentálne poberám materské,nemám prerušenú živnosť ale nemám ani príjem.Od 1.9.2005 je za mňa povinný platiť zdravotné poistenie štát alebo si mám platiť preddavky naďalej ja sama ?
Jana Motyčková
15.09.05,18:55
Ak nemáš prerušenú živnosť, preddavky platiť musíš, neplatí pre teba minimum 910 Sk.
pavko
16.09.05,07:59
Kde je teda zmena,doteraz to bolo tak isto.Niekde na blogu som čítala,že nemocensky poistená SZČO poberajúca materské od 1.9. neplatí preddavky ale poistné platí za ňu štát.
Jozef Mihál
16.09.05,08:26
Táto informácia nie je celkom presná. SZČO na materskej od 1.9. neplatí preddavky vtedy, ak jej preddavky vypočítané ako 14% z 1/12-tiny z 1/2-ce základu dane z činnosti SZČO za rok 2004 sú nulové, prípadne menšie ako 100 Sk.

Pre SZČO na materskej nie je stanovený povinný minimálny preddavok 910 Sk.

Ak jej vyššie uvedeným výpočtom preddavok vychádza 100 Sk a viac, musí aj na materskej platiť tento preddavok. V stredu by k tomu mal byť v SME podrobnejší článok.
ESTER
16.09.05,08:39
Pán, Mihál. Ak je niekto SZČO a má prerušenú živnosť o čom oznámenie zaslal do ZP je aj naďale považovaný za SZČO? Pýtam sa to preto lebo stále mi to nedá, že si v ZP nerozumiem s pracovníčkami pri vysvetľovaní môjho problému. Manžel má prerušenú živnosť a momentálne je zamestnancom. V roku 2004 mal aj príjmy z inej SZČO na čo povolenie-živnosť nepotrebuje. V ZP tvrdia, že nemá platiť žiadne preddavky lebo má prerušenú živnosť ale ja im hovorím, že SZČO to nie je len živnosť takže podľa mňa by si mal preddavky platiť. V ZP sa z výpisu z daňového priznania riadia len §6 a hovoria, že oni nevedia z čoho sú tie príjmy, tak som tomu porozumela, že všetko považujú zjednodušene za živnosť. Ukázala som im vo výpise z daňového priznania aj riadky príjmov a tie sú aj z iných činností ako živnosť, ale ako sa zdá oni im pozornosť nevenujú len §6. Rozmýšľam nad tým, že im zanesiem zmluvu na základe ktorej manžel vykonáva činnosť na ktorú živnosť nepotrebuje. Alebo som to mala urobiť už dávnejšie a niečo som zmeškala? Preto sa pýtam či SZČO s prerušenou živnosťou je stále evidovaná ako SZČO.
Jano11
20.09.05,07:58
Môže mi niekto poradiť na konkretnom prípade u živnostníka.
Príjem za rok 2005 bude 162 000.- Sk, výdavky paušálne 25%, 40 500.- Sk.
Odvody za rok 2005. Január 2575.- Sk /2155.-sk socialka +420.-Sk zdravotné/,
február -október / 2155.- Sk + 910.- ZP/, november až december 2005 /2288.-Sk
socialka + 910.- zdravotné. Spolu odvody za rok 2005 sú 36 556.- Sk.
Základ dane potom bude : 162 000.- Sk - 40 500.-Sk /25% paušal/- 36 556.- Sk
odvody = 77 056.- Sk.
To akože potom má po ročnom zučtovaní do zdravotnej poisťovne má ZP
vrátiť zaplatené odvody, lebo základ dane je nižší ako 78 000.- Sk?
Ako konkretne sa robí na tomto príklade ročné zúčtovanie pre zdravotnú poisťovňu.
Nejako do 1.9.2005 pri zdravotnom poistení sa počíta koeficient 2,0 a od 1.9 2005
koeficient 2,14. /mám v tom hokej/
Chcel by som Vás poprosiť / aj keď tlačivá na ročné zúčtovanie ešte nie sú k dispozícii/, ako by to vyzeralo s týmito konkretnými číslami.
Jano11
20.09.05,10:21
Nevie naozaj nikto poradiť , ako sa vypočíta ročné zúčtovanie na tomto príklade?
Jozef Mihál
20.09.05,17:01
Môže mi niekto poradiť na konkretnom prípade u živnostníka.
Príjem za rok 2005 bude 162 000.- Sk, výdavky paušálne 25%, 40 500.- Sk.
Odvody za rok 2005. Január 2575.- Sk /2155.-sk socialka +420.-Sk zdravotné/,
február -október / 2155.- Sk + 910.- ZP/, november až december 2005 /2288.-Sk
socialka + 910.- zdravotné. Spolu odvody za rok 2005 sú 36 556.- Sk.
Základ dane potom bude : 162 000.- Sk - 40 500.-Sk /25% paušal/- 36 556.- Sk
odvody = 77 056.- Sk.
To akože potom má po ročnom zučtovaní do zdravotnej poisťovne má ZP
vrátiť zaplatené odvody, lebo základ dane je nižší ako 78 000.- Sk?
Ako konkretne sa robí na tomto príklade ročné zúčtovanie pre zdravotnú poisťovňu.
Nejako do 1.9.2005 pri zdravotnom poistení sa počíta koeficient 2,0 a od 1.9 2005
koeficient 2,14. /mám v tom hokej/
Chcel by som Vás poprosiť / aj keď tlačivá na ročné zúčtovanie ešte nie sú k dispozícii/, ako by to vyzeralo s týmito konkretnými číslami.
VZ = základ dane, zvýšený o poistné na zdravotné poistenie účtované do nákladov, deleno 2,14 =

77056 + 420 (ZP zaplatené v januári, lebo účtuje v jednoduchom účt.) + 11 x 910 (ZP zaplatené vo februári až decembri) výsledok deleno 2,14 =

(77056 + 10430)/2,14 =

87486/2,14 = 40882

VZ ale musí byť najmenej úhrn minimálnych základov, vo všeobecnosti najmenej 78000 Sk.

Takže VZ bude 78000 Sk.

Poistné = 14% z VZ = 14% z 78000 = 10920

Úhrn preddavkov za 2005 = 12 x 910 = 10920

Preplatok/nedoplatok = 0 Sk.
Jano11
20.09.05,17:14
Ďakujem p. Mihál.
Jozef Mihál
20.09.05,19:09
Ak je niekto SZČO a má prerušenú živnosť o čom oznámenie zaslal do ZP je aj naďale považovaný za SZČO? Pýtam sa to preto lebo stále mi to nedá, že si v ZP nerozumiem s pracovníčkami pri vysvetľovaní môjho problému. Manžel má prerušenú živnosť a momentálne je zamestnancom. V roku 2004 mal aj príjmy z inej SZČO na čo povolenie-živnosť nepotrebuje. V ZP tvrdia, že nemá platiť žiadne preddavky lebo má prerušenú živnosť ale ja im hovorím, že SZČO to nie je len živnosť takže podľa mňa by si mal preddavky platiť. V ZP sa z výpisu z daňového priznania riadia len §6 a hovoria, že oni nevedia z čoho sú tie príjmy, tak som tomu porozumela, že všetko považujú zjednodušene za živnosť. Ukázala som im vo výpise z daňového priznania aj riadky príjmov a tie sú aj z iných činností ako živnosť, ale ako sa zdá oni im pozornosť nevenujú len §6. Rozmýšľam nad tým, že im zanesiem zmluvu na základe ktorej manžel vykonáva činnosť na ktorú živnosť nepotrebuje. Alebo som to mala urobiť už dávnejšie a niečo som zmeškala? Preto sa pýtam či SZČO s prerušenou živnosťou je stále evidovaná ako SZČO.???
Skúsim problém ešte raz zrozumiteľnejšie formulovať za Vás.

Váš manžel vykonáva činnosť, podľa ktorej sa považuje na účely zákona o ZP za SZČO (napr. je profesionálny športovec) a súčasne je aj živnostník. Teda sú až dva dôvody súčasne, prečo sa považuje za SZČO.

Živnosť pozastaví. Keby bol len živnostníkom, tak sa musí z poisťovne odhlásiť ako SZČO. Keďže však aj naďalej je "profesionálnym športovcom" - teda druhú činnosť stále vykonáva - ako SZČO sa odhlásiť nesmie - hoci jeden dôvod (živnosť) padol, druhý stále zostáva.

Takže zostáva SZČO, a čo je podstatné, platí si preddavky tak, ako si ich platil pred pozastavením živnosti.
deha
21.09.05,06:55
Podľa akého paragrafu sa má zaokrúhľovat na koruny nahor za zamestnanca a za organiz. na mesačnom výkaze od 1. 9. ?
MajaV
21.09.05,07:12
Podľa akého paragrafu sa má zaokrúhľovat na koruny nahor za zamestnanca a za organiz. na mesačnom výkaze od 1. 9. ? Paragraf 16.
ESTER
24.09.05,09:05
???
Skúsim problém ešte raz zrozumiteľnejšie formulovať za Vás.

Váš manžel vykonáva činnosť, podľa ktorej sa považuje na účely zákona o ZP za SZČO (napr. je profesionálny športovec) a súčasne je aj živnostník. Teda sú až dva dôvody súčasne, prečo sa považuje za SZČO.

Živnosť pozastaví. Keby bol len živnostníkom, tak sa musí z poisťovne odhlásiť ako SZČO. Keďže však aj naďalej je "profesionálnym športovcom" - teda druhú činnosť stále vykonáva - ako SZČO sa odhlásiť nesmie - hoci jeden dôvod (živnosť) padol, druhý stále zostáva.

Takže zostáva SZČO, a čo je podstatné, platí si preddavky tak, ako si ich platil pred pozastavením živnosti.
Pán, Mihál. Píšete, že si má platiť preddavky tak, ako si ich platil pred pozastavením živnosti. Ale on je súčasne od pozastavenia živnosti zamestnancom. Má si teda niečo platiť do SP a ZP, ak jeho príjmy z inej činnosti ako živnosti boli do 78000?
Jozef Mihál
25.09.05,06:35
Ak sa stal zamestnancom, ako SZČo platí preddavky vypočítané ako 1/12 zo 14% z polovice základu dane dosiahnutého podľa § 6 ZDP za rok 2004, pričom jeho preddavok už nemusií byť najmenej 910 Sk, a ak vychádza menej ako 100 Sk, neplatí sa vôbec.
lue
26.09.05,09:50
dobry den,mozte mi niekto poradit
- som student VS - externe studium
- pracujem na Dohodu o brigadnickej praci studenta od 21.10.2005 do 9.1.2006

moja otazka je,vyska mojho prijmu by mala byt 13 000,- mesacne alebo 15 000,- mesacne,aby to bolo pre mna cim najvyhodnejsie z hladiska platenia zdravotneho poistenia
dakujem za radu
Jana Motyčková
26.09.05,10:10
Študuješ externe, ak iné zamestnanie (ani živnosť nemáš), tak z hľadiska zdravotného poistenia je jedno, či máš 13000 alebo 15000 Sk mesačne. Ak príjem presiahne 13000 Sk v úhrne za celé obdobie od septembra do decembra (čo presiahne), musíš z dohôd zaplatiť 14% poistné (v ročnom zúčtovaní).

Ak si zamestnaný (alebo ši SZČO), príjem z dohôd je pre zdravotné poistenie nezaujímavý - môžeš zarobiť na dohody koľko chceš, poistné na ZP z nich neplatíš
mmade
26.09.05,14:33
Dobry den,
prosim vas potrebovala by som poradit. Dostala som upozornenie od znameho, ze vraj konatel, ktory nepobera ziadny prijem, je povinny od 6.9. platit i socialne poistenie do socialnej poistovne a to iste sa vraj tyka dobrovolne nezamestnanych osob. Mne sa to zda ako velky blud, ale nie som si uplne ista. Neviete mi niekto pomoct, ci nahodou nenastala v socialnom poisteni takato zmena?
dakujem
Jana Motyčková
26.09.05,16:56
Nezmysel .
estera
26.09.05,17:09
Pán Mihál, prosím Vás o radu. Som zamestnaná v a.s., zároveň pracujem na dohodu o vykonaní práce v s.r.o./ doma/ a som aj sprostredkovateľka DSS. Od účinnosti zákona o zdravot. poistení /01.09.2005/ sa majú z dohôd platiť preddavky na zdravotné poistenie. Nerozumiem tomu, či aj ja mám platiť preddavky, aj keď som zamestnaná a odvody mi zamestnávateľ odvádza? Alebo odvádzanie preddavkov z dohôd musia iba tí, ktorí nie sú zamestnaní?
Ďakujem. Estera
Jozef Mihál
26.09.05,19:14
K predošlým dvom príspevkom od somij touto cestrou pripájam súhlas.

estera:
Z dôhod sa preddavky na zdravotné poistenie neplatia. Ak ste zamestnancom v a.s. XY a súčasne máte príjem z dohody o VP v QWE s.r.o., tak na príjem z dohody sa na účely zdr.poistenia neprihliada - neplatia sa ani preddavky ani sa tento príjem nezapočítava do ročného zúčtovania.

Niečo iné je to v prípade tzv. dobrovoľne nezamestnanej osoby (DNO). Tá si platí preddavky 575 mesačne, bez ohľadu na to, či má alebo nemá nejaký príjem z dohody o VP. Ak jej príjem z dohody za sept.-dec.2005 prevýši sumu 13000 Sk, musí si podať ročné zúčtovanie a v ňom uviesť tento príjem. Atď.
MáriaPaM
13.10.05,08:20
Ak má študent v Poľsku vybavený formulár E111 a kartu pobytu na 5 rokov, dokedy spĺňa podmienky pre poistenca štátu, ak si tam chce začať privyrábať na štúdium?

Tam zrejme podľa výšky a typu príjmu bude podľa ich zákona platiť zdravotné poistenie, ale kedy a čo je povinný oznámiť tu v zdravotnej poisťovni?

Ako bude poistený keď príde v lete na 2-3 mesiace na Slovensko?
A sociálne poistenie sa ho tu myslím netýka, dôchodkové sa mu asi dobrovoľne platiť neoplatí.
bea
14.10.05,12:08
V Zbierke vyšiel zákon o zdravotnom poistení v úpnom znení. Pripájam ho a súčasne ho pripojím aj do Dokumentov.
imik
15.10.05,21:01
Chcem poprosiť o radu.Som zamestnaná a od mája 2004 vykonávam prácu aj na živnosť. Za rok 2004 som mala príjem zo živnosti 40.000,- Sk. V tomto roku mám od januára zatiaľ príjem zo živnosti taktiež do 40.000,- Sk. Som povinná zálohovo platiť odvody do zdravotnej poisťovne aj zo živnosti? Akosi sa stále v tom neviem vyznať. Ďakujem za radu.
ajobs
15.10.05,21:49
Vymeriavací základ pre SZČO, ak je táto zamestnaná a má príjem 40.000 Sk zo živnosti by mali byť podľa zákona o ZP odvody za zdravotné poistenie nasledovné: VZ je 40.000- 25% paušálne výdavky(10.000)/2,14=14.019 Sk
Poistné na ZP je 14% zo sumy 14.019 Sk=1.963 Sk.
Muška
15.10.05,22:44
Chcem poprosiť o radu.Som zamestnaná a od mája 2004 vykonávam prácu aj na živnosť. Za rok 2004 som mala príjem zo živnosti 40.000,- Sk. V tomto roku mám od januára zatiaľ príjem zo živnosti taktiež do 40.000,- Sk. Som povinná zálohovo platiť odvody do zdravotnej poisťovne aj zo živnosti? Akosi sa stále v tom neviem vyznať. Ďakujem za radu.Imik, musíš napísať aký si mala základ dane , t.j. príjem mínus výdaj.
imik
16.10.05,05:43
Za obdobie 05-12/2004 zo živnosti som mala príjmy 38.900 a výdaje vo výške 46.500. Takže v daňovom priznaní som bola v strate cce 7.600,- Sk.
Viem, že v konečnom výsledku mi vyjde povinnosť zaplatiť nejaké odvody za rok 2005, ale chcela som vedieť, či je možné to zaplatiť po ročnom zúčtovaní. Samozrejme, že keby sa mi príjmy zvýšili, by som uhradila preddavok, ale zatiaľ to k tomu nespeje. BOli to len príjmy z uzatvárania zmlúv pre DSS a tie momentálne nerobím.
Ďakujem.
Jana Motyčková
16.10.05,06:47
Keďže si bola v strate, preddavky na poistné ZP neplatíš.
imik
17.10.05,19:28
Ďakujem, myslela som, či to táto novela nejako nezmenila. Aspoň už viem presne.
milanr
20.10.05,11:04
Prosím o radu. Zamestnanec a zároveň člen štatut. orgánu odmeňovaný mesačnou odmenou mi predložil doklad, podľa ktorého je členom ŠO od 20.08. V mzde za 10/2005 mu musím doplatiť jeho odmenu pomernú časť za august + september + október. Ako to bude s platením preddavku na ZP z odmeny za august, keď zákon platí až od 1.9. ? Poraďte, čo je v tomto prípade smerodatné za aké obdobie odmenu vyplácam alebo kedy ju vyplácam ?
Angela
21.10.05,05:51
Potrebujem poradit.
Na stránke Kros.sk je informácia , že od 1.9.2005 je zmena a platí sa zdravotné poistné aj do 100SK.
Preštudovala som zákon a myslím si že taká zmena nenastala.

Ďakujem.
Jozef Mihál
21.10.05,05:55
Prosím o radu. Zamestnanec a zároveň člen štatut. orgánu odmeňovaný mesačnou odmenou mi predložil doklad, podľa ktorého je členom ŠO od 20.08. V mzde za 10/2005 mu musím doplatiť jeho odmenu pomernú časť za august + september + október. Ako to bude s platením preddavku na ZP z odmeny za august, keď zákon platí až od 1.9. ? Poraďte, čo je v tomto prípade smerodatné za aké obdobie odmenu vyplácam alebo kedy ju vyplácam ?Ťažko budete niekomu dokazovať, že v októbri vyplatená suma sa vzťahuje na august. Každý by mohol povedať, že odmeny ktoré vypláca povedzme v decembri, mali byť vyplatené už v auguste, kedy ešte novela ZP neplatila.
Môj názor - zaplatiť preddavok z celej odmeny, vyplatenej v októbri.
Jozef Mihál
21.10.05,05:57
Potrebujem poradit.
Na stránke Kros.sk je informácia , že od 1.9.2005 je zmena a platí sa zdravotné poistné aj do 100SK.
Preštudovala som zákon a myslím si že taká zmena nenastala.

Ďakujem.Preddavky do 100 Sk od 1.9. jednoznačne neplatia len SZČO a dobrovoľne nezamestnané osoby.

Zamestnanci a zamestnávatelia platia preddavky pri akejkoľvek ich výške.

Pozrite § 16 ods.9 v aktuálnom znení a porovnajte si so znením do 31.8.
Angela
21.10.05,06:37
Mzdová účtovníčka opravila výkaz a pri odosielaní do ZP niektoré hlásili chybu.

Vrátila to späť.

Každá poisťovňa má iný systém a tá najväčšia žiadny.
MáriaPaM
21.10.05,10:00
Ak má študent v Poľsku vybavený formulár E111 a kartu pobytu na 5 rokov, dokedy spĺňa podmienky pre poistenca štátu, ak si tam chce začať privyrábať na štúdium?

Tam zrejme podľa výšky a typu príjmu bude podľa ich zákona platiť zdravotné poistenie, ale kedy a čo je povinný oznámiť tu v zdravotnej poisťovni?

Ako bude poistený keď príde v lete na 2-3 mesiace na Slovensko?
A sociálne poistenie sa ho tu myslím netýka, dôchodkové sa mu asi dobrovoľne platiť neoplatí.
Pán Mihál, vidím že ste tu, prosím Vás nestihnete mi nejakú vetičku na toto?
Jozef Mihál
21.10.05,10:34
MáriaPaM - na Slovensku nemusí nič oznamovať, bude stále poistencom štátu, aj v lete.

Ale - nie je mi jasné, prečo by mal byť našim poistencom, ak študuje v Poľsku. Zahraniční študenti v Poľsku nie sú poistení v Poľsku?

Ak by totiž v Poľsku bol poistený podľa poľského zákona, potom prestáva byť našim poistencom a mal by sa z našej poisťovne odhlásiť, viď § 3 ods.2 písm. e) zákona 580/2004.
MáriaPaM
21.10.05,11:04
Vďaka za odpoveď, ten § 3 ods.2 písm. e) som pozrela, skúsim ďalej pozisťovať ako to v Poľsku platí. Tu mi v zdravotke povedali, že podľa toho na akej VŠ študuje, či ju majú v zozname. (potom ma išli prepojiť do kancelárie kde majú zoznam a "spadli z linky")
MartaP
03.11.05,08:30
Podľa tohoto zákona od 1.9.2005 sa odvod do zdravotnej poisťovne nezapočítava do nákladov? To znamená, že v októbri si tento odvod (910,-Sk) zapíšem v peňažnom denníku do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. Je to tak správne?
MartaP
03.11.05,10:47
Prosím, nikto mi neodpovie? Ďakujem.
Jozef Mihál
03.11.05,10:51
Odvod do ZP sa započítava do daňovo uznaných nákladov.
kaška
03.11.05,10:55
Neviem na základe čo, si dospela k tomuto názoru. Zákon 580/2004 neurčuje čo sa započíta do daňovo uznaných výdavkov. Toto určuje zákon o dani z príjmov.
Martina123
04.11.05,17:40
Dobry den,
Rada by som sa opytala na zdravotne poistenie a ujasnila si par otazok. Bola by som velmi rada, ak by ste mi mohli pomoct.
Ak som v spolocnosti konatel a nie som zaroven zamestnanec a musim platit zdravotne poistenie. Ako postupujem?
Ak som nezamestnana platim si poistne 575 SKK/mesacne. Tomu rozumiem. Stat uz neplati za dobrovolne nezamestnanych.
Ak som vsak konatel a poberam odmenu za funkciu 2000 SKK/mesacne. Co platim kam a kolko.
Dakujem za skoru odpoved.
Martina
durisovad
04.11.05,17:53
Na vysku odvodu do zdravotnej poistovne by som bola aj ja zvedava, pretoze v jednej poistovni mi povedali, ze musim platit minimalne z minimalnej mzdy a v druhej, ze zo skutocneho zarobku.
Jana Motyčková
04.11.05,18:16
Ak som vsak konatel a poberam odmenu za funkciu 2000 SKK/mesacne. Co platim kam a kolko.
Dakujem za skoru odpoved.
MartinaZa konateľa platí s.r.o ako za zamestnanca 4+10% zdravotné poistenie. Konateľ nemá stanovené minimum (lebo nemá pracovný čas), takže ak je odmena 2000, platí ZP z 2000 Sk.
Martina123
04.11.05,20:33
Za konateľa platí s.r.o ako za zamestnanca 4+10% zdravotné poistenie. Konateľ nemá stanovené minimum (lebo nemá pracovný čas), takže ak je odmena 2000, platí ZP z 2000 Sk.
Dakujem za odpoved. Este sa chcem opytat. Z tejto odmeny 2000 SKK odvádza konateľ daň?
Dakujem za odpoveď
Jozef Mihál
04.11.05,20:50
Súhlas s vyššou odpoveďou od somij, k dani - podľa § 5 zákona o dani z príjmov ide o príjem zo závislej činnosti, s.r.o. ako zamestnávateľ odvádza preddavok na daň z odmeny.

K zdr.poisteniu konateľa čítajte i tu:

http://mihal.blog.sme.sk/c/24384/Minimalny-zaklad-konatela-a-clena-dozornej-rady.html
Martina123
04.11.05,21:21
Dakujem za odpoved
Martina
Martina123
06.11.05,09:56
Dobry den,
Velmi rada by som sa opytala na jednu zalezitost.
Zaujmove zdruzenie pravnickych osob, ktore vzniklo, ako ma uctovat? Aku uctovnu osnovu ma pouzit? Mame program MRP a teraz si nie sme isti, ako uctovat. Nie je to pdnikatelsky subjekt ale ani nedostavame dotaciu zo statu. Zdruzenie zije len clenskych prispevkov clenov a zo sluzieb, ktore poskytuje, ako naprikald prekaldy, stretnutia s partnermi, seminare, skolenia, poradenstvo, administrativne veci atd.
Vopred dakujem za radu.
Martina
ajka
08.11.05,08:00
Až vo februári 2006 za január 2006. Na účely zákona o zdrav.poistení sa po celý rok berie minimálna mzda platná k 1.1. daného roka.
To platí len pre SZČO nie?
ajobs
08.11.05,16:09
Platí to pre všetkých.
Martina123
10.11.05,16:38
Dobry den,
Chcem sa opytat. Mame konatela, ktory dostava odmenu 2000 SKK za mesiac. Spolocnost odvedie do zdravotnej 4+10%. Zamestnavatel odvadza preddavok na dan z tohto prijmu. Ta dan sa uvadza do stvrtrocnych vykazov na danovom. Spravne? Ked sa mylim, prosim opravte ma.
A v uctovnictve ako uctujem odmenu konatela? Zamestnanci su 331 a konatel? Napiste mi prsoim vsetky kroky uctovne.
Dakujem
Martina123
10.11.05,16:40
Teda este by som chcela vediet vymeriavaci zaklad aky bude. Bude to tych 2000 SKK?
Martina123
10.11.05,17:06
Este ku konatelovi,
Do socialnej poistovne je potrebne robit odvody?
ajobs
10.11.05,20:28
Teda este by som chcela vediet vymeriavaci zaklad aky bude. Bude to tych 2000 SKK?
Ano, bude to 2000 Sk.
ajobs
10.11.05,20:29
Este ku konatelovi,
Do socialnej poistovne je potrebne robit odvody?
Podľa toho, akú má zmluvu, ak má obchodnú (mandátnu) zmluvu, nie je potrebné robiť do SP žiadne odvody.
evis
25.11.05,17:52
V prípade, ak došlo v roku 2005 u poistenca postupne ( nie súčasne) k súbehu platiteľov SZČO a zamestnanec, môže v ročnom zúčtovaní ovplyvniť vyššia výška VZ za zamestnanca výpočet poistného za SZČO tak, že pri platení preddavkov z minimálneho VZ ( 910,-Sk) vyjde v ročnom zúčtovaní preplatok?

Uvediem príklad:

SZČO od 1/2005 do 5/2005 ČZD za SZČO= 52 080,- Sk-25%=39 060,- Sk
VZ za SZČO: 39 060,-Sk :2,14 = 18 253,-Sk
zaplatené preddavky za 1-5/2005: 5*910,-Sk =4 550,-Sk

Zamestnanec od 6/2005 do 12/2005 VZ za zamestnanca: 140 000,-Sk
preddavok za zamestnanca: 800,-Sk *7 = 5 600,-Sk
preddavok za zamestnávateľa: 2000,-Sk *7=14 000,-Sk.
Ročné zúčtovanie:

minimálny VZ poistenca za rok 2005 = 78.000,-Sk
dosiahnutý VZ poistenca = 18 253,-Sk (SZČO) + 140 000,-Sk (zamestnanec) =158 253,-Sk
dosiahnutý VZ je väčší ako 78.000,-Sk, preto výpočet poistného je spolu 22. 194,-Sk:
SZČO: 14% z 18 253,-Sk = 2 594,-Sk
zamestnanec: 140 000,-Sk *4% =5 600,-Sk
zamestnávateľ: 140 000,-Sk *10% =14.000,-Sk
.
Zaplatené preddavky: 4550,-Sk +5 600,-Sk + 14 000,-Sk=24.150,-Sk

preddavky - povinnosť z RZ= 24 150,-Sk - 22 194,-Sk = 1 956,-Sk preplatok.
Je takýto postup správny?
Alebo za obdobie 1-5/2005 musí byť v ročnom zúčtovaní za SZČO minimál. VZ 5 *6500,-Sk?
Jozef Mihál
25.11.05,19:34
Platí to ALEBO.
ALEBO, lebo § 13 ods.8, druhá "podveta"

Napíšem ako to bude:

SZČO od 1/2005 do 5/2005

ČZD za SZČO= 52 080,- Sk-25%=39 060,- Sk
VZ za SZČO: 39 060,-Sk :2,14 = 18 253,-Sk

Minimálny základ za 1-5/2005 ako SZČO 5 x 6500 = 32500
Do súčtu VZ za "celého" poistenca sa započítava 32500.

Zaplatené preddavky za 1-5/2005: 5*910,-Sk =4 550,-Sk

Zamestnanec od 6/2005 do 12/2005

VZ za zamestnanca: 140 000,-Sk
preddavok za zamestnanca: 800,-Sk *7 = 5 600,-Sk
preddavok za zamestnávateľa: 2000,-Sk *7=14 000,-Sk.

Ročné zúčtovanie:

minimálny VZ poistenca za rok 2005 = 78.000,-Sk
dosiahnutý VZ poistenca = 32500 Sk (SZČO) + 140 000,-Sk (zamestnanec) =172500 Sk

dosiahnutý VZ je väčší ako 78.000,-Sk, preto výpočet poistného:

SZČO: 14% z 32500 Sk = 4550 Sk
zamestnanec: 140 000,-Sk *4% =5 600,-Sk
zamestnávateľ: 140 000,-Sk *10% =14.000,-Sk

Zaplatené preddavky:

4550,-Sk +5 600,-Sk poistenec
14 000,-Sk zamestnávateľ

Preplatok/nedoplatok oboch = 0 Sk.
evis
25.11.05,20:25
Ďakujem za odpoveď pán Mihál.
Magma
19.12.05,07:56
Vo firme máme členov štatutárnych orgánov - doz.rada,predstavenstvo - občanov Maďarska, ktorí platia poistné doma, teda v zahraničí. V SR nemajú pracovný pomer, iba poberajú mesačne odmenu za výkon funkcie.
Nakoľko platia poistné v zahraničí, nie sú u nás prihlásení ani neplatia zdravotné poistenie. Je to tak správne? (Totiž vo VšZP mi povedali, že by sme mali poistné odvádzať do Maďarska!?) Ale zákon o tom nič nehovorí...
Jozef Mihál
19.12.05,08:03
Náš zákon 580 o tom nič nehovorí, hovorí však o tom možno maďarský zákon o zdravotnom poistení.
judy
19.12.05,08:17
Vo firme máme členov štatutárnych orgánov - doz.rada,predstavenstvo - občanov Maďarska, ktorí platia poistné doma, teda v zahraničí. V SR nemajú pracovný pomer, iba poberajú mesačne odmenu za výkon funkcie.
Nakoľko platia poistné v zahraničí, nie sú u nás prihlásení ani neplatia zdravotné poistenie. Je to tak správne? (Totiž vo VšZP mi povedali, že by sme mali poistné odvádzať do Maďarska!?) Ale zákon o tom nič nehovorí...

ja to mam podobne, uz dlhsiu dobu vyplacam nasim statutarom do zahranicia odmeny za vykon funkcie, ale za zahranicnych stat. odvadzam na SR len dan , a veru neviem o ziadnom zdravotnom poisteni odvadzanom do zahranicia. samozrejme predpokladam, ze su zdravotne a socialne poisteni v zahranici.
Magma
19.12.05,08:47
Ďakujem za odpovede.
Shaman
21.12.05,15:44
Mam tu jednu specialitku ;)

Priklad - obcan SZCO a subezne HPP ma VZ pod 78000. Ako bude postupovat v rocnom zuctovani ZP, ked ako SZCO neplatil pocas roka ziadne preddavky a ako zamestnanec neodviedol za cely rok taktiez nic, lebo mu vysla povinnost pod 100,- Sk?

Co by sa zmenilo ak by bol zamestnany len prveho pol roka a vtedy by platil mesacne preddavky 910,- ako SZCO?
Jana Motyčková
22.12.05,08:26
Mam tu jednu specialitku ;)

Priklad - obcan SZCO a subezne HPP ma VZ pod 78000. Ako bude postupovat v rocnom zuctovani ZP, ked ako SZCO neplatil pocas roka ziadne preddavky a ako zamestnanec neodviedol za cely rok taktiez nic, lebo mu vysla povinnost pod 100,- Sk?

Co by sa zmenilo ak by bol zamestnany len prveho pol roka a vtedy by platil mesacne preddavky 910,- ako SZCO?

Ako SZČO je povinný si urobiť ročné zúčtovanie, minimum bude mať zrejme 78000 (ak nie je nejaký špeciálny prípad - invalidný, príp. dôchodca a pod.) Spočíta VZ zo zamestnania + VZ zo SZČO, ak je menej ako 78000 vypočíta koeficient k1= 78000/(VZ zam.+VZ.SZČO). Potom týmto koeficientom vynásobí osobitne VZ zo zamestnania a osobitne zo SZČO. Vypočíta poistné z takto upraveného VZ :
- z upraveného VZ za zamestnanaca 4%, za zamestnávateľa 10% (príp 2+5%)
- z upraveného VZ za SZČO 14 (7)%

Vypočítané poistné (nedoplatok) za seba ako zamestnanca a SZČO zaplatí, nedoplatok zamestnávateľa oznámi zamestnávateľovi.

Príklad :
zamestnanec VZ 30000, SZČO VZ 20000
Spolu 50000, min. VZ 78000, koeficent k1 = 1,56
Upravený VZ zamestnanca : 1,56 x 30000 = 46800
Upravený VZ SZČO : 1,56 x 20000 = 31200.
Poistné zamestnanca 4% zo 46800 = 1872
Poistné zamestnávateľa 10% zo 46800 = 4680
Poistné SZČO 14% z 31200 = 4368
Sám odvedie 1872+4368 ponížené o zaplatené preddavky (ako zamestnanec a SZČO)
Zamestnávateľovi oznámi nedoplatok 4368 ponížený o zaplatené preddavky zamestnávateľa.

V prípade že je zamestnanec prvý polrok a od polroka platil preddavky ako SZČO 910 Sk vo výpoče sa nič nezmení, len tie zaplatené preddavky ako SZČO si odpočíta - t.j. on sám odvedie 1872+4368-910x6 = 780Sk.
Jozef Mihál
22.12.05,09:25
Súhlasím s Jankou, netreba sa báť, na takéto prípady "sa myslelo".

Ešte odkaz na zákon o ZP:

§ 13 ods.8:

"Vymeriavací základ poistenca, u ktorého dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) až c) a poistencov uvedených v § 11 ods. 2 je úhrn vymeriavacích základov podľa odsekov 1 až 7; v období, v ktorom je poistenec považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu a nie je považovaný za zamestnanca, sa do úhrnu vymeriavacieho základu započítava najmenej minimálny základ podľa odsekov 17 a 18 za každý kalendárny mesiac, počas ktorého má platiteľ povinnosť platiť poistné, a v období, v ktorom je poistenec považovaný za poistenca podľa § 11 ods. 2, sa do úhrnu vymeriavacieho základu započítava najmenej suma vypočítaná ako súčin koeficientu pre poistenca podľa § 11 ods. 2 a minimálneho základu podľa odsekov 17 a 18 za každý kalendárny mesiac, počas ktorého má platiteľ povinnosť platiť poistné. "

A odsek 9:

"(9) Vymeriavací základ je
a) podľa odsekov 1 až 6 najmenej úhrn minimálnych základov podľa odsekov 15 až 18 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,
b) podľa odseku 7 najmenej úhrn súčinu koeficientu pre poistenca podľa § 11 ods. 2 a minimálnych základov podľa odsekov 17 a 18 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,
c) podľa odseku 8 najmenej úhrn súčtu vymeriavacích základov podľa písmen a) a b); ak dochádza súčasne k súbehu platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) až c), tak sa do úhrnu minimálnych základov započítava vyšší minimálny základ z minimálnych základov stanovených podľa odsekov 15 až 18,
d) podľa odsekov 1 až 8 najviac 36-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu (ďalej len „priemerná mesačná mzda“)."
pbeno
22.12.05,10:59
Dobry den.

Mam jednoduchy problem:
Som poisteny u Spolocnej Zdravotnej (ak na tom zalezi) a som SZCO (ak na tom zalezi) :-)
Dalej, vybral som si zubneho lekara, ktory nema zmluvu s mojou poistovnou (a z urcitych irelevantnych dovodov nechcem ineho lekara).

predpokladal som, ze sa necham osetrit u tohto lekara, zaplatim mu za sluzbu a s dokladom (napr. fakturou), budem vymahat od mojej poistovne nahradu (resp. cast, na ktoru mam narok).
proste uplne normalny poistovaci biznis.

Na moje velke prekvapenie, takto to vraj nefunguje.
Mozete mi poradit, co s tym?

- z istych dovodov nemam na vyber, musim ist k tomu lekarovi, je to totalny sukromnik, nema zmluvu so ziadnou poistovnou.
- zmenou poistovne, aj keby prichadzala do uvahy, teda nic nedosiahnem.

dakujem...
Jozef Mihál
22.12.05,11:23
Daný problém nie je môj obor, ale pokiaľ viem, je to naozaj tak, výnimka sú len ošetrenia v rámci tzv. neodkladnej starostlivosti, čo daný prípad nie je.
milanr
03.01.06,12:27
Koľko môže zarobiť poberateľ starobného dôchodku maximálne v r. 2006 na "Dohodu o vykonaní práce", aby nemusel platiť ZP ? Je to mesačne 3450,- Sk, resp. 41399,- ročne ?
Jozef Mihál
03.01.06,15:17
41400 za celý rok 2006
BEBANT
03.01.06,18:04
Za vyňaté príjmy sa však nepovažujú príjmy zo závislej činnosti zdanené zrážkovou daňou v prípadoch, kedy daňovník nežiada zamestnávateľa o uplatnenie nezdaniteľných čiastok a daňového bonusu a ide o príjem nepresahujúci 5000 Sk mesačne. Viď § 43 ods.3 písm. j) zákona o dani z príjmov (doplnené novelou zákona o dani z príjmov účinnou k 15.decembru 2005 a 1.januáru 2006).

Tomuto veľmi nerozumiem...okrem toho, zákon o dani z príjmov v §43 a odstavci 3 žiadne písmeno j) nemá...ak sa mýlim, ospravedlnujem sa...
myrjam
04.01.06,09:05
Ak študent pracuje na DoBPŠ a jeho príjem je vyšší než 3 450 Sk, je povinný odvádzať mesačne preddavok na zdravotné poistenie, alebo len vykonať ročné zúčtovanie? Ďakujem.
ajobs
04.01.06,14:44
Ak študent pracuje na DoBPŠ a jeho príjem je vyšší než 3 450 Sk, je povinný odvádzať mesačne preddavok na zdravotné poistenie, alebo len vykonať ročné zúčtovanie? Ďakujem.

Preddavky na ZP sa z DoBPŠ neplatia, iba sa podáva ročné zúčtovanie z úhrnu príjmov, ktoré presiahli zákonom určenú výšku (v roku 2005 za 9-12/2005 13.000 Sk, v roku 2006 41.400 Sk).
Jozef Mihál
04.01.06,15:26
Za vyňaté príjmy sa však nepovažujú príjmy zo závislej činnosti zdanené zrážkovou daňou v prípadoch, kedy daňovník nežiada zamestnávateľa o uplatnenie nezdaniteľných čiastok a daňového bonusu a ide o príjem nepresahujúci 5000 Sk mesačne. Viď § 43 ods.3 písm. j) zákona o dani z príjmov (doplnené novelou zákona o dani z príjmov účinnou k 15.decembru 2005 a 1.januáru 2006).

Tomuto veľmi nerozumiem...okrem toho, zákon o dani z príjmov v §43 a odstavci 3 žiadne písmeno j) nemá...ak sa mýlim, ospravedlnujem sa...
§ 43 ods.3 písm.j) pribudlo do zákona o dani z príjmov od 1.januára 2006.

Vecne ide o to, že poistné sa neplatí z tzv. vyňatých príjmov, za tie sa však nepovažujú príjmy zo závislej činnosti do 5000 Sk zdanené zrážkovou daňou.

Teda príjmy zo závislej činnosti do 5000 Sk zdanené zrážkovou daňou sa započítavajú a potenciálne sa z nich platí zdravotné poistenie.
myrjam
04.01.06,15:43
Preddavky na ZP sa z DoBPŠ neplatia, iba sa podáva ročné zúčtovanie z úhrnu príjmov, ktoré presiahli zákonom určenú výšku (v roku 2005 za 9-12/2005 13.000 Sk, v roku 2006 41.400 Sk).

V ZP Dôvera mi dali info, že platia mesačne. Mám z toho zmätok, pretože informácie, ku ktorým som sa dopátrala, sú dosť odlišné. Ak študent zarobí viac ako 1/2 min.mzdy, prestáva byť poistencom štátu. §13 ods. 8 písm.c) hovorí o výške preddavku na poistné poistenca podľa § 11 ods.2...písmc) - osoba, za ktorú neplatí poistné štát.
A dúfam, že neprekročím žiadny etický príkaz, keď sem uvediem, čo som sa dočítala na nete: Pokiaľ študent, ktorý nemá hlavný pracovný pomer a pracuje na dohodu o pracovnej činnosti zarába viac, než je výška minimálnej mzdy, vyplýva pre neho podľa zákona o zdravotnom poistení platiť si zdravotné poistenie sám určeným percentom z hrubej mzdy. Odo dňa, keď podpísal dohodu o pracovnej činnosti, prestáva za neho platiť zdravotné poistenie štát ako za nezarábajúceho jednotlivca. Dotyčný by mal navštíviť príslušnú zdravotnú poisťovňu a zaregistrovať sa ako samoplatca zdravotného poistenia – rovnako, ako keby prevádzkoval živnosť. Spolu s vyplnenou žiadosťou by si mal vyzdvihnúť šeky, na ktorých je predtlačené číslo účtu príslušnej zdravotnej poisťovne a vždy po obdržaní výplatnej pásky za predošlý kalendárny mesiac by mal poštovou poukážkou do siedmich kalendárnych dní od ukončenia predchádzajúceho mesiaca odviesť príslušnú sumu zdravotného poistenia vypočítanú percentom z hrubej mzdy.
Pekný zvyšok dňa všetkým na Porade, Myrjam.
Jozef Mihál
04.01.06,15:48
Ad Myrjam:

Je to nezmysel, aj keď ste to čítali povedzme na stránke Dôvery (mimochodom ak ma nepoznáte, pozrite môj profil).

Trošku to aj zdôvodním prečo.

Preddavky sa platia podľa § 16 zákona o zdravotnom poistení.

Podľa § 16 ods.2 písm.d) si poistenec podľa § 11 ods.2 platí preddavky vo výške ním určenej, podľa ods.8 písm.e) je to najmenej .... Nie je tu teda väzba pri platení preddavkov na reálny zárobok.

Ďalej poistencom podľa § 11 ods.2 sa študent stane len v prípade, ak poruší podmienky uvedené v § 11 ods.9 - teda jeho príjem v rozhodujúcom období je vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd. Toto sa dá posúdiť až po skončení rozhodujúceho obdobia (roka) a jednoducho to nejde posúdiť už počas roka.

Takže v priebehu roka je študent stále poistencom štátu a nemá ako platiť preddavky - v § 16 nič "pre neho nenájdeme". To, že prestane byť poistencom štátu sa ukáže až po skončení roka. Ak prestane byť poistencom štátu (jeho príjem v rozhodujúcom období je vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd), je povinný podať ročné zúčtovanie a zaplatiť vypočítané poistné z príjmu za minulý rok.
BEBANT
05.01.06,08:01
Ano, presne takto som to aj pochopila ja...ale logicky mi to nejde do hlavy, ved ak si daňovník podpíše vyhlásenie, jeho príjem sa už nemože zdaňovať zrážkovou daňou...dufam, že som nie mimo teraz a neodskočila som od témy :))) lebo človek je už potom unavený, niekedy nevie správne znegovať celú vetu...stále mi totiž vychádzalo, že nik vlastne nemôže mať príjem do 5000 a zároven zrážkovú daň a zároven podpísané vyhlásenie...asi som to pomotala :(((


AHA už som v obraze...v prípade KEĎ NEŽIADA :)))) tak ved, ono to pojde nejako no :)) ďakujem za odpoveď :)))
myrjam
05.01.06,08:57
Ad Myrjam:

Je to nezmysel, aj keď ste to čítali povedzme na stránke Dôvery (mimochodom ak ma nepoznáte, pozrite môj profil).

Trošku to aj zdôvodním prečo.

Preddavky sa platia podľa § 16 zákona o zdravotnom poistení.

Podľa § 16 ods.2 písm.d) si poistenec podľa § 11 ods.2 platí preddavky vo výške ním určenej, podľa ods.8 písm.e) je to najmenej .... Nie je tu teda väzba pri platení preddavkov na reálny zárobok.

Ďalej poistencom podľa § 11 ods.2 sa študent stane len v prípade, ak poruší podmienky uvedené v § 11 ods.9 - teda jeho príjem v rozhodujúcom období je vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd. Toto sa dá posúdiť až po skončení rozhodujúceho obdobia (roka) a jednoducho to nejde posúdiť už počas roka.

Takže v priebehu roka je študent stále poistencom štátu a nemá ako platiť preddavky - v § 16 nič "pre neho nenájdeme". To, že prestane byť poistencom štátu sa ukáže až po skončení roka. Ak prestane byť poistencom štátu (jeho príjem v rozhodujúcom období je vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd), je povinný podať ročné zúčtovanie a zaplatiť vypočítané poistné z príjmu za minulý rok.
O.k., Váš profil som videla a Váš seminár videla aj počula... Vtedy sa hovorilo hlavne o mesiacoch 09/05 až 12/05. Čiže to, čo platilo pre študentov na štyri mesiace roku 2005, platí aj na celý rok 2006. Ak po zrátaní celoročného príjmu bude táto suma vyššia než úhrn 1/2 min.miezd v nadväznosti na počet odpracovaných mesiacov, poistné si doplatí v ročnom vyúčtovaní. Rozumiem tomu dobre? Rozhodne je to jednoduchšie. Potom sa teda pýtam, ako je možný taký rozdielny výklad, nejde len o poisťovňu Dôvera, ale aj o info na nete, myslím, že to bola stránka O peniazoch. Ako mám dať študentom zodpovedné odpovede na ich otázky, keď si to v poisťovniach vysvetľujú ináč? A nemyslím si, že sa to dá vyriešiť mávnutím rukou nad poisťovňami a myslieť si o nich svoje. Je niekde záruka, že výklad tohto zákona bude jednotný?
ajobs
05.01.06,11:03
O.k., Váš profil som videla a Váš seminár videla aj počula... Vtedy sa hovorilo hlavne o mesiacoch 09/05 až 12/05. Čiže to, čo platilo pre študentov na štyri mesiace roku 2005, platí aj na celý rok 2006. Ak po zrátaní celoročného príjmu bude táto suma vyššia než úhrn 1/2 min.miezd v nadväznosti na počet odpracovaných mesiacov, poistné si doplatí v ročnom vyúčtovaní. Rozumiem tomu dobre? Rozhodne je to jednoduchšie. Potom sa teda pýtam, ako je možný taký rozdielny výklad, nejde len o poisťovňu Dôvera, ale aj o info na nete, myslím, že to bola stránka O peniazoch. Ako mám dať študentom zodpovedné odpovede na ich otázky, keď si to v poisťovniach vysvetľujú ináč? A nemyslím si, že sa to dá vyriešiť mávnutím rukou nad poisťovňami a myslieť si o nich svoje. Je niekde záruka, že výklad tohto zákona bude jednotný?

Ono koľko ľudí, toľko názorov, tak to je a bude, zdravotné poisťovne nevynímajúc.
Jediný vykladač zákonov v tomto štáte (a vo väčšine nezávislých a demokratických štátoch) je nezávislý súd.
Ale môžete sa v tomto smere úplne spoľahnúť na názor Dr. Mihála, je v odbore zdravotného poistenia najkompetentnejší.
Jozef Mihál
05.01.06,22:02
Jediný vykladač zákonov v tomto štáte (a vo väčšine nezávislých a demokratických štátoch) je nezávislý súd.

Súhlas .
Doboska
11.01.06,15:21
Neviem či som správne zaradila moju otázku, na správne miesto. Chcem sa spýtať p. Mihála na jednu otázočku: Keď dôchodca, nie invalidný, pracuje v HPP od 1.1.2006 a ešte v inej organizácii na dohodu o VP, ktorá je vyššia mesačne ako 1/2 MM musí z dohody o VP platiť preddavok do ZP ?
Ďakujem za odpovedˇ !
ajobs
11.01.06,15:30
Neviem či som správne zaradila moju otázku, na správne miesto. Chcem sa spýtať p. Mihála na jednu otázočku: Keď dôchodca, nie invalidný, pracuje v HPP od 1.1.2006 a ešte v inej organizácii na dohodu o VP, ktorá je vyššia mesačne ako 1/2 MM musí z dohody o VP platiť preddavok do ZP ?
Ďakujem za odpovedˇ !

Nemusí, pretože platí preddavky na ZP v tzv. hlavnom pracovnom pomere (aj keď tento pojem "hlavný" sa už nepoužíva).
Jozef Mihál
11.01.06,16:09
Doboska:
Ak niekto je na účely zákona o zdr.poistení považovaný za zamestnanca, tak sa neprihliada na jeho príjmy z dohody o vykonaní práce, ktoré dosahuje v čase, kedy sa považuje za zamestnanca.

Akokeby tie príjmy nemal. Neplatí sa z nich zdravotné poistenie. Ani preddavky ani sa tento príjem neuvádza v ročnom zúčtovaní poistného po skončení roka.
Doboska
12.01.06,15:33
Ďakujem za rýchlu odpoveď p. Mihál, ste zlatý !!! Musím Vašu poradu riadne spropagovať, som len začiatočníčka na nete a už som sa toho toľko dozvedela, ale v dobrom, dík !!!!!
Jana Motyčková
12.01.06,16:06
Ďakujem za rýchlu odpoveď p. Mihál, ste zlatý !!! Musím Vašu poradu riadne spropagovať, som len začiatočníčka na nete a už som sa toho toľko dozvedela, ale v dobrom, dík !!!!!
Porada "nie je" Mihálova, ale "je" Richardova.mimotemy
Inak súhlasím.
majar
25.01.06,13:51
Dobry den p. Mihal,
viete mi prosim Vas poradit, ako je to so zaokruhlovanim prijmu pre vypocet preddavkov na zdravotne poistenie. V § 13 ods. 13 sa pise, ze len VZ sa zaokruhluje na cele Sk nahor a VZ sa zistuje az na konci roku za cele rozhodujuce obdobie, ktorym je predch. kal. rok. V § 19 ziadne zaokruhlovanie prijmu, z ktoreho sa pocitaju preddavky nie je, je tam uvedene iba zaokruhlovanie preddavku na ZP.
Stal sa nam taky pripad, ze zamestnanc okrem hrubej mzdy mal aj nepenazny prijem, ktory bol s haliermi a tento prijem (hruba mzda + nepenaz. prijem) mame v elektornickom vykaze uviedeny v celkovom prijme a aj vo VZ (struktura vykazu umoznuje zapisovat obidve polozky s desatinnami). Pri odosielani vykazu, nam vypisalo chybu, ze prijem aj VZ je s desatinnymi miestami a vykaz nebol akceptovany. Vopred dakujem
AGRO
25.01.06,18:06
Prosím vás. Mám človeka ktorý je v jednej firme zamestnaný a má každý mesiac pravidelný príjem 80.000,- sk . Tomuto nemusím robiť ročné zúčtovanie za rok 2005. V druhej firme je ako SZČO a tu mu budem robiť ročné zúčtovanie za rok 2005.
Nie je mi jasné kedy sa vyplní vzor TYP X - brožurka od p. Mihála. Táto sa má vyplniť keď je SZČO a súčastne aj zamestnanec. Týka sa to aj "môjho " človeka ? Alebo to nemá súvis, keď je to v dvoch firmách ? Ďakujem
Jana Motyčková
25.01.06,18:32
Prosím vás. Mám človeka ktorý je v jednej firme zamestnaný a má každý mesiac pravidelný príjem 80.000,- sk . Tomuto nemusím robiť ročné zúčtovanie za rok 2005. V druhej firme je ako SZČO a tu mu budem robiť ročné zúčtovanie za rok 2005.
Nie je mi jasné kedy sa vyplní vzor TYP X - brožurka od p. Mihála. Táto sa má vyplniť keď je SZČO a súčastne aj zamestnanec. Týka sa to aj "môjho " človeka ? Alebo to nemá súvis, keď je to v dvoch firmách ? Ďakujem
Týka sa ho to. Typ X sa vypĺňa keď ide o akýkoľvek súbeh - t.j. aj keď má 2 zamestnania, alebo zamestnanie + SZČO.
Mimochodom SZČO nie je vo firme, SZČO len je.
Tweety
25.01.06,19:30
Týka sa ho to. Typ X sa vypĺňa keď ide o akýkoľvek súbeh - t.j. aj keď má 2 zamestnania, alebo zamestnanie + SZČO.
Mimochodom SZČO nie je vo firme, SZČO len je.
Potvrdím, že typ X je ako stvorený na takýto zmiešaný typ príjmov.:eek:
Jozef Mihál
26.01.06,08:45
Pri odosielani vykazu, nam vypisalo chybu, ze prijem aj VZ je s desatinnymi miestami a vykaz nebol akceptovany. Vopred dakujem
Vo výkaze preddavkov by mal byť zaokrúhľovaný na celé Sk nahor len vymeriavací základ, celkový započítateľný príjem nie. Ak to takto kontrolujú vo VšZP, robia chybu.
Jozef Mihál
26.01.06,08:48
Mám človeka ktorý je v jednej firme zamestnaný a má každý mesiac pravidelný príjem 80.000,- sk . Tomuto nemusím robiť ročné zúčtovanie za rok 2005. V druhej firme je ako SZČO a tu mu budem robiť ročné zúčtovanie za rok 2005.
Nie je mi jasné kedy sa vyplní vzor TYP X - brožurka od p. Mihála. Táto sa má vyplniť keď je SZČO a súčastne aj zamestnanec. Týka sa to aj "môjho " človeka ? Alebo to nemá súvis, keď je to v dvoch firmách ? Ďakujem
Otázka je značne nezrozumiteľná.

Ak je jedna osoba v jednej firme zamestnancom a súčasne je aj SZČO, musí robiť ročné zúčtovanie a to sám, a to typ X, v ktorom bude mať vložený jeden list XA - za zamestnanie a jeden list XB - za SZČO.

Ak je jedna osoba zamestnancom v dvoch firmách, tak ak v oboch firmách má každý mesiac započítateľný príjem do 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť nemusí.

Ak tomu tak nie je (príjem "skáče"), ročné zúčtovanie robiť musí, môže požiadať o jeho vykonanie jedného zo zamestnávateľov (toho posledného) a použite sa tlačivo typ X, v ktorom budú dva listy XA - za každé zamestnanie jeden list XA.
Barbara
26.01.06,09:01
Ako SZČO je povinný si urobiť ročné zúčtovanie, minimum bude mať zrejme 78000 (ak nie je nejaký špeciálny prípad - invalidný, príp. dôchodca a pod.) Spočíta VZ zo zamestnania + VZ zo SZČO, ak je menej ako 78000 vypočíta koeficient k1= 78000/(VZ zam.+VZ.SZČO). Potom týmto koeficientom vynásobí osobitne VZ zo zamestnania a osobitne zo SZČO. Vypočíta poistné z takto upraveného VZ :
- z upraveného VZ za zamestnanaca 4%, za zamestnávateľa 10% (príp 2+5%)
- z upraveného VZ za SZČO 14 (7)%

Vypočítané poistné (nedoplatok) za seba ako zamestnanca a SZČO zaplatí, nedoplatok zamestnávateľa oznámi zamestnávateľovi.

Príklad :
zamestnanec VZ 30000, SZČO VZ 20000
Spolu 50000, min. VZ 78000, koeficent k1 = 1,56
Upravený VZ zamestnanca : 1,56 x 30000 = 46800
Upravený VZ SZČO : 1,56 x 20000 = 31200.
Poistné zamestnanca 4% zo 46800 = 1872
Poistné zamestnávateľa 10% zo 46800 = 4680
Poistné SZČO 14% z 31200 = 4368
Sám odvedie 1872+4368 ponížené o zaplatené preddavky (ako zamestnanec a SZČO)
Zamestnávateľovi oznámi nedoplatok 4368 ponížený o zaplatené preddavky zamestnávateľa.

V prípade že je zamestnanec prvý polrok a od polroka platil preddavky ako SZČO 910 Sk vo výpoče sa nič nezmení, len tie zaplatené preddavky ako SZČO si odpočíta - t.j. on sám odvedie 1872+4368-910x6 = 780Sk.


SORRY
ale k VZ SZČO netreba náhodou prirátať zaplatené preddavky do ZP ??????????
či som to tu prehliadla???????,
keď áno , tak sa ospravedlňujem
Jana Motyčková
26.01.06,13:32
SORRY
ale k VZ SZČO netreba náhodou prirátať zaplatené preddavky do ZP ??????????
či som to tu prehliadla???????,
keď áno , tak sa ospravedlňujem
V tom príklade som neuvádzala výpočet VZ. VZ sa vypočíta ako základ dane podĺa §6 (okrem príjmov z prenájmu a príjmov, z kt. sa daň vyberá zrážkou) + zaplatené poistné na ZP, výsledok sa vydelí 2,14. Chcela som tým povedať, že poistné sa pripočíta ešte pre delením 2,14.
Okrem toho mechanizmus výpočtu koeficientu v tlačivách je mierne odlišný, ale výsledok je rovnaký.
milanr
30.01.06,12:46
Vie mi niekto poradiť, aký mal byť správny minimálny VZ pre člena štatutárného orgánu PO, ktorý poberal mesačnú odmenu nižšiu ako 6500,- za obdobie 9-12/2005 ? Od 1.1.2006 by to malo byť 0,- Sk, ale mne tam soft hádzal za tie 4 mesiace 6500,- a neviem, či to bolo správne ? Viem, že s tým min. VZ pre štatutárov to nebolo po novele od 1.9.05 jednoznačné. A ešte by ma zaujímalo, na čo má v tomto prípade správne určenie min. VZ vplyv ?:confused:
ajobs
30.01.06,12:49
Vie mi niekto poradiť, aký mal byť správny minimálny VZ pre člena štatutárného orgánu PO, ktorý poberal mesačnú odmenu nižšiu ako 6500,- za obdobie 9-12/2005 ? Od 1.1.2006 by to malo byť 0,- Sk, ale mne tam soft hádzal za tie 4 mesiace 6500,- a neviem, či to bolo správne ? CViem, že s tým min. VZ pre štatutárov to nebolo po novele od 1.9.05 jednoznačné.

Minimálny VZ na ZP pre členov štatutárnych orgánov (ak nie sú súčasne zamestnanci) je ich suma odmeny za mesiac. To znamená, ak majú odmenu 1000 Sk, potom je to 4+10% z 1000 Sk.
Jozef Mihál
30.01.06,14:22
Viem, že s tým min. VZ pre štatutárov to nebolo po novele od 1.9.05 jednoznačné.
Nesúhlasím, síce príslušná vetička sa objavila v zákone až k 1.1.2006 ale už od 1.9.2005 sa min.základ u uvedených osôb určiť reálne nedá, keďže na takéto osoby sa zákon o min.mzd nevzťahuje.

Inak viď odpoveď od ajobs.
majar
21.02.06,09:01
Dobry den p. Mihal,
chcela by som sa opytat ako je to s vypoctom VZ a nasledne poistneho na zdr. poistenie v rocnom zuctovani poistneho na ZP v pripade, ze zamestnanec je zamestnany cely rok, v uhrne za 11 mesiacov mal prijem vyssi ako maximalny rocny VZ- kazdy mesiac platil z max. mesacneho VZ, 1 mesiac bol PN bez prijmu. Musi zamestnanec v rocnom zuctovani doplatit poistne na ZP, ak jeho celkovy prijem za kal. rok je vyssi ako 517.140 Sk, aj ked jeden mesiac bol PN. Za obdobie PN predsa plati poistne stat.
Priklad:
Úhrn príjmov VZ
- 11 mesiacov 600.000 Sk 474.075 Sk (platil z max. mesacneho VZ)
- PN 1 mesiac 0 Sk 0 Sk
---------------------------------------------
Sucet za rok 600.000 Sk 474.075 Sk

V rocnom zuctovani bude VZ 474.074 Sk alebo 517.140 Sk?
ajobs
21.02.06,10:31
Dobry den p. Mihal,
chcela by som sa opytat ako je to s vypoctom VZ a nasledne poistneho na zdr. poistenie v rocnom zuctovani poistneho na ZP v pripade, ze zamestnanec je zamestnany cely rok, v uhrne za 11 mesiacov mal prijem vyssi ako maximalny rocny VZ- kazdy mesiac platil z max. mesacneho VZ, 1 mesiac bol PN bez prijmu. Musi zamestnanec v rocnom zuctovani doplatit poistne na ZP, ak jeho celkovy prijem za kal. rok je vyssi ako 517.140 Sk, aj ked jeden mesiac bol PN. Za obdobie PN predsa plati poistne stat.
Priklad:
Úhrn príjmov VZ
- 11 mesiacov 600.000 Sk 474.075 Sk (platil z max. mesacneho VZ)
- PN 1 mesiac 0 Sk 0 Sk
---------------------------------------------
Sucet za rok 600.000 Sk 474.075 Sk

V rocnom zuctovani bude VZ 474.074 Sk alebo 517.140 Sk?

Opravujem. Bude tam suma 517.140 Sk (43.095 x 12).
kaška
21.02.06,13:05
Podľa mňa tam bude suma 517 140 Sk.
svojar
21.02.06,14:04
Aj podľa mňa tam bude 517.140,- Sk, zúčtovanie sa robí za rok, tak z ročného príjmu.
Jozef Mihál
21.02.06,19:50
V rocnom zuctovani bude VZ 474.074 Sk alebo 517.140 Sk?
Výsledný VZ v ročnom zúčtovaní bude suma 517140 Sk.

Rozhodujúce obdobie je celý rok, nie je podstatné, že reálne bol príjem dosiahnutý len za 11 mesiacov.
majar
22.02.06,07:36
Dakujem Vam za odpoved. Neviem ci si zakonodarca uvedomil, co podobne pripady sposobuju. Poistne z plnej vysky doplati nielen zamestnanec + zamestnavatel, ale poistne za obdobie PN zaplati aj stat!!! Urcite by stalo za zamyslenie ako podobne pripady riesit, lebo nedoplatky na ZP budu urcite nezanedbatelne a zamestnanec sa mzdarke, kedze bude prva na rane "laskylne podakuje". :mad: Uvedeny pripad sa nemusi dotknut iba zamestnancov s mesacnymi prijmami vyssimi ako max. mesacny VZ, ale aj zamestncov, ktori maju v niektorom mesiaci vyplatenu jednorazovu odmenu a potom sa stanu PN, popripade zena nastupi na MD, RD atd. Vidi sa mi to nespravodlive, ze zamestnanec a aj zamestnavatel musi doplatit ZP z dovodu, ze zamestnanec sa stal PN a jeho prijem je v niektorom mesiaci vyssi ako max. mesacny VZ. Ved ako som uz pisala, za toto obdobie plati poistne stat!

V tomto smere by som videla dva sposoby riesenia uvedenej porblematiky, a to:
- maximalny VZ uplatnovat az v roznom zuctovani a nie v jednotlivych
kalendarnych mesiacoch (nevznikli by velke nedoplatky na ZP),
- maximalny VZ uplatnovat v jednotlivych mesiacoch s tym, ze sa suma
max. VZ bud uz jednotlivych mesiacoch alebo v rocnom zuctovani
prepocita iba na kalendarne dni, za ktore ma platit poistne zamestnanec,
tzn. ze z tychto dni budu vylucene kal. dni, za ktore plati poistne stat.
technik
14.04.06,16:52
Otázka je značne nezrozumiteľná.

Ak je jedna osoba v jednej firme zamestnancom a súčasne je aj SZČO, musí robiť ročné zúčtovanie a to sám, a to typ X, v ktorom bude mať vložený jeden list XA - za zamestnanie a jeden list XB - za SZČO.

Ak je jedna osoba zamestnancom v dvoch firmách, tak ak v oboch firmách má každý mesiac započítateľný príjem do 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť nemusí.

Ak tomu tak nie je (príjem "skáče"), ročné zúčtovanie robiť musí, môže požiadať o jeho vykonanie jedného zo zamestnávateľov (toho posledného) a použite sa tlačivo typ X, v ktorom budú dva listy XA - za každé zamestnanie jeden list XA.

Zdravím,

Som SZČO (mám živnostenský list) a zároveň som zamestnanec (s pravidelným príjmom, s max. VZ), ale od roku 2001 už živnosť prakticky nevykonávam, teda mám nulový príjem ako SZČO. Do teraz som vždy doniesol do ZP potvrdenie z Daňvého úradu a tam mi vymerali nulové preddávky. Ako som pochopil, musím si teraz sám podať RZ?
A ak by som náhodou mal u zamestnávateľa kolísavý príjem, ešte by som ho musel aj upozorniť na preplatky alebo nedoplatky ako píše somij v príspevku #362 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=157016&postcount=362) ?
Jana Motyčková
14.04.06,16:59
Zdravím,

Som SZČO (mám živnostenský list) a zároveň som zamestnanec (s pravidelným príjmom, s max. VZ), ale od roku 2001 už živnosť prakticky nevykonávam, teda mám nulový príjem ako SZČO. Do teraz som vždy doniesol do ZP potvrdenie z Daňvého úradu a tam mi vymerali nulové preddávky. Ako som pochopil, musím si teraz sám podať RZ?
A ak by som náhodou mal u zamestnávateľa kolísavý príjem, ešte by som ho musel aj upozorniť na preplatky alebo nedoplatky ako píše somij v príspevku #362 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=157016&postcount=362) ?
Keďže si SZČO, musíš si urobiť ročné zúčtovanie poistného, aj keď si mal nulový príjem zo živnosti. Ročné zúčtovanie sa vždy robí za všetkých platiteľov, t.j. aj za zamestnávateľa. Ak by v RZ, ktoré robíš, vznikol zamestnávateľovi preplatok/nedoplatok 100 Sk a viac, musíš to oznámiť zamestnávateľovi.
technik
14.04.06,17:48
Ešte jedna otázka.

Manželka bola polovicu roku 2005 nezamestnaná a poistné platil štát. Druhú polovicu roku už bola zamestnaná.
Podľa § 19 (1) a) 1. /platiteľ štát/+ 3. /príjmy nepresiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy/ RK podať nemusí.
Čo v prípade ak /príjmy presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy/? Príjmy boli pritom rovnomerné.
Jozef Mihál
14.04.06,17:56
Ak mala manželka v mesiacoch, v ktorých bola zamestnaná, príjem v každom mesiaci do 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť nemusí.

Ak by ale mala čo len jeden mesiac so započítateľným príjmom vyšším ako 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť musí.

Ak bola zamestnaná 6 mesiacov a príjem mala v každom mesiaci nad 43095 Sk, ročné zúčtovanie robiť musí.

Ak musí robiť ročné zúčtovanie, tak v uvedenom prípade (viď príspevok od technik) môže žiadať o vykonanie ročného zúčtovania zamestnávateľa (u ktorého bola zamestnaná v r.2005) a to do 15.5.2006.
kalinka
17.04.06,18:51
Som zamestnaná. Za r. 2005 som si podala daňové priznanie za osobnú asistenciu. P. Mihál ešte 13.12.2005 ste písal, že príjmy z OA sa považujú za vyňaté príjmy. Teraz za príjmy do RZ sa nepovažujú len príjmy z prenájmu a par. 43. Takže si musím podať RZ alebo stačí požiadať zamestnávateľa o RZ? Od IX -XII 2005 som mala za OA príjem 10000,- Sk.
Jozef Mihál
18.04.06,08:12
kalinka: V decembri pred prijatím novely č.660 som dúfal, že OA budú retroaktívne už za r.2005 oslobodení od povinnosti platiť poistné na ZP zo svojich príjmov ale "nevyšlo to".

Preto si musíte podať RZ sama, typ S, od zamestnávateľa si vyžiadate potvrdenie podľa § 19 ods.5 zákona, údaje od zamestnávateľa zapíšete na list SA a na list SB zapíšete údaje o príjmoch z OA.
MáriaPaM
24.04.06,07:08
Ak mám zamestnanca ktorý má VZ na ZP celý rok maximálny,
ale v auguste bol pol mesiaca PN, tak mal pomerný strop VZ,
predpokladám že RZ nemusí robiť. Predpokladám správne?
kaška
24.04.06,08:08
Ročné zúčtovanie musí urobiť a v skutočnosti doplatí poistné za obdobie PN.
Jozef Mihál
24.04.06,08:15
Súhlasím .
MáriaPaM
24.04.06,08:25
Ďakujem, ste super, práve si v zozname zamestnancov robím prehľad kto musí, kto nemusí, komu potvrdenie...
kaška
02.05.06,06:23
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o potvrdenie nasledovného.
Týka sa to Dokladu o príjmoch a preddavkoch na zdravotné poistenie. Ak mám zamestnanca, ktorý u mňa pracoval časť roka 2005 povedzme od 1/2005 do 3/2005 a nebol v týchto mesiacoch zdravotne postihnutý, v Oddiely I. Dokladu o príjmoch a preddavkoch na zdravotné poistenie v riadku "Osobou so zdravotným postihnutým zamestnanec" nezašktrnem ani jednu možnosť a ani jeden mesiac.
Ďakujem.
Barbara
02.05.06,06:27
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o potvrdenie nasledovného.
Týka sa to Dokladu o príjmoch a preddavkoch na zdravotné poistenie. Ak mám zamestnanca, ktorý u mňa pracoval časť roka 2005 povedzme od 1/2005 do 3/2005 a nebol v týchto mesiacoch zdravotne postihnutý, v Oddiely I. Dokladu o príjmoch a preddavkoch na zdravotné poistenie v riadku "Osobou so zdravotným postihnutým zamestnanec" nezašktrnem ani jednu možnosť a ani jeden mesiac.
Ďakujem.


Ahoj Kaška, podľa mňa treba zaškrtnúť možnosť," že nebol, celý rok"- teda prvú možnosť - t.z. že nebol osobou so zdrav. post., keby bol býval od 1/05 do 3/05, tak by si dala poslednú možnosť, že" bol, v mesiacoch a tam by si zaškrtla 1,2,3":p
kaška
02.05.06,06:39
Prečo v prípade, že by bol postihnutý v mesaci 1 až 3 zvolím možnosť označenia jednotlivých mesiacov a v prípade, že nebol postihnutý v mesiaci 1 až 3 označím "bol celý rok" To sa mi nezdá rozumné riešenie.
Barbara
02.05.06,07:03
Prečo v prípade, že by bol postihnutý v mesaci 1 až 3 zvolím možnosť označenia jednotlivých mesiacov a v prípade, že nebol postihnutý v mesiaci 1 až 3 označím "bol celý rok" To sa mi nezdá rozumné riešenie.



tam sú 3 možnosti : prvé okienk je možnosť, že------ NEBOL,CELÝ ROK----- ja som kázala toto zaškrtnúť, lebo nebol ZŤP,
druhé okienko je možnosť, že ---------BOL,CELÝ ROK
tretie okienko, že BOL, V MESIACOCH / vyznačiť mesiace/ tuto napr. vyznačiť, keby bol býval ZŤP tak by bolo 1,2,3, mesiace
ale TY dáš krížik do prvého okienka, lebo" NEBOL, CELÝ ROK" ZŤP
dúfam som to napísala zrozumiteľne:rolleyes:
Barbara
02.05.06,07:19
Prečo v prípade, že by bol postihnutý v mesaci 1 až 3 zvolím možnosť označenia jednotlivých mesiacov a v prípade, že nebol postihnutý v mesiaci 1 až 3 označím "bol celý rok" To sa mi nezdá rozumné riešenie.



som pohľadala návod na vyplnenie " dokladu o výške príjmu ..........a tam je napísané k tomu
citujem:

osobou so zdrav. postihnutím........- krížikom sa vyznačí príslušná možnosť, ak zamestnanec v priebehu roka, za ktorý sa podáva RZP, v niektorých mesiacoch nebol osobou so zdrav. post. a naopak v iných mesiacoch bol osobou so zrdav. post. , vyznačia sa osobitne tieto mesiace" koniec citátu
:p
kaška
02.05.06,08:50
Ale tento zametstnanec pracoval u mňa iba 3 mesiace, keď nebol zdravotne postihnutý. Potom mohol pracovať u iného zamestnávateľa a tam už mohol byť aj zdravotne postihnutý. Ja predsa nemôžem zaškrtnúť, že "nebol zdrav. postihnutý celý rok, " keď u mňa pracoval iba 3 mesiace.
Marína
02.05.06,10:51
Chápem o čo Ti ide. Aby bola na doklade možnosť nebol ŤZP a 12 okienok prázdnych, aby si mohla zaškrtnúť 1,2,3. Taká možnosť však nie je, takže podľa mňa ak zaškrtneš, že nebol celý rok a je zrejmé, že u teba odpracoval 1-3/05, tak sa to vzťahuje len k týmto mesiacom.
kaška
02.05.06,10:56
A keď nezašktrnem vôbec nič a tiež tam bude uvedená doba zamestnania od 1-3/05 taktiež z toho vyplynie, že bol zdravý v období 1-3/ 2005.
Ďakujem Barbare aj Maríne.
buba
03.05.06,06:39
chcem sa opýtať , ak ma niekto požiada robiť RZP a nemal kolísavé príjmy , ale on chce aby som mu to spravila, výsledok bude napr. nedoplatok 4 Sk , do výkazu ho nevykážem, ale čo ďalej so 4 Sk treba s tým niečo robiť
gotka
03.05.06,09:43
Ak bol poistenec v roku 2005 do jula zamestnancom u jedneho zamestnavatela, mal u neho kolisave prijmy, a od augusta bol evidovany na urade prace az do 2/06, môze poziadat minulorocneho zamestnavatela o RZ? v ziadosti pri uvedeni obdobia poistenca statu podla § 11 ods. 8 nie je pismeno q?
Jana Motyčková
03.05.06,13:16
chcem sa opýtať , ak ma niekto požiada robiť RZP a nemal kolísavé príjmy , ale on chce aby som mu to spravila, výsledok bude napr. nedoplatok 4 Sk , do výkazu ho nevykážem, ale čo ďalej so 4 Sk treba s tým niečo robiť
Do oznámenia zdravotnej poisťovni (do 31.8.) sa vykazuje aj takýto nedoplatok, a aj sa ZP potom platí (v súčte s ostatnými nedoplatkami). Do oznámenia ZP neuvádzate iba nedoplatky zamestnávateľa menšie ako 100 Sk, ktoré Vám prídu od ostatných "vykonávateľov" RZ - t.j. buď od poistenca, ak si sám robil RZ, alebo od iného zamestnávateľa, ak mu RZ robil iný zamestnávateľ.
Jana Motyčková
03.05.06,13:19
Ak bol poistenec v roku 2005 do jula zamestnancom u jedneho zamestnavatela, mal u neho kolisave prijmy, a od augusta bol evidovany na urade prace az do 2/06, môze poziadat minulorocneho zamestnavatela o RZ? v ziadosti pri uvedeni obdobia poistenca statu podla § 11 ods. 8 nie je pismeno q?
Môže požiadať posledného minuloročného zamestnávateľa.

Písmeno q nie je uvedené, tieto doby sa v RZ nevykazujú. ZP by mala vedieť, že v tej dobe bol poistencom štátu (bez dalšej podmienky) - oznamovala sa zmena platiteľa poistného.
kendy
10.05.06,05:58
Dobrý deň,
aj ja prosím o radu. Som sprostredkovateľ DSS, nemám živnosť, ale na daňovom úrade som zaregistrovaná.
Som povinná podávať ročné zdravotné zúčtovanie?
Marína
10.05.06,08:10
Áno, si povinná. Si považovaná za SZČO a máš príjem podľa § 6 zákona o DzP.
Tulcova
22.05.06,10:49
Chcem sa spýtať ako sa postupuje pri ročnom zdravotnom zúčtovaní:
od 1.1.2005 do 30.6.2005 som pracoval ako SZČO od 1.7.do 31.12.2005 som pracoval na zmluvu ako zamestnanec (od 1.7.2005-1.7.2006 mám pozastavenú živnosť). Ďakujem
Marína
22.05.06,11:48
Si povinná robiť RZZP na tlačivách typ_S, SA, SB ak Tvoj VZ bol vyšší ako 78000. Ak bol nižší ako 78000, potom použiješ tlačivá typ_X, XA, XB.